Προς το περιεχόμενο

Έκδοση απόδειξης σε ταβέρνα


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Χαζομάρες; Για μίλησε με ελεύθερους επαγγελματίες, με άτομα που δουλεύουν με μπλοκάκια να σου πουν κατά πόσο τους έχει επηρεάσει η φοροδιαφυγή και η εισφοροδιαφυγή.

ΕΕ είμαι.

Δε κατάλαβες τι έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

ΕΕ είμαι.

Δε κατάλαβες τι έγραψα.

Ίσως γιατί δεν έχει λογική. Θέλεις να μην πληρώνουν οι άλλοι φόρους, για να έχεις ψιλικατζίδικο δίπλα σου και να αγοράζεις φτηνότερα.
Να υποθέσω πως εσύ κόβεις αποδείξεις κανονικά, αποδίδεις τον ΦΠΑ, πληρώνεις ΕΦΚΑ, εισφορά αλληλεγγύης, τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Να υποθέσω πως εσύ κόβεις αποδείξεις κανονικά, αποδίδεις τον ΦΠΑ, πληρώνεις ΕΦΚΑ, εισφορά αλληλεγγύης, τα πάντα.

Ναι,

ομολογώ όχι από επιλογή, απλά δε γίνεται να μη το κάνω.

Ειδικά για τις εισφορές ΕΦΚΑ ... με τα χίλια θα προτιμούσα να δούλευα μάυρα αν μπορούσα/έβρισκα.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι,

ομολογώ όχι από επιλογή, απλά δε γίνεται να μη το κάνω.

Ειδικά για τις εισφορές ΕΦΚΑ ... με τα χίλια θα προτιμούσα να δούλευα μάυρα αν μπορούσα/έβρισκα.

Κι εγώ με τα χίλια θα ήθελα να μην σε βάζουν στον θάλαμο του νοσοκομείου δίπλα μου και να έχω μονόκλινο και καθαρότερο δωμάτιο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mouxaxa είπε

Κι εγώ με τα χίλια θα ήθελα να μην σε βάζουν στον θάλαμο του νοσοκομείου δίπλα μου και να έχω μονόκλινο και καθαρότερο δωμάτιο... 

Αν μιλάμε για το τι θα ήθελε κανείς ... ναι και εγώ δε θα ήθελα να παω σε ΚΑΝΕΝΑ νοσοκομείο όσο καθαρό και αν είναι.

Ασχετα με αυτό, αυτό που έγραψες είναι απλά ΧΑΖΟΜΑΡΑ καθώς έχω κατά πάσα πιθανότητα πληρώσει πολλαπλάσιες ασφαλιστικές και ιατροφαρμακευτικές εισφορές από εσένα, άρα μάλλον εσύ είναι το ερώτημα αν σου αξίζει να μπεις στο νοσοκομείο μαζί μου.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν μιλάμε για το τι θα ήθελε κανείς ... ναι και εγώ δε θα ήθελα να παω σε ΚΑΝΕΝΑ νοσοκομείο όσο καθαρό και αν είναι.

Ασχετα με αυτό, αυτό που έγραψες είναι απλά ΧΑΖΟΜΑΡΑ καθώς έχω κατά πάσα πιθανότητα πληρώσει πολλαπλάσιες ασφαλιστικές και ιατροφαρμακευτικές εισφορές από εσένα, άρα μάλλον εσύ είναι το ερώτημα αν σου αξίζει να μπεις στο νοσοκομείο μαζί μου.

Το θέμα δεν είναι ποιος πληρώνει τα περισσότερα. Αλλά ποιος πληρώνει αυτά που του αναλογούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, unforgiven said:

Το θέμα δεν είναι ποιος πληρώνει τα περισσότερα. Αλλά ποιος πληρώνει αυτά που του αναλογούν.

Έτσι στο βαρέλι δίχως πάτο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Το θέμα δεν είναι ποιος πληρώνει τα περισσότερα. Αλλά ποιος πληρώνει αυτά που του αναλογούν.

Καλά αυτό είναι μια παπαρολογία.

Βγαίνει κάποιος και λέει σου αναλογεί "ένα πόδι και ένα χέρι" (που λένε και οι εσχάτως φίλοι μας αμερικάνοι) γιατί είμαι ανίκανος.

Ευχαριστώ, δε το θέλω μπορείτε να με ξεχάσετε από το σύστημά σας .. όταν όμως "εγώ" (και οι άλλοι εγώ) επιλέξουν να βγουν από το λούκι αυτό, το αγγούρι θα μείνει στα χέρια σου γιατί τις δικές σου παροχές υποστηρίζουν οι κάθε "εγώ".

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν μιλάμε για το τι θα ήθελε κανείς ... ναι και εγώ δε θα ήθελα να παω σε ΚΑΝΕΝΑ νοσοκομείο όσο καθαρό και αν είναι.

Ασχετα με αυτό, αυτό που έγραψες είναι απλά ΧΑΖΟΜΑΡΑ καθώς έχω κατά πάσα πιθανότητα πληρώσει πολλαπλάσιες ασφαλιστικές και ιατροφαρμακευτικές εισφορές από εσένα, άρα μάλλον εσύ είναι το ερώτημα αν σου αξίζει να μπεις στο νοσοκομείο μαζί μου.

 

Εκεί είναι που κάνεις και το δεύτερο λάθος σου στις σκέψεις σου καθώς το γυρίζεις στο προσωπικό. Δεν γνωρίζεις ούτε σε τι κλίμακα είμαι ούτε αν έχω ιδιωτική ασφάλεια και μαρεσει να πληρώνω περισσότερα. Εσύ απλά δεν θέλεις να πληρώνεις αλλά θέλεις να σου παρέχουν. 

Δεν θέλεις να υπάρχει το κοινωνικό κράτος και εγώ να πληρώνω (που το βρίσκω οκ) χτυπά ξύλο το νοσοκομείο των παιδιών σου αν εσύ βρεθείς ανασφαλιστος. 

Να είσαι πάντα καλά σου εύχομαι και να συνεχίσεις να φοροδιαφευγεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Καλά αυτό είναι μια παπαρολογία.

Βγαίνει κάποιος και λέει σου αναλογεί "ένα πόδι και ένα χέρι" (που λένε και οι εσχάτως φίλοι μας αμερικάνοι) γιατί είμαι ανίκανος.

Ευχαριστώ, δε το θέλω μπορείτε να με ξεχάσετε από το σύστημά σας.

Δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου. Δεν συνηθίζω να προσβάλω τον συνομιλητή μου όπως κάνεις διαρκώς.
Άλλωστε είναι μάταιο να προσπαθείς να μάθεις σε ένα γουρούνι να τραγουδάει. Χάνεις τον χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Εκεί είναι που κάνεις και το δεύτερο λάθος σου στις σκέψεις σου καθώς το γυρίζεις στο προσωπικό. Δεν γνωρίζεις ούτε σε τι κλίμακα είμαι ούτε αν έχω ιδιωτική ασφάλεια και μαρεσει να πληρώνω περισσότερα. Εσύ απλά δεν θέλεις να πληρώνεις αλλά θέλεις να σου παρέχουν. 

Δεν θέλεις να υπάρχει το κοινωνικό κράτος και εγώ να πληρώνω (που το βρίσκω οκ) χτυπά ξύλο το νοσοκομείο των παιδιών σου αν εσύ βρεθείς ανασφαλιστος. 

Να είσαι πάντα καλά σου εύχομαι και να συνεχίσεις να φοροδιαφευγεις. 

Δε μιλάω σε έσένα προσωπικά. Σε παίρνω ως παράδειγμα "μέσου" ασφαλισμένου.

Ευχαριστώ για τις ευχές. Ελπίζω να τα καταφέρω καλύτερα στο μέλλον γιατί μέχρι τώρα με έχει πιάσει κότσο το σύστημα.

2 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Δεν μπορώ να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου. Δεν συνηθίζω να προσβάλω τον συνομιλητή μου όπως κάνεις διαρκώς.
Άλλωστε είναι μάταιο να προσπαθείς να μάθεις σε ένα γουρούνι να τραγουδάει. Χάνεις τον χρόνο σου, ενοχλείς και το γουρούνι.

συμφωνώ, το έχω νιώσει πολλές φορές εδώ μέσα.

Συνήθως ευτυχώς το σταματάω με ένα "ναι έχεις δίκιο".

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...