Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει και ένα κουμπάκι στο σαιτ που λέει,  παλιές κάρτες.  Και έχει ένα συνολικό αριθμό που έχεις πριν την βάση δεδομένων.  Κανεις μια πρόσθεση για να βρεις το συνολικό αριθμό που έχεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2019 at 22:08, nogoso said:

Έχει και ένα κουμπάκι στο σαιτ που λέει,  παλιές κάρτες.  Και έχει ένα συνολικό αριθμό που έχεις πριν την βάση δεδομένων.  Κανεις μια πρόσθεση για να βρεις το συνολικό αριθμό που έχεις. 

δεν τις αναφερει παντα.υπαρχει περιπτωση να μην στις εχουν περασει.εγω το ζητησα για να μου τις περασουν.και δεν λεει αναλυτικα.απλα λεει ποσες ειναι.

On 14/02/2019 at 20:28, MaNePi said:

Την κάρτα δεν την έχω βγάλει ακόμη άλλα δεν πιστεύω ότι χρειάζεται.Έχω μαζί μου πάντα εκείνο που μοιάζει με ταυτότητα και σημειώνουν εκει οι γιατροι την ημερομηνια.Στο μόνο που με χει βοηθήσει το σαιτ αυτό είναι ότι έχω ενεργοποιήσει τη δυνατότητα να στέλνουν μήνυμα στο κινητό πότε μπορώ να δώσω πάλι αίμα.

το χαρτι ειναι αχρηστο που σημειωνουν τις αιμοδοσιες αφου πλεον περνανε Online.απλα απο την καρτα θες τον αριθμο αιμοδοτη.κατα τα αλλα δεν ειναι κοπος να την βγαλεις αμα την θες τυπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

 δεν τις αναφερει παντα.υπαρχει περιπτωση να μην στις εχουν περασει.εγω το ζητησα για να μου τις περασουν.και δεν λεει αναλυτικα.απλα λεει ποσες ειναι.

Επισης αν εχει δωσει καποιος αίμα σε Δήμους ή σε συλλόγους εκεί είναι μπέρδεμα. Την είχα πατήσει παλαιότερα, πλέον μόνο σε νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/02/2019 at 18:56, vastegial_74 said:

Είμαι 25 χρόνια αιμοδότης και δινω 3-4 φορές το χρόνο. Η ιστορία με την ηλεκτρονική κάρτα και το μήνυμα που θα έρθει στο κινητό είναι μια ιστορία που μου τη λένε κάθε φορά που θα πάω τα τελευταία 2 χρόνια. Τώρα πια τους κάνω πλάκα με το θέμα. Ένα διοπτυχο από χαρτόνι έχω και εκεί γράφουν κάθε φορά που δίνω. Υπάρχει και βάση ηλεκτρονική αλλά δε νομίζω πως είναι κοινή παντου αλλά κάθε νοσοκομείο έχει τη δική του για να ελέγχουν οιτε έδωσες καθώς και αν έχεις αποκλειστεί από κάποια αιμοδοσία. Εγώ δίνω πάντα στο ίδιο γιατί έχουμε τράπεζα σαν εταιρεία. 

για αυτο εγινε το ηλεκτρονικο συστημα .για να φαινονται ολα κοινα σε μια βαση που εχουν προσβαση ολα τα νοσοκομεια..κατα τα αλλα μιλα με τον προισταμενο της αιμοδοσιας ή πηγαινε μια μερα σε καποιο αλλο νοσοκομειο ,αν εκει που δινεις σου κανουν νουμερα.επισης προσωπικα παντα αποφευγω να δωσω στο χωρο εργασιας και σε τραπεζες αιματος της εταιρειας  διοτι αμα χρειαστει αιμα σου λενε οτι δεν μπορεις να δωσεις αιμα σε ατομο που δεν ειναι συγγενης πρωτου/δευτερου βαθμου.οποτε παω σε νοσοκομειο που δεν εχω συναντησει τετοιο θεμα και εχω στειλει φιαλη που την ειχα δωσει εθελοντικα πιο παλια σε ατομο που δεν ηταν συγγενης.επισης μακρυα απο αιμοδοσιες σε εκκλησιες και τετοια.ειχα δωσει επισης εκει καιγια να χρησιμοποιησω την φιαλη μονο ταμα δεν εκανα.παλια πηγαινα οπου εβρισκα αλλα επειδη η αντιμετωπιση ηταν λιγο παραξενη κατεληξα να πηγαινω σε ενα νοσοκομειο παντα.

Just now, *Kopanos* said:

Επισης αν εχει δωσει καποιος αίμα σε Δήμους ή σε συλλόγους εκεί είναι μπέρδεμα. Την είχα πατήσει παλαιότερα, πλέον μόνο σε νοσοκομείο.

με προλαβες μολις το ανεφερα πιο πανω. σε εκκλησια ελεγαν να δωσει το οκ ο παππας.σε χωρο εργασιας να δωσει το οκ το Hr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

για αυτο εγινε το ηλεκτρονικο συστημα .για να φαινονται ολα κοινα σε μια βαση που εχουν προσβαση ολα τα νοσοκομεια..κατα τα αλλα μιλα με τον προισταμενο της αιμοδοσιας ή πηγαινε μια μερα σε καποιο αλλο νοσοκομειο ,αν εκει που δινεις σου κανουν νουμερα.επισης προσωπικα παντα αποφευγω να δωσω στο χωρο εργασιας και σε τραπεζες αιματος της εταιρειας  διοτι αμα χρειαστει αιμα σου λενε οτι δεν μπορεις να δωσεις αιμα σε ατομο που δεν ειναι συγγενης πρωτου/δευτερου βαθμου.οποτε παω σε νοσοκομειο που δεν εχω συναντησει τετοιο θεμα και εχω στειλει φιαλη που την ειχα δωσει εθελοντικα πιο παλια σε ατομο που δεν ηταν συγγενης.επισης μακρυα απο αιμοδοσιες σε εκκλησιες και τετοια.ειχα δωσει επισης εκει καιγια να χρησιμοποιησω την φιαλη μονο ταμα δεν εκανα.παλια πηγαινα οπου εβρισκα αλλα επειδη η αντιμετωπιση ηταν λιγο παραξενη κατεληξα να πηγαινω σε ενα νοσοκομειο παντα.

με προλαβες μολις το ανεφερα πιο πανω. σε εκκλησια ελεγαν να δωσει το οκ ο παππας.σε χωρο εργασιας να δωσει το οκ το Hr.

Στη δική μας τράπεζα αίματος δεν έχουμε τέτοιο θέμα ευτυχώς. Έχω δώσει σε ξένο άνθρωπο δύο φορές. Σε άλλο νοσοκομείο δεν μπορώ να πάω γιατί η αιμοδοσία για την τράπεζα της εταιρείας γίνεται μόνο στο συγκεκριμένο. Δεν αναγνωρίζονται αλλιώς η αιμοδοσίες για να πάω τις άδειες μου. Το έχω πάθει γιο αυτό το λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vastegial_74 said:

Στη δική μας τράπεζα αίματος δεν έχουμε τέτοιο θέμα ευτυχώς. Έχω δώσει σε ξένο άνθρωπο δύο φορές. Σε άλλο νοσοκομείο δεν μπορώ να πάω γιατί η αιμοδοσία για την τράπεζα της εταιρείας γίνεται μόνο στο συγκεκριμένο. Δεν αναγνωρίζονται αλλιώς η αιμοδοσίες για να πάω τις άδειες μου. Το έχω πάθει γιο αυτό το λέω 

αν δωσεις αλλου δεν θα πιαστει στην δικια σας τραπεζα αλλα μπορεις να την δωσεις οπου θες οπως και τωρα(καλο που σε αφηνουν να την δωσεις οπου θες). σε εμας ερχεται συνεργειο εδω στο χωρο εργασιας για να δωσουμε αιμα.αλλα περα απο αυτα που εγραψα παραπανω υπαρχει και αλλος λογος που δεν δινω σε αυτους.οτι ερχονται μια φορα το χρονο αντε και σπανια δυο φορες το χρονο οταν εγω δινω 3 με 4. 

και ελεος αυτο με τις αδειες.λες και απο οποιοδηποτε νοσοκομειο δεν μπορεις να πας χαρτι στην εργασια οτι εδωσες αιμα ωστε να παρεις την αδεια που θα παρεις ετσι και αλλιως αν δωσεις για την τραπεζα της εταιρειας σου.

δηλαδη αν πας στο νοσοκομειο που δινεται για την τραπεζα σας και δεν δωσεις για την τραπεζα αλλα δωσεις σαν να μην δουλευες στην εταιρεια παλι δεν θα παρεις την αδεια? χαρτι οτι εδωσες τους πας και στην δινουν ή γινεται καμια Inside ενημερωση απο το νοσοκομειο στην εργασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως εθελοντες κανονικα δινουμε αιμα απο την καβατζα μονο σε Α βαθμο

Εκτος αν ειναι αιμα απο συγκεκριμενη τραπεζα αιματος οπου υπαρχουν κανονισμοι,ειτε οτι δινεις μονο σε μελη τραπεζας,ειτε οτι δινεις σε οποιον θελεις

Το παραδοξο λοιπον με τον Α βαθμο ειναι οτι μπορεις λχ να δωσεις στη πεθερα σου😄 αλλα οχι στον παππου σου 

3.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 2:28 ΜΜ, *Kopanos* είπε

Επισης αν εχει δωσει καποιος αίμα σε Δήμους ή σε συλλόγους εκεί είναι μπέρδεμα. Την είχα πατήσει παλαιότερα, πλέον μόνο σε νοσοκομείο.

Όντως είναι μπέρδεμα γιατί εσύ μπορεί να ζητάς αίμα ακόμα και για εσένα αλλά πρέπει να δώσει την συγκατάθεσή του ο πρόεδρος του συλλόγου.

Πριν χρόνια ο πατέρας μου ήταν έτοιμος για χειρουργείο και του ζητήθηκε δύο ή τρεις μονάδες.Αμέσως ανάφερε ότι είναι μέλος του συλλόγου της ενορίας μας.Οι νοσηλεύτριες του είπαν πως πρέπει να επικοινωνήσει με τον ιερέα για να δώσει εκείνος το ΟΚ.Όταν όμως ο πατέρας μου τον πήρε τηλέφωνο,παραμονή του χειρουργείου με αγωνία γιατί δεν βρίσκαμε τον αριθμό του,δεν τον σήκωνε, του έδωσε έγκριση αφού του έκανε κανονική ανάκριση(για ποιον το θέλει,γιατί κάνει χειρουργείο). Να σημειώσω ότι ο πατέρας μου ήταν αιμοδότης πάνω από 25 χρόνια στον συγκεκριμένο σύλλογο και ο αδερφός μου και εγώ για πάνω από 5 χρόνια.

Αποτέλεσμα?Να μην δίνουμε πλέον για αυτόν τον σύλλογο,καλύτερα ατομικά στο νοσοκομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2019 στις 10:13 ΠΜ, vagos789 είπε

Ως εθελοντες κανονικα δινουμε αιμα απο την καβατζα μονο σε Α βαθμο

Εκτος αν ειναι αιμα απο συγκεκριμενη τραπεζα αιματος οπου υπαρχουν κανονισμοι,ειτε οτι δινεις μονο σε μελη τραπεζας,ειτε οτι δινεις σε οποιον θελεις

Το παραδοξο λοιπον με τον Α βαθμο ειναι οτι μπορεις λχ να δωσεις στη πεθερα σου😄 αλλα οχι στον παππου σου 

3.JPG

Προσφάτως που έδωσα μου είπαν ότι πλέον μπορούμε να δώσουμε τις φιάλες που έχουμε (ατομικές) σε οποιον θελουμε ανεξαρτήτως συγγένειας. Δε ξέρω αν ισχύει σλλα δε νομίζω να έκαναν και λάθος οι νοσηλεύτριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με πηραν σημερα απο πηγη ζωης και με ειπαν οτι αν μπορω να παω να δωσω στο αχεπα. Τους ειπα εδωσα τον Δεκεμβριο σε μοναδα αχεπα που ερχεται εδω που μενω οποτε μου λενε ακομα δεν κανει. Μου ειπαν οτι το αιμα μου εχει μεσα κατι σπανια αντιγονα τα οποια δεν βρισκονται ευκολα. Και μου ειπαν οτι πρεπει να δινω οταν χρειαζονται μετάγγιση καποιοι ασθενεις γιατι αν μεινει το αιμα καιρο τα χανει αυτα τα στοιχεια. Προσωπικα δεν το ειχα ξανα ακουσει αυτο με τα αντιγονα. Με ειχαν παρει 3-4 φορες ακομα ομως απο πηγη ζωης οποτε τωρα καταλαβα και τον λογο που ηθελαν να δωσω οταν μου ελεγαν. Ειμαι 100χλμ μακρια απο το Αχεπα αλλα θα προσπαθω να δινω εφοσον θα πηγαινει κατευθειαν για μετάγγιση το αιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω κατι αν γνωριζει κανεις, όταν δινεις αιμα του κανουν και καποιες εξετασεις πχ. για ζαχαρο, και αν ειναι πανω απο το οριο σε ενημερωνουν?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rus είπε

Να ρωτησω κατι αν γνωριζει κανεις, όταν δινεις αιμα του κανουν και καποιες εξετασεις πχ. για ζαχαρο, και αν ειναι πανω απο το οριο σε ενημερωνουν?

Όχι, δεν υπάρχει λόγος για γενικές αιματολογικές.

Εξετάζουν μόνο για συγκεκριμένες νόσους, πχ HIV (aids), ηπατίτιδα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι, δεν υπάρχει λόγος για γενικές αιματολογικές.

Εξετάζουν μόνο για συγκεκριμένες νόσους, πχ HIV (aids), ηπατίτιδα κλπ.

Ζαχαρο όχι, σιγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...