Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, marmagia said:

Πρώτη φορά τέτοια γκίνια. Κολλάω την πρώτη ίωση, περνάει μια βδομάδα ΟΚ. Βγαίνω ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ πάω κομμωτήριο και σούπερ μάρκετ τρώω την δευτερη. Πάνω που νιώθω καλύτερα ο ανιψιός μου στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι έρχονταν σαν γατάκι και με πείραζε να και το τρίτο. Τώρα είμαι κωστάλεξι. Απλά δεν βγαίνω έξω 😝

ειναι παρα πολυς κοσμος αρρωστος αυτες τις ημερες δυστυχως και ευκολο να κολλησεις κατι. πολλες φορες και το πολυ μεσα δεν κανει καλο.εξω παιρνεις λιγο καθαρο αερα αν και οι θερμοκρασιες δεν ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημερα μου ηρθε email απο το bdr για εκτακτη αιμοδοσια.δεν ξερω τι ελεγαν για οσους ειχαν τατουαζ τοσο καιρο οτι δεν μπορουν να δωσουν αλλα τωρα γραφει αυτο

Για να δώσεις αίμα χρειάζεται:

 Να είσαι 18-65 ετών 

Να έχεις πάρει ένα ελαφρύ γεύμα πριν την αιμοδοσία 

Να έχεις κοιμηθεί τουλάχιστον 5 ώρες 

Να αναφέρεις τυχόν ασθένειες και φάρμακα που λαμβάνεις στο γιατρό της αιμοδοσίας 

Εάν έχεις κάνει τατουάζ να έχουν παρέλθει 4 μήνες

 

καιγονται για αιμα διοτι οπως αναφερουν 

Την τελευταία χρονική περίοδο παρατηρήθηκε μειωμένη συλλογή αίματος, εξαιτίας της έντονης κακοκαιρίας αλλά και της αύξησης των κρουσμάτων ιώσεων που είχαν ως αποτέλεσμα την μείωση της προσέλευσης των εθελοντών αιμοδοτών προκαλώντας πρόβλημα στην ισορροπία των αποθεμάτων αίματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, η μαζική προσέλευση μετά το "Μάτι", ήταν απλά μια παρόρμηση των ημερών, μια ανταπόκριση στη βάση του συναισθήματος και μόνο.

Έκτοτε, η ίδια κατάσταση με πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Πέτρος said:

Επιπλέον, η μαζική προσέλευση μετά το "Μάτι", ήταν απλά μια παρόρμηση των ημερών, μια ανταπόκριση στη βάση του συναισθήματος και μόνο.

Έκτοτε, η ίδια κατάσταση με πάντα.

εννοειταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι. + 100 οχι μονο +1.

αν δεν παρεις απο το χερακι δεν γινεται.εδω ισχυει το μπεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο νοσοκομείο (Αθήνα πάντα) είναι καλύτερ το κέντρο αιμοδοσία τους;

Θέλω να δώσω αίμα για κάποιον συγγενή μου και ψάχνομαι. 

 

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Vasivouzoukos said:

Σε ποιο νοσοκομείο (Αθήνα πάντα) είναι καλύτερ το κέντρο αιμοδοσία τους;

Θέλω να δώσω αίμα για κάποιον συγγενή μου και ψάχνομαι. 

Γνωρίζει κανείς;

Τώρα το καλύτερο είναι σχετικό! Οποίο βολεύει τον καθένα. Εγώ πχ πηγαίνω στο Λαϊκό. 

23 hours ago, poulinos said:

σημερα μου ηρθε email απο το bdr για εκτακτη αιμοδοσια.δεν ξερω τι ελεγαν για οσους ειχαν τατουαζ τοσο καιρο οτι δεν μπορουν να δωσουν αλλα τωρα γραφει αυτο

Για να δώσεις αίμα χρειάζεται:

 Να είσαι 18-65 ετών 

Να έχεις πάρει ένα ελαφρύ γεύμα πριν την αιμοδοσία 

Να έχεις κοιμηθεί τουλάχιστον 5 ώρες 

Να αναφέρεις τυχόν ασθένειες και φάρμακα που λαμβάνεις στο γιατρό της αιμοδοσίας 

Εάν έχεις κάνει τατουάζ να έχουν παρέλθει 4 μήνες

καιγονται για αιμα διοτι οπως αναφερουν 

Την τελευταία χρονική περίοδο παρατηρήθηκε μειωμένη συλλογή αίματος, εξαιτίας της έντονης κακοκαιρίας αλλά και της αύξησης των κρουσμάτων ιώσεων που είχαν ως αποτέλεσμα την μείωση της προσέλευσης των εθελοντών αιμοδοτών προκαλώντας πρόβλημα στην ισορροπία των αποθεμάτων αίματος.

Εμένα δεν μου ήρθε κανένα μειλ. Τι στο καλό κάνουν με το σύστημα τους;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nogoso είπε

Εδώ Θεσσαλονίκη πάντως πέσανε και τηλέφωνα για συγκεκριμένες ομάδες αίματος,  άρα όντως υπάρχει σοβαρό θέμα. 

Φαντάζομαι για όποιον έχει O   επειδή δίνουν σε όλους αίμα.

Εγώ είμαι ΑΒ , παίρνω από όλους και δεν δίνω σχεδόν σε κανέναν. Μέχρι και η ομάδα αίματος μου αντικατοπτρίζει την κανονική μου ζωή :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Φαντάζομαι για όποιον έχει O   επειδή δίνουν σε όλους αίμα. 

Δεν είναι μόνο το 0, παλαιότερα σε συζήτηση που είχα με γιατρό στην αιμοδοσία, μου είπε ότι όλα τα αρνητικά (-) είναι σπανια στην Ελλάδα.

Εγώ έχω Α- γι αυτό μου το είχε πει.

Επεξ/σία από *Kopanos*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα, ειδικότερα, παραπάνω πρόβλημα είναι το Α+/-.

Εδώ και μήνα, κοντά, έχουν συνολικό πρόβλημα τα Τμήματα Αιμοδοσίας, ξεμένουν.

Τα Επείγοντα περιστατικά και το γενικότερο Τραύμα καλύπτεται, αλλά υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, marmagia said:

η ίσως για αυτό δεν ελαβα κανενα μειλ. Έχω ταπεινή Α+ οπότε...

εχω 0+. παροτι δεν παιρνω απο παντου δεν θεωρειται σπανια ομαδα.το rhesus αρνητικο ειναι σπανιο.θυμαμαι σε λιστα 1000 ατομα περιπου ειχα πετυχει ενα ατομο μονο ΑΒ αρνητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nogoso είπε

Αν στα ζητούσαν όμως σαν ασθενή μετά να δούμε τι θα έλεγες;   Δεν γίνεται να τα μεταφράζουμε όλα σε χρήματα..

Πήγα έδωσα μια φορά για συγγενη, χάλια η όλη φάση φοβάμαι τις βελόνες και δε θα το κανω ποτέ. Ούτε με λεφτά, όμως υπάρχει κοσμακις που για ένα εικοσαρικο το κανει

Επεξ/σία από MegalosVeziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...