Προς το περιεχόμενο

Έκδοση απόδειξης σε ταβέρνα


opcorsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτηση, εχει κανει κανεις το δικαιωμα του πελατη να φυγει αν δεν ερθει αποδειξη? εμπειριες? γνωμες?

πολλοι τωρα τελευταια που μπεκροπινω με θυληκα ή φιλους πατανε πανω στην οικειοτητα μας και δεν φερνουν αποδειξη αλλα την γνωστη τρελιτσα θερμικο χαρτι που μοιαζει με αποδειξη...

και δεν εχω ιδιαιτερο θεμα γιατι ξερω το κρατος που ζουμε, αλλα οχι να βγαινω και ο βλακας..μην κοψεις ρε μαγκα αλλα κερασε 3 μπυρες ή ενα σκορδωψωμο ή κατι..

το να τσεπωνεις το φπα σε κανει απλα αλητη...και αντιεπαγγελματια σε σχεση με τους αλλους που κοβουν τα παντα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν πεις ότι κάνεις να φύγεις και σε πάρουν χαμπάρι, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σε σταματήσουν.

Θα τους πεις «δε μου φέρατε απόδειξη και κοιτάξτε τι λέει εδώ (ο καταναλωτής δεν έχει την υποχρέωση να πληρώσει μπλα μπλα)» και ως διά μαγείας θα εμφανιστεί η απόδειξη σε κλάσματα δευτερολέπτου. Εκεί τι σκέφτεσαι να κάνεις, να πληρώσεις ή να είσαι ήδη στο αυτοκίνητο;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opcorsa είπε

το να τσεπωνεις το φπα σε κανει απλα αλητη...και αντιεπαγγελματια σε σχεση με τους αλλους που κοβουν τα παντα..

Δεν τσεπώνει μόνον τον ΦΠΑ, τσεπώνει και φόρο εισοδήματος — ακόμη και ασφαλιστικές εισφορές που θ' ανέβαιναν λόγω κερδοφορίας.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρομαι που βλέπω τέτοια θρεντ, έπρεπε να χρεοκοπήσουμε για να αποκτήσουμε (όχι όλοι βέβαια ακόμα) στοιχειώδη φορολογική αντίληψη. 

Για φορολογική συνείδηση έχουμε ακόμα (πχ αν μου φέρουν σκορδοψωμα είμαι ΟΚ), αλλά οπωσδήποτε υπάρχει κάποια πρόοδος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι' αυτό πάντα με κάρτα. Μία ερώτηση (αν έχει λειτουργικό POS) πριν μπεις, και όλοι θα είμαστε ήρεμοι και χαμογελαστοί... :)

Αν "του έχει χαλάσει", δεν πειράζει, next...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, opcorsa είπε

ερωτηση, εχει κανει κανεις το δικαιωμα του πελατη να φυγει αν δεν ερθει αποδειξη? εμπειριες? γνωμες?

πολλοι τωρα τελευταια που μπεκροπινω με θυληκα ή φιλους πατανε πανω στην οικειοτητα μας και δεν φερνουν αποδειξη αλλα την γνωστη τρελιτσα θερμικο χαρτι που μοιαζει με αποδειξη...

και δεν εχω ιδιαιτερο θεμα γιατι ξερω το κρατος που ζουμε, αλλα οχι να βγαινω και ο βλακας..μην κοψεις ρε μαγκα αλλα κερασε 3 μπυρες ή ενα σκορδωψωμο ή κατι..

το να τσεπωνεις το φπα σε κανει απλα αλητη...και αντιεπαγγελματια σε σχεση με τους αλλους που κοβουν τα παντα..

Δεν είναι έτσι.

Αυτό που σε "κέρασε" το έχει κάνει ήδη κρατόντας τις τιμές του εκεί που τις έχει και που αν πλήρωνε 100% φόρους φυσικά θα είχε κλείσει και είτε απλά δε θα πήγαινες ποτέ να φας έξω ή θα το πλήρωνες πολύ ακριβότερα.

Αυτό που δηλαδή σε "κέρασε" στο έχει κεράσει ήδη πριν καν μπεις μέσα.

 

9 λεπτά πριν, Zazula είπε

Δεν τσεπώνει μόνον τον ΦΠΑ, τσεπώνει και φόρο εισοδήματος — ακόμη και ασφαλιστικές εισφορές που θ' ανέβαιναν λόγω κερδοφορίας.

Τον ΦΠΑ/Φόρο των τσεπώνουν και οι δύο, και ο περλάτης και ο μαγαζάτωρας. Το πόσο θα τσεπώσει ο καθένας έχει να κάνει με την "ισχύ" του καθένα ως προς τον άλλο.

Σε καταστήματα που κυνηγάνε τον πελάτη με το τυοφέκι το μεγαλύτερο ποσοστό το τσεπώνει ο πελάτης και μπράβο του.

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Γι' αυτό πάντα με κάρτα. Μία ερώτηση (αν έχει λειτουργικό POS) πριν μπεις, και όλοι θα είμαστε ήρεμοι και χαμογελαστοί... :)

Αν "του έχει χαλάσει", δεν πειράζει, next...

ΜΑζική χρήση POS μόνο αυξήσεις στις τιμές και μείωση προσφοράς μπορεί να έχει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, DrLo said:

ΜΑζική χρήση POS μόνο αυξήσεις στις τιμές και μείωση προσφοράς μπορεί να έχει.

Δε με πειράζει να πληρώσω 2-3€ παραπάνω σε ένα γεύμα των 100-150. Αφού έτσι κι αλλιώς μη παίρνοντας απόδειξη, τους πληρώνω από τη προ-κράτηση φόρου από το μηνιάτικό μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμηθηκα φαση σε νησι διακοπες που μας λεει η τυπισσα επειδη μου εχει χαλασει η μηχανη και

δεν κοβει αποδειξεις θα σας κανω εκπτωση, μας εκανε κανα 3αρι ευρω νομιζω, τιμια θεωρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δε με πειράζει να πληρώσω 2-3€ παραπάνω σε ένα γεύμα των 100-150. Αφού έτσι κι αλλιώς μη παίρνοντας απόδειξη, τους πληρώνω από τη προ-κράτηση φόρου από το μηνιάτικό μου...

Δεν εννωώ το άμεσο κόστος του POS

εννώω τις διάφορεςς επιφαρύνσεις/φόρους που "μειράζεσαι" με τον μαγαζάτωρα μη κόβοντας αποδείξεις.

αυτό δεν είναι 2-3 Ευρώ στα 150 ... είναι πολλλύυυυ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τον ΦΠΑ/Φόρο των τσεπώνουν και οι δύο, και ο πελάτης και ο μαγαζάτορας. Το πόσο θα τσεπώσει ο καθένας έχει να κάνει με την "ισχύ" του καθένα ως προς τον άλλο.

Σε καταστήματα που κυνηγάνε τον πελάτη με το τουφέκι το μεγαλύτερο ποσοστό το τσεπώνει ο πελάτης και μπράβο του.

Τον ΦΠΑ τον τσεπώνει ο πελάτης μόνον αν ο μαγαζάτορας αποφορολογήσει πλήρως — που δεν το 'χω δει πουθενά να γίνεται (χωρίς να το αποκλείω).

Πάντως ένας λογαριασμός 100€ με απόδειξη, είναι το πολύ 50€ αν αφαιρέσεις ΦΠΑ, ΦΕ, ΕΦΚΑ, επίσημο ποσοστό σερβιτόρου, δημοτικούς φόρους. Συνήθως η μοιρασιά του οφέλους δεν είναι 50-50.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειρόγραφη απόδειξη-χαρτί παραγγελίας που δίνουν αρκετά μαγαζιά, θεωρείται νόμιμη; Πρέπει να είναι οπωσδήποτε μηχανογραφημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, naive είπε

Χαίρομαι που βλέπω τέτοια θρεντ, έπρεπε να χρεοκοπήσουμε για να αποκτήσουμε (όχι όλοι βέβαια ακόμα) στοιχειώδη φορολογική αντίληψη. 

Για φορολογική συνείδηση έχουμε ακόμα (πχ αν μου φέρουν σκορδοψωμα είμαι ΟΚ), αλλά οπωσδήποτε υπάρχει κάποια πρόοδος.

καταλαβαινω, σαν μισθωτος με παραλληλη δραστηριοτητα, οτι η φοροαποφυγη ειναι το μονο οπλο επιβιωσης... γιαυτο ειπα για τα σκορδωψωμα..αλλα οχι να τσεπωσει μονο το φπα ο λεχριτης αγραμματος που ετυχε να παρει προικα μαγαζι και να το παιζει ο μισελεν ο ιδιος

54 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Γι' αυτό πάντα με κάρτα. Μία ερώτηση (αν έχει λειτουργικό POS) πριν μπεις, και όλοι θα είμαστε ήρεμοι και χαμογελαστοί... :)

Αν "του έχει χαλάσει", δεν πειράζει, next...

μα το οτι πληρωνεις με καρτα δεν συμαινει κατι παραπανω απο το οτι.. πληρωνεις με καρτα

απειρες φορες εχω πληρωσει με καρτα, χωρις αποδειξη επισης..

κλαιν μαιν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, opcorsa said:

απειρες φορες εχω πληρωσει με καρτα, χωρις αποδειξη επισης..

κλαιν μαιν

🙄 δεν μου έχει τύχει απολύτως πουθενά. Για πες ένα τέτοιο μαγαζί να δοκιμάσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, patrickdrd είπε

θυμηθηκα φαση σε νησι διακοπες που μας λεει η τυπισσα επειδη μου εχει χαλασει η μηχανη και

δεν κοβει αποδειξεις θα σας κανω εκπτωση, μας εκανε κανα 3αρι ευρω νομιζω, τιμια θεωρω

Και 30% έκπτωση να σας έκανε, πάλι κερδισμένη θα ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τυχει να πάει κάποιος σε μαγαζι, να ζητησει αποδειξη και να μη του δωσουν?

Προσωπικά πάω πάντα ταμείο και πληρώνω και μονιμα με κάρτα. Αλλά ακομα και μετρητά να δωσω δε περιμένω σερβιτόρο. Απευθείας ταμείο και τελειωνει το θέμα.

Γενικά, όπως σωστά έγραψε ο ts, αυτά τα κάνουν κατά βάση σε μονιμους πελάτες που έχουν το θάρρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...