Προς το περιεχόμενο

Έκδοση απόδειξης σε ταβέρνα


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Πουθενά δεν είπα ότι το όφελος το τσεπώνει αποκλειστικά ο πελάτης ... δε θα είχε πραγματικά κανένα λόγο να το κάνει ο μαγαζάτορας αυτό όταν άλλωστε είναι αυτός που παίρνει και το ρίσκο πιθανού προστίμου και συνεπώς είναι απόλυτα λογικό να ωφελείται στη "μοιρασιά" πολύ περισσότερο από τον πελάτη.

Και ο πελάτης έχει ένα κόστος, που είναι αφενός η επιβάρυνση της δικής του φορολογίας λόγω της φοροδιαφυγής του μαγαζάτορα, κι αφετέρου οι μειωμένες κοινωνικές παροχές και υποδομές λόγω των διαφυγόντων φόρων και εισφορών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, DrLo είπε

Προσωπικά είμαι υπέρ της ακριβώς αντίθετης τακτικής. Προτιμώ συνειδητά μαγαζιά που ΔΕΝ κόβουν απόδειξη. πχ αν πάω σε περίπτερο και μου δώσουν απόδειξη δεν ξαναπατάω ποτέ σε αυτό.

Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ανθρωπος σιχαινομαι την κουτοπονηρια

πηγαινα επι χρονια σε εναν καλο μπαρμπερι ο οποιος στα 8 ευρα που επερνε δεν εκοβε αποδειξη, προσφατα το εκανε 10 και για πρωτη φορα στα χρονικα πηγε με την πληρωμη να μου πασαρει αποδειξη απο 5 ωρες πριν που την ειχαν παραιτησει πανω στο τραπεζι..

ηταν και η τελευταια φορα που με ειδε...

το να σε θεωρουν και μαλακα απο πανω το θεωρω τραγικοτερο απο την πουστια να μην κοψεις απλως αποδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zazula είπε

Και ο πελάτης έχει ένα κόστος, που είναι αφενός η επιβάρυνση της δικής του φορολογίας λόγω της φοροδιαφυγής του μαγαζάτορα, κι αφετέρου οι μειωμένες κοινωνικές παροχές και υποδομές λόγω των διαφυγόντων φόρων και εισφορών.

Όσο ο μέσος φορολογούμενος φορολογείται με μεγαλύτερο συντελεστή από τον πελάτη, η διαφορά είναι υπέρ του πελάτη να μη ζητάει απόδειξη.

Δηλαδή όσο πιο φτωχός είναι κάποιος τόσο τον συμφέρει να φοροδιαφέυγει αυτός που του πουλά κάτι.

Κάτι χαζά που ακούμε εδώ μέσα "μετά την πληρώνω εγώ από τους φόρους μου" είναι απλά χαζομάρες.

1 ώρα πριν, l337 είπε

Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται;

Για το λόγο που εξήγησα πιο πάνω.

Γιατί δε θέλω να μπορεί ο άλλος να μου προσφέρει χαμηλότερες τιμές ή να έχω το ψιλικατζίδικο δίπλα στο σπίτι μου για ευκολία, που αν τον αναγκάσεις να μη φοροδιαφέυγει απλά θα κλείσει και θα με δυσκολέψει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Γιατί δε θέλω να μπορεί ο άλλος να μου προσφέρει χαμηλότερες τιμές ή να έχω το ψιλικατζίδικο δίπλα στο σπίτι μου για ευκολία, που αν τον αναγκάσεις να μη φοροδιαφέυγει απλά θα κλείσει και θα με δυσκολέψει.

Μήπως εννοείς οτι "θέλεις"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Μήπως εννοείς οτι "θέλεις"?

ναι 

typo ...

 

----

εξαρτάται βέβαια αν μπορώ να αγοράσω το ίδιο ή κάτι παρόμοιο από κάπου αλλού. Πχ στη γειτονιά μου υπάρχει ένα ψιλικατζιδικο/min-market που έχει κάτι γλυκά που μου αρέσουν και κόβει αποδείξεις ... με χαλάει αυτό αλλά τα γλυκά αυτά μου αρέσουν αρκετά ώστε να συνεχίζω να πηγαίνω εκεί. Αν βρω αλλού παρόμοια γλυκά από κάποιον που δε κόβει αποδείξεις θα τον προτιμήσω.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Δε διαφωνούμε σε κάτι.

Πουθενά δεν είπα ότι το όφελος το τσεπώνει αποκλειστικά ο πελάτης ... δε θα είχε πραγματικά κανένα λόγο να το κάνει ο μαγαζάτωρας αυτό όταν άλλωστε είανι αυτός που παίρνει και το ρίσκο πιθανόύ προστίου και συνεπώς είναι απόλυτα λογικό να οφελείται στη "μοιρασιά" πολύ περισσότερο από τον πελάτη.

---

Προσωπικά είμαι υπέρ της ακριβώς αντίθετης τακτικής. Προτιμώ συνειδητά μαγαζιά που ΔΕΝ κόβουν απόδειξη. πχ αν πάω σε περίπτερο και μου δώσουν απόδειξη δεν ξαναπατάω ποτέ σε αυτό.

Δυστυχώς @DrLo πρέπει να καταλάβεις ότι ΝΑΙ και αυτές οι τακτικές μας έφεραν εδώ που είμαστε και ΝΑΙ σε τέτοιες ιδέες αρμόζει το "μνημόνια μέχρι να δύσει ο ήλιος". 

Πέρασαν δεκαετίες που οι έμποροι πλούτισαν εισπράττοντας το ΦΠΑ (και εισφορές και και και...) για λογαριασμό τους. Κανένας δεν τους κυνήγησε κανένας τους δεν τους πείραξε. Έφταιγαν οι καταναλωτές, έφταιγαν οι έμποροι και έφταιγε κυρίως το κράτος. Φαύλος κύκλος ναι. Αλλά εγώ ως νέος μισθωτός δεν έφταιξα και τώρα είμαι αναγκασμένος να πληρώνω (κρατήσεις, αφορολόγητο κλπ). Έτσι λοιπόν όποιος και τώρα δεν κόβει απόδειξη είμαι υπέρ να του κόψουν τον κώλο και να του σφραγίσουν το μαγαζί. Στεγνά και ωμά. 

Τι πάει να πει δεν βγαίνω; Αν δεν βγαίνεις κάτι κάνεις λάθος. Άλλαξε επάγγελμα αν δεν το έχεις με το εμπόριο. Άλλαξε χώρα όπως κάνουν όσοι δεν αντέχουν την κατάσταση στην Ελλάδα. Αλλά μην κοροϊδεύεις και ζεις εις βάρος τον συμπολιτών σου.

Λυπάμαι πραγματικά που ακόμα υπάρχουν σκέψεις σαν τις δικές σου.  Και δεν είναι προσωπικό. Υπάρχουν γονείς συγγενείς και φίλοι που σκέφτονται σαν εσένα. Αυτά.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε σου κόβουν απόδειξη, πληρώνεις και κάνεις καταγγελεία σ' ένα Α.Τ. Τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνουν οι "ράμπο"...

Πλούσιος ή φτωχός τους φόρους θα τους πληρώνεις θες δε θες. Η ιχύουν οι νόμοι για όλους ή για κανένα. Κατά συνθήκη καταστάσεις δεν υπάρχουν. Ότι αναλογεί στον καθένα.

3 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Υπαρχουν μαγαζια που βλεπεις ελαχιστους πελατες.Καπου λυπασαι  και το μαγαζατορα να βγαλει τα εξοδα.

Αν έκανε τη χαζομάρα ν' ανοίξει μαγαζί χωρίς μέλλον τότε γιατί να λυπάσαι; Πρόσφατα άνοιξε ο άλλος σουβλατζίδικο απέναντι από ένα άλλο στη περιοχή μου. Δεν πατά κανείς. Για πες μου ποιος φταίει; Έχω κι άλλα παραδείγματα, αλλά βγαίνουμε εκτός ουσίας.

@DrLo, Αυτή η λάθος νοοτροπία μας έφερε εδώ. Ο τύπος που δεν πληρώνει φόρους δεν έχει και δικαιώματα, πχ. να χρησημοποιεί δομές που κατασκευάστηκαν ή συντηρούνται από φόρους, ένα νοσοκομείο π.χ.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, DrLo είπε

Γιατί δε θέλω να μπορεί ο άλλος να μου προσφέρει χαμηλότερες τιμές ή να έχω το ψιλικατζίδικο δίπλα στο σπίτι μου για ευκολία, που αν τον αναγκάσεις να μη φοροδιαφέυγει απλά θα κλείσει και θα με δυσκολέψει.

Αυτό το βλέπω ως λογική του κοιτάζω την πάρτη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, spectaculator said:

Αν δε σου κόβουν απόδειξη, πληρώνεις και κάνεις καταγγελεία σ' ένα Α.Τ. Τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνουν οι "ράμπο"...

Φανταζομαι εχει να κανει και με την περιοχη, αλλα τουλαχιστον δεν ξερω καμια περιπτωση που να εγινε κατι. Ειδικα απο τα ΑΤ!

Στα νησια ειναι ακομα χειροτερα. Ειναι πασιγνωστο αλλωστε πως χρηματιζουν τους ελεγκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, l337 είπε

Αυτό το βλέπω ως λογική του κοιτάζω την πάρτη μου.

Μπορείς να το δεις και έτσι αν θες.

16 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν δε σου κόβουν απόδειξη, πληρώνεις και κάνεις καταγγελεία σ' ένα Α.Τ. Τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνουν οι "ράμπο"...

Πλούσιος ή φτωχός τους φόρους θα τους πληρώνεις θες δε θες. Η ιχύουν οι νόμοι για όλους ή για κανένα. Κατά συνθήκη καταστάσεις δεν υπάρχουν. Ότι αναλογεί στον καθένα.

Αν έκανε τη χαζομάρα ν' ανοίξει μαγαζί χωρίς μέλλον τότε γιατί να λυπάσαι; Πρόσφατα άνοιξε ο άλλος σουβλατζίδικο απέναντι από ένα άλλο στη περιοχή μου. Δεν πατά κανείς. Για πες μου ποιος φταίει; Έχω κι άλλα παραδείγματα, αλλά βγαίνουμε εκτός ουσίας.

@DrLo, Αυτή η λάθος νοοτροπία μας έφερε εδώ. Ο τύπος που δεν πληρώνει φόρους δεν έχει και δικαιώματα, πχ. να χρησημοποιεί δομές που κατασκευάστηκαν ή συντηρούνται από φόρους, ένα νοσοκομείο π.χ.

Δεν τον λυπάμαι.

Χέστηκα αν κλείσει.

Τη "πάρτη" κοιτάω που θα πρεπει είτε να τρέχω πιο μακριά είτε να πληρώνω περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν δε σου κόβουν απόδειξη, πληρώνεις και κάνεις καταγγελεία σ' ένα Α.Τ. Τα υπόλοιπα τ' αναλαμβάνουν οι "ράμπο"...

Φιλαράκι λάθος νήμα, τα ανέκδοτα τα γράφουμε σε άλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, DrLo είπε

Κάτι χαζά που ακούμε εδώ μέσα "μετά την πληρώνω εγώ από τους φόρους μου" είναι απλά χαζομάρες

Χαζομάρες; Για μίλησε με ελεύθερους επαγγελματίες, με άτομα που δουλεύουν με μπλοκάκια να σου πουν κατά πόσο τους έχει επηρεάσει η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...