Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Ναι αλλά αυτοί οι μοχλοί έχουν πάρει την πιστοποίηση της Microsoft.

Αυτοί που θα δοκιμάζεις εσύ δεν νομίζω να έχουν την πιστοποίηση της Microsoft για να δουλέψουν στο xbox one.

αν δουλευουν και ειναι συμβατοι τι εγινε αν εχει πιστωποιηση.

παιζουν?αν ναι  τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

Πιστεύεις θα αφήσει η Ms μοχλό που δεν έχει την πιστοποίηση της να δουλέψει στο xbox one?

Πες μου έναν μοχλό χωρίς πιστοποίηση από την ms που παίζει κανονικά στο xbox one.

 

Ίσως μπορέσει κάποιος να κάνει έναν μοχλό που δεν έχει την πιστοποίηση της ms αν βάλει στη κονσόλα κάτι σαν αυτό αλλά έκδοση για το xbox one.

 

Και δεν ξέρω τι πατέντες έχουν κάνει τα άτομα που το έχουν φτιάξει γιατί όπως θα είδες υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

Πιστεύεις θα αφήσει η Ms μοχλό που δεν έχει την πιστοποίηση της να δουλέψει στο xbox one?

Πες μου έναν μοχλό χωρίς πιστοποίηση από την ms που παίζει κανονικά στο xbox one.

Ίσως μπορέσει κάποιος να κάνει έναν μοχλό που δεν έχει την πιστοποίηση της ms αν βάλει στη κονσόλα κάτι σαν αυτό αλλά έκδοση για το xbox one.

Και δεν ξέρω τι πατέντες έχουν κάνει τα άτομα που το έχουν φτιάξει γιατί όπως θα είδες υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα.

Τι γράφεις?! Τι πιστοποιήσεις κλπ γράφεις!?

Το X BOX λειτουργεί με windows. Όποιος φτιάξει συσκευή που αναγνωρίζουν τους drivers τα windows, θα παίξει ακομα και αν την φτιάξει στο υπόγειο του σπιτιου του.

Καμία πιστοποίηση, σφραγίδα ή ευλογία απο κάποιον δεν χρειάζεται. 

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το xbox one λειτουργεί με ειδικά custom windows από την ίδια την ms που είναι πιο αυστηρότερα σε κάποια θέματα όπως π.χ. licences.

Αν ίσχυε αυτό που λες πες μου έναν μοχλό τον οποίο μπορώ να παίξω στο xbox one χωρίς να έχει την πιστοποίηση της ms.

Γιατί αυτό που λες ίσως ισχύει αλλά για τα windows όχι για το xbox one που είναι πιο αυστηρή η ms για το ποιους μοχλούς θα δεχτεί το xbox one.

Και τώρα που το έψαξα περισσότερο βρήκα και αυτόν τον ανταπτορα που απ' ότι λέει τουλάχιστον κάνει οποιοδήποτε μοχλό να συμπεριφέρεται λες και είναι μοχλός του xbox one.

 

Αν λοιπόν όπως λες ο οποιοσδήποτε μπορούσε να κάνει τον μοχλό του να δουλεύει κανονικά και στις κονσόλες ps4 & xbox one τότε ποιος ο λόγος να βγαίνουν οι παραπάνω ανταπτορες?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

 

Αν ίσχυε αυτό που λες πες μου έναν μοχλό τον οποίο μπορώ να παίξω στο xbox one χωρίς να έχει την πιστοποίηση της ms.

Ορίστε ένα που το έχω. Βρες μου την πιστοποίηση που του έδωσε η microsoft....

https://www.aliexpress.com/item/32951199701.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ξεκινήσουμε στο ότι πρέπει να συνδέσεις έναν usb adaptor στο xbox one για να δουλέψει αλλιώς δεν δουλεύει.

 

Κατι που αυτόματος σημαίνει ότι ο μοχλός δεν είναι συμβατός με τη κονσόλα χωρίς αυτό το usb adaptor και απλά χάρις αυτό το usb adaptor η κονσόλα νομίζει ότι του έχεις συνδέσει έναν μοχλό xbox one γι' αυτό και δουλεύει, ακριβώς ότι κάνει και το usb adator που έδωσα λινκ πιο πάνω.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Ας ξεκινήσουμε στο ότι πρέπει να συνδέσεις έναν usb adaptor στο xbox one για να δουλέψει αλλιώς δεν δουλεύει.

Κατι που αυτόματος σημαίνει ότι ο μοχλός δεν είναι συμβατός με τη κονσόλα χωρίς αυτό το usb adaptor και απλά χάρις αυτό το usb adaptor η κονσόλα νομίζεις ότι του έχεις συνδέσει έναν μοχλό xbox one γι' αυτό και δουλεύει, ακριβώς ότι κάνει και το usb adator που έδωσα λινκ πιο πάνω.

Πάμε για μια τελευταία φορά.

Πιστοποίηση (certification) σημαίνει πως έχεις περάσει πολλά διαφορετικά tests και έχεις πληρώσει ουκ λίγα χρήματα για να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο που γράφει πχ Microsoft Certified.

Συμβατότητα, σημαίνει να μπορεί να λειτουργήσει μια συσκευή με κάποια άλλη και να επικοινωνούν μεταξύ τους με επιτυχία.

Η λέξη πιστοποίηση λοιπόν που χρησιμοποιείς , δεν έχει καμία βαση. Κανείς δεν πήγε να ρωτήσει τη microsoft και να πληρωσει άπειρα χρήματα για να πάρει πιστοποίηση. Πολλοί όμως δούλεψαν μόνοι τους για να φτιάξουν συκευές συμβατές με άλλους κατασκευαστες. Όπως και το control που έβαλα που δουλευει με ps3, xbox, windows, android κλπ. Δεν ρώτησε κανέναν. Έφτιαξε ένα κοντρολ και ένα bluetooth adapter που τον αναγνωρίζει κάθε συσκευή με  usb . Γιατί? Γιατί δεν ήθελε να μπλέξει τον αγοραστή να ψάχνει να συνδέει το κοντρόλ με 853 διαφορετικές διαδικασίες που απαιτουνται σε κάθε συσκευή. Έβαλε ένα συμβατο bluetooth και έτσι έιναι ευχαριστημένοι όλοι. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Στο φβ είδα έναν τύπο να ρωτάει για μια τιμονιέρα Logitech για το 360 αν κάνει για το one και του απάντησαν όχι. Εγώ που ψήνω καιρό τώρα την g920 για το one s μου υπάρχει περίπτωση να μην κάνει για το X ή για την επόμενη γενιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πάμε για μια τελευταία φορά.

Πιστοποίηση (certification) σημαίνει πως έχεις περάσει πολλά διαφορετικά tests και έχεις πληρώσει ουκ λίγα χρήματα για να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο που γράφει πχ Microsoft Certified.

Συμβατότητα, σημαίνει να μπορεί να λειτουργήσει μια συσκευή με κάποια άλλη και να επικοινωνούν μεταξύ τους με επιτυχία.

Η λέξη πιστοποίηση λοιπόν που χρησιμοποιείς , δεν έχει καμία βαση. Κανείς δεν πήγε να ρωτήσει τη microsoft και να πληρωσει άπειρα χρήματα για να πάρει πιστοποίηση. Πολλοί όμως δούλεψαν μόνοι τους για να φτιάξουν συκευές συμβατές με άλλους κατασκευαστες. 

 

Όταν η ms πιστοποιεί έναν μοχλό για να δουλέψει με τη κονσόλα της αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κανέναν usb adaptor στη κονσόλα για να τον κάνει να φαίνεται λες και σύνδεσες ένα xbox one controller για να τον δει και να δουλέψει η κονσόλα xbox one.

Π.χ. το scuf xbox one controller γιατί μπορεί να δουλέψει στη κονσόλα χωρίς κανέναν usb adaptor? Συνδέεται κατευθείαν ασύρματα στη κονσόλα όπως ο αυθεντικός μοχλός xbox one.

Αυτό από μόνο του σημαίνει πολλά.

Αν ένας μοχλός δεν έχει την πιστοποίηση της ms για το xbox one μπορεί να δουλεύει στο xbox one αλλά μέσω πατεντών όπως είναι αυτά τα usb adaptors.

 

Και στο κάτω - κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει εμένα να συνδέσω έναν άλλον μοχλό στη κονσόλα xbox one αλλά το χρήστη "mrvaggos"

  

19 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Το γνωρίζω.. Απλά χθες έτυχε να φέρει ένας ξάδερφος ένα gamepad (το έχει για pc) να παίξουμε διπλό και νόμιζε πως ήταν συμβατό. Αλλά μετά από όλη την διαδικασία που κάναμε καταλάβαμε ότι δεν ήταν. 

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Όταν η ms πιστοποιεί έναν μοχλό για να δουλέψει με τη κονσόλα της αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κανέναν usb adaptor στη κονσόλα για να τον κάνει να φαίνεται λες και σύνδεσες ένα xbox one controller για να τον δει και να δουλέψει η κονσόλα xbox one.

Π.χ. το scuf xbox one controller γιατί μπορεί να δουλέψει στη κονσόλα χωρίς κανέναν usb adaptor? Συνδέεται κατευθείαν ασύρματα στη κονσόλα όπως ο αυθεντικός μοχλός xbox one.

Αυτό από μόνο του σημαίνει πολλά.

Αν ένας μοχλός δεν έχει την πιστοποίηση της ms για το xbox one μπορεί να δουλεύει στο xbox one αλλά μέσω πατεντών όπως είναι αυτά τα usb adaptors.

Και στο κάτω - κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει εμένα να συνδέσω έναν άλλον μοχλό στη κονσόλα xbox one αλλά το χρήστη "mrvaggos"

  

Μερικές φορές είναι πιο απλό να γράψεις οτι, έχεις άδικο και να τελειώνει το θέμα. Τώρα πας να περάσεις τις ασχετοσύνες σου, ως σωστές.

Για την ιστορία, στα έχω απαντήσει ξανά όσα γράφεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση...Ειδα σε ενα σαιτ(eneba) που πουλαει παιχνιδια σε κωδικο,οτι καποια παιχνιδια γραφουν Ηνωμενο βασιλειο η USA και γραφει οτι δεν μπορουν να ενεργοποιηθουν σε Ελλαδα.Τα παιχνιδια δεν ειναι ολα τα ιδια;Ναι με τη συνδρομη το καταλαβαινω,αλλα τα παιχνιδια τι ρολο παιζει;;;Γιατι το ιδιο παιχνιδι Europe με USA εχουν 11€ διαφορα...Αν παρω δηλαδη το αμερικανικο και καλα δεν θα ενεργοποιηθει ο κωδικος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john1080 είπε

Παιδια μια ερωτηση...Ειδα σε ενα σαιτ(eneba) που πουλαει παιχνιδια σε κωδικο,οτι καποια παιχνιδια γραφουν Ηνωμενο βασιλειο η USA και γραφει οτι δεν μπορουν να ενεργοποιηθουν σε Ελλαδα.Τα παιχνιδια δεν ειναι ολα τα ιδια;Ναι με τη συνδρομη το καταλαβαινω,αλλα τα παιχνιδια τι ρολο παιζει;;;Γιατι το ιδιο παιχνιδι Europe με USA εχουν 11€ διαφορα...Αν παρω δηλαδη το αμερικανικο και καλα δεν θα ενεργοποιηθει ο κωδικος;;

Θέμα δικαιωμάτων ανά παγκόσμια αγορά και συμφωνιών. Αν σου λεει ότι δεν παίζει εκτός USA, όντως δεν θα παιζει.

Θα πρέπει να μπλέξεις με αλλαγές region και vpn σε τετοιες περιπτώσεις και με σημαντικό ρίσκο να σου κλειδώσουν τον λογαριασμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Θέμα δικαιωμάτων ανά παγκόσμια αγορά και συμφωνιών. Αν σου λεει ότι δεν παίζει εκτός USA, όντως δεν θα παιζει.

Θα πρέπει να μπλέξεις με αλλαγές region και vpn σε τετοιες περιπτώσεις και με σημαντικό ρίσκο να σου κλειδώσουν τον λογαριασμο

Εγινε φιλε μου ευχαριστω πολυ,νασαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, john1080 είπε

Παιδια μια ερωτηση...Ειδα σε ενα σαιτ(eneba) που πουλαει παιχνιδια σε κωδικο,οτι καποια παιχνιδια γραφουν Ηνωμενο βασιλειο η USA και γραφει οτι δεν μπορουν να ενεργοποιηθουν σε Ελλαδα.Τα παιχνιδια δεν ειναι ολα τα ιδια;Ναι με τη συνδρομη το καταλαβαινω,αλλα τα παιχνιδια τι ρολο παιζει;;;Γιατι το ιδιο παιχνιδι Europe με USA εχουν 11€ διαφορα...Αν παρω δηλαδη το αμερικανικο και καλα δεν θα ενεργοποιηθει ο κωδικος;;

Θα σου πει ότι είσαι σε λάθος region και δεν θα κάνει δεκτό τον κωδικό ....

 

Αυτή η ανοησία με τα regions ξεκίνησε πολύ παλιότερα με τα DVD ... Που ένα DVD region 1 δεν έπαιζε στην Ελλάδα που τότε ήμασταν region 2.

Τότε το είχαν κάνει για να καταπολεμήσουν την πειρατεία.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει αυτό που ρώτησα πιο πάνω αν θα πάρω την Logitech g920 για το s μου αν θα είναι συμβατή με το X και με την νέα γενιά της κονσόλας αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...