Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατα τα αλλα εγω τελειωσα το 1ο campaign αρχικα με την Claire(τωρα παιζω με Leon Β σεναριο) και εχω να πω συνολικα τα καλυτερα για το παιχνιδι.Ορισμενα πραγματα που μαρεσαν και δεν μαρεσαν

Τι μαρεσε πολυ
+Γραφικα/ατμοσφαιρα/εκφρασεις προσωπων.Παρα πολυ καλη δουλεια συνολικα.
+Ηχος.Και εδω πολυ καλη δουλεια,ειδικα για οσους εχουν και το original soundtrack της Deluxe.
+Tyrant/MrX. Το αλλο highlight του παιχνιδιου.Παρολο που δεν αρεσει σε πολλους,παρολα αυτα αυτος ειναι ο πραγματικος ορισμος του Survival Horror να σε κυνηγα συνεχεια.Και οσο πιο δυσκολο ειναι το παιχνιδι,τοσο πιο γρηγορα σε ακολουθανε τα boss.
+Απουσια loading.Το μονο loading που παρατηρει καποιος στο παιχνιδι ειναι το αρχικο πριν μπει στο παιχνιδι.Ολες οι πορτες ανοιγουν κανονικα χωρις κανενα loading,και επισης ακομα και η αλλαγη μεταξυ περιοχων γινεται χωρις loading.
+Τα defensive items τα οποια μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και κανονικα(σε αντιθεση με το αρχικο remake)
+παρα πολυ αιμα και διαμελισμοι που λογω των αναβαθμισμενων γραφικων που φαινονται καλυτερα.

+υπαρχουν κανονικα τα original ρουχα που τα ξεκλειδωνεις οταν το τερματισεις μια φορα οπως επισης και τα 2 πιστολια που ειχε το original RE2 οταν σκοτωνες τον Brad, στο Β σεναριο ομως ειναι διαθεσιμα.

+Στο μεγαλυτερο κομματι του τρεχει αρκετα καλα ακομα και σε παλιοτερα συστηματα(dx11 κυριως).

Τι μαρεσε λιγοτερο

-Δεν εχει το παιχνιδι καθολου poison σε αντιθεση με το original παρολο που υπαρχουν blue herbs.Και αυτο μιας και το παιχνιδι δεν εχει ενα συγκεκριμενο εχθρο που το προκαλει, τις αραχνες.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τις εβγαλαν.
-Το παιχνιδι δεν ειναι απολυτα πιστο στην εποχη που τρεχει το 1998. Τι δουλεια εχει το usb stick και η τεχνολογια στο εργαστηριομε το 1998?Οκ μικρολεπτομερεια αυτο αλλα χτυπαει καπως.
-To gameplay που παιζεις ως Ada ειναι απλα τραγικο/σπαστικο(το ειδα απο youtuber κατα λαθος .
-Οι υπονομοι ειναι με διαφορα η πιο αδυναμη περιοχη του παιχνιδιου και οι νεοι εχθροι που εβαλαν ειναι ισως οι πιο σπαστικοι.
-Το slot που πιανουν ορισμενα αντικειμενα που δεν εχει λογικη. Εχεις το πιστολακι που οταν το πρωτοπαιρνεις πιανει ενα slot/χωρο στο inventory οπως και η καραμπινα. Μολις το κανεις upgrade πιανει 2 slot?Για ποιο καταραμενο λογο?Το ιδιο ισχυει και σε αλλα αντικειμενα οπως το grenade launcher και την καραμπινα.
-Τα boss συγκεκριμενα θελουν υπερβολικα πολλες σφαιρες(ειδικα στο Hardcore γινεται παρτυ με το damage που θελουν οι εχθροι αλλα και το damage που κανουν).


Γενικα παντως που εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις και σιγουρα θα ειναι το παιχνιδι που θα αφιερωσω ολο τον χρονο σε πολλαπλα playthroughs(εχει κανονικα Σεναριο Α και Β οπως το παλιο)τουλαχιστον μεχρι τις 15 που βγαινει το Metro(που θα δω τι θα κανω με αυτο).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την δυσκολια.Νομιζω με μπολικο explore μου πηρε το πρωτο run με in game timer γυρω στις 6-6.5ωρες.

Βεβαια να πω οτι εχω τεραστια πειρα με την εν λογω σειρα αφου εχω παιξει ολα τα παιχνιδια που εχουν βγει(περαν απο κατι ακυρα τυπου Gaiden,Dead Aim κλπ)ουκ ολιγες φορες και δεν χρειαστηκε να κανω ποτε restart απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

δεν χρειαστηκε να κανω ποτε restart απο την αρχη

Γιατί να χρειαστεί να κανεις restart?! Πέσμου ότι στην τέρμα δυσκολία έχει permadeath?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Γιατί να χρειαστεί να κανεις restart?! Πέσμου ότι στην τέρμα δυσκολία έχει permadeath?

Δεν επαιξα στην τερμα δυσκολια ακομα αλλα αρκετοι κανουν restart

1)ειτε γιατι χαλανε πολλες σφαιρες και πραγματα και δεν τους φτανουν οταν προχωρησουν πολυ το παιχνιδι

2)ειτε αν πανε για S rank που πρεπει να τελειωσεις το παιχνιδι σε συγκεκριμενο χρονο(βεβαια σαν πρωτο run δεν παει κανεις κλασσικα).

Υπαρχει και S+rank που μερικοι λενε οτι μπορεις στο hardcore να κανεις μεχρι 3saves συνολικα(+τον χρονο για Srank και χωρις απειρες σφαιρες)

To get an S-rank you will have to finish the game in the following time on Standard difficulty:

  • Leon A / Claire A – 3:30 on Standard, 2:30 on Hardcore
  • Leon B / Claire B – 3:00 on Standard, 2:00 on Hardcore
Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Balantakos είπε

Ποσες ωρες ειναι αν κατσεις και κανεις Explore χωρις τρεξιμο κλπ (δεν υπαρχει και λογος για τρεξιμο)

10 ωρες μου πηρε με τον Leon

Κολλησα αρκετη ωρα σε καποια σημεια ομως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλα LEon A /Claire B σε νορμαλ. ξεκλείδωσα 4th survivor (Hunk) αλλά θέλω να κάνω και Claire A /Leon B . Μετά θα ασχοληθώ με Harcore (ω παναγίαμ) και τον Χανκ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, firepc είπε

10 ωρες μου πηρε με τον Leon

Κολλησα αρκετη ωρα σε καποια σημεια ομως

Προσωπικα μιας και ημουν καινουργιος στη σειρα κολλησα αρκετα δεν ηξερα καν οτι εχει puzzles και αυτα με σκαλωσαν αλλα μετα απο ενα καλο διημερο λιωσιμο βγηκε το παιχνιδι με το κοντερ να γραφει 14 ωρες.Θελω να  περασει λιγος καιρος και θα προσπαθησω με τη κοπελα.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Προσωπικα μιας και ημουν καινουργιος στη σειρα κολλησα αρκετα δεν ηξερα καν οτι εχει puzzles και αυτα με σκαλωσαν αλλα μετα απο ενα καλο διημερο λιωσιμο βγηκε το παιχνιδι με το κοντερ να γραφει 14 ωρες.Θελω να  περασει λιγος καιρος και θα προσπαθησω με τη κοπελα.

Πιστευω οτι τωρα που ξερουμε τι παιζει, θα μας παρει λιγοτερη ωρα με την κοπελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να αναφερω ενα αλλο bug που εχει το παιχνιδι.

Αν ψοφησεις για καποιο λογο και πατησεις ειτε Continue,ειτε load save οταν ξεκινησεις σου μετραει και τον χρονο που ειχες μεχρι να ψοφησεις.

Μονο αν κανεις Quit και μετα κανεις απο την αρχικη οθονη Load δεν σου προσμετρα τον χρονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η RE Engine είναι αριστούργημα. Αν εξαιρέσεις το DX12 που είναι WIP,  το τερμάτισα σε 1080p 240hz και το παιχνίδι maxed out έτρεχε στα 180 - 240 fps, τώρα το route B το πάω σε 4K60 και πάλι δεν μασάει τίποτα (απλά κατέβασα το volumetric lighting στο medium). Πολύ δυνατό παιχνίδι πάντως, δεν έπαιξα το original αλλα αυτό μου αρέσει παρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...