Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

εχω δωσει αιμα πανω απο 25 φορες και εχω παει απο τα 3 το μακρυτερο που λενε.μονο την μια φορα στο στρατο πηρα την αιμοδοτικη αδεια.ολες τις υπολοιπες απλα τιποτα.στην ουσια ναι δινω εθελοντικα.αλλα ναι δεν θα με χαλαγε ουτε εμενα ουτε κανεναν να υπηρχε και καποιο δωρακι .τα μονα δωρακια ως τωρα ειναι στις 15 φορες το χαλκινο μεταλιο μαζι με ενα χαρτι και το ιδιο και στις 25 φορες που ειναι το αργυρο μεταλιο. και καποια στιγμη και μια αιμοδοτικη καρφιτσα .αλλα τοσο η ελλειψη εκπαιδευσης και παιδειας το να διδαξεις για την αιμοδοσια σε συνδυασμο με το να μην προσφερουν τιποτα μας εφτασε εδω.και απλα πονταρουν στο φιλοτιμο που οπως φαινεται υπαρχει μονο σε περιπτωσεις σαν το ματι. επισης καπου διαβασα για κατι σε στυλ. δεν δινουν πολλοι αιμα λογω της κρισης γιατι δεν μπορουν να πανε στο νοσοκομειο ή λογω οτι δεν εχουν λεφτα για να παρουν τα απαραιτητα φαγητα στο σπιτι και να φανε σωστα ωστε να δωσουν αιμα.δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν και αυτες οι περιπτωσεις αλλα  στο οταν εγινε αυτο με το ματι γιατι πηγαν και εδωσαν τοσα ατομα? ξαφνικα βρεθηκε φαγητο?ακομα και στο χωρο εργασιας βλεπεις οτι απλα οι περισσοτεροι δεν ενδιαφερονται παρα οτι εχουν θεμα υγειας ή οτιδηποτε αλλο.


Εννοείται ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δίνουν 100% εθελοντικά δίχως να σκέφτονται το οποιοδήποτε αντάλλαγμα. Δυστυχώς η αιμοδοσία, μιας και όπως αναφέρεις πολύ σωστά την έλλειψη εκπαίδευσης, δεν θεωρείται κάτι σημαντικό. Έχω υπάρξει σε παρέες που όταν για παράδειγμα έλεγα "αύριο-μεθαύριο θέλω να πάω να δώσω αίμα που έχω χρόνο" άκουγα εκφράσεις τύπου "και δεν βαριέσαι να τρέχεις? σιγά μωρέ εσύ θα τους σώσεις;" Ενώ δεν είναι καθόλου έτσι. Εγώ προσωπικά όταν πάω να δώσω, ούτε τρώω κάτι σουπερ ακριβό ούτε τίποτα τέτοιο. Κι όμως όσες φορές έχω πάει και έχω μιλήσει με έμπειρους αιμολήπτες ακούω για το αίμα μου και για το πόσο γρήγορα τελειώνει η διαδικασία λόγω του οργανισμού μου. Αυτά, για εμένα είναι δικαιολογίες να χουμε να λέμε κάτι για να το αποφύγουμε. Και στην τελική αν εγώ εσύ ο οποιοσδήποτε, κούφια η ώρα βρεθεί στην ανάγκη για αίμα ή κάποιο όργανο δεν νομίζω να πούμε όχι γιατί ο άνθρωπος που έκανε την δωρεά δεν το έκανε με την ψυχή του ή όχι. Καλώς ή κακώς θεωρώ πως στο σημείο που είμαστε σαν κράτος, για ότι αφορά την αιμοδοσία, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (για πόσα πράγματα βέβαια χρειάζεται διαρκής ενημέρωση..) και κάποιο έξτρα κίνητρο, όχι απαραίτητα οικονομικό, όπως πολύ σωστά έθεσες κι εσύ σε προηγούμενο ποστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, billsnake21 said:


Εννοείται ότι υπάρχουν και άνθρωποι που δίνουν 100% εθελοντικά δίχως να σκέφτονται το οποιοδήποτε αντάλλαγμα. Δυστυχώς η αιμοδοσία, μιας και όπως αναφέρεις πολύ σωστά την έλλειψη εκπαίδευσης, δεν θεωρείται κάτι σημαντικό. Έχω υπάρξει σε παρέες που όταν για παράδειγμα έλεγα "αύριο-μεθαύριο θέλω να πάω να δώσω αίμα που έχω χρόνο" άκουγα εκφράσεις τύπου "και δεν βαριέσαι να τρέχεις? σιγά μωρέ εσύ θα τους σώσεις;" Ενώ δεν είναι καθόλου έτσι. Εγώ προσωπικά όταν πάω να δώσω, ούτε τρώω κάτι σουπερ ακριβό ούτε τίποτα τέτοιο. Κι όμως όσες φορές έχω πάει και έχω μιλήσει με έμπειρους αιμολήπτες ακούω για το αίμα μου και για το πόσο γρήγορα τελειώνει η διαδικασία λόγω του οργανισμού μου. Αυτά, για εμένα είναι δικαιολογίες να χουμε να λέμε κάτι για να το αποφύγουμε. Και στην τελική αν εγώ εσύ ο οποιοσδήποτε, κούφια η ώρα βρεθεί στην ανάγκη για αίμα ή κάποιο όργανο δεν νομίζω να πούμε όχι γιατί ο άνθρωπος που έκανε την δωρεά δεν το έκανε με την ψυχή του ή όχι. Καλώς ή κακώς θεωρώ πως στο σημείο που είμαστε σαν κράτος, για ότι αφορά την αιμοδοσία, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (για πόσα πράγματα βέβαια χρειάζεται διαρκής ενημέρωση..) και κάποιο έξτρα κίνητρο, όχι απαραίτητα οικονομικό, όπως πολύ σωστά έθεσες κι εσύ σε προηγούμενο ποστ 

Ειναι το κλασσικο.Εγω θα τους σωσω?κανεις δεν κανει την αρχη για να συνεχισουν οι αλλοι.
Και βεβαια το βασικο ειναι οτι κατα καποιο τροπο δεν δινεις εθελοντικα ακριβως.υπαρχει ηδη ανταλλαγμα και το ανταλλαγμα
ειναι οτι αν τυχει κατι σε σενα ή σε φιλο/συγγενη κτλ και εχεις δωσει εθελοντικα πχ 5 φορες τοτε δικαιουσε και 5 φιαλες.
εκτος αν πιστευουν οτι δεν θα τυχει ποτε τιποτα σε αυτους.καλα ναι δικαιολογιες απειρες.δεν κοιμηθηκα,δεν εφαγα,φοβαμε την βελονα,δεν μπορω τα αιματα κτλ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Εννοειται οτι σαν τελικο αποτελεσμα -και οχι μονο- προφανως θα ειναι καλυτερο! 😃
Αν καποιος Δ.Υ. παρει ολες τις αιμοδοτικες / ετος, αντιστοιχουν σε ~450 Εβραιους

Για τους υπολοιπους ενιοτε αυτα:
https://pigkouinos.blogspot.com/2013/11/blog-post_5.html
( ^^ μαλλον το εχω ξαναλινκαρει)

...Βρίσκω μία νοσοκόμα και με το γνωστό ευγενικό και μελιστάλαχτο ύφος μου, τη ρωτάω πού βρίσκεται το κέντρο αιμοδοσίας.
Και αφού με κοιτάζει με μία κάποια αμηχανία, μου λέει ότι το Νοσοκομείο δεν διαθέτει κέντρο αιμοδοσίας.
"Συγνώμη, αίμα εσείς δεν χρειάζεστε;" λέω κάπως συγχυσμένος για την απόρριψη που ένιωσα.
"Φυσικά και χρειαζόμαστε! Ζητάμε από άλλα νοσοκομεία ή εισάγουμε από το εξωτερικό -που μας στοιχίζει και μία περιουσία!".
Κανονικά, στο σημείο αυτό, τα παρατάς και λες άει σιχτήρ ο εθελοντισμός..!

ΔΥ με τι μισθό του αντιστοιχούν 450€ αν πάρει όλες τις αιμοδοτικές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

ΔΥ με τι μισθό του αντιστοιχούν 450€ αν πάρει όλες τις αιμοδοτικές; 

Μα δε παιρνουν ολοι οι δυ τα ιδια λεφτα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα πάω να δώσω στο ιπποκρατειο. Το θέμα είναι ότι 10 χρόνια έρχεται το ΑΧΕΠΑ στο χωριό και δίνουμε. Με δίνουν εκεί την κάρτα και κολλάνε πάνω χαρτάκι. Δεν έχω κάποια σπίτι. Στο ιπποκράτειο θα με βγάλουν άλλη κάρτα? Τελευταία φορά έδωσα Δεκέμβριο 2018 οπότε πέρασαν 4 μήνες και θα ξανά δώσω σε 3 μήνες τον Ιούλιο που έρχονται χωριό. Αιματοκρίτη πάντα πάνω από 44. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αύριο θα πάω να δώσω στο ιπποκρατειο. Το θέμα είναι ότι 10 χρόνια έρχεται το ΑΧΕΠΑ στο χωριό και δίνουμε. Με δίνουν εκεί την κάρτα και κολλάνε πάνω χαρτάκι. Δεν έχω κάποια σπίτι. Στο ιπποκράτειο θα με βγάλουν άλλη κάρτα? Τελευταία φορά έδωσα Δεκέμβριο 2018 οπότε πέρασαν 4 μήνες και θα ξανά δώσω σε 3 μήνες τον Ιούλιο που έρχονται χωριό. Αιματοκρίτη πάντα πάνω από 44. 

Μπραβο για την κινηση σου, μπορεις να εγγραφεις στο εθνικο μητρωο αιμοδοτων και σου στελνουν και μηνυμα για να σε ειδοποιησουν οταν μπορεις να ξαναδωσεις αν το αμελησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Μπραβο για την κινηση σου, μπορεις να εγγραφεις στο εθνικο μητρωο αιμοδοτων και σου στελνουν και μηνυμα για να σε ειδοποιησουν οταν μπορεις να ξαναδωσεις αν το αμελησεις.

Δεν το έχω ψάξει γιατί έρχονται κάθε Δεκέμβριο και Ιούλιο εδω που είμαι και δίνω σχεδόν πάντα. Μπορώ να δίνω Μάρτιο Απρίλιο δηλαδή για τρίτη φορά μιας και Ιούλιο Δεκέμβριο είναι 5 μήνες διαφορά οπότε θα αρκεστώ στις 3 φορές το χρόνο. Θα πάω αύριο το απόγευμα λογικά θα μου βγάλουν άλλη κάρτα και θα έχω 2 καρτέλες ιπποκρατειο και ΑΧΕΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν το έχω ψάξει γιατί έρχονται κάθε Δεκέμβριο και Ιούλιο εδω που είμαι και δίνω σχεδόν πάντα. Μπορώ να δίνω Μάρτιο Απρίλιο δηλαδή για τρίτη φορά μιας και Ιούλιο Δεκέμβριο είναι 5 μήνες διαφορά οπότε θα αρκεστώ στις 3 φορές το χρόνο. Θα πάω αύριο το απόγευμα λογικά θα μου βγάλουν άλλη κάρτα και θα έχω 2 καρτέλες ιπποκρατειο και ΑΧΕΠΑ. 

Και γω το ιδιο κανω, αλλα ανακαλυψα οτι υπαρχει μητρωο εθνικο και εγγραφεσαι παρα πολυ απλα ωστε ακομα και αν χασεις τις καρτες. Το διαπιστωσα οταν εδωσα σε ενα νοσοκομειο, οτι ειχα καταχωρηθει σε ολες οι προηγουμενες αιμοληψιες. Τωρα για το αλλο δεν ξερω, εχω ρωτησει και γω για τριτη φορα μεσα στο χρονο και δεν ηταν τοσο θετικοι οι γιατροι της αιμοδοσιας παρολο που εχω 46-48 αιματοκριτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Και γω το ιδιο κανω, αλλα ανακαλυψα οτι υπαρχει μητρωο εθνικο και εγγραφεσαι παρα πολυ απλα ωστε ακομα και αν χασεις τις καρτες. Το διαπιστωσα οταν εδωσα σε ενα νοσοκομειο, οτι ειχα καταχωρηθει σε ολες οι προηγουμενες αιμοληψιες. Τωρα για το αλλο δεν ξερω, εχω ρωτησει και γω για τριτη φορα μεσα στο χρονο και δεν ηταν τοσο θετικοι οι γιατροι της αιμοδοσιας παρολο που εχω 46-48 αιματοκριτη.

Μέχρι 4 φορές το χρόνο λένε για άνδρες και 2 για γυναίκες γιατί αυτές χάνουν αίμα λόγω περιόδου. Για το άλλο θα το τσεκάρω και θα κάνω εγγραφή να δω αν θα μου εμφανίσει όλες τις φορές που έχω δώσει στην μονάδα του ΑΧΕΠΑ και αν θα φανεί και αυτή από το ιπποκρατειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μέχρι 4 φορές το χρόνο λένε για άνδρες και 2 για γυναίκες γιατί αυτές χάνουν αίμα λόγω περιόδου. Για το άλλο θα το τσεκάρω και θα κάνω εγγραφή να δω αν θα μου εμφανίσει όλες τις φορές που έχω δώσει στην μονάδα του ΑΧΕΠΑ και αν θα φανεί και αυτή από το ιπποκρατειο. 

Εννοειτε και γω αυτο ηξερα, αλλα ρωτησα για επιβεβαιωση. Να το κανεις για να εχεις μια ενημερωση ανα πασα ωρα και στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Arkin said:

Μέχρι 4 φορές το χρόνο λένε για άνδρες και 2 για γυναίκες γιατί αυτές χάνουν αίμα λόγω περιόδου. Για το άλλο θα το τσεκάρω και θα κάνω εγγραφή να δω αν θα μου εμφανίσει όλες τις φορές που έχω δώσει στην μονάδα του ΑΧΕΠΑ και αν θα φανεί και αυτή από το ιπποκρατειο. 

a.την ιδια καρτα κρατας και γραφουν μεσα στην ιδια καρτα.δεν βγαζουν αλλη.και να βγαλουν αλλη εννοειται οτι δεν υπαρχει θεμα.η καρτα ειναι για σενα οχι για αυτους.

β.και εγγραφη να κανεις οπως εγραψα μια σελιδα πιο πριν δεν θα εμφανιστουν οι παλιες.πρεπει να τις περασουν χειροκινητα και παλι δεν βγαινουν ημερομηνιες.δες που εχω κανει attach τι φαινεται σε προηγουμενοι post.

12 hours ago, Arkin said:

Δεν το έχω ψάξει γιατί έρχονται κάθε Δεκέμβριο και Ιούλιο εδω που είμαι και δίνω σχεδόν πάντα. Μπορώ να δίνω Μάρτιο Απρίλιο δηλαδή για τρίτη φορά μιας και Ιούλιο Δεκέμβριο είναι 5 μήνες διαφορά οπότε θα αρκεστώ στις 3 φορές το χρόνο. Θα πάω αύριο το απόγευμα λογικά θα μου βγάλουν άλλη κάρτα και θα έχω 2 καρτέλες ιπποκρατειο και ΑΧΕΠΑ. 

 

και ναι κανε εγγραφη για να βλεπεις και εκειμεσα τι γινεται (Online) και να εχεις και την καρτα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την συχνότητα που μπορείς να δώσεις, η γενική οδηγία είναι ανά 3 μήνες για τους άντρες και ανα 4 για τις γυναίκες. Αυτό όμως διαφοροποιείται αναλόγως και με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηα σήμερα στις 5.30 στο ιπποκράτειο να δώσω μου λένε ότι μπορώ να δώσω κανονικά μιας και τελευταία φορά έδωσα 23 Δεκεμβρίου και τελείωσα στις 7. 1.30 ώρα. Συμπλήρωσα χαρτί μετά από 20 λεπτά με φώναξαν πήραν πίεση αιματοκρίτη και μετά έκατσα έξω και πάλι μετά από 20 λεπτά με φώναξαν για το αίμα. Ξάπλωσα σε 5 λεπτά είχε γεμίσει. Δεν είχε ηλεκτρονικό μετρητή που σε λέει ακριβώς πότε γεμίζει ο σάκος με το μάτι. Στην μονάδα του ΑΧΕΠΑ έχουν μετρητή κάθε φορά ρωτάω πόσο χρόνο έκανα για να γεμίσει ο σάκος. Έπειτα ρώτησα να σηκωθώ και λένε κάτσε θα σε πουμε. Περασαν 10 λεπτά και μετά με είπαν. Κάτσε έξω λένε για ακόμα 10 λεπτά πιες το χυμό και τα αλμύρα και μετά μπορώ να φυγω. Άραξα στο παγκάκι και έφυγα λίγο αργότερα. Δεν μου έδωσαν κάποια κάρτα δεν ζήτησα κιόλας. Θα κάνω μια εγγραφή στη σελίδα που είπατε και βλέπουμε. Ξανά τον Ιούλιο θα δωσω και μετά Δεκέμβριο. 3 φορές το χρόνο είναι καλά πιστεύω 4 δεν γίνεται δεν υπάρχει κενό μεταξύ Ιούλιο Δεκέμβριο. 

 

Αν και η πηγή ζωής που με είχαν πάρει 3 φορές μου είπαν να πηγαίνω όταν χρειάζονται λόγω κάποιων σπάνιων αντιγονων αλλά τους είπα ότι είμαι μακριά και δίνω όταν έρχονται χωριό η όταν κατεβαίνω Θεσσαλονίκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...