Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μονη φορα που δεν με αφησαν ηταν οταν ειχα βγαλει δοντι πριν 4 μερες και το εγραψα. Τους λεω οκ ρε παιδια δεν εχασα πολυ αιμα αλλα αυτοι εκει. Προφανως φοβουνται για μολυνση απο βελονες οποτε τι να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greekparot είπε

Θα κάνω χειρουργείο ρινικό διαφραγμα και μου είπαν επειδή είμαι αιμοδότης να πάω ξανά 6 μήνες μετά το χειρουργείο. Ποιος ο λόγος; Άντε 1 έως 2 μήνες το καταλαβαίνω αν συμπεριλάβεις και την οποία ανάρρωση απαιτεί μια επέμβαση αλλά 6..;

Είναι θέμα ασφάλειας δικης σου γιατί πάντα μετά από κάποια επέμβαση υπάρχει πιθανότητα να αιμορραγησει το τραύμα και εκτός του ότι ο οργανισμός καταπονειται υπάρχει η περίπτωση να έχουν διαταραχτει χρόνοι πηξηςanyway πάντα προέχει η ασφάλεια του αιμοδοτη μας 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/12/2018 at 18:55, nogoso said:

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ,  έχει περάσει ο νόμος και φυσικά δεν γίνεται διάκριση  του τύπου εργασίας. 

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=211545

Σίγουρα δεν πρέπει να το βλέπει έτσι ο κόσμος αλλά ακόμη και με αυτό το κίνητρο,  γίνεται δουλειά.  Στη εταιρία που δουλεύω τουλάχιστον  5-6 άτομα έδωσαν για την άδεια,  οπότε έπιασε τόπο. 

δεν το γραψα για σενα αλλα για αυτο που ειπε ο vagos789.

On 10/12/2018 at 11:34, vagos789 said:

Αν καποιος δεν κανει χειρωνακτικη εργασια, η αδεια λογω αιμοδοσιας δεν ειναι απαραιτητη και αυτο ενας εργοδοτης πιθανοτατα το γνωριζει

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

αν υπηρχε διαχωρισμος μεταξυ χειρωνακτικης ή οχι και στον ιδιωτικο και στον δημοσιο θα το δεχομουν.αλλα να γινει διαχωρισμος εφοσον ο νομος δεν αναφερει κατι ε ναι παραπαει. οποτε δεν θα πρεπει να γινει διαχωρισμος. τωρα απο την θεωρια στην πραξη...

επισης ναι κανονικα δεν θα επρεπε να το βλεπει ετσι ο κοσμος αλλα εφοσον εχουμε ελλειψη σε αιμα πρεπει με καποιο τροπο να πεισεις τον κοσμο να παει να δωσει. ο ενας τροπος ειναι να δωσεις κατι, ειτε λεγεται χρηματα οπως ειναι στο εξωτερικο, είτε λεγεται αδεια που ειπες οτι εγινε και περασε σε νομο.ο αλλος τροπος που μαλλον το κρατος εχει  αποτυχει ειναι να υπαρχει ενημερωση και στο σχολειο απο μικρα παιδια αλλα και αργοτερα στους χωρους εργασιας. Αλλα αυτο δεν γινεται ή μαλλον γινεται στο 1/100000 .Εμας ερχοταν στην δουλεια (μεγαλη εταιρεια) να μας ενημερωσει για την αιμοδοσια 10 μερες πριν την αιμοδοσια. και καποια στιγμη και ο ιδιος ελεγε οτι unofficial θα πρεπε να μιλησουμε με hr ωστε να παιρνουν μια μερα αδεια οσοι δινουν.μαλλον ηταν πριν ψηφιστει ο νομος. το κακο ειναι οτι δεν τονιζουν στον κοσμο οτι αμα δωσεις αιμα περα απο το καλο που κανεις βοηθας και τον ευατο σου ή καποιον αλλον οταν χρειαστει αιμα για μια επεμβαση.αν πχ εχεις δωσει 4 φορες αιμα δικαιουσαι 4 φιαλες αιμα χωρις να χρειαστει να παει να δωσει καποιος.οποτε αν ενας θελει να παει για επεμβαση δεν χρειαζεται να ψαχνεις για αιμα και να παρακαλας αλλα μπορεις να δωσεις αυτες τις φιαλες.αυτο πρεπει να τονιστει στον κοσμο για να μην νομιζει οτι δινει μονο για αγνωστους αλλα να καταλαβει οτι δινει και για τον ευατο του/συγγενεις του.ακουγεται λιγο εγωιστικο αλλα καπως πρεπει να πεισεις τον κοσμο. ετσι του παρουσιαζεις ενα παραπανω λογο για να δωσει αιμα αφου ολα τα υπολοιπα δεν εχουν πιασει.το εχω πει και εγω σε ατομα αυτο που πχ εχουν παιδι.οτι αμα γινει κατι θα τρεχεις να ψαχνεις για φιαλες?ενω αμα δωσεις 3-4-5 δεν ξερω ποσες θα τις εχεις απευθειας αμα κατσει βλακεια. εχω δει πολλους που παρακαλανε γνωστους και συγγενεις και διαμεσο του fb να δωσουν αιμα για μια επεμβαση αλλα οι ιδιοι δεν ενδιαφερθηκαν να πανε να δωσουν.και αντι να βαλουν μυαλο και να ξεκινησουν να δινουν απλα κοιτανε το ταβανι και περιμενουν το θαυμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Arkin said:

Παιδια ισχυει οτι οι ανδρες μπορουμε να δινουμε ανα 3 μηνες? Εδωσα δεκεμβριο μπορω να ξανα δωσω 25 Μαρτιου? 

ναι μπορεις να δωσεις μεχρι 4 φορες το χρονο οι οποιες και καταγραφονται κανονικα.αν για καποιον λογο δωσεις παραπανω απο 4 δεν θα γραφτει η 5 οπως μου εχουν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι μπορείς να δίνεις "γενικά" ανά 3 μήνες, αν το "σηκώνει" ο οργανισμός σου.

Αν μπορείς να καλύψεις τις "σιδηραποθήκες" σου και δεν κάνεις κάποια αναιμία, αν...αν...αν...

Ξεκινάς με 2-3 φορές το χρόνο, και μετά βλέπεις ανάλογα.

Μόλις τώρα, poulinos είπε

ναι μπορεις να δωσεις μεχρι 4 φορες το χρονο οι οποιες και καταγραφονται κανονικα.αν για καποιον λογο δωσεις παραπανω απο 4 δεν θα γραφτει η 5 οπως μου εχουν πει.

Αυτό δεν έχει λογική, καθόλου όμως.

Επιβάλλεται να καταγραφεί η πράξη, τόσο για τη δική σου ασφάλεια όσο και για των υπολοίπων (δεκτών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι μπορεις να δωσεις μεχρι 4 φορες το χρονο οι οποιες και καταγραφονται κανονικα.αν για καποιον λογο δωσεις παραπανω απο 4 δεν θα γραφτει η 5 οπως μου εχουν πει.

Ευχαριστω πολυ. Δεν πρεπει να κανει να δωσεις πανω απο 4 φορες διαβασα οτι τα αιμοπεταλια κανουν 3 μηνες για να αναπληρωθουν πληρως στο αιμα και για αυτο επιτρεπουν 4 φορες max. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Πέτρος said:

Ισχύει ότι μπορείς να δίνεις "γενικά" ανά 3 μήνες, αν το "σηκώνει" ο οργανισμός σου.

Αν μπορείς να καλύψεις τις "σιδηραποθήκες" σου και δεν κάνεις κάποια αναιμία, αν...αν...αν...

Ξεκινάς με 2-3 φορές το χρόνο, και μετά βλέπεις ανάλογα.

Αυτό δεν έχει λογική, καθόλου όμως.

Επιβάλλεται να καταγραφεί η πράξη, τόσο για τη δική σου ασφάλεια όσο και για των υπολοίπων (δεκτών).

στο νοσοκομειο που δινω και ρωτησα αν μπορω να δωσω παραπανω απο 4 φορες εφοσον αντεχω(αν αντεχω) και μου ανεφερε οτι γινεται μεν αλλα δεν προσμετρατε στις φιαλες που εχεις spare.μου το ειπε ο διευθυντης της αιμοδοσιας.μπορει να το καταγραφουν και απλα να μην πιανετε σαν εξτρα φιαλη ,οτι την δικαιουσαι δηλαδη .δεν ξερω το γιατι απλα μεταφερω την απαντηση που ελαβα. μπορω να τον ξαναρωτησω βεβαια αφου θα παω σε λιγες μερες. αλλα ναι μπορει να κανει εξετασεις και να δει αν την παλευει με 4 φορες το χρονο.προσπαθω να δινω 4 αλλα ολο καπου θα καθυστερησω ολο κατι θα ξεχαστω και θα μου βγει τρεις.

2 minutes ago, Arkin said:

Ευχαριστω πολυ. Δεν πρεπει να κανει να δωσεις πανω απο 4 φορες διαβασα οτι τα αιμοπεταλια κανουν 3 μηνες για να αναπληρωθουν πληρως στο αιμα και για αυτο επιτρεπουν 4 φορες max. 

μπορει απλα να το επιτρεπουν για περιπτωσεις αναγκης πχ να εχεις σπανια ομαδα αιματος και να υπαρχει αναγκη.γενικως ναι παντα σου λενε μεχρι 4 φορες το χρονο.(ανα 3 μηνες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

στο νοσοκομειο που δινω και ρωτησα αν μπορω να δωσω παραπανω απο 4 φορες εφοσον αντεχω(αν αντεχω) και μου ανεφερε οτι γινεται μεν αλλα δεν προσμετρατε στις φιαλες που εχεις spare.μου το ειπε ο διευθυντης της αιμοδοσιας.μπορει να το καταγραφουν και απλα να μην πιανετε σαν εξτρα φιαλη ,οτι την δικαιουσαι δηλαδη .δεν ξερω το γιατι απλα μεταφερω την απαντηση που ελαβα. μπορω να τον ξαναρωτησω βεβαια αφου θα παω σε λιγες μερες. αλλα ναι μπορει να κανει εξετασεις και να δει αν την παλευει με 4 φορες το χρονο.προσπαθω να δινω 4 αλλα ολο καπου θα καθυστερησω ολο κατι θα ξεχαστω και θα μου βγει τρεις.

μπορει απλα να το επιτρεπουν για περιπτωσεις αναγκης πχ να εχεις σπανια ομαδα αιματος και να υπαρχει αναγκη.γενικως ναι παντα σου λενε μεχρι 4 φορες το χρονο.(ανα 3 μηνες)

Να μη "μετράει" στο "απόθεμα", ναι. Χαζομάρα αν θες τη γνώμη μου, αλλά αδιάφορο πρακτικά.

Όχι όμως να μην καταγράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πέτρος said:

Να μη "μετράει" στο "απόθεμα", ναι. Χαζομάρα αν θες τη γνώμη μου, αλλά αδιάφορο πρακτικά.

Όχι όμως να μην καταγράφεται.

ναι αυτο εννοουσα απλα χρησιμοποιησα λαθος εκφραση.να μην καταγραφει δεν γινεται αφου πρεπει να ξερουν σε ποιον ανηκει το αιμα πρεπει να κανουν εξετασεις στο αιμα κτλ οποτε αν βρουν κατι να ειδοποιησουν. απλα δεν προσμετρατε στις spare Φιαλες σου να το πω με πιο καλα λογια.τωρα και εγω δεν βρισκω το λογο που το κανουν αλλα δεν το ρωτησα.αλλωστε δεν ξερω ποιος θα δωσει 5 φορες το χρονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 12:27 ΠΜ, poulinos είπε

επισης ναι κανονικα δεν θα επρεπε να το βλεπει ετσι ο κοσμος αλλα εφοσον εχουμε ελλειψη σε αιμα πρεπει με καποιο τροπο να πεισεις τον κοσμο να παει να δωσει. ο ενας τροπος ειναι να δωσεις κατι, ειτε λεγεται χρηματα οπως ειναι στο εξωτερικο, είτε λεγεται αδεια

Καθε παροχη/κινητρο του κρατους πρεπει να προερχεται απο το κρατος.

Για να γινω κατανοητος θα χρησιμοποιησω την υπερβολη:

Λεει αυριο το κρατος:οποιος δινει αιμα,εχει 10.000 ευρω και 3 μηνες αδεια,ολα πληρωμενα απο τον εργοδοτη!

Πανηγυριζουν ολοι,μακαριζουν το κρατος, δινουν αιμα,και μετα πανε στην δουλεια και ειναι απολυμενοι.Ποιος φταιει;Ο κακος εργοδοτης;

 

Παρομοιο το προβλημα με τις εγκυμοσυνες στον ιδιωτικο τομεα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/01/2019 at 11:10, vagos789 said:

Καθε παροχη/κινητρο του κρατους πρεπει να προερχεται απο το κρατος.

Για να γινω κατανοητος θα χρησιμοποιησω την υπερβολη:

Λεει αυριο το κρατος:οποιος δινει αιμα,εχει 10.000 ευρω και 3 μηνες αδεια,ολα πληρωμενα απο τον εργοδοτη!

Πανηγυριζουν ολοι,μακαριζουν το κρατος, δινουν αιμα,και μετα πανε στην δουλεια και ειναι απολυμενοι.Ποιος φταιει;Ο κακος εργοδοτης;

Παρομοιο το προβλημα με τις εγκυμοσυνες στον ιδιωτικο τομεα.

αν και ομολογω δεν καταλαβα την πρωτη προταση εν τουτοις καταλαβαινω αυτο που λες για τις εγκυμοσυνες. αλλα δεν μιλαμε για πολλες μερες αδεια.πχ στο εξωτερικο ειχα ακουσει νομιζω γερμανια οτι δινουν 40 ευρω αλλα μονο μια φορα το χρονο .επισης για την αδεια δεν ειναι να δωσεις 100 μερες.αλλα το να δωσεις την ιδια την ημερα της αιμοδοσιας δεν νομιζω οτι ειναι πολυ.δηλαδη βγαινει στην χειροτερη 4 ημερες τον χρονο.αλλο τοσο σε εταιρειες που αν λειπει ενα ατομο δεν θα καταστραφει ο κοσμος. δηλαδη αν υπηρχε καλη θεληση η μια μερα αδεια θα μπορουσε να εφαρμοστει ανετα χωρις προβληματα σε παρα πολυ μεγαλο υπαλληλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω χαλαστεί. Από Δεκέμβριο βλέπω να πηγαίνει Φεβρουάριο η αιμοδοσία. Περίοδος άγχους και ξενυχτιου και κατέληξα να τρώω την μια ίωση πίσω από την άλλη. Τώρα σήκωσα κεφάλι από τα τέλη Νοεμβρίου! Τώρα προσέχω πολύ να γίνω εντελώς καλά να μπει ο Φεβρουάριος να πάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, marmagia said:

Πάντως εγώ έχω χαλαστεί. Από Δεκέμβριο βλέπω να πηγαίνει Φεβρουάριο η αιμοδοσία. Περίοδος άγχους και ξενυχτιου και κατέληξα να τρώω την μια ίωση πίσω από την άλλη. Τώρα σήκωσα κεφάλι από τα τέλη Νοεμβρίου! Τώρα προσέχω πολύ να γίνω εντελώς καλά να μπει ο Φεβρουάριος να πάω 

υπομονη.πρωτα εσυ να εισαι καλα και μετα τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά τέτοια γκίνια. Κολλάω την πρώτη ίωση, περνάει μια βδομάδα ΟΚ. Βγαίνω ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ πάω κομμωτήριο και σούπερ μάρκετ τρώω την δευτερη. Πάνω που νιώθω καλύτερα ο ανιψιός μου στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι έρχονταν σαν γατάκι και με πείραζε να και το τρίτο. Τώρα είμαι κωστάλεξι. Απλά δεν βγαίνω έξω 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...