Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/9/2019 στις 8:49 ΠΜ, wizzy είπε

Μπα, η ενασχόλησή μου με την ποδηλασία ήταν πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο - βασικά, "έγραφα" χλμ για να περνάω καλά και για να γυμνάζομαι. Για αυτό πήρα και το GranFondo - προτίμησα την άνεση για πολύωρες ποδηλασίες έναντι του πιο "επιθετικού" σκελετού για βελτιωμένη αεροδυναμική και ταχύτητα.

Μια φορά, πριν κάποια χρόνια, συμμετείχα σε ομαδικό τρίαθλο (ένας το κολύμπι, ένας το ποδήλατο, ένας το τρέξιμο) κι ήρθαμε δεύτεροι - οι πρώτοι ήταν κάτι 18χρονα (κάπου υπάρχει το post στο προηγούμενο thread).

Ρε συ, αφού ασχολείσαι τόσο πολύ, εάν έχεις χρόνο, ρίξε μια ματιά στον οδηγό που έγραψα για προπονήσεις με το ποδήλατο (link στην κορυφή κάθε σελίδας αυτού του thread) να μου πεις τη γνώμη σου. Αν χρειάζεται κάτι που γράφω βελτίωση/διόρθωση, να το κάνω!

το διαβασα...θεωρητικα ναι ολα ειναι σωστα οπως τα λες...βεβαια στην πραξη διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο και το τι θελει να κανει...το καλυτερο ειναι να βρεις εναν ανθρωπο να μπορει και να σε βοηθησει αλλα και να σε "τραβηξει" για να γινεις καλυτερος μερα με την μερα καθως θα σου δινει συμβουλες!!δεν εχω να προσθεσω κατι μιας και ολα ειναι σωστα για καποιον που θελει να ξεκινησει..βεβαια αυτος που θελει να ξεκινησει απο καποιον φιλο του θα παρει το ερεθισμα και θα τον βοηθησει(οπως θα κανω τωρα εγω με εναν φιλο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

το διαβασα...θεωρητικα ναι ολα ειναι σωστα οπως τα λες...βεβαια στην πραξη διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο και το τι θελει να κανει...το καλυτερο ειναι να βρεις εναν ανθρωπο να μπορει και να σε βοηθησει αλλα και να σε "τραβηξει" για να γινεις καλυτερος μερα με την μερα καθως θα σου δινει συμβουλες!!δεν εχω να προσθεσω κατι μιας και ολα ειναι σωστα για καποιον που θελει να ξεκινησει..βεβαια αυτος που θελει να ξεκινησει απο καποιον φιλο του θα παρει το ερεθισμα και θα τον βοηθησει(οπως θα κανω τωρα εγω με εναν φιλο)...

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ούτως ή άλλως, ο σκοπός του "οδηγού" ήταν να εισάγει τον όποιο ενδιαφερόμενο στην προπόνηση με το ποδήλατο - δηλαδή αυτόν που θέλει να "ξεφύγει" από το "καβαλάω το ποδήλατο και πάω βόλτα".

Προφανώς, για κάποιον που θέλει κάτι ανώτερο, ο "δρόμος" αλλάζει πορεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβασω και εγω καποτε φωτογραφια οταν γινω τουμπανος γιατι αν ανεβασω τωρα θα κλειδωθει το θεμα! Σημερα εκανα ενα μικρο βημα για την ανθρψποτητα αλλα ενα μεγΑλο για μενα. Διανυω την δευτερη βδομαδ που δεν βαζω γονατα στα push ups, αρχισα να κανω σκοινακι και οχι πια jumping jacks και στο μονοζυγο χωρις λαστιχο σηκωσα λιγο περισσοτερο το βαρος μου και για περισσοτερη ωρα. Κατι δεν ειναι και αυτο;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στο υποφόρουμ που κατ'ευφημισμόν αποκαλείται "Αθλητικά" δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα, το βάζω εδώ που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να ενδιαφερθεί κάποιος: Στο κανάλι του Karumor ανεβαίνουν οι αγώνες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Άρσης Βαρών που διεξάγεται αυτές τις μέρες στην Ταϋλάνδη, με περιγραφή στα Αγγλικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καταλαβαίνει κανένας να περιγράψει αυτό το foul;

Αναφορά σε κείμενο

 

άκυρο,το έχω νομίζω:)

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Το καταλαβαίνει κανένας να περιγράψει αυτό το foul;

Τεντωσε ελάχιστα τα χέρια της μετά το split που έκανε για να μπει κάτω από την μπάρα. Δεν μπήκε με φουλ τεντωμένα χέρια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Το καταλαβαίνει κανένας να περιγράψει αυτό το foul;

άκυρο,το έχω νομίζω:)

ΟΤι ειπε ο Τέλης. Πρέπει ειτε στο Snatch ειτε στο jerk οταν έρχεται η μπάρα πάνω απο το κεφάλι οι αγκώνες να ειναι κλειδωμένοι (τεντωμένοι δηλαδή). Αυτη ηταν λίγο λιγότερο τεντωμένο και ουσιαστικα για να σηκώσει τα κιλά έπρεπε να τα σπρώξει.

6 ώρες πριν, mic2mic είπε

Επειδή στο υποφόρουμ που κατ'ευφημισμόν αποκαλείται "Αθλητικά" δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα, το βάζω εδώ που υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να ενδιαφερθεί κάποιος: Στο κανάλι του Karumor ανεβαίνουν οι αγώνες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Άρσης Βαρών που διεξάγεται αυτές τις μέρες στην Ταϋλάνδη, με περιγραφή στα Αγγλικά.

China rules them all. Ο αλλος στα 73 κιλα αν θυμαμαι καλα στο snatch τελείωσαν όλοι τις 3 πρώτες προσπάθειες τους με τον καλύτερο να έχει 158 κιλα και βγαίνει και κάνει άνοιγμα στα 160. Sto C+J παρόμοια κατάσταση. Οι περισσότεροι πάλευαν στην 2-3 προσπάθεια στα 189 κιλά και βγαίνει και κανει power clean τα 190! Αντε γειά.

 

To power clean γα οποιον θέλει να το δει

Τέρας επίσης απο Κορέα, 55 κιλά έκανε 166 κιλα C+J, 3 φόρες το βάρος του

 

 

Επεξ/σία από Spect~
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, telis είπε

Τεντωσε ελάχιστα τα χέρια της μετά το split που έκανε για να μπει κάτω από την μπάρα. Δεν μπήκε με φουλ τεντωμένα χέρια 

Οκ, μια χαρά, έτσι το κατάλαβα.

Δηλαδή πράκτικα αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να πιέσει την μπάρα πάνω τεντώνοντας τα χέρια αλλά να μπει κάτω από αυτήν με κλειδωμένα χέρια και να την υψωσει με όλο το σώμα της σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Οκ, μια χαρά, έτσι το κατάλαβα.

Δηλαδή πράκτικα αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να πιέσει την μπάρα πάνω τεντώνοντας τα χέρια αλλά να μπει κάτω από αυτήν με κλειδωμένα χέρια και να την υψωσει με όλο το σώμα της σωστά;

Αυτό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κανόνες για τα τεντωμένα χέρια υπάρχουν για να διασφαλιστεί ότι ο αθλητής δεν κάνει καθόλου clean & press. Παλιά το clean & press ("ντεβελοπέ") ήταν Ολυμπιακό αγώνισμα αλλά οι περισσότεροι, για να σηκώσουν μεγαλύτερο βάρος, έγερναν πολύ πίσω οπότε δούλευε περισσότερο το στήθος απ'ότι οι ώμοι. Σε κάποια φάση κρίθηκε ότι ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνο αν ο αθλητής χάσει τα κιλά να πέσει πάνω του η μπάρα, οπότε το κατάργησαν.

 

 

001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Ουτε καν, γατακι.

αλήθεια τώρα θεωρείς επειδή "αγκαλιάζει" τόσα κιλά μπορεί να κάνει power clean?? 

Δλδ οι Eddie hall,thor , brian shaw κ λοιποί strongman αν κατέβουν ολυμπιακούς θα σαρώσουν. 

*ελπίζω να τρολλαρεις

**φάμπρικα μεταλλίων η Κίνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...