Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας "γλυκατζης" φιλος μου ειπε ότι δεν ανησυχει για το ζαχαρο του διοτι δινει συχνα αιμα και όπως του ειπε ο γιατρος, αν εβρισκαν ζαχαρο >115 θα τον ενημερωναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έχει το παραμικρό νόημα.

Η μέτρηση για "ζάχαρο", γίνεται με άδειο στομάχι, νηστικός, κανονικά πρωί, και είναι ενδεικτική μόνο. Χρειάζονται πιο εξειδικευμένες μετρήσεις.

Για να δώσεις αίμα, το πρώτο που σε ρωτάνε είναι αν έφαγες πρωινό κλπ. Σε εντελώς νηστικό, το πιθανότερο είναι πως δεν θα πάρουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rus είπε

Ενας "γλυκατζης" φιλος μου ειπε ότι δεν ανησυχει για το ζαχαρο του διοτι δινει συχνα αιμα και όπως του ειπε ο γιατρος, αν εβρισκαν ζαχαρο >115 θα τον ενημερωναν.

Απλες εξετασεις γινονται κυριως για μεταδιδομενες που αν γινει η μεταγγιση θα την κολλησει και ο αλλος. Αυτες γινονται παντα 100%. Οι υπολοιπες πχ χοληστερινη/ζαχαρο/τριγλυκεριδια/θυροειδης πρεπει να γινουν σε εξωτερικο ιατρειο οποιος θελει καλο ειναι μια φορα το χρονο να κανουμε.

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Αυτό δεν έχει το παραμικρό νόημα.

Η μέτρηση για "ζάχαρο", γίνεται με άδειο στομάχι, νηστικός, κανονικά πρωί, και είναι ενδεικτική μόνο. Χρειάζονται πιο εξειδικευμένες μετρήσεις.

Για να δώσεις αίμα, το πρώτο που σε ρωτάνε είναι αν έφαγες πρωινό κλπ. Σε εντελώς νηστικό, το πιθανότερο είναι πως δεν θα πάρουν. 

Πορτοκαλαδα/γαλα και 2 τοστακια πριν παμε να δωσουμε και ειμαστε κομπλε. Και 7-8 ωρες υπνο. Εχω δωσει πανω απο 10 φορες ποτε δεν ενιωσα κατι παντα σηκωνομαι γρηγορα(αν και δεν αφηνουν μερικες νοσοκομες) πινω το χυμακι τρωω και κανα αλατισμενο μπισκοτακι και συνεχιζουμε τη μερα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτό δεν έχει το παραμικρό νόημα.

Η μέτρηση για "ζάχαρο", γίνεται με άδειο στομάχι, νηστικός, κανονικά πρωί, και είναι ενδεικτική μόνο. Χρειάζονται πιο εξειδικευμένες μετρήσεις.

Για να δώσεις αίμα, το πρώτο που σε ρωτάνε είναι αν έφαγες πρωινό κλπ. Σε εντελώς νηστικό, το πιθανότερο είναι πως δεν θα πάρουν. 

Τι πραγμα δεν εχει νοημα, ειπα τι κανει ο φιλος μου, δινει τακτικα αιμα(γιατι σαν δ/υ παιρνει κάθε φορα 2 μερες αδεια) και ο γιατρος του ειπε ότι σε κάθε αιμοληψια μετρανε το ζαχαρο και αν το βρουν >115 ενημερωνουν το δοτη. Αν αυτό δεν ισχυει και ο γιατρος ηταν αλμπανης, να ενημερωσω το φιλο μου.

38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οι υπολοιπες πχ χοληστερινη/ζαχαρο/τριγλυκεριδια/θυροειδης πρεπει να γινουν σε εξωτερικο ιατρειο

Εννοεις σε μικροβιολογικο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rus είπε

Τι πραγμα δεν εχει νοημα, ειπα τι κανει ο φιλος μου, δινει τακτικα αιμα(γιατι σαν δ/υ παιρνει κάθε φορα 2 μερες αδεια) και ο γιατρος του ειπε ότι σε κάθε αιμοληψια μετρανε το ζαχαρο και αν το βρουν >115 ενημερωνουν το δοτη. Αν αυτό δεν ισχυει και ο γιατρος ηταν αλμπανης, να ενημερωσω το φιλο μου.

Εννοεις σε μικροβιολογικο.

Δεν έχει νόημα ιατρικά, και σου εξήγησα γιατί.

Το σάκχαρο νηστείας είναι μόνο μια τυχαία μέτρηση, στατική, αποτυπωνει μόνο εκείνη τη στιγμή την τιμή.

Για να μάθεις αν έχεις Σ.Δ. (σακχαρώδη διαβήτη, "ζάχαρο"), χρειάζεται πιο εξειδικευμένη εξέταση (καμπύλη γλυκόζης).

Για να δώσεις αίμα ως αιμοδότης, πρέπει να έχεις φάει καλά...κι αν δεν έχει περάσει αρκετή ώρα υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις λίγο ανεβασμένο "ζάχαρο", το οποίο διαγνωστικά δεν έχει ιδιαίτερη αξία.

Επιπλέον, από όσο γνωρίζω (υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχω μείνει πίσω), δεν μετράνε τη γλυκόζη σε αιμοδοσία, δεν χρειάζεται, δεν έχει αξία.

Τώρα, το τι είπε κάποιος σε κάποιον, και το τι έφτασε να μεταφερθεί εδώ, λίγη (έως καθόλου) σημασία έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τώρα, το τι είπε κάποιος σε κάποιον, και το τι έφτασε να μεταφερθεί εδώ, λίγη (έως καθόλου) σημασία έχει.

Μην υποβιβαζεις το επιπεδο της συζητησης, σου ειπα τι ειπε ο γιατρος στον αιμοδοτη φιλο μου. Αν αυριο μεταφερω το από πανω ποστ σου θα πρεπει ο συνομιλητης μου να πει ομοιως οτι... "το τι ειπε καποιος σε καποιον και το τι εφτασε να μεταφερθει λιγη σημασια εχει"?

Καταληγουμε λοιπον ότι ο γιατρος ηταν ενας αλμπανης που ειπε μπαρούφες.

ΥΓ. δε μιλαμε για ζαχαρωδη διαβητη, μονο για ζαχαρο, αυτό που υπαρχει σε μια γενικη αιματος.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα επίπεδο δεν υποβιβάζω.

Μου είπες τι σου είπε κάποιος ότι του είπε κάποιος άλλος.

Μπορείς να καταλήξεις σε όποιο συμπέρασμα θέλεις.

Το νήμα υπάρχει για εντελώς άλλο σκοπό.

Ας το κόψουμε εδώ, πριν μας περιλάβει (δικαίως) κανένας mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα τι ειπε ένας γιατρος στο φιλο μου, εσυ προσπαθεις με το στανιο να με βγαλεις ψευτη, εμενα ή το φιλο μου...

Δε προσπαθω να καταληξω σε καποιο συμπερασμα, ερωτηση εκανα και από την απαντηση που πηρα το συμπερασμα που βγηκε ειναι ότι ο γιατρος ειπε κατι που δε στεκει. Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2019 στις 6:01 ΜΜ, Arkin είπε

Με πηραν σημερα απο πηγη ζωης και με ειπαν οτι αν μπορω να παω να δωσω στο αχεπα. Τους ειπα εδωσα τον Δεκεμβριο σε μοναδα αχεπα που ερχεται εδω που μενω οποτε μου λενε ακομα δεν κανει. Μου ειπαν οτι το αιμα μου εχει μεσα κατι σπανια αντιγονα τα οποια δεν βρισκονται ευκολα. Και μου ειπαν οτι πρεπει να δινω οταν χρειαζονται μετάγγιση καποιοι ασθενεις γιατι αν μεινει το αιμα καιρο τα χανει αυτα τα στοιχεια. Προσωπικα δεν το ειχα ξανα ακουσει αυτο με τα αντιγονα. Με ειχαν παρει 3-4 φορες ακομα ομως απο πηγη ζωης οποτε τωρα καταλαβα και τον λογο που ηθελαν να δωσω οταν μου ελεγαν. Ειμαι 100χλμ μακρια απο το Αχεπα αλλα θα προσπαθω να δινω εφοσον θα πηγαινει κατευθειαν για μετάγγιση το αιμα.

Να φροντίζεις τότε να δίνεις όσο το συντομότερο δυνατόν γίνεται.Είναι ωραία η σκέψη ότι πραγματικά βοηθάς ανθρώπους που είναι σε μεγαλύτερη ανάγκη από μια αιμοδοσία.Και σε μένα μόλις μου είπαν ότι το αίμα μου έχει κάποια ιδιαίτερα αντισώματα και πηγαίνει κατευθείαν σε παιδάκια με μεσογειακή αναιμία η αλήθεια είναι πως συγκινήθηκα.Από τότε κάθε φορά που πλησιάζει η ημερομηνία αιμοδοσίας προσέχω να μην αρρωστήσω κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MaNePi είπε

Να φροντίζεις τότε να δίνεις όσο το συντομότερο δυνατόν γίνεται.Είναι ωραία η σκέψη ότι πραγματικά βοηθάς ανθρώπους που είναι σε μεγαλύτερη ανάγκη από μια αιμοδοσία.Και σε μένα μόλις μου είπαν ότι το αίμα μου έχει κάποια ιδιαίτερα αντισώματα και πηγαίνει κατευθείαν σε παιδάκια με μεσογειακή αναιμία η αλήθεια είναι πως συγκινήθηκα.Από τότε κάθε φορά που πλησιάζει η ημερομηνία αιμοδοσίας προσέχω να μην αρρωστήσω κτλ.

Δινω πανω απο 7-8 χρονια 2 φορες το χρονο υπαρχουν φορες που εφυγα απο τη δουλεια για να παω να δωσω. Ερχονται εδω που ειμαι Ιουλιο και Δεκεμβριο και παντα δινω. Απλα το Αχεπα ειναι 80χλμ μακρια οποτε οταν με περνουν πρεπει να μπορω να παω χωρις να εχω δουλεια αλλιως ειναι δυσκολα. Σιγουρα ειναι μια πολυ ομορφη αισθηση και χαιρομαι να δινω αιμα και να προσφερω οπως μπορω σε αυτους που εχουν αναγκη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2019 στις 4:23 ΜΜ, Πανος999 είπε

Ξερει κανεις που μπορω να βλέπω ποτε ενας δημος έχει εθελοντικη αιμοδοσια?Ενδιαφερομαι να δωσω.. 

Νομίζω μπορείς να ρωτήσεις την αιμοδοσία του νοσοκομείου της περιοχής σου γιατί απο εκεί θα έρθουν να κάνουν την αιμοληψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σισμανογλειο τμήμα αιμοδοσίας σήμερα, το τμήμα πολύ προσεγμένο και όλοι ευγενέστατοι. 

Να διαφημίζουμε και λίγο τα νοσοκομεία μας και τους εργαζόμενους που πασχίζουν καθημερινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να γινω αιμοδοτης, θελω να μαθω εαν δινω συστηματικα καθ χρειαστω εγω η συγγενης πρωτου βαθμου θα μπορεσω να χρησιμοποιησω απο αυτο που εδωσα;βγαζω καποια καρτα;αν ναι ποια ειναι η διαδικασια;επισης αν καποιος εχει πληροφοριες (τηλ και τα σχετικα) για την αιμοδοσια του αγιου παυλου στον φοινικα (θεσνικη) θα το εκτιμουσα.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...