Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Από την Ιταλία, προτείνω Τοσκάνη. Και πόλεις ιστορικές, και εξοχή πανέμορφη, και πολιτισμός, και φαγητό εκπληκτικό (μπιστέκα Φιορεντίνα όπως και δήποτε, εκτός αν δεν μπορείτε τα σενιάν).

Γενικά, παντού θέλει προσοχή, ιδίως στα τουριστικά μέρη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, Snoob είπε

Από την Ιταλία, προτείνω Τοσκάνη. Και πόλεις ιστορικές, και εξοχή πανέμορφη, και πολιτισμός, και φαγητό εκπληκτικό (μπιστέκα Φιορεντίνα όπως και δήποτε, εκτός αν δεν μπορείτε τα σενιάν).

Γενικά, παντού θέλει προσοχή, ιδίως στα τουριστικά μέρη. 

Σε εύχαριςτω πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2019 at 11:41, _chris_ said:

Στο μπόροβετς έχω πάει και πράγματι ήταν ωραία. Βέβαια πήγα σε άσχετη περίοδο που δεν είχε κόσμο.

Είπαμε για διαφορά να πάμε στο Μπάνσκο φέτος. Το σκεφτόμαστε και για ελλάδα αλλά έριξα μια ματιά σε ξενοδοχεία και είδα διπλάσια τιμή για το τριήμερο σε σχέση με Βουλγαρία.

Απλά η απορία μου είναι... ακούω όλοι να λένε για αναμονή στη γόνδολα. Μόνο με τη γόνδολα μπορείς να ανέβεις; Κάτι είχα διαβάσει ότι μπορείς να ανέβεις και με taxi;

Στο Μπόροβετς που πήγα δεν είχα πάει καν στη γόνδολα.

Επειδή δεν έχω ιδέα προσπαθώ να καταλάβω αν μπορούμε να κινηθούμε σε άλλα σημεία εκτός της γόνδολας όπου θα έχει λιγότερη κίνηση. Έστω κι αν η πίστα-ες δεν είναι πολύ καλές.

α.σε ελλαδα η αληθεια ειναι οτι βγαινει ακριβα.βουλγαρια Παιζει να μεινεις σε γαματο δωματιο με 25-30 ευρω και με πρωινο.πηγαινε ελα βουλγαρια ειχα βρει με 55 ευρω με ryan air Και 8 ευρω το εισιτηριο απο σοφια για βανσκο.φαγητο για 2 ατομα με 10 ευρω την ημερα και οι δυο απο supermarket.

α.μπορεις να ανεβεις με την γονδολα μπορεις να πληρωσεις και να ανεβεις με van ή με δικο σου αμαξι.αν πας νωρις στην γονδολα δεν εχεις θεμα γιατι θα περιμενεις κανα 30 λεπτο.αν αργησεις μπορει να περιμενεις και 1.30 ωρα.οπως εγραψα τα tickets απο προηγουμενη μερα γιατι αλλιως θα χασεις κανα μισαωορο ακομα τουλαχιστον.οχι δεν μπορεις να μην παρεις την γονδολα εκτος αν θες να παιξεις στο τελευταιο κομματι της πιστας που δεν εχει νοημα.(δεν θυμαμαι αν ειχε μικρα lift). η γονδολα θα σε ανεβασει μεχρι τα 1600 μετρα (κανα 20 λεπτο) που απο εκει υπαρχει το ski run που ειναι 7 ωραια km μεχρι την αρχη της γονδολας.μεσα σε μια ημερα εχει τυχει να κανω 4 φορες αυτην την διαδρομη πανω κατω.την πρωτη φορα οκ περιμενω καμποση ωρα.συνηθως μετα εχω μπει στην γονδολα στο 5 λεπτο.οσο περναει η ωρα τοσο καλυτερα.

Ski road

Το λεγόμενο Ski road είναι μια πίστα 7 km που ξεκινά από την Μπαντερίτσα Πουλιάνα, την δεύτερη (και τελευταία) στάση της γόνδολας στο χιονοδρομικό κέντρο και καταλήγει μέσα στο Μπάνσκο δίπλα στη βάση της γόνδολας. Είναι μια μπλε διαδρομή (εύκολη) και χρησιμοποιείται από τους σκιέρ και snowboarders για να κλείσουν την ημέρα τους με μια χαλαρή κατάβαση αντί να επιστρέψουν στο Μπάνσκο με το τελεφερίκ. Επιλέγεται επίσης από το αρχάριο κοινό για εξάσκηση και μαθήματα λόγω του μεγάλου μήκους και πλάτους της και της ήπιας κλίσης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Εγώ θα πάω Ιταλία γιατί δεν έχω πάει ποτέ.Σιγουρα στους προορισμούς μου το Μιλανο και η Ρώμη.Ηθελα να πάω και Νάπολη αλλά διαβάζω ότι είναι η πόλη με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα στην Ευρώπη και μάλλον δεν θα πάω.

Εν αρχή είναι η Ρώμη . Ένα ζωντανό μουσείο που δε βαριέσαι να το περπατάς ημέρες ολόκληρες . Ειδικά αν είσαι κ λίγο junkie με την ιστορία είναι απόλαυση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tasinho είπε

Εγώ φεύγω αύριο για Οντένσε και Κοπεγχάγη.Έχει κανείς τπτ καλό να προτείνει?Ευχαριστώ.

Αγόρασε αυτή την κάρτα - όμορφη πόλη η Κοπεγχάγη. Αν βρεις χρόνο πήγαινε και στο κάστρο του Άμλετ.

https://copenhagencard.com/

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, djcat είπε

Αγόρασε αυτή την κάρτα - όμορφη πόλη η Κοπεγχάγη. Αν βρεις χρόνο πήγαινε και στο κάστρο του Άμλετ.

https://copenhagencard.com/

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,θα προσπαθήσω να πάω(αν προλάβω).Αρχικά θα  πάω στην Legoland στο Billund και στο σπίτι και μουσείο του Hans Christian Andersen στο Οντένσε.Ελπίζω να μη χαθώ,χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 6:35 ΜΜ, tasinho είπε

Εγώ φεύγω αύριο για Οντένσε και Κοπεγχάγη.Έχει κανείς τπτ καλό να προτείνει?Ευχαριστώ.

Γενικά είναι πόλη και για ποδήλατο και μπορείς να κάνεις ωραίες βόλτες πηγαίνοντας παντού (κάστρα, γοργόνα, kastellet κλπ)

Nyhavn φυσικά θα κάνεις την βόλτα σου

Επίσης δεν ξέρω γενικά τι φάση είσαι, αλλά και η Christiania εκ των πραγμάτων είναι πολύ ενδιαφέρουσα περιοχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα Μαρτίου ζευγάρι Αθήνα(πτήση ;πο Θεσσαλονίκη) χωρίς μεταφορικό μέσο. 

Που μενουμε; Μοναστήρακι είναι καλή περιοχή; Πχ οδός Αθηνάς και γύρω στενά βλέπω οικονομικά ξενοδοχεία. 

 

Μετακίνηση με μέτρο κυρίως, ίσως και λεωφορεία. Χρειάζεται να βγαλουμε κάποια κάρτα; Διαβάζω για ath.ena card/ticket. 

Τι συμφέρει;

 

 

Τι αξιοθέατα να δούμε; Που να φάμε;

 

 

Γενικά δεν έχουμε ιδέα από Αθήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Που μενουμε; Μοναστήρακι είναι καλή περιοχή; Πχ οδός Αθηνάς και γύρω στενά βλέπω οικονομικά ξενοδοχεία. 

Μοναστηράκι Ψυρρή ναι αλλα μονο σε κεντρικα σημεία ,απο Ευριπίδου και μετα να το αποφύγεις έχει ιερόδουλες ναρκωτικά κλπ. Κοίτα και προς Κουκάκι καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Μέσα Μαρτίου ζευγάρι Αθήνα(πτήση ;πο Θεσσαλονίκη) χωρίς μεταφορικό μέσο. 

Που μενουμε; Μοναστήρακι είναι καλή περιοχή; Πχ οδός Αθηνάς και γύρω στενά βλέπω οικονομικά ξενοδοχεία. 

Μετακίνηση με μέτρο κυρίως, ίσως και λεωφορεία. Χρειάζεται να βγαλουμε κάποια κάρτα; Διαβάζω για ath.ena card/ticket. 

Τι συμφέρει;

Τι αξιοθέατα να δούμε; Που να φάμε;

Γενικά δεν έχουμε ιδέα από Αθήνα.

Γενικά αυτές οι περιοχές που λες για να μείνεις είναι επικίνδυνες οπότε προτίμησε κάτι λίγα χλμ ποιο έξω. Για εισιτήριο αν είναι να μείνετε μέρες πρέπει να έχει εβδομαδιαίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 300€ για 4 νύχτες. 

Το attalos στην Αθηνάς είναι καλή επιλογή; (Ξενοδοχείο/περιοχή)

Είδα στο site ότι υπάρχει εισητηριο 5 ημερών με κόστος 9€.

Τι εννοεί; Πληρώνω 9€ και πάω όπου θέλω, όσες διαδρομές θέλω για 5 ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...