Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν εισαι εθελοντης για μυελο εχεις καποια καρτα ή κατι αντιστοιχο;

Ειχα δωσει προ μηνων σαλιο,αλλα δεν εχω καμια πληροφορηση,να θεωρησω δεδομενο οτι καταχωρηθηκα;

 

 

 

Για αιμοδοσια τωρα ειναι λογος αποκλεισμου η παραμονη στην Σαλονικη και εχει μπει και ενα κουλο:αν ειχες μεινει για 6+ μηνες Αγγλια το διαστημα 1980-1996 (ή κατι τετοιο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagos789 είπε

και εχει μπει και ενα κουλο:αν ειχες μεινει για 6+ μηνες Αγγλια το διαστημα 1980-1996 (ή κατι τετοιο)

Έχεις ακουστά τη νόσο των τρελών αγελάδων;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vagos789 said:

Οταν εισαι εθελοντης για μυελο εχεις καποια καρτα ή κατι αντιστοιχο;

Ειχα δωσει προ μηνων σαλιο,αλλα δεν εχω καμια πληροφορηση,να θεωρησω δεδομενο οτι καταχωρηθηκα;

Για αιμοδοσια τωρα ειναι λογος αποκλεισμου η παραμονη στην Σαλονικη και εχει μπει και ενα κουλο:αν ειχες μεινει για 6+ μηνες Αγγλια το διαστημα 1980-1996 (ή κατι τετοιο)

δεν σου δίνουν καμία κάρτα ούτε σε ενημερώνουν όταν μπεις στην βάση δεδομένων. Μου είπαν είναι δεδομένο οτι θα μπει κάποιος μετά από κάποιους μήνες. Αν το δείγμα δεν επαρκεί ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα επικοινωνούσαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες παρελαβα την καρτα εθελοντη αιμοδοτη απο καταστημα vodafone.

Μου ειχαν πει οτι με αυτη κανω καοια εγγραφη και μπορω να βλεπω τις οποιες πληροφοριες αφορουν την αιμοδοσια,ποτε εδωσα αιμα κτλ κτλ.

Στο χαρτι της voda δε βλεπω να λεει κατι για εγγραφη.

Εχω λαβει ενα 12ψηφιο  ο οποιος ειναι μαλλον ο αριθμος αιτησης.

Προσπαθησα να κανω register στο παρακατω site,αλλα δεν τα καταφερα καθως μου λεει οτι ο κωδικος ειναι λαθος.

Το site : https://service.blooddonorregistry.gr

Ξερει κανεις τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Ο κωδικός για να συνδέθεις είναι ο ίδιος που έβαλες όταν έκανες αίτηση για την κάρτα αιμοδότη 

Η αιτηση εγινε στην αιμοδοσια και δε μου εδωσαν καποιο κωδικο.

ΣΤο reg με ρωταει αν ελαβα κωδικο με sms ή με email,αλλα εγω δεν εχω λαβει τποτ τετοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, talibanakos είπε

Εχω λαβει ενα 12ψηφιο  ο οποιος ειναι μαλλον ο αριθμος αιτησης.

Μπες εδω https://service.blooddonorregistry.gr/registration/bloodDonorUser.html#/start

Επιλέγεις στο e-mail και βαλε τον κωδικό που είπες ότι έχεις ήδη.

Επεξ/σία από *Kopanos*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Μπες εδω https://service.blooddonorregistry.gr/registration/bloodDonorUser.html#/start

Και βάλε το μαιλ σου και τον κωδικό που είπες ότι έχεις ήδη.

Μου βγαζει" λαθος κωδικος" οταν βαζω το 12ψηφιο της αιτησης.

Δοκιμασα να βαλω λαθος captchα για να δω μηπως ειναι αυτος ο κωδικος λαθος,αλλα δεν ειναι.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ανέβασες φωτογραφία για την κάρτα αιμοδότη στην αιμοδοσία; Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει. Προσφάτως που το έκανε και β αδερφή μου (τον Ιούνιο) στην αιμοδοσία στο χαρτί ρωταγαν αν θες να γίνεις αιμοδότης. Αν έβαζες ναι θα σου ερχόταν ένα μήνυμα (αν είχες δηλώσει κινητό, αλλιώς μειλ αν είχες δώσει μειλ) με έναν κωδικό που τον έβαζες στην σελίδα που σου έγραψε ο *kopanos*. Αφού εγγραφεις τότε ανεβάζεις φωτογραφία και ορίζεις από που θα παραλάβεις την κάρτα. Με τους ίδιους κωδικούς βλέπεις ιστορικό αιμοδότησεων, ημερομηνία επόμενης αιμοδοσίας κλπ 

10 hours ago, talibanakos said:

Η αιτηση εγινε στην αιμοδοσια και δε μου εδωσαν καποιο κωδικο.

ΣΤο reg με ρωταει αν ελαβα κωδικο με sms ή με email,αλλα εγω δεν εχω λαβει τποτ τετοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Και πως ανέβασες φωτογραφία για την κάρτα αιμοδότη στην αιμοδοσία; Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει. Προσφάτως που το έκανε και β αδερφή μου (τον Ιούνιο) στην αιμοδοσία στο χαρτί ρωταγαν αν θες να γίνεις αιμοδότης. Αν έβαζες ναι θα σου ερχόταν ένα μήνυμα (αν είχες δηλώσει κινητό, αλλιώς μειλ αν είχες δώσει μειλ) με έναν κωδικό που τον έβαζες στην σελίδα που σου έγραψε ο *kopanos*. Αφού εγγραφεις τότε ανεβάζεις φωτογραφία και ορίζεις από που θα παραλάβεις την κάρτα. Με τους ίδιους κωδικούς βλέπεις ιστορικό αιμοδότησεων, ημερομηνία επόμενης αιμοδοσίας κλπ 

Τη φωτο τη βγαλαμε στην αιμοδοσια,δεν εκανα εγω καποια ενεργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2019 at 12:35, vagos789 said:

Οταν εισαι εθελοντης για μυελο εχεις καποια καρτα ή κατι αντιστοιχο;

Ειχα δωσει προ μηνων σαλιο,αλλα δεν εχω καμια πληροφορηση,να θεωρησω δεδομενο οτι καταχωρηθηκα;

Για αιμοδοσια τωρα ειναι λογος αποκλεισμου η παραμονη στην Σαλονικη και εχει μπει και ενα κουλο:αν ειχες μεινει για 6+ μηνες Αγγλια το διαστημα 1980-1996 (ή κατι τετοιο)

οχι δεν παιρνεις καρτα.καρτα αν θυμαμαι σωστα παιρνεις αν γινεις δωρητης οργανων.

On 29/01/2019 at 15:45, djuan1988 said:

Στο λένε επειδή φοβούνται μην έχεις κολλήσει κάτι. Ακόμη και οι μοριακές εξετάσεις που κάνουν έχουν ένα τυφλό διάστημα που το DNA/RNA των ιών δεν μπορεί να ανιχνευθεί, οπότε και θέλουν να είναι σίγουροι. 

Για αυτό το λόγο πρέπει πάντα να λέμε την αλήθεια (πάντα να σκεφτόμαστε ότι το αίμα μπορεί να πάει στο παιδί/πατέρα/μητέρα/αδερφό μας).

Τέλος, ναι, μιλάνε για αυτές τις χώρες που υπάρχουν γενικότερα προβλήματα. Αν γράψεις ότι πήγες Γερμανία, θα το αγνοήσουν και θα δώσεις κανονικά.

παιζει ρολο και γιατι πηγες στην καθε χωρα:P

αν ο αλλος πηγε γερμανια που θεωρητικα ειναι χαμηλου κινδυνου αλλα ποιος ξερει τι εκανε μπορει να ειναι πολυ χειροτερα απο το να πηγε αφρικη για σαφαρι. ελπιζω να ρωτανε γιατι πηγες αν και ο αλλος δεν σημαινει οτι θα πει την αληθεια.αντε ο αλλος να εχει παει δεν ξερω που .τι θα τις πει?ξερεις πηγα και πηδηχτηκα με την μιση γερμανια?:P

αλλα ναι το σωστο ειναι να μην πας καν να δωσεις αμα εχεις κανει κρεπαλες ,ωστε να μην χρειαστει  καν να μπεις στην διαδικασια να εξηγησεις τι εχεις κανει. ναι αυτο με το τυφλο διαστημα το ξερω.και ευτυχως για ολους σε πολλες εξετασεις το τυφλο διαστημα εχει μικρυνει.πχ Hiv κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2019 at 12:35, vagos789 said:

 

Για αιμοδοσια τωρα ειναι λογος αποκλεισμου η παραμονη στην Σαλονικη και εχει μπει και ενα κουλο:αν ειχες μεινει για 6+ μηνες Αγγλια το διαστημα 1980-1996 (ή κατι τετοιο)

Δεν ειναι κουλο. Τοτε ηταν οι τρελες αγελαδες και γινοταν χαμος. Ο θειος μου που ζουσε Αγγλια στα 90s δεν του επιτρέπουν ακομα να γίνει αιμοδοτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 25 χρόνια αιμοδότης και δινω 3-4 φορές το χρόνο. Η ιστορία με την ηλεκτρονική κάρτα και το μήνυμα που θα έρθει στο κινητό είναι μια ιστορία που μου τη λένε κάθε φορά που θα πάω τα τελευταία 2 χρόνια. Τώρα πια τους κάνω πλάκα με το θέμα. Ένα διοπτυχο από χαρτόνι έχω και εκεί γράφουν κάθε φορά που δίνω. Υπάρχει και βάση ηλεκτρονική αλλά δε νομίζω πως είναι κοινή παντου αλλά κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του για να ελέγχουν οιτε έδωσες καθώς και αν έχεις αποκλειστεί από κάποια αιμοδοσία. Εγώ δίνω πάντα στο ίδιο γιατί έχουμε τράπεζα σαν εταιρεία. 

Επεξ/σία από vastegial_74
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάρτα δεν την έχω βγάλει ακόμη άλλα δεν πιστεύω ότι χρειάζεται.Έχω μαζί μου πάντα εκείνο που μοιάζει με ταυτότητα και σημειώνουν εκει οι γιατροι την ημερομηνια.Στο μόνο που με χει βοηθήσει το σαιτ αυτό είναι ότι έχω ενεργοποιήσει τη δυνατότητα να στέλνουν μήνυμα στο κινητό πότε μπορώ να δώσω πάλι αίμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...