Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο σε όλους που δίνουν αίμα!

Εγώ έδινα περιστασιακά, όποτε είχε ανάγκη κάποιος γνωστός/συγγενής, και 1 φορά στον στρατό.
Τα τελευταία 2 χρόνια μπήκα στην διαδικασία εθελοντικής αιμοδοσίας, μέσα από τον σύλλογο γονέων του σχολείου της κόρης μου ( https://3dimpyrgou.wordpress.com/2018/10/30/δίνουμε-αίμα-χαρίζουμε-ζωή/ ) . Έτυχε να χρειαστούν κάποιοι γνωστοί αίμα 2 φορές, και για διαφορετικούς λόγους δεν μπορούσα να δώσω. Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δώσουν ποτέ!
Από αυτό πρέπει να καταλάβουν όλοι, πόσο πολύτιμο είναι το να δίνεις αίμα όταν μπορείς, γιατί οι ανάγκες σε μονάδες είναι τεράστιες και δεν μπορούν να αναπληρωθούν την ώρα που χρειάζεται, από φίλους - γνωστούς - συγγενείς που ζητάνε συνήθως...

Τώρα θυμήθηκα στον Στρατό ένα αστείο περιστατικό, ήμασταν σε ένα Σύνταγμα με 4 Τάγματα μέσα (Τεχνικό, Υλικού Πολέμου, ΣΕΜ, Υγειονομικό) και βγαίνει ο Συνταγματάρχης και λέει θα δώσουν όλοι οι φαντάροι που θέλουν αίμα, 2 μέρες άδεια τιμητική, και αν δεν βγαίνουν οι υπηρεσίες θα κάνουν σκοπιά μέχρι και οι διοικητές...
Οπότε, βγαίνει ο διοικητής μας και λέει...σε όποιον φαντάρο δεν δώσει αίμα, 2 μέρες άδεια τιμητική από εμένα...Χα χα χα χα χα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Μπράβο σε όλους που δίνουν αίμα!

Εγώ έδινα περιστασιακά, όποτε είχε ανάγκη κάποιος γνωστός/συγγενής, και 1 φορά στον στρατό.
Τα τελευταία 2 χρόνια μπήκα στην διαδικασία εθελοντικής αιμοδοσίας, μέσα από τον σύλλογο γονέων του σχολείου της κόρης μου ( https://3dimpyrgou.wordpress.com/2018/10/30/δίνουμε-αίμα-χαρίζουμε-ζωή/ ) . Έτυχε να χρειαστούν κάποιοι γνωστοί αίμα 2 φορές, και για διαφορετικούς λόγους δεν μπορούσα να δώσω. Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να δώσουν ποτέ!
Από αυτό πρέπει να καταλάβουν όλοι, πόσο πολύτιμο είναι το να δίνεις αίμα όταν μπορείς, γιατί οι ανάγκες σε μονάδες είναι τεράστιες και δεν μπορούν να αναπληρωθούν την ώρα που χρειάζεται, από φίλους - γνωστούς - συγγενείς που ζητάνε συνήθως...

Τώρα θυμήθηκα στον Στρατό ένα αστείο περιστατικό, ήμασταν σε ένα Σύνταγμα με 4 Τάγματα μέσα (Τεχνικό, Υλικού Πολέμου, ΣΕΜ, Υγειονομικό) και βγαίνει ο Συνταγματάρχης και λέει θα δώσουν όλοι οι φαντάροι που θέλουν αίμα, 2 μέρες άδεια τιμητική, και αν δεν βγαίνουν οι υπηρεσίες θα κάνουν σκοπιά μέχρι και οι διοικητές...
Οπότε, βγαίνει ο διοικητής μας και λέει...σε όποιον φαντάρο δεν δώσει αίμα, 2 μέρες άδεια τιμητική από εμένα...Χα χα χα χα χα!!!

Μα αν δεν υπηρχαν οι αδειες στους φανταρους και στους ΔΥ για να δινουν αιμα, τα αποθεματα θα ηταν ελαχιστα.

Καλο επισης θα ηταν να να ειμασταν ολοι δωρητες οργανων.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η άδεια πάντως ισχύει και στον ιδιωτικό τομέα (τουλάχιστον κάποιες εταιρείες το εφαρμόζουν και πήρα πολύ πρόσφατα από συμμετοχή σε ομαδική εθελοντική αιμοδοσία)

https://www.kepea.gr/article.php?id=1656

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@rus

  Γι αυτό και ανέφερα πως κάποιες εταιρείες πλέον εφαρμόζουν το σχετικά πρόσφατα (μέσα πρός τέλη του 2018) αλλάγη - προσθήκη νομοθετικού άρθρου. Αν αρχίσουμε την κουβέντα για το τι ισχύει και τι εφαρμόζεται σε πολλά άλλα ζητήματα, φαντάζομαι θα βρείς έναν μεγάλο αριθμό δωρητών οργάνων πρός το κράτος....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για τους άνδρες είναι ότι καλύτερο να δίνουν αίμα..  ενημερωτικά ανά 90 μέρες επιτρέπεται να δώσεις οπότε μπορείς μέχρι 4 φορές το χρόνο...   

 Οι εθελοντές αιμοδότες έχουν πάντα προτεραιότητα και άμεση  εύρεση αίματος για συγγενή α' βαθμου σε περίπτωση που ζητηθεί και δικαιούνται και δωρεάν αιματολογικές εξετάσεις μια φορά το χρόνο σε δημόσιο νοσοκομείο..  

Το αίμα των δημοσίων υπαλλήλων είναι καλύτερο για αυτό και δικαιούνται 2 μέρες άδεια ενώ στον ιδιωτικό τομέα από μία έως καμία. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μόνο μερα προβλεπεται, η μερα εκεινη που πας και δινεις...

Για μεχρι 2 φορες το χρονο. Λιγοι εργοδοτες όμως θα δεχτουν να πληρωσουν τον υπαλληλο τους για να λειψει, εστω και γιαυτο το λογο. 

 

20 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Το <<απιθανο>> ειναι, πως ενω ολοι συμφωνουν: για το ποσο σημαντικο, ειναι πραγματι κατι τετοιο,
περιμενουν ξερω 'γω οι ασκοι να γεμισουν, απο...το Θεο
! Ποσο πιθανο, βλεπετε κατι τετοιο να γινει?

Ενω το εκνευριστικοτατο ειναι, πως ενω για κατι που βοηθα ολους μας γραφουν στα...φρυδια τους,
οταν χρειαστει δικος τους ανθρωπος για τη ζωη του, οι ιδιοι μετα σχεδον παρακαλανε στα γονατα 👇
Δηλαδη, διαολε, μονο εαν τους γονατισει η ζωη -η φοβος θανατου- θα χαμπαριασουν, το αυτονοητο?
 

Φυσικα. Όπως σε εκεινη τη διαφημιση που ελεγε καποιος στο γιατρο του οτι είναι κατηγορηματικα κατα της δωρεας οργανων, και μετα ο γιατρος του ειπε "ωραια, γιατι οι εξετασεις εδειξαν ότι χρειαζεσαι μεταμοσχευση".

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι για 2 μέρες συνολικά το χρόνο (αν δίνεις ανά 3μηνο τότε χάνεις πές τις 2 απ´ τις 4, προσωπικά δίνω ανά 6μηνο σταθερά και αν μου ζητηθεί απο κάποιον συγγενή, φίλο, ή κάτι άλλο). Όμως στο νομοθετικό τώρα κομμάτι, αφορά την ημέρα της αιμοδοσίας που δίνεται η άδεια όμως σε περίπτωση που είσαι σε ομαδική αιμοδοσία που κάνει πχ μια εταιρία τότε σε συνενοήση με τον εργοδότη σου μπορείς να πάρεις την άδεια αυτή εντός 10 ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την τελευταια αιμοδοσια μου, μου ηρθε ενα sms με ενα κωδικο, για να κανω εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων.

Σαν αιμοδοτης, εχει νοημα να το κανω; Εννοω, θα εχω καποια αλλη εξτρα πληροφορηση ή κατι αλλο που δεν εχω/ξερω τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κουβέντα που ειχα χθες με υπευθηνο αιμοδοσίας, ενημερώθηκα πως εισάγουμε αίμα απο την Ελβετία για τις ανάγκες της χώρας μας (δε θυμαμαι τη συχνοτητα μονο). 

Οταν ειπα, πως έχει αποδειχθει πως στα δυσκολα τρέχουμε ολοι να δωσουμε αιμα (πχ Μάτι), μου ειπε οτι όντως, τότε πάνε όλοι, αλλά δεν επαναλαμβάνουν αυτό το καλό που κάνουν με αποτέλεσμα να έχουμε συνέχεια ελλείψεις.

Ρώτα (επειδη το ειχα αποροία) και για το θέμα των εξετάσεων που κάνουν στο αίμα, αλλά ξέχασα να ρωτησω, τι παιζει με τον HIV. Μπορουν μέσα σε 10-15 μέρες που λογικά θα δωσουν το αίμα (ναι κρατάει ακομα και 40 ημέρες, αλλά συνηθως το διαθέτουν άμεσα σε άτομα με μεσογειακή αναιμια)

Αν γνωριζει κανεις τι παιζει με τον HIV και πως βρισκουν αν υπάρχει κάτι, τοσο νωρις, ας με ενημερωσει.

37 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μετα την τελευταια αιμοδοσια μου, μου ηρθε ενα sms με ενα κωδικο, για να κανω εγγραφη στο Εθνικο Μητρωο Αιμοδοτων.

Σαν αιμοδοτης, εχει νοημα να το κανω; Εννοω, θα εχω καποια αλλη εξτρα πληροφορηση ή κατι αλλο που δεν εχω/ξερω τωρα;

Φυσικά. Απο δω και πέρα, οτι αιμα δινεις, θα καταγράφεται στο Μητρωο. Ως τωρα, η μονη αποδειξη οτι έδωσες αίμα, ήταν η σφραγίδα και μια υπογραφη στη καρτουλα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά καινούριος αιμοδότης κ εγώ. Πολύ καλή η εφαρμογή της αιμοδοσίας. Σε στέλνει γραπτό μήνυμα για υπενθυμίση όταν μπορείς να δώσεις ξανά αίμα κ επίσης βλέπεις την κάβα που έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εκανα εγγραφη στο bdr.gr.

Παρατηρησεις μου, εκτος αν 'βλεπω' κατι λαθος...

- Θα ηταν πολυ χρησιμο, αν μπορουσες να αιτηθεις, ως πιστοποιημενος χρηστης πια, να στειλεις φιαλη αιμα, σε συγγενικο σου προσωπο που εχει αναγκη. Αυτη η μονομερεια στην ψηφιακη εξυπηρετηση, προφιλ, ιστορικο....αλλα μεχρι εκει, δεν τη θεωρω και τοσο καλη. Δεν θα επρεπε η χρηστικοτητα να εξαντλειται σε τοσο επιφανειακα πραγματα....επρεπε να δινουν και κατι ουσιαστικοτερο στον αιμοδοτη. Εκτος αν μου διαφευγει κατι, ή πχ μπορεις να το κανεις αυτο, με ηλεκτρονικο αιτημα, ή εχει εξαγγελθει αλλα όχι ακομη υλοποιηθει, κατι σχετικο. Ξερει κανεις, κατι παραπανω;

- Επισης, θα επρεπε να δινουν την επιλογη για αλλαγη της ειδοποιησης επομενης αιμοδοσιας. Να μπορεις να ορισεις, πχ email. Αυτη τη στιγμη ειναι δηλωμενο το κινητο μου, και αν θελω βαζω και το email. Εγω θα ηθελα να σβησω το κινητο, οχι απο το προφιλ, αλλα απο την σελιδα ειδοποιησεων, και να αφησω μονο το email μου. Δεν βλεπω να μπορω να το κανω. Και γιατι το λεω αυτο; Γιατι δεν κλεινω το κινητο μου την νυχτα, και τις προαλλες το μαζικο μηνυμα για να κανω εγγραφη στο bdr.gr, ηρθε στις 3 τα χαραματα, αφηνοντας με ξαγρυπνο... Υπαρχει τροπος; Επισης, θα ηθελα να ορισω υπενθυμιση καθε 6μηνο ή χρονο(επιλογη μου δεν ειναι;). Δεν βλεπω ουτε αυτο να μπορει να οριστει καπου. Μονο λεει ποτε 'επιτρεπεται' να ξαναδωσω αιμα, και thats all.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mindreader είπε

Γιατι δεν κλεινω το κινητο μου την νυχτα, και τις προαλλες το μαζικο μηνυμα για να κανω εγγραφη στο bdr.gr, ηρθε στις 3 τα χαραματα, αφηνοντας με ξαγρυπνο

Χαχαχαχα ποσο δικιο εχεις...ημουν χθες με παρεα κ οταν εσκασε το μνμ τα χρειαστηκα!!!

Επεξ/σία από MaNePi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα μπορέσουν να διαχωρίσουν, στην "κάβα" τους, το αίμα από άτομα με έλλειψη G6PD γιατί μας κόψανε κι εμάς που είμαστε παλιοί αιμοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δινω αιμα εδω και 20 χρονια 2-3 φορες το χρονο. Αν προμηθευτω τωρα την καρτα και κανω εγγραφη, θα φανουν ολες οι προηγουμενες αιμοδοσιες μου ή οσες γινουν απο την εγγραφη και μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, vastegial_74 said:

Εγω δινω αιμα εδω και 20 χρονια 2-3 φορες το χρονο. Αν προμηθευτω τωρα την καρτα και κανω εγγραφη, θα φανουν ολες οι προηγουμενες αιμοδοσιες μου ή οσες γινουν απο την εγγραφη και μετα;

οχι δεν θα φανουν οι παλιες.θα πρεπει να στις περασουν .εμενα τις περασαν αλλα δεν φαινονται ημερομηνιες απλα ταδε νοσοκομειο 5 φορες ταδε 3 φορες.δεν ξερω αν ειναι του συστηματος ή απλα αυτος που τις περασε δεν εβαλε ημερομηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...