Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, Arkin said:

Πηα σήμερα στις 5.30 στο ιπποκράτειο να δώσω μου λένε ότι μπορώ να δώσω κανονικά μιας και τελευταία φορά έδωσα 23 Δεκεμβρίου και τελείωσα στις 7. 1.30 ώρα. Συμπλήρωσα χαρτί μετά από 20 λεπτά με φώναξαν πήραν πίεση αιματοκρίτη και μετά έκατσα έξω και πάλι μετά από 20 λεπτά με φώναξαν για το αίμα. Ξάπλωσα σε 5 λεπτά είχε γεμίσει. Δεν είχε ηλεκτρονικό μετρητή που σε λέει ακριβώς πότε γεμίζει ο σάκος με το μάτι. Στην μονάδα του ΑΧΕΠΑ έχουν μετρητή κάθε φορά ρωτάω πόσο χρόνο έκανα για να γεμίσει ο σάκος. Έπειτα ρώτησα να σηκωθώ και λένε κάτσε θα σε πουμε. Περασαν 10 λεπτά και μετά με είπαν. Κάτσε έξω λένε για ακόμα 10 λεπτά πιες το χυμό και τα αλμύρα και μετά μπορώ να φυγω. Άραξα στο παγκάκι και έφυγα λίγο αργότερα. Δεν μου έδωσαν κάποια κάρτα δεν ζήτησα κιόλας. Θα κάνω μια εγγραφή στη σελίδα που είπατε και βλέπουμε. Ξανά τον Ιούλιο θα δωσω και μετά Δεκέμβριο. 3 φορές το χρόνο είναι καλά πιστεύω 4 δεν γίνεται δεν υπάρχει κενό μεταξύ Ιούλιο Δεκέμβριο. 

Αν και η πηγή ζωής που με είχαν πάρει 3 φορές μου είπαν να πηγαίνω όταν χρειάζονται λόγω κάποιων σπάνιων αντιγονων αλλά τους είπα ότι είμαι μακριά και δίνω όταν έρχονται χωριό η όταν κατεβαίνω Θεσσαλονίκη. 

a.δεν υπαρχει λογος να μετρας ποση ωρα κανει να γεμισει ο ασκος.β.γενικοτερα τα περνανε στο συστημα τους.αν τους δωσεις την καρτα που εχεις θα στην γραψουν.εναλλακτικα την γραφεις εσυ για να την θυμασαι.καρτα δεν σου δινουν νεα αλλα δινεις την παλια εκτος αν δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

a.δεν υπαρχει λογος να μετρας ποση ωρα κανει να γεμισει ο ασκος.β.γενικοτερα τα περνανε στο συστημα τους.αν τους δωσεις την καρτα που εχεις θα στην γραψουν.εναλλακτικα την γραφεις εσυ για να την θυμασαι.καρτα δεν σου δινουν νεα αλλα δινεις την παλια εκτος αν δεν εχεις.

Προφανώς δεν υπάρχει λόγος καθαρά από περιέργεια ρωτάω. Κάρτα δεν έχω πάντα την έχει το ΑΧΕΠΑ και κολλάνε αυτοί χαρτάκι πάνω. Χθες δεν μου έδωσαν κάτι από το ιπποκράτειο. Επόμενη φορά θα τους ρωτήσω να μου δώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Προφανώς δεν υπάρχει λόγος καθαρά από περιέργεια ρωτάω. Κάρτα δεν έχω πάντα την έχει το ΑΧΕΠΑ και κολλάνε αυτοί χαρτάκι πάνω. Χθες δεν μου έδωσαν κάτι από το ιπποκράτειο. Επόμενη φορά θα τους ρωτήσω να μου δώσουν. 

συνηθως την καρτα την εχει ο αιμοδοτης.δινεις αιμα την σφραγιζουν. γιατι δεν την εχεις εσυ ωστε να πηγαινεις και με αυτην στο ιπποκρατειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2019 στις 11:23 ΜΜ, mitskitsamal είπε

Και γω το ιδιο κανω, αλλα ανακαλυψα οτι υπαρχει μητρωο εθνικο και εγγραφεσαι παρα πολυ απλα ωστε ακομα και αν χασεις τις καρτες. Το διαπιστωσα οταν εδωσα σε ενα νοσοκομειο, οτι ειχα καταχωρηθει σε ολες οι προηγουμενες αιμοληψιες. Τωρα για το αλλο δεν ξερω, εχω ρωτησει και γω για τριτη φορα μεσα στο χρονο και δεν ηταν τοσο θετικοι οι γιατροι της αιμοδοσιας παρολο που εχω 46-48 αιματοκριτη.

ειχα γεμισει 2 χαρτινες καρτες και περσι γραφτηκα στο μητρωο εθελοντων.μου εβγαλαν νεα καρτα πλαστικη με φωτογραφια μου πανω και ακυρωσαν τις παλιες.περαστηκαν ολες οι αιμοδοσιες στην νεα καρτα.καθε 3 μηνες μου ερχεται μειλ και μηνυμα στο κινητο και παω και δινω αιμα κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

συνηθως την καρτα την εχει ο αιμοδοτης.δινεις αιμα την σφραγιζουν. γιατι δεν την εχεις εσυ ωστε να πηγαινεις και με αυτην στο ιπποκρατειο?

Δεν την εχω ζητήσει τόσα χρόνια. Έρχεται η μονάδα του ΑΧΕΠΑ στο χωριό πάω με δίνουν αυτοί την καρτέλα και κολλάνε πάνω χαρτάκι και την ξανά περνουν. Τώρα άρχισα να το ψάχνω. Περισσότερο δίνω γιατί θέλω και χαίρομαι να προσφέρω αλλά δεν θα με πειράξει να ξέρω και τι φορές που έχω δώσει. Είναι σίγουρα πάνω απο 10.

15 λεπτά πριν, astrea966 είπε

ειχα γεμισει 2 χαρτινες καρτες και περσι γραφτηκα στο μητρωο εθελοντων.μου εβγαλαν νεα καρτα πλαστικη με φωτογραφια μου πανω και ακυρωσαν τις παλιες.περαστηκαν ολες οι αιμοδοσιες στην νεα καρτα.καθε 3 μηνες μου ερχεται μειλ και μηνυμα στο κινητο και παω και δινω αιμα κανονικα

Στις πέρασαν χειροκίνητα τις παλιές αιμοδοσίες? Η μπήκαν αυτόματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν την εχω ζητήσει τόσα χρόνια. Έρχεται η μονάδα του ΑΧΕΠΑ στο χωριό πάω με δίνουν αυτοί την καρτέλα και κολλάνε πάνω χαρτάκι και την ξανά περνουν. Τώρα άρχισα να το ψάχνω. Περισσότερο δίνω γιατί θέλω και χαίρομαι να προσφέρω αλλά δεν θα με πειράξει να ξέρω και τι φορές που έχω δώσει. Είναι σίγουρα πάνω απο 10.

Στις πέρασαν χειροκίνητα τις παλιές αιμοδοσίες? Η μπήκαν αυτόματα? 

καποιες φαινοταν ηδη στο συστημα.τις παλιοτερες χειροκινητα.η διαφορα ειναι οτι αυτες οι παλιοτερες δεν φαινονται μαζι με τις αλλες.εχει μιαεπιλογη πανω αριστερα στην καρτελα μου στο συστημα που λεει "παλιες".κανοντας κλικ εκει ανοιγει νεα καρτελα και απλα εχει τον αριθμο των παλιοτερων αιμοδοσιων χωρις αλλες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Arkin said:

Δεν την εχω ζητήσει τόσα χρόνια. Έρχεται η μονάδα του ΑΧΕΠΑ στο χωριό πάω με δίνουν αυτοί την καρτέλα και κολλάνε πάνω χαρτάκι και την ξανά περνουν. Τώρα άρχισα να το ψάχνω. Περισσότερο δίνω γιατί θέλω και χαίρομαι να προσφέρω αλλά δεν θα με πειράξει να ξέρω και τι φορές που έχω δώσει. Είναι σίγουρα πάνω απο 10.

Στις πέρασαν χειροκίνητα τις παλιές αιμοδοσίες? Η μπήκαν αυτόματα? 

μαλλον επειδη εισαι σε χωριο και ειναι λιγοτερα τα ατομα.φαντασου εδω αθηνα δεν θα μπορουσε να γινει αυτο.και δεν εχει και νοημα να την εχει το νοσοκομειο αφου αυτοι το περνανε στο συστημα.α.μπορεις να την ζητησεις και να πεις οτι πχ την θελω γιατι μπορει να κατεβω σε αλλο μερος και να θελω να δωσω.βεβαια το πιο ωραιο θα ειναι να βγαλεις την νεα καρτα και να τους πεις να σου περασουν και τις παλιες.οποτε το χαρτι δεν θα σου χρειαζεται περα απο το να δεις τις ημερομηνιες αφου δεν καταχωρουνται μεσα στο site στις παλιες αιμοδοσιες.οι νεες αιμοδοσιες αναφερουν κανονικα ημερμηνια.στις 15 δικαιουσαι σαν επαινο σε χαρτι και χαλκινο μεταλλιο. καλο ειναι να ξερεις ποτε και ποσες φορες εχεις δωσει διοτι ειναι αιμα που το δικαιουσαι αν γινει κατι σε σενα ή σε καποιον αλλον,δηλαδη πχ δικαιουσαι 10 φιαλες να τις δωσεις σε καποιον που μπορει να εχει αναγκη για μια επεμβαση.

13 hours ago, astrea966 said:

καποιες φαινοταν ηδη στο συστημα.τις παλιοτερες χειροκινητα.η διαφορα ειναι οτι αυτες οι παλιοτερες δεν φαινονται μαζι με τις αλλες.εχει μιαεπιλογη πανω αριστερα στην καρτελα μου στο συστημα που λεει "παλιες".κανοντας κλικ εκει ανοιγει νεα καρτελα και απλα εχει τον αριθμο των παλιοτερων αιμοδοσιων χωρις αλλες πληροφοριες.

στην προηγουμενη σελιδα εκανα και ενα Print screen πως φαινεται για να δει καποιος που δεν του εχουν περαστει οι παλιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/04/2019 at 13:55, thodoris1985 said:

Να δω πότε θα μπορέσουν να διαχωρίσουν, στην "κάβα" τους, το αίμα από άτομα με έλλειψη G6PD γιατί μας κόψανε κι εμάς που είμαστε παλιοί αιμοδότες.

Να με παραθέσω γιατί μόλις διάβασα τη νέα οδηγία (του 2019) και πλέον μπορούμε ΠΑΛΙ να δίνουμε αίμα και όσοι έχουμε έληψη ενζύμου G6PD (έχει αλλάξει από το 2018).

Πρώτη φορά μου είχαν απαγορέψει το 2015 (ή 2014) και μέχρι και το 2017 δε με άφηναν (αν και δεν είχα ΠΟΤΕ αιμολυτικό επεισόδιο και σύμφωνα με τον οδηγό μπορούσα να αιμοδοτώ).

Σε email δεν απάντησαν ποτέ όταν έστειλα στο hsbt.gr και στο τηλέφωνο που έκανα σε διάφορα νοσοκομεία το 2018 μου έδιναν αρνητική απάντηση και αρκετά ταπεινωτική/υποτιμητική. Λογικά λίγο μετά την επικοινωνία μου θα βγήκε ο νεος οδηγός γι' αυτό και είχα αρνητική απάντηση.

 

On 11/04/2019 at 00:17, poulinos said:

οχι δεν θα φανουν οι παλιες.θα πρεπει να στις περασουν .εμενα τις περασαν αλλα δεν φαινονται ημερομηνιες απλα ταδε νοσοκομειο 5 φορες ταδε 3 φορες.δεν ξερω αν ειναι του συστηματος ή απλα αυτος που τις περασε δεν εβαλε ημερομηνια

Για να περαστούν οι παλιές αιμοδοσίες θα πρέπει να πω κάτι; Εσύ που είχες πάει και στις πέρασαν;

Αν και λίγες είναι καταγεγραμμένες μιας και έδινα και χωρίς την κάρτα, π.χ. είχα δώσει και στο στρατό για συγγενή ενός ανθυπολοχαγού χωρίς να ζητήσω άδεια κτλ

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, thodoris1985 said:

 

Για να περαστούν οι παλιές αιμοδοσίες θα πρέπει να πω κάτι; Εσύ που είχες πάει και στις πέρασαν;

Αν και λίγες είναι καταγεγραμμένες μιας και έδινα και χωρίς την κάρτα, π.χ. είχα δώσει και στο στρατό για συγγενή ενός ανθυπολοχαγού χωρίς να ζητήσω άδεια κτλ

ναι πρεπει να τους πεις να περαστουν οι παλιες.και να μην βαριουνται να το κανουν.

αυτα που δεν δινεις εθελοντικα δεν μετρανε γιατι στην ουσια δινεις απο την αρχη καπου την φιαλη οποτε δεν δικαιουσε. εγω ειχα παει στο ννα(ναυτικο νοσοκομειο αθηνων) που δινω αιμα και μου τις περασαν. επισης η χαρτινη καρτα οπως ειπαμε ειναι τυπικη διοτι υπαρχουν περασμενες μεσα  στο συστημα.στην καρτα και εσυ μπορεις να τις σημειωσεις για να ξερεις απλα ποτε εδωσες.πλεον και μενα περνιουνται ηλεκτρονικα αλλα τυπικα τις γραφω και στην καρτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το καλύτερο είναι να βγάλουμε νέα κάρτα μέσω της σελίδας που θα κάνουμε εγγραφή και όταν πάω να δώσω να τους πω να μου τις περάσουν. Και στο ιπποκρατειο όταν ξανά πάω να τους πω και αυτούς το ίδιο να μπούνε όλες σε μια κάρτα τακτοποιημενα. Ελπίζω να το κάνουν και να μην βαρεθούν. 12 η 13 φορές έχω δώσει μαζί με προχθές στο ιπποκράτειο. Όπως γράψατε στα χωριά είναι λίγο διαφορετικα τα πράγματα αλλά σίγουρα οτιδήποτε χρειαστουμε για αίμα μπορούμε να το ζητήσουμε και χωρίς την επίσημη κάρτα αν δεν έχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Arkin said:

Οπότε το καλύτερο είναι να βγάλουμε νέα κάρτα μέσω της σελίδας που θα κάνουμε εγγραφή και όταν πάω να δώσω να τους πω να μου τις περάσουν. Και στο ιπποκρατειο όταν ξανά πάω να τους πω και αυτούς το ίδιο να μπούνε όλες σε μια κάρτα τακτοποιημενα. Ελπίζω να το κάνουν και να μην βαρεθούν. 12 η 13 φορές έχω δώσει μαζί με προχθές στο ιπποκράτειο. Όπως γράψατε στα χωριά είναι λίγο διαφορετικα τα πράγματα αλλά σίγουρα οτιδήποτε χρειαστουμε για αίμα μπορούμε να το ζητήσουμε και χωρίς την επίσημη κάρτα αν δεν έχουμε. 

Από που κάνεις αίτημα για νέα κάρτα αν δε σου έχει έρθει sms/email;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thodoris1985 είπε

Από που κάνεις αίτημα για νέα κάρτα αν δε σου έχει έρθει sms/email;

Υποθέτω από την σελίδα που είπαν τα παιδιά πιο πάνω να γραφτούμε. Δεν γνωρίζω σίγουρα όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Arkin said:

Οπότε το καλύτερο είναι να βγάλουμε νέα κάρτα μέσω της σελίδας που θα κάνουμε εγγραφή και όταν πάω να δώσω να τους πω να μου τις περάσουν. Και στο ιπποκρατειο όταν ξανά πάω να τους πω και αυτούς το ίδιο να μπούνε όλες σε μια κάρτα τακτοποιημενα. Ελπίζω να το κάνουν και να μην βαρεθούν. 12 η 13 φορές έχω δώσει μαζί με προχθές στο ιπποκράτειο. Όπως γράψατε στα χωριά είναι λίγο διαφορετικα τα πράγματα αλλά σίγουρα οτιδήποτε χρειαστουμε για αίμα μπορούμε να το ζητήσουμε και χωρίς την επίσημη κάρτα αν δεν έχουμε. 

α.με το αμκα ή με το νουμερο της καρτας αιμοδοτη μπορουν να σε βρουν οποτε δεν χρειαζεται η επισημη καρτα.

β.δεν ειναι δυσκολο να περαστουν.επειδη δεν μπαινουν ημερομηνιες απλα θα βαλουν οτι πχ εδωσες χ φορες στο ταδε νοσομοκειο. στην χαρτινη καρτα ειτε μια εχεις ειτε πεντε δεν σε πειραζει αφου ειναι για το δικο σου reference. η καινουρια καρτα καλο ειναι να υπαρχει γιατι εχεις αριθμο αιμοδοτη κατα καποιο τροπο και τα βλεπεις και εσυ ολα online. και εισαι πιο official. εγω εχω δυο καρτες χαρτινες.μια απο οταν ειχα δωσει πρωτη φορα αλλα μετα μου ξαναβγαλαν(δευτερη) καποια στιγμη οταν εδωσα σε αλλο νοσοκομειο.μετα απο τοσες φορες που εδωσα αιμα  την μια την γεμισα οποτε συνεχιζω στην δευτερη.. πλεον οταν δινω αιμα απλα την γραφω μονος μου τυπικα .την τελευταια φορα που τους ειπα αν θελουν την χαρτινη καρτα να γραψουν τιποτα μου λενε οχι.

5 minutes ago, thodoris1985 said:

Από που κάνεις αίτημα για νέα κάρτα αν δε σου έχει έρθει sms/email;

θα σου λεγα μιλα με (www.bdr.gr)

Γραφείο Αρωγής Χρηστών ΕΜΑ

Τηλ.: +30 215-2157865

Φαξ: +30 215-2157857

Email: [email protected]

Ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα εώς Παρασκευή, 09:00 – 17:00

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαζή ερώτηση...

 

παλιά έδινα όποτε μπορούσα το αίμα (αρκετά συχνά να πω την αλήθεια) τελευταία ~3 χρονάκια λόγο αυτοανοσου ουτε το σκέφτομαι (βασικά δεν πάει ψυχολογία για εκεί)

 

μπορώ να δώσω η όχι πλέον? (από φάρμακα ενα παίρνω αλλά λίγο δυνατό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

μια χαζή ερώτηση...

παλιά έδινα όποτε μπορούσα το αίμα (αρκετά συχνά να πω την αλήθεια) τελευταία ~3 χρονάκια λόγο αυτοανοσου ουτε το σκέφτομαι (βασικά δεν πάει ψυχολογία για εκεί)

μπορώ να δώσω η όχι πλέον? (από φάρμακα ενα παίρνω αλλά λίγο δυνατό) 

Θα στο πουν εκεί φίλε μου. Εκτός και παρακολουθεί το βήμα κάποιος γιατρός και ξέρει να δώσει ασφαλή απάντηση. Κάποια φάρμακα δεν επηρεάζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...