Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι αλλά εγώ προτείνω Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή FullBody workout. Για διατροφή πάνε σε διατροφολόγο, θα καταλάβεις πως πολλά από αυτά που θεωρούμε σωστά δεν είναι και τόσο. 

Αναφορά σε κείμενο

το μένω μόνος δεν είναι δικαιολογία για μένα, αυγά, γαλακτοκομικά και ένα κοτόπουλο στο τηγάνι - φούρνο είναι πιο εύκολο από μια μακαρονάδα. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, frozex είπε

Περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι αλλά εγώ προτείνω Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή FullBody workout. Για διατροφή πάνε σε διατροφολόγο, θα καταλάβεις πως πολλά από αυτά που θεωρούμε σωστά δεν είναι και τόσο. 

Δίκιο έχεις για τα φαγητά, απλά για να χορτασω μαζί με το κοτόπουλο θέλω κάτι να με πιάσει 😛 για αυτό και τα πολλά μακαρόνια, ρυζια και πατάτες. Ξέρω ότι είναι λάθος και επιπλέον έχω βαρεθεί να τρώω συνέχεια τα ίδια, οπότε η αλλαγή στη διατροφή θα βοηθήσει και σε αυτό. 

Αναμένω κι άλλες γνώμες οποίος θέλει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακό να τρως υδατάνθρακα, και θα τον χρειαστείς αφού θες όγκο. Φρόντισε απλά να τρως ολικής μακαρόνια και καστανό ρύζι.

Όσο για τις προπονήσεις, 4ημερο σπλιτ είναι καλύτερη επιλογή για μένα. Τα full body workout είναι εξαιρετικά απαιτητικά όταν στόχος είναι ο όγκος. Αντίθετα είναι πολύ καλά για συντήρηση. Αλλά για όγκο, ξεκίνα με σπλιτ και βλέπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arwindan είπε

Δίκιο έχεις για τα φαγητά, απλά για να χορτασω μαζί με το κοτόπουλο θέλω κάτι να με πιάσει 😛 για αυτό και τα πολλά μακαρόνια, ρυζια και πατάτες. Ξέρω ότι είναι λάθος και επιπλέον έχω βαρεθεί να τρώω συνέχεια τα ίδια, οπότε η αλλαγή στη διατροφή θα βοηθήσει και σε αυτό. 

Αναμένω κι άλλες γνώμες οποίος θέλει. 

οσο υδατανθρακα και να φας αν δεν εχεις και σαλατα ή καποιο λαχανικο διπλα δεν προκειται να χορτασεις ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση : Μετράτε θερμίδες , ζυγίζετε τις τροφές σας;Κι αν ναι πως;Πριν μαγειρευτεί;

Εχετε υπολογίσει τον ΒΜΡ και βάσει αυτού κινείστε;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, evabb είπε

οσο υδατανθρακα και να φας αν δεν εχεις και σαλατα ή καποιο λαχανικο διπλα δεν προκειται να χορτασεις ποτε.

Πάντα τρώω σαλάτα με το φαγητό.

50 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Δεν ειναι κακό να τρως υδατάνθρακα, και θα τον χρειαστείς αφού θες όγκο. Φρόντισε απλά να τρως ολικής μακαρόνια και καστανό ρύζι.

Όσο για τις προπονήσεις, 4ημερο σπλιτ είναι καλύτερη επιλογή για μένα. Τα full body workout είναι εξαιρετικά απαιτητικά όταν στόχος είναι ο όγκος. Αντίθετα είναι πολύ καλά για συντήρηση. Αλλά για όγκο, ξεκίνα με σπλιτ και βλέπεις.

Το 4ημερο στο γυμναστήριο είναι απλά αδύνατο. Μέσα Οκτωβρίου ξεκινάω κάτι σεμινάρια για τη δουλειά τα οποία θα είναι 3 μέρες την εβδομάδα 17:30 με 21:15 οπότε για τουλάχιστον 3 μήνες δεν παίζει πάνω από 3 μέρες γυμναστήριο.

Μακαρόνια, ρύζι και το ελάχιστο ψωμί που τρώω είναι πάντα ολικής.

29 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μπορείς να κάνεις δυο μέρες upper lower και μία φορά full body

Ναι καλό και αυτό σαν σκέψη.

 

 

 

Επεξ/σία από Arwindan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Ερώτηση : Μετράτε θερμίδες , ζυγίζετε τις τροφές σας;Κι αν ναι πως;Πριν μαγειρευτεί;

Εχετε υπολογίσει τον ΒΜΡ και βάσει αυτού κινείστε;

Για να κανεις σωστή δουλειά μόνο ετσι. 

Προσωπικά δεν εχω αυτή την υπομονή , με το μάτι τα υπολογίζω. Και αναλόγως προσθαφαιρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ...θελει χρονο και υπομονη.Το ερωτημα μου ειναι πως ζυγιζουμε τις τροφες;Μαγειρεμένα ή όχι;Τα θρεπτικα συστατικά της εκάστοτε τροφής τα αντλώ από το ιντερνετ και ανάλογα τα γρ κάνω και τις αντίστοιχες πράξεις και βγαζω σουμα στο τέλος για συνολο πρωτεινης/υδ-κα κ λιπαρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο καποια αρθρα και αποψεις που διαβασα σε διαφορα forum αποφασισα και εγω απο βδομαδα να αρχισω upper-lower.

Μεχρι τωρα παντα εκανα 2 μυικες ομαδες σε καθε προπονηση.

Γυμναστηριο παω 3-4 φορες την εβδομαδα, αλλα τα τελευταια χρονια λογω δουλειας δεν παω ολο τον χρονο, αλλα διακοπτω για 3-6 μηνες αναλογως. Φετος βεβαια εχω βαλει στοχο να παω ολο τον χρονο και να μην διακοψω...

Εχουμε κανενα ενδεικτικο προγραμμα?

Επισης π.χ. στο upper απο οτι διαβασα κανεις συνηθως 2 ασκησεις στηθος, 2 πλατη, 1 (ή 2?) ωμους, 1 τρικεφαλο, 1 δικεφαλο.

Γενικα απο οτι καταλαβαινω επειδη οι ασκησεις καθε μυικης ομαδας ειναι λιγες πρεπει να ''φορτωσεις'' λιγο παραπανω κιλα?

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Μετα απο καποια αρθρα και αποψεις που διαβασα σε διαφορα forum αποφασισα και εγω απο βδομαδα να αρχισω upper-lower.

Μεχρι τωρα παντα εκανα 2 μυικες ομαδες σε καθε προπονηση.

Γυμναστηριο παω 3-4 φορες την εβδομαδα, αλλα τα τελευταια χρονια λογω δουλειας δεν παω ολο τον χρονο, αλλα διακοπτω για 3-6 μηνες αναλογως. Φετος βεβαια εχω βαλει στοχο να παω ολο τον χρονο και να μην διακοψω...

Εχουμε κανενα ενδεικτικο προγραμμα?

Επισης π.χ. στο upper απο οτι διαβασα κανεις συνηθως 2 ασκησεις στηθος, 2 πλατη, 1 (ή 2?) ωμους, 1 τρικεφαλο, 1 δικεφαλο.

Γενικα απο οτι καταλαβαινω επειδη οι ασκησεις καθε μυικης ομαδας ειναι λιγες πρεπει να ''φορτωσεις'' λιγο παραπανω κιλα?

Δες αυτό εδώ για πρόγραμμα upper-lower, πιστεύω θα σου αρέσει. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, CallMeRp said:

Ερώτηση : Μετράτε θερμίδες , ζυγίζετε τις τροφές σας;Κι αν ναι πως;Πριν μαγειρευτεί;

Εχετε υπολογίσει τον ΒΜΡ και βάσει αυτού κινείστε;

Οι θερμίδες και αναλογίες Υ/π/λ της κάθε τροφής είναι εκτυπωμένα στο μυαλό πλέον. Θερμίδες δεν μετράω, ξέρω το σώμα μου μετά από 10 χρόνια μ@λακιες. 
 

Παρά ταύτα, η ζυγαριά είναι πάντα στην κουζίνα και χωρίς αυτή με πιάνει κρίση πανικού. Κυρίως για τα ρύζια, γιαούρτια, πατάτες, μερίδες σε κρέας τη χρησιμοποιώ. Τα υπόλοιπα με το μάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη γιατί δεν κάνω καθόλου αερόβιο και έχω ξεφύγει σε κιλά. Μπορώ να αρχίσω ας πούμε μαι ται μιας και έχω σχολή δίπλα. Είμαι κοντά 30 180, 90+ και δεν έχω ξανασχοληθει με κάτι παρόμοιο. Γενικά πως προτείνεται να τα μοιράσω; 2 φορές μαι και 3 τζιμ; Απ' ότι είδα έχει κάτι ομάδες αρχαρίων. Από εξοπλισμό χρειάζομαι τίποτα έξτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Musclemar είπε

Δες αυτό εδώ για πρόγραμμα upper-lower, πιστεύω θα σου αρέσει. 

Λέω να το δοκιμάσω και εγώ να δω πως θα πάει, αν και θα χρειαστώ λίγο χρόνο να προσαρμοστώ πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Ερώτηση : Μετράτε θερμίδες , ζυγίζετε τις τροφές σας;Κι αν ναι πως;Πριν μαγειρευτεί;

Εχετε υπολογίσει τον ΒΜΡ και βάσει αυτού κινείστε;

Στην αρχή ζύγιζα αλλά καθώς τις έβαζα σε συγκεκριμένα πιάτα πλέον ξέρω τις ποσότητες με βάση το πιάτο. Επίσης με τα χρόνια αποκτάς εμπειρία και θα δουλεύεις με το μάτι. Τη ζυγαριά θα την ξαναπιάσεις αν ποτέ μπεις στη διαδικασία να πέσεις πολύ χαμηλά σε λίπος.

Υ.Γ. Δεν παίζει ρόλο αν θα ζυγίσεις ωμά/μαγειρεμένα αρκεί να χρησιμοποιείς σταθερά τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...