Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα,  είμαι χρόνια αιμοδοτης και τον τελευταίο χρόνο δίνω μόνο αιμοπετάλια.  Πάντως επειδή αναφέρθηκε ο ιδιωτικός τομέας,  εδώ και λίγους μήνες πέρασε νόμος που σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις μια μέρα άδεια (αυτήν που δίνεις).  Οκ,  γνωρίζουμε τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα...  αλλά αν κάποιος είναι σε μεγάλη εταιρία μπορεί να την ζητήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nogoso είπε

Καλησπέρα και από μένα,  είμαι χρόνια αιμοδοτης και τον τελευταίο χρόνο δίνω μόνο αιμοπετάλια.  Πάντως επειδή αναφέρθηκε ο ιδιωτικός τομέας,  εδώ και λίγους μήνες πέρασε νόμος που σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις μια μέρα άδεια (αυτήν που δίνεις).  Οκ,  γνωρίζουμε τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα...  αλλά αν κάποιος είναι σε μεγάλη εταιρία μπορεί να την ζητήσει. 

Νομιζω θα πεσουν να σε φανε λεγοντας σου γιατι δεν πηγες να δωσεις τη μερα που ειχες ρεπο και τετοια...δεν ειμαστε ακομα "αναπτυγμενοι" εδω για κατι τετοιο..😁😅

Καλο ειναι βεβαια να το γνωριζουμε γιατι ουτε εγω το ξερα. Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος δεν κανει χειρωνακτικη εργασια, η αδεια λογω αιμοδοσιας δεν ειναι απαραιτητη και αυτο ενας εργοδοτης πιθανοτατα το γνωριζει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Μπορείς να γίνεις αιμοδότης αν είσαι χρήστης κάνναβης;

Αν έχεις κάνει χρήση πρόσφατα όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2018 at 11:34, vagos789 said:

Αν καποιος δεν κανει χειρωνακτικη εργασια, η αδεια λογω αιμοδοσιας δεν ειναι απαραιτητη και αυτο ενας εργοδοτης πιθανοτατα το γνωριζει

δεν γινεται ομως να υπαρχει διαχωρισμος δημοσιο με ιδιωτικο τομεα.αν δεν δινεις και αυτο το κινητρο στον αλλον να δωσει αιμα επειδη δεν κανει χειρωνακτικη εργασια τοτε αστα να πανε.συν δεν ειναι μονο το θεμα να λειπεις την ημερα που θα δωσεις αλλα οτι ακομα και αν δεν λειπεις θα αργησεις να παε στην εργασια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ,  έχει περάσει ο νόμος και φυσικά δεν γίνεται διάκριση  του τύπου εργασίας. 

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=211545

Σίγουρα δεν πρέπει να το βλέπει έτσι ο κόσμος αλλά ακόμη και με αυτό το κίνητρο,  γίνεται δουλειά.  Στη εταιρία που δουλεύω τουλάχιστον  5-6 άτομα έδωσαν για την άδεια,  οπότε έπιασε τόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μπορώ να μη το πω νευρίασα ... έχω κάποιες φιάλες στην άκρη σαν εθελοντής και θέλω να τις στείλω σε άτομο με ανάγκη και να μου λένε οτι θα πρέπει να πάω σε ενα απο τα δύο νοσοκομεία για να κάνω τη μεταφορά, πράγμα που αυτή τη  στιγμή δεν γίνετε ... (δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο που τους είναι δύσκολο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου έχει τύχει και εμένα,  καλεσα ξανά άλλη στιγμή,  δεν το σήκωσε η ιδια  νοσοκόμα και μου το έκανε,  απλά μου είπε να περάσω όταν πάω προς τα κει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε αιμοδοσια σημερα πηγα εδωσα οπως καθε εξαμηνο και πετυχα καμια 20αρια ατομα μεσα. Ενα 30λεπτο πρεπει να εκανα μεχρι να δωσω. Και ενα 4λεπτο για να γεμισει το σακουλακι με το αιμα. Χαλαλι ομως η ευχαριστηση οταν φευγεις ειναι ανεκτιμητη. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2018 στις 11:15 ΠΜ, nickarmy είπε

Δεν μπορώ να μη το πω νευρίασα ... έχω κάποιες φιάλες στην άκρη σαν εθελοντής και θέλω να τις στείλω σε άτομο με ανάγκη και να μου λένε οτι θα πρέπει να πάω σε ενα απο τα δύο νοσοκομεία για να κάνω τη μεταφορά, πράγμα που αυτή τη  στιγμή δεν γίνετε ... (δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο που τους είναι δύσκολο) 

Δεν εισαι σαφης,ποια 2 νοσοκομεια,εχεις δωσει εθελοντικα?εχεις καρτα εθελοντη αιμοδοτη με αριθμο μητρωου?που νοσηλευεται ο αρρωστος σου?αν εισαι εθελοντης αιμοδοτης δικαιουσαι να καλυψεις με αιμα τοσες φιαλες οσες εχεις δωσει εθελοντικα για δικο σου ασθενη ,απευθυνομενος στην αιμοδοσια η στις αιμοδοσιες στις οποιες εχεις αιμοδοτησει και οπωσδηποτε θα σε καλυψουνμοχι με φυσικη παρουσια δεν ειναι απαραιτητο ΑΛΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ  ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ νασε εξυπηρετησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειπαν να πάω είτε στο νοσοκομείο του ασθενή ή εκεί που έδωσα το αίμα (όπου και με εκείνη τη γραμματεία μιλούσα) και ανέφερε εναν οργανισμό ? (δεν θυμάμαι ποιον) που τους εχει υποχρεώσει να μην γίνονται οι μεταφορές μέσο τηλ... 

ναι εχω φιάλες σαν εθελοντής*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε μπορεις να δώσεις αιμα εαν εχεις κανει πρόσφατα κάποια νέα τρύπα (piercing) (ή ταττου); Εχει νοημα να πεις ψεματα εάν θέλεις να δωσεις αιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω χειρουργείο ρινικό διαφραγμα και μου είπαν επειδή είμαι αιμοδότης να πάω ξανά 6 μήνες μετά το χειρουργείο. Ποιος ο λόγος; Άντε 1 έως 2 μήνες το καταλαβαίνω αν συμπεριλάβεις και την οποία ανάρρωση απαιτεί μια επέμβαση αλλά 6..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kamil είπε

Γιατι δε μπορεις να δώσεις αιμα εαν εχεις κανει πρόσφατα κάποια νέα τρύπα (piercing) (ή ταττου); Εχει νοημα να πεις ψεματα εάν θέλεις να δωσεις αιμα;

Δεν μπορείς διότι υπάρχει πιθανότητα να έχεις εκτεθεί σε μόλυνση (hiv_au) κτλ το εξάμηνο είναι χρόνος ασφαλείας για τυχόν επωαση και ενδειξη, όσων αφορά την ειλικρίνεια θαθελεςνα σε μεταγγιζαν με αιμα που έδωσε ανειλικρινης αιμοδοτης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...