Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Mistwalker είπε

Μπράβο στην platinum,τιμια εταιρία.

 

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Τι παίχτηκε; 

Σαν backer απο τις πρώτες μέρες πραγματικά δεν καταλαβαίνω ολη αυτή την "επίθεση" απο τα site και τον κόσμο προς την platinum απο την στιγμή που τα πράγματα ήταν εξαρχής ξεκάθαρα.

Για να τα πάρω με την σειρά όπως το tweet...

- Εξαρχής είχαν πει οτι τα χρήματα τα ήθελαν για το publishing και οχι για development, χαρακτηριστικά στην πρώτη ερώτηση του FAQ αναφέρει "This campaign is your chance to empower us to pursue self-publishing and take our destinies into our own hands."

- Η τιμή είναι αντίστοιχη της retail έκδοσης (4400 yen = 36 ευρώ σύμφωνα με την google) οπότε και με τυχόν έξοδα μετατροπής συναλλάγματος δεν πρέπει να βγαίνει πάνω απο τα 40 της retail. Προσωπικά για digital πλήρωσα ~32 ευρώ με 2 απο αυτά να είναι τα έξοδα της τράπεζας.

- Το send after launch ήταν λόγω covid, προσωπικά και πάλι εγω με digital έκδοση παρέλαβα ακριβώς την ημέρα που είχαν πει εξαρχής και για όσους είχαν παραγγείλει retail τους έστειλαν δωρεάν steam key το οποίο φυσικά πολλοί εκμεταλλεύτηκαν και πούλησαν σε ebay κλπ.

Οτι δεν χρησιμοποίησαν regional distribution ναι είναι φάουλ αλλά το είχαν πει εξαρχής στο FAQ και μόλις διευκρίνησαν (μετά απο 2 ημέρες) οτι θα κάνουν τις αποστολές απο Αμερική και τυχόν τελωνεία και λοιποί φόροι βαραίνουν τον αγοραστή όποιος τώρα του ζητάνε τελωνείο και βγαίνει στα σαιτ και στα φόρουμ και κράζει είναι άξιος της μοίρας του.

Για μένα ήταν το πρώτο Kickstarter project που στήριξα και σαν "αρχάριος" το βρήκα ιδιαίτερα κατανοητό και βατό για να λάβω ακριβώς αυτό που ήθελα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Packaging and shipping costs for physical rewards are included in prices for applicable tiers. Rewards will ship from the United States, with any applicable Value Added Tax or regional tariffs being paid by the backer.

Ένα από τα πολλά που τους κράζουν είναι αυτό.Rewards δηλαδή τα keychains,comics και ότι άλλο έχουν στη λίστα.Για το game μοναχα όμως λίγο γρήγορα που κοίταξα δεν είδα κάτι να γράφεται για φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sotirisl είπε

drift; ποιό drift; απλά το κρατάτε λάθος...

https://www.polygon.com/2020/6/30/21308085/joy-con-drift-apology-nintendo-president

Αντί να ζητάει συγνώμη θα έπρεπε να υιοθετήσει μια πολιτική - π.χ για 2 χρόνια το service για repairs στα joycon με drift να καλύπτεται δωρεάν από αυτούς.

Όποτε έχουμε λόγια πολιτικάντη με μηδέν ουσία.

Στο μεταξύ έχω πιάσει στα χέρια μου joycon με terminal stage στο drifting και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι unusable ακόμα και στο μενού.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Σαν backer απο τις πρώτες μέρες πραγματικά δεν καταλαβαίνω ολη αυτή την "επίθεση" απο τα site και τον κόσμο προς την platinum απο την στιγμή που τα πράγματα ήταν εξαρχής ξεκάθαρα.

Για να τα πάρω με την σειρά όπως το tweet...

- Εξαρχής είχαν πει οτι τα χρήματα τα ήθελαν για το publishing και οχι για development, χαρακτηριστικά στην πρώτη ερώτηση του FAQ αναφέρει "This campaign is your chance to empower us to pursue self-publishing and take our destinies into our own hands."

- Η τιμή είναι αντίστοιχη της retail έκδοσης (4400 yen = 36 ευρώ σύμφωνα με την google) οπότε και με τυχόν έξοδα μετατροπής συναλλάγματος δεν πρέπει να βγαίνει πάνω απο τα 40 της retail. Προσωπικά για digital πλήρωσα ~32 ευρώ με 2 απο αυτά να είναι τα έξοδα της τράπεζας.

- Το send after launch ήταν λόγω covid, προσωπικά και πάλι εγω με digital έκδοση παρέλαβα ακριβώς την ημέρα που είχαν πει εξαρχής και για όσους είχαν παραγγείλει retail τους έστειλαν δωρεάν steam key το οποίο φυσικά πολλοί εκμεταλλεύτηκαν και πούλησαν σε ebay κλπ.

Οτι δεν χρησιμοποίησαν regional distribution ναι είναι φάουλ αλλά το είχαν πει εξαρχής στο FAQ και μόλις διευκρίνησαν (μετά απο 2 ημέρες) οτι θα κάνουν τις αποστολές απο Αμερική και τυχόν τελωνεία και λοιποί φόροι βαραίνουν τον αγοραστή όποιος τώρα του ζητάνε τελωνείο και βγαίνει στα σαιτ και στα φόρουμ και κράζει είναι άξιος της μοίρας του.

Για μένα ήταν το πρώτο Kickstarter project που στήριξα και σαν "αρχάριος" το βρήκα ιδιαίτερα κατανοητό και βατό για να λάβω ακριβώς αυτό που ήθελα.

Έτσι όπως τα γράφεις πράγματι δεν φαίνεται να φταίει η Platinum. Και τώρα που το αναφέρεις νομίζω όταν ειχαμε ποσταρει εδώ το campaign είχαμε αναφερθεί στο τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Packaging and shipping costs for physical rewards are included in prices for applicable tiers. Rewards will ship from the United States, with any applicable Value Added Tax or regional tariffs being paid by the backer.

Ένα από τα πολλά που τους κράζουν είναι αυτό.Rewards δηλαδή τα keychains,comics και ότι άλλο έχουν στη λίστα.Για το game μοναχα όμως λίγο γρήγορα που κοίταξα δεν είδα κάτι να γράφεται για φόρους.

Ναι δεν καταλαβαίνω, κατα το backing σου εμφανίζει τιμή του pledge που επιλέγεις + μεταφορικά (packaging & shipping). Όπως γράφει VAT & Regional tariffs (τελωνείο προφανώς) is paid by the backers. Κατανοητό  μου φαίνεται, ποιό είναι το πρόβλημα?

Έτσι κι εγω το είχα καταλάβει γι αυτό πήγα σε digital για να αποφύγω δασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sotirisl είπε

drift; ποιό drift; απλά το κρατάτε λάθος...

https://www.polygon.com/2020/6/30/21308085/joy-con-drift-apology-nintendo-president

Αναφορά σε κείμενο

[...] we apologize for any trouble caused to our customers[...]but as the Joy-Con is the subject of a class-action lawsuit in the United States and this is still a pending issue, we would it like to refrain from responding about any specific actions.”

Είμαστε βαθύτατα λυπημένοι που είστε αναστατωμένοι. Για αυτό δεν θα κάμουμε απολύτως τίποτα. Έτι μια φορά, τα συλλυπητήρια για την λύπη σας.

Η υπέρτατη PR δήλωση από τον πρόεδρα. Σε λέει τώρα πουλάμε σαν τρελοί, ποτέ πριν δεν πουλήσαμε τόσα switch τόσο γρήγορα. Άστους να κράζουν, εφόσον αγοράζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, LongTom said:

Είμαστε βαθύτατα λυπημένοι που είστε αναστατωμένοι. Για αυτό δεν θα κάμουμε απολύτως τίποτα. Έτι μια φορά, τα συλλυπητήρια για την λύπη σας.

Η υπέρτατη PR δήλωση από τον πρόεδρα. Σε λέει τώρα πουλάμε σαν τρελοί, ποτέ πριν δεν πουλήσαμε τόσα switch τόσο γρήγορα. Άστους να κράζουν, εφόσον αγοράζουν. 

Εγώ πάντως ανακουφίστηκα τώρα που ζήτησε συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Furukawa απλά έδωσε μια PR απάντηση. Κάποτε η Ν ήταν πρότυπο σε θέματα ποιότητας και αντοχής των συστημάτων της. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για ένα πρόβλημα που υφίσταται από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του NSW το οποίο πλέον διανύει τον τέταρτο του χρόνο. Επίσης τόσο για τα μπάζα που μας έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια, προσφέρει δωρεάν επιδιόρθωση στα joycons πέρα της εγγύησης μόνο στην Αμερική και αυτό αφού προέκυψε μήνυση λόγο του προβλήματος. Αυτό πως το δικαιολογούν τα πιθήκια της Ν;

Θεωρώ πως "τρέφουν" την κατάσταση και του χρόνου θα ανοίξουν οι ουρανοί, θα εμφανιστούν οι άγγελοι με ψαλμωδίες, θα προβληθούν ως σωτήρες ανακοινώνοντας την νέα έκδοση που θα δίνει λύσεις σε αυτά τα ζητήματα. Για πολλές μούτζες η όλη κατάσταση.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά χθες παίζοντας smash είχα αρκετά χάλια συνδέσεις, είχε κανείς ανάλογη εμπειρία γενικά με τα online του switch ή ήταν πρόβλημα στο δικό μου δίκτυο ή πάροχο; 

 

σκεφτόμουν μήπως ήταν απλά σύμπτωση ή μήπως ενδεχομένως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το νέο update; 

 

έπαιξα πάντως και κόντρα στη min min , οκ είχε ενδιαφέρον αν και τελικά κέρδισα εκεί στην κατηγορία που παίζω (3-4 mil ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

παιδιά χθες παίζοντας smash είχα αρκετά χάλια συνδέσεις, είχε κανείς ανάλογη εμπειρία γενικά με τα online του switch ή ήταν πρόβλημα στο δικό μου δίκτυο ή πάροχο; 

Εγώ Street Fighter V στο PC. Χάλια μαύρα χτες οι συνδέσεις. Γενικότερο πρέπει να ήταν το πρόβλημα χτες. Υπάρχουν κάποιες μέρες μέσα στον μήνα που πραγματικά το sync πάει περίπατο. Στο λέω γιατί υπάρχουν μέρες που παίζω μια χαρά (με εξαίρεση τις γνωστές χώρες πρόβλημα) και κάποιες συγκεκριμένες μέρες εκτός server meintenance που απλά είναι αδύνατον να βρεις αγώνα ή και να βρεις είναι άθλιο ή και άθλιο να είναι θα φας DC. Στην τελευταία περίπτωση φταίει 100% ο πάροχος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εγώ Street Fighter V στο PC. Χάλια μαύρα χτες οι συνδέσεις. Γενικότερο πρέπει να ήταν το πρόβλημα χτες. Υπάρχουν κάποιες μέρες μέσα στον μήνα που πραγματικά το sync πάει περίπατο. Στο λέω γιατί υπάρχουν μέρες που παίζω μια χαρά (με εξαίρεση τις γνωστές χώρες πρόβλημα) και κάποιες συγκεκριμένες μέρες εκτός server meintenance που απλά είναι αδύνατον να βρεις αγώνα ή και να βρεις είναι άθλιο ή και άθλιο να είναι θα φας DC. Στην τελευταία περίπτωση φταίει 100% ο πάροχος σου. 

άρα παίζει να ήταν ο πάροχος (forthnet για μένα) γιατί συνδέθηκα με διάφορους και σχεδόν όλες τις φορές ήταν ενοχλητικά

τις πρώτες φορές που παίζαμε 4 άτομα ταυτόχρονα οκ λέω οι πιθανότες αυξάνονται να έχει κάποιος από αυτούς πρόβλημα, αλλά μιας και είχα εγώ πάντα μάλλον το πρόβλημα ήμουν εγώ

 

street fighter με τι χώρες σε συνδέει συνήθως; 

στο smash παίζω κατά 90% με κεντρικές ευρώπες και τις δυο μεγάλες νότιες χώρες (πάρα πολλή γαλλία, αρκετή ισπανία, ιταλία, ελβετία ) πολύ σπάνια πέφτω σε άγγλο και αμερικάνο

από ασία ποτέ και βαλκάνια μια δυο φορές και πού και που σκάνε και οι ελληνάρες 

 

γενικά αποφεύγει να με συνδέσει με κάτι πολύ μακρινό, σκανδιναβία δεν έχω δει ποτέ και αφρική/ασία πρέπει να έχουν λίγοι (επίσης ποτέ δεν έχω συνδεθεί) και έχω δείγμα χιλιάδων αγώνων , αλλά σύμφωνα με τα δικά μου στατιστικά στη γαλλία το σμας είναι εθνικό σπορ , επίσης στην ελβετία το παιχνίδι πρέπει να έχει πουλήσει πολύ γιατί δεδομενου και του πληθυσμού της μου εμφανίζονται αρκετά συχνά δεν υπάρχει περίπτωση κάθε δυο μέρες να μη δω ελβετό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το street fighter έχει περίεργο netcode και πως μετράει τι όμως συνδέομαι με ολόκληρο τον πλανήτη με βάση το εύρος που του δίνω. Από Ευρώπη συχνά πυκνά με Γερμανία και πέριξ, Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία και Αγγλία. Από ανατολικό μπλοκ παίζει αρκετά η Πολωνία. Οι χώρες πρόβλημα που ΟΛΟΙ (το εννοώ) είναι λες και cheatάρουν ασύστολα είναι η Τουρκία και η Ρωσία και μετέπειτα χώρες μέσης ανατολής και βόρειας Αφρικής. Τουρκία ειδικά που έχει την μερίδα του λέοντος στον αριθμό στο ποιους αντιμετωπίζω δεν καταλαβαίνω τίποτα, black list μετά τον αγώνα απευθείας. 

Πάντως ναι το θέμα πάροχος ισχύει και είναι υπαρκτό σε άκυρες μέρες που δεν παίζει ρόλο το netcode ή οι servers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nintendo δεν σου δίνει τις επιλογές που σου δίνουν άλλα παιχνίδια αφού όπως έχω βαρεθεί να λέω πρόκειται για την apple του gaming, ούτε με τι επιπέδου σύνδεση επιθυμείς να παίξεις ούτε με περιοχές.κάνει τα δικά της όπως θέλει εκείνη

Από τη μια μου είναι ψιλοαδιαφορο καθώς είναι με διαφορά το πιο μαζικό fighting που έχω πετύχει, και πότε δεν περιμένω σημαντικό διάστημα να μου βρει αγώνα, επίσης πολύ σπάνια παίζω άτομα πολλές φορές

Βέβαια όσο ανεβαίνεις πολύ ψηλά ο κόσμος μικραίνει, πχ η γυναίκα που φλερτάρει κάποιες με elite αλλά δεν λέει να τα καταφέρει (γιατί δεν κάθεται  να καεί για κάνα μήνα  που της λέω, θέλει να έχει πραγματική ζωή ) όταν είναι στα 6+ mil μπορεί να την βάλει και 3η φορά μέσα σε μικρό σχετικά διάστημα (μια ώρα ας πούμε) με τον ίδιο και για αυτό αισθάνεσαι και πιο άνετα όταν πέφτει σε rank να αλλάζουν οι παίκτες και με λιγότερη πιεση

Εγώ που ζω στη μετριότητα και τώρα τελευταία κάπως ανέβηκα δεν βαριέμαι ποτέ, συναντάω το οτιδήποτε στη Γ εθνική

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η nintendo σε αυτό, βάλε όλους τους Japan developers μέσα. Επειδή τα fighting έτσι και αλλιώς είναι niche (και όσο πιο δύσκολο και απαιτητικό τόσο πιο niche) γενικά οι japan τύποι τα αφήνουν πολύ πολύ ελεύθερα για να μπορείς να βρίσκεις αγώνες σχετικά εύκολα. Παιχνίδια fighting τύπου button mashing ή που τους λείπει πραγματική βάση κανόνων και fighting engine (NRS games παράδειγμα) έχουν αρκετά μεγάλο κοινό και δουλεύουν πάρα πολύ καλά την παραμετροποίηση στο πως και ποιους θέλεις να βρίσκεις online. Θα το ήθελα αυτό και στους japan developers αλλά είναι αρκετά πίσω στο κομμάτι αυτό η αλήθεια είναι. 

Πάντως βλέπω ότι το smash πάει πολύ καλά στο θέμα αυτό, έχει αξιοπεριέργως σταθερό online για παιχνίδι που το παίζεις 99.9% μέσω Wi-Fi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...