Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Θα στο πουν εκεί φίλε μου. Εκτός και παρακολουθεί το βήμα κάποιος γιατρός και ξέρει να δώσει ασφαλή απάντηση. Κάποια φάρμακα δεν επηρεάζουν.  

ρώτησα εκεί δεν ήξερα κάνεις με σιγουριά.......  και 4 5 γιατρούς που ρώτησα πάλι δεν ήξεραν (στην ελλαδα το αυτοανοσο που έχω έχουν ελάχιστα  άτομα....)  ετσι πολλοί ούτε ξέρουν τι είναι....

 

είπα να κάνω μια ερώτηση μπας και

πάντως όλα μου αιματολογικά (όταν λέω όλα ολαααααα) και πριν και τώρα είναι απαραλαχτα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ρώτησα εκεί δεν ήξερα κάνεις με σιγουριά.......  και 4 5 γιατρούς που ρώτησα πάλι δεν ήξεραν (στην ελλαδα το αυτοανοσο που έχω έχουν ελάχιστα  άτομα....)  ετσι πολλοί ούτε ξέρουν τι είναι....

είπα να κάνω μια ερώτηση μπας και

πάντως όλα μου αιματολογικά (όταν λέω όλα ολαααααα) και πριν και τώρα είναι απαραλαχτα............

Ο γιατρός που σε παρακολουθεί τι λέει; δεν έχει άποψη τον έχεις ρωτήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Ο γιατρός που σε παρακολουθεί τι λέει; δεν έχει άποψη τον έχεις ρωτήσει; 

Και αυτός δεν έχει ιδέα ίδιον αυτοανοσο με το δικό μου μόνο στα βιβλία έχει διαβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

Και αυτός δεν έχει ιδέα ίδιον αυτοανοσο με το δικό μου μόνο στα βιβλία έχει διαβάσει

Είναι αιματολογικό το θέμα σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα πρέπει οι αιμοδοσίες να έχουν κατάλογο με τις φαρμακευτικές ουσίες και τις αντίχτοιχες (αντ)ενδείξεις τους, και με βάση αυτό να σου απαντήσουν με ασφάλεια.

Τα αυτοάνοσα γενικά είναι λίγο "μαύρο κουτί" ως προς το τι μπορούν να προκαλέσουν, οπότε πιθανότατα, για "ασφάλεια", θα σε κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Είναι αιματολογικό το θέμα σου; 

οχι ανοσολογικό καθαρά

5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κανονικά θα πρέπει οι αιμοδοσίες να έχουν κατάλογο με τις φαρμακευτικές ουσίες και τις αντίχτοιχες (αντ)ενδείξεις τους, και με βάση αυτό να σου απαντήσουν με ασφάλεια.

Τα αυτοάνοσα γενικά είναι λίγο "μαύρο κουτί" ως προς το τι μπορούν να προκαλέσουν, οπότε πιθανότατα, για "ασφάλεια", θα σε κόψουν.

κατά 99% ναι λόγο άγνωστου ειδικά στην περίπτωση μου (ακόμη ποιο άγνωστο) αλλά είπα να ρωτήσω μπας και κάποιος έχει καμία εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 8:26 ΜΜ, Black Demis είπε

οχι ανοσολογικό καθαρά

κατά 99% ναι λόγο άγνωστου ειδικά στην περίπτωση μου (ακόμη ποιο άγνωστο) αλλά είπα να ρωτήσω μπας και κάποιος έχει καμία εμπειρία

Τι αυτοανοσο εχεις απο περιεργεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση, σε εθελοντικη ενεργεια που κανει ο δημος μπορω να γινω εθελοντης αιμοδοτης (ταυτοτητα-εγγραφη στο μητρωο) η πρεπει να παω σε αιματολογικο κεντρο;παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντηση.Ευχαριστω

Επεξ/σία από cheaptech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλιά κάρτα που ήταν με τη σφραγίδα, μου την είχαν δώσει όταν είχα πάει σε μια αντίστοιχη αιμοδοσία εκτός νοσοκομείου.

Θεωρητικά, έτσι θα γίνεται και τώρα (γιατί αυτοί που κάνουν την αιμοληψία είναι από κάποιο νοσοκομείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cheaptech είπε

Μια ερωτηση, σε εθελοντικη ενεργεια που κανει ο δημος μπορω να γινω εθελοντης αιμοδοτης (ταυτοτητα-εγγραφη στο μητρωο) η πρεπει να παω σε αιματολογικο κεντρο;παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντηση.Ευχαριστω

Να αποφεύγεις αιμοδοσίες από Δήμους, συλλόγους εκκλησίες γιατί αν χρειαστείς αίμα για συγγενή θα σου βγάλουν την πίστη για να το πάρεις, πήγαινε σε νοσοκομεία και δίνε κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, *Kopanos* said:

Να αποφεύγεις αιμοδοσίες από Δήμους, συλλόγους εκκλησίες γιατί αν χρειαστείς αίμα για συγγενή θα σου βγάλουν την πίστη για να το πάρεις, πήγαινε σε νοσοκομεία και δίνε κανονικά.

Σε δική μου περίπτωση (για συγγενή) που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω "δικό μου απόθεμα" έγινε χωρίς πρόβλημα πάντως.

Η εγγραφή μου είχε γίνει στα πλαίσια εθελοντικής αιμοδοσίας του Δήμου και είχα δώσει τότε μόνο μια φορά.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2019 στις 1:38 ΜΜ, *Kopanos* είπε

Να αποφεύγεις αιμοδοσίες από Δήμους, συλλόγους εκκλησίες γιατί αν χρειαστείς αίμα για συγγενή θα σου βγάλουν την πίστη για να το πάρεις, πήγαινε σε νοσοκομεία και δίνε κανονικά.

Γράφεις μια γενικότητα που δεν ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 9/5/2019 στις 2:13 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Σε δική μου περίπτωση (για συγγενή) που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω "δικό μου απόθεμα" έγινε χωρίς πρόβλημα πάντως.

Η εγγραφή μου είχε γίνει στα πλαίσια εθελοντικής αιμοδοσίας του Δήμου και είχα δώσει τότε μόνο μια φορά.

 

23 λεπτά πριν, tounion είπε

Γράφεις μια γενικότητα που δεν ισχυει

Μπορεί να έτυχε σε μένα και εγώ να είμαι ο ''περίεργος'', άλλα αν δεις το θρεντ μερικές σελίδες πίσω υπάρχουν άλλα δυο άτομα που λένε το ίδιο πράγμα εδώ και εδώ.

Sorry κιόλας άλλα αν χρειάζεται αίμα κάποιος δικός μου άνθρωπος θέλω να μπορώ να πάω σε ένα νοσοκομείο και να το δώσω εύκολα και γρήγορα. και όχι να ψάχνω παπάδες, προέδρους, HRαδες και να περνάω από ανάκριση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί σχέση έχουν o παπας και το HR όταν ζητάς "το αίμα σου πίσω"; Ήμαρτον με τους άλλους που έλεγαν να δώσει το οκ ο παπας και το HR .

Προσωπικά μέσω του Δήμου είχα δώσει, τηλέφωνο πήρα στο νοσοκομείο που είχε γίνει η εγγραφή μου και τέλος. Το πρόβλημα μου είπε αυτός είναι στο νοσοκομείο που θα πάει το αίμα. Υπάρχει πιθανότητα να μην το δίνουν και να ζητάνε κι άλλο (προφανώς αν έχουν έλλειψη), αλλά δεν έχει να κάνει με το που κάνεις αιμοδοσία.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...