Προς το περιεχόμενο

DOOM Eternal [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2020 στις 6:45 ΜΜ, firepc είπε

με controller το παιξατε?

O "broken" Marauder με controller:

@Skywalker333

Ειμαστε στο θεμα του Eternal (σε forum ε μην ξεχνιομαστε, σαν παλιος που εισαι φανταζομαι γνωριζεις γιατι ειμαστε εδω) και συζηταμε για αυτο, λες κατι για το παιχνιδι και σου ζηταω να δωσεις παραδειγματα για αυτο που εγραψες για να καταλαβω τι σε ενοχλησε στο κομματι των αναβαθμισεων και να το δω απο την δικια σου σκοπια (για αυτο και σε ρωτησα σε ποια δυσκολια εχεις παιξει) και αντι αυτου αποφευγεις να συνεχισεις την νομιζω μεχρι τωρα μια χαρα πολιτισμενη κουβεντα που κανουμε για το παιχνιδι με ατακες περι αστυνομιας γουστου (δεν μιλαμε για γουστο αλλα για βασικα στοιχεια του παιχνιδιου για τα οποια υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια ακομα και αν δεν σου αρεσε το παιχνιδι στο συνολο του) και μου πετας και τη "καρτα" του παλιου παιχτη στο τελος λες και αυτο προσθετει τιποτα στη κουβεντα.

Θα παμε παρακατω γιατι δεν εχεις παραδειγματα να δωσεις για τα "αχρειαστα και ανουσια ψιλολογια" και οχι γιατι καποιος εδω το παιζει αστυνομια ή δικαστηριο. 

Επεξ/σία από dr_thodt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nope, ειπα οτι βρηκα τα παρα παρα πολλα upgrades αχρειαστα για το ρυθμο παιχνιδιου αυτου του ειδους. ψιλολογια το καθενα, λιγο λιγο λιγο να σου αλλαζουν πραγματα αλλα που και αν τα μισά έλειπαν, προσωπικα δε θα με ενοχλούσε σε τιποτα. αλλαζουν το gameplay λιγο λιγο? ναι. σε μεγαλο βαθος? οχι ιδιαιτερα. ακομα και το flame thrower στον ωμο δε μπορω να πω οτι μου αρεσε σε χρήση ή χρηστικότητα και ανεβασα κ πολυ τις δυνατότητες του. Τι να γινει, απλα δε μου εκατσαν οι μηχανισμοι κ δεν βρηκα να μου δινουν εμενα κατι τοσο ουσιωδες στην εμπειρία που μου προσφερε.  Για δυσκολία στο Ultra violence παντα, μετα ισως να εχει παραπανω αντικτυπο, αλλα δεν ειχα καμια ορεξη για αλλο.

Για τον marauder, ομολογω πως δεν ειχα βρει το συγκεκριμενο κολπο που εδειξες, πολυ ενδιαφέρον! Αρα κάτι μου ξέφυγε εκεί και τζαμπα ετρωγα τα μούτρα μου! Γιατι κ με αλλους το παιζαμε την ιδια περιοδο, ολοι ειχαν το ιδιο προβλημα, εναν χορό με 10 χτυπηματα. fail καναμε...

Γενικα πάντως, δε χρειαζεται να το εξηγησω παραπανω, ούτε να πεταξω "καρτα παλιου παίχτη". Ειναι θεμα προσωπικου γούστου και το τι με ευχαριστει σε ενα παιχνιδι ενος είδους αλλα και σειρας που παιζω παρα πολλά χρόνια. Ειπα πολλες φορες οτι το gameplay ειναι παρα πολυ καλο. Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει κ να μας αρεσει ολους η νέα διαφορετικη λογικη που πηρε. Οπως ειπαν κ πολλα παιδια πιο πριν, το Doom εχει δειξει πολλα διαφορετικα πρόσωπα ανα την ιστορια του. Ε αυτο το συγκεκριμένο εμένα δε μου άρεσε για διάφορους λόγους, με κυριοτερο το platforming που με απωθεί γενικά σε ολα τα fast paced FPS (μονο στο Mirror's Edge μου αρέσει πολυ αλλά εκει δεν υπάρχει "S" στο FPS :P ). Δεν χρειαζεται εξηγηση το γιατι με απωθεί, ειναι σαν να εξηγώ γιατι δε μου αρεσει το χρώμα μωβ! Το οτι συζηταμε γενικα ενα παιχνιδι, δε σημαινει οτι χρειαζομαι να ξοδευω χρονο για να εξηγω το γιατι δε μου αρεσε κατι. Αν δε μου αρεσε, αυτο εμενα μου φτανει για να προχωρήσω παρακάτω. Οπως και μου φτανει οτι σου αρεσε εσενα, δε βλεπω καποιο πρόβλημα.  ;) 

Νομιζω το κλεισαμε το θέμα. Παμε παρακατω και απο αυριο επιτελους μπανια σε καμια παραλια, εχω να δω θάλασσα από περσι.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ με controller το έβγαλα  χωρίς να χάσω  :P  Το Old school brutal "Plissken" doom  έβαλα  στο PSVR και είναι πράγματι δύσκολο 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδανικος/καλυτερος χειρισμος σε FPS παιχνιδια εννοειται οτι ειναι mouse +keyboard.

Απο την αλλη σε single player κυριως,παιζονται ανετα και με controller τα παιχνιδια αυτα,σαν να παιζεις σε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

nope, ειπα οτι βρηκα τα παρα παρα πολλα upgrades αχρειαστα για το ρυθμο παιχνιδιου αυτου του ειδους. ψιλολογια το καθενα, λιγο λιγο λιγο να σου αλλαζουν πραγματα αλλα που και αν τα μισά έλειπαν, προσωπικα δε θα με ενοχλούσε σε τιποτα. αλλαζουν το gameplay λιγο λιγο? ναι. σε μεγαλο βαθος? οχι ιδιαιτερα. ακομα και το flame thrower στον ωμο δε μπορω να πω οτι μου αρεσε σε χρήση ή χρηστικότητα και ανεβασα κ πολυ τις δυνατότητες του. Τι να γινει, απλα δε μου εκατσαν οι μηχανισμοι κ δεν βρηκα να μου δινουν εμενα κατι τοσο ουσιωδες στην εμπειρία που μου προσφερε.  Για δυσκολία στο Ultra violence παντα, μετα ισως να εχει παραπανω αντικτυπο, αλλα δεν ειχα καμια ορεξη για αλλο.

Για τον marauder, ομολογω πως δεν ειχα βρει το συγκεκριμενο κολπο που εδειξες, πολυ ενδιαφέρον! Αρα κάτι μου ξέφυγε εκεί και τζαμπα ετρωγα τα μούτρα μου! Γιατι κ με αλλους το παιζαμε την ιδια περιοδο, ολοι ειχαν το ιδιο προβλημα, εναν χορό με 10 χτυπηματα. fail καναμε...

Γενικα πάντως, δε χρειαζεται να το εξηγησω παραπανω, ούτε να πεταξω "καρτα παλιου παίχτη". Ειναι θεμα προσωπικου γούστου και το τι με ευχαριστει σε ενα παιχνιδι ενος είδους αλλα και σειρας που παιζω παρα πολλά χρόνια. Ειπα πολλες φορες οτι το gameplay ειναι παρα πολυ καλο. Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει κ να μας αρεσει ολους η νέα διαφορετικη λογικη που πηρε. Οπως ειπαν κ πολλα παιδια πιο πριν, το Doom εχει δειξει πολλα διαφορετικα πρόσωπα ανα την ιστορια του. Ε αυτο το συγκεκριμένο εμένα δε μου άρεσε για διάφορους λόγους, με κυριοτερο το platforming που με απωθεί γενικά σε ολα τα fast paced FPS (μονο στο Mirror's Edge μου αρέσει πολυ αλλά εκει δεν υπάρχει "S" στο FPS :P ). Δεν χρειαζεται εξηγηση το γιατι με απωθεί, ειναι σαν να εξηγώ γιατι δε μου αρεσει το χρώμα μωβ! Το οτι συζηταμε γενικα ενα παιχνιδι, δε σημαινει οτι χρειαζομαι να ξοδευω χρονο για να εξηγω το γιατι δε μου αρεσε κατι. Αν δε μου αρεσε, αυτο εμενα μου φτανει για να προχωρήσω παρακάτω. Οπως και μου φτανει οτι σου αρεσε εσενα, δε βλεπω καποιο πρόβλημα.  ;) 

Νομιζω το κλεισαμε το θέμα. Παμε παρακατω και απο αυριο επιτελους μπανια σε καμια παραλια, εχω να δω θάλασσα από περσι.

To flamethrower δεν ειναι χρησιμο? και το επαιξες κ στο UV? μαλιστα.

Επισης το οτι εσενα δεν σου αρεσαν και δεν σου προσεφεραν κατι οι παραπανω επιλογες δεν παει να πει οτι ειναι αχρηστες, δλδ εαν ενας βαλει κ παιξει ολο το παιχνιδι απο την αρχη μεχρι το τελος με το combat shotgun και πει οτι το υπολοιπο οπλοστασιο του Eternal ηταν "αχρειαστο" και "ανουσιο" θα πρεπει να παρουμε σοβαρα την αποψη του? η αστυνομια και το δικαστηριο του γουστου τι εχει να πει επι του θεματος? :P

Το καταλαβα οτι εχει κλεισει το θεμα απο πιο πριν, καλυτερα να παμε για μπανιο σε καμια παραλια παρα να συνεχισουμε να λεμε για Eternal. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα !

Δεν μπορώ να ξεκινήσω καν το game....Με το που γράφει loading κάτω δεξιά στην οθόνη κρασάρει στην επιφανεια εργασιας.....κατέβασα νέους drivers αλλά τίποτα....ειναι κοινό πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση που να το έκανε να τρεξει.....Έχετε κάποια ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polonos1313 είπε

Παιδιά καλησπέρα !

Δεν μπορώ να ξεκινήσω καν το game....Με το που γράφει loading κάτω δεξιά στην οθόνη κρασάρει στην επιφανεια εργασιας.....κατέβασα νέους drivers αλλά τίποτα....ειναι κοινό πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση που να το έκανε να τρεξει.....Έχετε κάποια ιδέα ?

Δοκιμασε run as administrator, αν δουλεψει καντο default στο .exe απο τα properties.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απενεργοποιησε οτι εχει σχεση με in game overlay, oπως στο Geforce experience και στο Game bar των Windows.

κανε ενα malware scan και τσεκαρε θερμοκρασιες στις gpu/cpu. επισης στις ρυθμισεις του παιχνιδιου, αλλαξε σε DX11, DX12, Vulkan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KilliK είπε

απενεργοποιησε οτι εχει σχεση με in game overlay, oπως στο Geforce experience και στο Game bar των Windows.

κανε ενα malware scan και τσεκαρε θερμοκρασιες στις gpu/cpu. επισης στις ρυθμισεις του παιχνιδιου, αλλαξε σε DX11, DX12, Vulkan.

Μα δεν μπορώ να μπω καν στο game

Φτάνω μέχρι το 1:09 που λέει loading και μετά τρώω crash στο desktop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ούτε εμένα μου άρεσε το doom eternal. Απο την άλλη το doom 2016 το είχα βρει αρκετά καλό και κοντά στο πνεύμα των doom 1/2 (πάντα για το 2016). 

Καλύτερο όλων όμως στο θέμα gameplay απο τα καινούρια doom θεωρώ το doom VFR. Δυστυχώς ήταν πολύ σύντομο αλλά όταν θέλω να ξεδώσω παίζω 2-3 πίστες. Έχει τρομερή ταχύτητα και ελευθερία με τον συνδυασμό teleport και free movement. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...