Προς το περιεχόμενο

[Action Cam] Elephone REXSO Explorer X 4K. 18.66€ GeekBuying [ΤΕΛΟΣ]


MiP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Τι είχες στείλει;

τιποτα, δεν μου εστειλαν sms ή κατι αλλο, χθες μου αφησε ειδοποιηση ο ταχυδρομος σημερα το πηρα, το δεμα εμεινε στο ΓΕΤΑ ΑΘΗΝΩΝ για κανα διωρο,εδω θεσσαλονικη δεν ξαναμπηκε τελωνειο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, p14767 είπε

σημερα παρελαβα (θεσσαλονικη) δεν μου ζητησαν τιποτα

 

Μόλις τώρα, Pinkakos είπε

Δεν εννοεί ότι δεν του ζήτησαν τέλη εκτελωνισμου;

Νομίζω είναι ξεκάθαρη η απάντησή του εφόσον συζητάνε όλοι για το τι έχουν αποστείλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, p14767 είπε

τιποτα, δεν μου εστειλαν sms ή κατι αλλο, χθες μου αφησε ειδοποιηση ο ταχυδρομος σημερα το πηρα, το δεμα εμεινε στο ΓΕΤΑ ΑΘΗΝΩΝ για κανα διωρο,εδω θεσσαλονικη δεν ξαναμπηκε τελωνειο

Κατάλαβα λάθος, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δεδομένο πως σε όλους ζητάνε, ίσως να τους πήγε κάμμια μαζεμένη παρτίδα με ίδιο όγκο και ζητάνε αποδεικτικό πληρωμής. (ίσως να υπέθεσαν πως αφορά εμπόριο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, orck είπε

Και πάλι μπαρουφα για σένα και για μένα που περνούμε μια στο τόσο μια σαχλαμάρα. Αλλά υποψιάζομαι ότι πάρα πολλά καταστήματα (μικρά σκρουτζομαγαζα) εκαναν εισαγωγές κανονικά μεγαλες ποσότητες και πούλαγαν με τρελό κέρδος. Εκεί πρέπει να υπάρξει απόδοση ΦΠΑ.

Δεν το έκαναν έτσι ποτέ τα σκρουτζομαγαζα που λες. Από πάντα τα μεγάλα πακέτα (πχ 5 ή 10 κάμερες) σταματούσαν, το 2008 στο μάστερ είχα παραγγείλει καμία δεκαριά μεταχειρισμένα βιβλία από Αμερική και τα σταμάτησαν και επικοινώνησε τελωνειακός μαζί μου για να του στείλω απόδειξη. Το κόστος τους ήταν άνω των 25€ αλλά του εξήγησα ότι είμαι φοιτητής και αυτά είναι μεταχειρισμένα κλπ και μου το πέρασε ατελώς. 

Ομοιως το 2011 είχα παραγγείλει για τη βάφτιση παιδιού φίλου 500 μικρά μπουκαλάκια με φελο για να φτιάξουμε τις μπομπονιέρες του και μας τα σταμάτησαν και τα φορολογήσαν κανονικά. Η κούτα ήταν σε μεγεθοσ Σαν του νουνού που λέμε. Άρα οποίος πήγαινε από πάντα για εμπόριο κατά 99% πιανόταν. 

21 λεπτά πριν, kormos είπε

Αυτή είναι η δουλειά τους όμως να κάνουν έλεγχο ότι έρχεται εκτός ΕΕ.

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό αν και νομίζω πω με κάποιο άλλο τρόπο τα φέρνουν....

Ακριβως. Αυτά έρχονται σε κοντέινερ, συνήθως στη Θεσσαλονίκη. Δηλώνουν ότι το κοντέινερ έχει σαγιονάρες αξίας αγοράς 400-500€ και μέσα έχει οθόνες αυτοκινήτου αξίας 70-80.000€... το παράδειγμα τυχαίο, ή ισως και όχι τόσο... η δουλειά τους είναι να ελέγχουν ότι πρέπει, όχι ότι να ναι

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν περνάνε όλα τελωνείο παιδιά. Και γνωστού μου πέρασε αέρα. Παρτίδες πιάνουν. Μάλιστα αυτός παρήγγειλε αργότερα από μένα και σήμερα ήδη παραλαμβάνει, ενώ εγώ περιμένω το τελωνείο.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nessuno_ είπε

Τι τους ειχες στειλει εσυ; Μονο PayPal;

Τιποτα ! Οπως ειπα για πρασινο...ελευθερο τελωνειακως (και εγω θεσ/νικη ειμαι)

Επισης ηταν ασυνοδευτο με NL Post

Επεξ/σία από JohnnyX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον εχουν αρχισει να σκανε μαζεμενα ολα τα πακετα μας κ επειδη ξερουν πλεον ποσο κανουν, εχουν αρχισει να τα περνανε ετσι, ατελως κ χωρις να ζητανε αποδεικτικα.

Εμενα ξαφνικα ενημερωθηκε σμρ  στα ΕΛΤΑ το στατους μου αν κ εχει φτασει απο τις 23 του μηνα ελλαδα.

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
23/6/2018, 05:03:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/6/2018, 15:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/6/2018, 11:51:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kallair είπε

Mαλλον εχουν αρχισει να σκανε μαζεμενα ολα τα πακετα μας κ επειδη ξερουν πλεον ποσο κανουν, εχουν αρχισει να τα περνανε ετσι, ατελως κ χωρις να ζητανε αποδεικτικα.

Εμενα ξαφνικα ενημερωθηκε σμρ  στα ΕΛΤΑ το στατους μου αν κ εχει φτασει απο τις 23 του μηνα ελλαδα.

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
23/6/2018, 05:03:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
20/6/2018, 15:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
20/6/2018, 11:51:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ακριβώς το ίδιο έγινε σήμερα και σε έμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, christakos07 είπε

Μίλησα με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ μόλις τώρα. Αναδασμολόγηση. Προφανώς και έγινε λάθος μου ανέφεραν.

Μπορεί να έγινε μόνο σε μένα οπότε καλό είναι να μην προτρέχουμε.

Αναστατωσατε ολους τους insomniacs πεστους :)  Μονο εσυ εισαι κρουσμα δασμολογησης. Πρεπει να μπεις σε quarantine  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας που αρχισαν να έρχονται όταν με το καλό παραλάβουμε καμια καλή μνήμη (32/64G) απο Ελλάδα έχετε να προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marjel είπε

Καλησπέρα, μιας που αρχισαν να έρχονται όταν με το καλό παραλάβουμε καμια καλή μνήμη (32/64G) απο Ελλάδα έχετε να προτείνετε ?

https://www.skroutz.gr/s/11603327/Samsung-Evo-Plus-microSDXC-64GB-U3-with-Adapter.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...