Προς το περιεχόμενο

Έκδοση απόδειξης σε ταβέρνα


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Έχει τυχει να πάει κάποιος σε μαγαζι, να ζητησει αποδειξη και να μη του δωσουν?

Προσωπικά πάω πάντα ταμείο και πληρώνω και μονιμα με κάρτα. Αλλά ακομα και μετρητά να δωσω δε περιμένω σερβιτόρο. Απευθείας ταμείο και τελειωνει το θέμα.

Γενικά, όπως σωστά έγραψε ο ts, αυτά τα κάνουν κατά βάση σε μονιμους πελάτες που έχουν το θάρρος.

το ξερεις οτι αυτο που κανεις αποδιοργανωνει τελειως το σερβιτορο;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, Darkito είπε

το ξερεις οτι αυτο που κανεις αποδιοργανωνει τελειως το σερβιτορο;;;;

Τον ενημερώνω πάντα και του εξηγώ και τους λόγους αν χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά πληρώνω παντού με κάρτα σε τέτοιες επιχειρήσεις χωρίς να ρωτάω καν νωρίτερα αν έχουν pos μιας και είναι υποχρεωμένοι να έχουν. Problem solved

Επεξ/σία από l337
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμενα μου αρεσει οταν εχεις ζητησει λογαριασμο και σου φερνουν το κλασσικο χαρτακι της παραγγελιας και οταν ερχεται να πληρωσεις και ζητας αποδειξη σου απαντανε "Μα φυσικα...φυσικα".

Μονο φυσικη δεν ειναι η ολη κατασταση αλλα τελοςπααντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγαινα από ταβέρνα σε ταβέρνα στο πλαίσιο μιας ενδελεχούς κλαδικής μελέτης της διαχρονίας και της ποικιλίας της φοροδιαφυγής με βιωματική συμμετοχή του υποκειμένου, αλλά οι γιατροί μου είπαν ότι έχω γίνει χίλια κιλά και να κόψω τις βλακείες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

🙄 δεν μου έχει τύχει απολύτως πουθενά. Για πες ένα τέτοιο μαγαζί να δοκιμάσω

ξεκαθαρα γινεται τι σου κανει εντυπωση... πληρωνει που πληρωνει προμηθεια 2-3 % στην τραπεζα σιγα μην κοψει και αποδειξη...

και σιγα μην ασχολειθει το κρατος για ψυλλους στα αχυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, opcorsa είπε

ξεκαθαρα γινεται τι σου κανει εντυπωση... πληρωνει που πληρωνει προμηθεια 2-3 % στην τραπεζα σιγα μην κοψει και αποδειξη...

και σιγα μην ασχολειθει το κρατος για ψυλλους στα αχυρα

Aπο την στιγμη που πληρωνεις με καρτα, το μηχανημα σου κοβει την αποδειξη επι τοπου. Συνηθως σου επιστρεφουν την καρτα με την αποδειξη μαζι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourlos είπε

Aπο την στιγμη που πληρωνεις με καρτα, το μηχανημα σου κοβει την αποδειξη επι τοπου. Συνηθως σου επιστρεφουν την καρτα με την αποδειξη μαζι. 

Αυτή δεν είναι απόδειξη φορολογική, είναι απόδειξη για τη συναλλαγή. Ότι δηλαδή σου χρέωσε την κάρτα με αυτό το ποσό.

Γενικά δεν ξέρω αν η ταμειακή πρέπει να συνδέεται με το pos Γενικά πάντως έχω δει ότι δε γίνεται πάντα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι μπορούν να μην κόψουν απόδειξη και ας έχει πληρώσει ο άλλος με κάρτα. Το τελευταίο διάστημα όμως άμα το κάνουν αυτό συστηματικά δεν το γλιτώνουν το πρόστιμο, γιατί ελέγχονται από την εφορία αυτόματα οι κινήσεις των τραπεζικών λογαριασμών και άμα βλέπουν συνεχή κίνηση απο το POS χωρίς να δηλώνει το ΦΠΑ, βαράει κόκκινο το σύστημα τους.

Όποτε κάρτα μέχρι να μάθουν να κόβουν αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, pontez2 said:

Έχει τυχει να πάει κάποιος σε μαγαζι, να ζητησει αποδειξη και να μη του δωσουν?

Ναι υπαρχει σουβλατζιδικο στη περιοχη μου που κοβει μια καθε μισαωρο. Και αν. Φυσικα γινεται χαμος καθε μερα εκει και φαινομενικα δεν του εχουν κανει κατι.

Το ιδιο και επιχειρηση με ειδη υποδηματων, εχει φαει καταγγελιες και ακομα εκει ειναι. Δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα, δεν αποδιδει και πολυ καλα απο οτι φαινεται.

44 minutes ago, l337 said:

Προσωπικά πληρώνω παντού με κάρτα σε τέτοιες επιχειρήσεις χωρίς να ρωτάω καν νωρίτερα αν έχουν pos μιας και είναι υποχρεωμένοι να έχουν. Problem solved

Ειλικρινα εχω χασει το μετρημα με ποσους που δεν το δεχονται. Παρα πολλοι, και δεν μιλαω για τρυπες πεμπτο στενα μεσα σε υποβαθμισμενες περιοχες.

Επεξ/σία από Getta Robo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Captain Falafel said:

Εμενα μου αρεσει οταν εχεις ζητησει λογαριασμο και σου φερνουν το κλασσικο χαρτακι της παραγγελιας και οταν ερχεται να πληρωσεις και ζητας αποδειξη σου απαντανε "Μα φυσικα...φυσικα".

Μονο φυσικη δεν ειναι η ολη κατασταση αλλα τελοςπααντων

σε ταβέρνα πρίν  λίγο καιρό, όταν ζήτησα τον λογαριασμό μου έφερε το χαρτάκι της παραγγελίας που γράφει πάνω "Δεν αποτελεί νόμιμη απόδειξη"

όταν την πλήρωσα και της ζήτησα την απόδειξη, μου είπε το θεϊκό: "Αυτό που σας έδωσα δεν είναι απόδειξη?"

άρα με πέρναγε είτε για χαζό είτε για τυφλό

 

edit: σε άλλη περίπτωση , έστειλε το "αφεντικό" τον σερβιτόρο να μας πεις στα ίσια να μην κόψει απόδειξη χωρίς να προτείνει καλύτερη τιμή ούτε καν κέρασμα (έτσι για τα μάτια του κόσμου). σαν να μας έλεγε μες στην μούρη σας κλέβω. το κακό ήταν ότι ήμασταν σε μεγαλή παρέα με άτομα που δεν γνωρίζονταν καλά μεταξύ τους, οπότε δεν υπήρξε και το περιθώριο να του την πεις εκείνη την στιγμή. τελικά το καλό "αφεντικό" έκοψε 10 ευρώ σε λογαριασμό κοντά στα 200 γίουρο.

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

σε ταβέρνα πρίν  λίγο καιρό, όταν ζήτησα τον λογαριασμό μου έφερε το χαρτάκι της παραγγελίας που γράφει πάνω "Δεν αποτελεί νόμιμη απόδειξη"

όταν την πλήρωσα και της ζήτησα την απόδειξη, μου είπε το θεϊκό: "Αυτό που σας έδωσα δεν είναι απόδειξη?"

άρα με πέρναγε είτε για χαζό είτε για τυφλό

Έπρεπε να του πεις "επειδή δεν ξέρω, θα ρωτήσω την εφορία"

Πάντως και να κάνεις καταγγελία στο σδοε, μη φανταστείτε ότι τρέχουν, θέλουν κάνα εξάμηνο να δουν καν την περίπτωση.

Οπότε η μόνη λύση είναι η πληρωμή μέσω pos, ώστε να γίνονται διασταυρωσεις ηλεκτρονικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ειλικρινα εχω χασει το μετρημα με ποσους που δεν το δεχονται. Παρα πολλοι, και δεν μιλαω για τρυπες πεμπτο στενα μεσα σε υποβαθμισμενες περιοχες.

Όπου πάω και δεν δέχονται πληρωμή με κάρτα πρώτα τον ενημερώνω και μετά σηκώνομαι να φύγω. Εάν προλάβει να έρθει με το pos μέχρι να φύγω, έχει καλώς. Εάν όχι, τότε πρόβλημα του. Και εννοείται, είτε έτσι είτε αλλιώς, πως δεν ξαναπατάω στο μαγαζί του. 2 φορές πάντως μόνο μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, l337 said:

Όπου πάω και δεν δέχονται πληρωμή με κάρτα πρώτα τον ενημερώνω και μετά σηκώνομαι να φύγω. Εάν προλάβει να έρθει με το pos μέχρι να φύγω, έχει καλώς. Εάν όχι, τότε πρόβλημα του. Και εννοείται, είτε έτσι είτε αλλιώς, πως δεν ξαναπατάω στο μαγαζί του. 2 φορές πάντως μόνο μου έχει τύχει.

Και πολυ καλα κανεις. Την πραγματικοτητα αναφερω απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zazula είπε

Τον ΦΠΑ τον τσεπώνει ο πελάτης μόνον αν ο μαγαζάτορας αποφορολογήσει πλήρως — που δεν το 'χω δει πουθενά να γίνεται (χωρίς να το αποκλείω).

Πάντως ένας λογαριασμός 100€ με απόδειξη, είναι το πολύ 50€ αν αφαιρέσεις ΦΠΑ, ΦΕ, ΕΦΚΑ, επίσημο ποσοστό σερβιτόρου, δημοτικούς φόρους. Συνήθως η μοιρασιά του οφέλους δεν είναι 50-50.

Δε διαφωνούμε σε κάτι.

Πουθενά δεν είπα ότι το όφελος το τσεπώνει αποκλειστικά ο πελάτης ... δε θα είχε πραγματικά κανένα λόγο να το κάνει ο μαγαζάτωρας αυτό όταν άλλωστε είανι αυτός που παίρνει και το ρίσκο πιθανόύ προστίου και συνεπώς είναι απόλυτα λογικό να οφελείται στη "μοιρασιά" πολύ περισσότερο από τον πελάτη.

---

Προσωπικά είμαι υπέρ της ακριβώς αντίθετης τακτικής. Προτιμώ συνειδητά μαγαζιά που ΔΕΝ κόβουν απόδειξη. πχ αν πάω σε περίπτερο και μου δώσουν απόδειξη δεν ξαναπατάω ποτέ σε αυτό.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...