Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, tsiro7 said:

Δεν ξέρω αν είναι γενική πρακτική αλλά σε όσους ήταν εκεί, ακόμα και για αιμοδοσία έκαναν πρώτα γενική αίματος. Στο τμήμα αιμοδοσίας του Αγλαΐα Κυριακού. Μάλιστα συμπληρώνουν τα αποτελέσματα σε καρτέλα και τα καταχωρούν στο σύστημα τους. Επίσης είναι ευγενέστατοι και σε παρακαλούν να πας πάλι, υπάρχει μεγάλη ανάγκη. Εμένα μου έκλεισαν πάλι ραντεβού στην περίοδο των εορτών. Προχθές μάλιστα επικοινώνησαν τηλεφωνικώς για να μου υπενθυμίσουν το ραντεβού. 

reminder βαζεις και μεσα απο τo bdr.gr

1 hour ago, raid_av said:

Στην απλη αιμοδοσια παντως ειναι 100% οτι δεν σου κανουν γενικη. Εννοειτε σου κανουν για λοιμώδη νοσήματα HIV, ηπατίτιδες Β και C, σύφιλη και λεμφοτρόπο ιό HTLV. Αλλα οχι γενικη. Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης εδω και αρκετο καιρο και το ειχα ρωτησει απο την πρωτη στιγμη αυτο. Απλα ειπα μηπως στα αιμοπεταλια σου κανουν.

μου ειχαν κανει μια φορα οταν ημουν οριακα στον αιματοκριτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, raid_av είπε

Οταν πας για αιμοπεταλια σου κανουν και γενικη αιματος?

φυσικα γιατι θελουμε να δουμε αριθμο αιμοπεταλιων plt κατω απο ενα οριο δεν κανει να δωσεις (<180.οοο)περιπυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα επισης οτι το να δινεις αιμα μειωνει τις πιθανοτητες καρδιακης προσβολης ,βελτιωνει την ροη του αιματος και γι αυτο βασικα τα τελευταια χρονια εγινα αιμοδοτης , αληθευει κατι τετοιο ? Το ξερω οτι ειναι λιγο ασχημος ο λογος που εγινα εθελοντης αιμοδοτης 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2018 στις 4:40 ΜΜ, arislp είπε

σχεδον μηνα αλλα να ξερεις στη βγαζουν μετα τη 2 φορα που θα δωσεις εθελοντικα...πας δινεις μια χωρις καρτα και οταν πας 2 φορα τοτε πας και κανεις αιτηση για καρτα...

εγω περσι εβγαλα ετσι ακριβως..

Την παρέλαβα σήμερα!👍

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

Την παρέλαβα σήμερα!👍

εκανε τοσο η τι πηρες πιο συντομα?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/11/2018 at 12:35, raid_av said:

Διαβασα επισης οτι το να δινεις αιμα μειωνει τις πιθανοτητες καρδιακης προσβολης ,βελτιωνει την ροη του αιματος και γι αυτο βασικα τα τελευταια χρονια εγινα αιμοδοτης , αληθευει κατι τετοιο ? Το ξερω οτι ειναι λιγο ασχημος ο λογος που εγινα εθελοντης αιμοδοτης 😐

πολλοι προτεινουν να δινουν αιμα ειδικα οσοι εχουν πολυ μεγαλο αιματοκριτη διοτι αναφερουν οτι δεν ειναι καλο ο αιματοκριτης να ειναι πολυ μεγαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να δώσω μετά από χρόνια ξανά. Στην ερώτηση που μου έκαναν αν πρόσφατα έχω χάσει κιλά είπα ναι και ότι είναι γύρω στα 15. Δεν με άφησαν αν δώσω αν δεν περάσει ένας χρόνος παρόλο που έγινε με διατροφή και γυμναστική (η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα κιλά που έχασα είναι 60 συνολικά αλλά ήμουν σίγουρος ότι αν άκουγαν τόσα θα με έδιωχναν και ας έχουν περάσει 9 μηνές που έχω σταθεροποιηθεί)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexzzz καταρχην συγχαρητηρια!Ξερω οτι οντως αν το βαρος ειναι χαμηλοτερο απο ενα οριο (60 για τους αντρες ξερω γιατι δεν αφησαν τον κολλητο μου να δωσει) δεν επιτρεπεται αλλα αυτο για το χασιμο κιλων δεν το εχω ξανακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, myranna said:

alexzzz καταρχην συγχαρητηρια!Ξερω οτι οντως αν το βαρος ειναι χαμηλοτερο απο ενα οριο (60 για τους αντρες ξερω γιατι δεν αφησαν τον κολλητο μου να δωσει) δεν επιτρεπεται αλλα αυτο για το χασιμο κιλων δεν το εχω ξανακουσει.

και κοντα στα 40 για τις κοπελες αν θυμαμαι καλα. .βεβαια  σχετικο δεν θα πρεπε να ειναι και αυτο αφου εξαρτατε και το υψος?αλλο 1.80 και 60 κιλα που ειναι λιγο και αλλο 1.60 και 60 κιλα που ειναι πολυ πιο φυσιολογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

και κοντα στα 40 για τις κοπελες αν θυμαμαι καλα. .βεβαια  σχετικο δεν θα πρεπε να ειναι και αυτο αφου εξαρτατε και το υψος?αλλο 1.80 και 60 κιλα που ειναι λιγο και αλλο 1.60 και 60 κιλα που ειναι πολυ πιο φυσιολογικο

Εχεις απολυτο δικιο αλλα ειναι και τα ατιμα τα πρωτοκολα στη μεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marmagia είπε

Ήθελα να πάω να δώσω αύριο αλλά τσουπ. Ιωσουλα. Παπαλα. Θυμάστε ποσό καιρό μετά μπορώ να δώσω μην πάω τζάμπα;

2 βδομαδες τουλαχιστον..ειδικα και αμα παρεις αντιβιωση ισως και μηνα...

Περαστικα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...