Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PSA : ψοφησε η μπαταρια στο 8bitdo SF30 pro  😕 

συνηθως το φορτιζα στον ardistel AC adapter για switch ή/και σε εναν απλο  5V 2.4A που του βαζεις επανω οτι καλωδιο θες 

μπορω να κανω  sync με την κονσολα και να παιξω αλλα δεν μπορω να αναβαθμισω firmware ( εχω μεινει στο 1.25 ) και πρακτικα δεν μπορω να το εχω  ασυρματο αφου χρειαζεται μονιμα να εχει κατι συνδεδεμενο πανω του για να του δινει ρευμα, λιγο που το γκουγκλαρα διαβασα οτι ειναι καλο να το φορτιζουμε μονο απο PC 

oh well, τουλαχιστον μου εμεινε η συσκευασια και το καλωδιο :P  hollow knight ξερει κανεις να μου πει αν παιζει με  snes controller replica ?  δηλαδη χρειαζονται 4 shoulder button ή γινεται δουλεια και με  2 ?  πας μονο αριστερα δεξια ή χρειαζεται να πατας πουθενα τον σταυρο προς τα πανω ?? βιντεακια μπορεις να γραφεις οπως σε αλλα games ??? 

 

 

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, SoFGR said:

oh well, τουλαχιστον μου εμεινε η συσκευασια και το καλωδιο :P  hollow knight ξερει κανεις να μου πει αν παιζει με  snes controller replica ?  δηλαδη χρειαζονται 4 shoulder button ή γινεται δουλεια και με  2 ?  πας μονο αριστερα δεξια ή χρειαζεται να πατας πουθενα τον σταυρο προς τα πανω ?? βιντεακια μπορεις να γραφεις οπως σε αλλα games ??? 

Το Hollow Knight θέλει πολλά κουμπιά για να παιχτεί. Θες φουλ gamepad, δεν κάνει το SNES replica.

 

On 23/06/2018 at 18:22, Albilosha said:

Το οτι ειναι καλο παιχνιδι το ειπα και γω.

Το οτι το εχουμε κανει τωρα δεκα σελιδες υπερπαραγωγη την οποια μαλιστα καποιοι την εχουν digital η pc κι σκεφτονται και για φυσικη μορφη σχολιαζουμε.

Να πούμε βέβαια εδώ κάτι που δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, το Hollow Knight είναι console exclusive στο NSw.

Για την ώρα τουλάχιστον.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το shovel knight στο 3ds, με έχει αρρωστήσει, κυριολεκτικά σε κάποια bosses. Αλλά μου αρέσει πολύ, πάρα πολύ, σε βαθμό βιτζιόζικο. Το Hollow ακολουθεί τα χνάρια αυτά? Να το τσιμπήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, Edel said:

Ξεκίνησα το shovel knight στο 3ds, με έχει αρρωστήσει, κυριολεκτικά σε κάποια bosses. Αλλά μου αρέσει πολύ, πάρα πολύ, σε βαθμό βιτζιόζικο. Το Hollow ακολουθεί τα χνάρια αυτά? Να το τσιμπήσω ?

Εάν αρρώστησες με το Shovel Knight, πρώτα θα παίξεις Axiom Verge που είναι ακριβώς 156 φορές καλύτερο από το Shovel Κnight και μετά θα παίξεις Hollow Knight που είναι λίγο καλύτερο από το Axiom Verge.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Hollow Knight θέλει πολλά κουμπιά για να παιχτεί. Θες φουλ gamepad, δεν κάνει το SNES replica.

Να πούμε βέβαια εδώ κάτι που δεν το έχεις συνειδητοποιήσει, το Hollow Knight είναι console exclusive στο NSw.

Για την ώρα τουλάχιστον.

Σε λιγο θα πουμε και handheld excludive....

Απο την ωρα που υπαρχει για πανω απο μια πλατφορμα δεν το λες exclusive.

Οπως εχει ξεκαθαρισει η εδω κοινοτητα ολοι εχουν pc οποτε ξαναρωταω γιατι προν ενα χρονο δεν ειχαν κανει ντορο με το. hollow knight στο pc ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Οπως εχει ξεκαθαρισει η εδω κοινοτητα ολοι εχουν pc οποτε ξαναρωταω γιατι προν ενα χρονο δεν ειχαν κανει ντορο με το. hollow knight στο pc ? 

Γιατι για κανενα indie παιχνιδι δεν γινεται ντορος στο pc,ειδικα οταν δεν υπαρχει καν δικο του ξεχωριστο θεμα.

Δυστηχως ή ευτυχως ετσι λειτουργει το forum εδω και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Albilosha said:

Απο την ωρα που υπαρχει για πανω απο μια πλατφορμα δεν το λες exclusive.

Σωστά, γι' αυτό ακριβώς το λόγο δεν το είπα «exclusive», επειδή δεν είναι. Το είπα «console exclusive» που είναι, αφού από όλες τις κονσόλες κυκλοφορεί μόνο σε NSw.

Το tLoU ή το Journey είναι exclusives ή όχι; Έτσι από περιέργεια ρωτάω.

1 hour ago, Albilosha said:

Οπως εχει ξεκαθαρισει η εδω κοινοτητα ολοι εχουν pc οποτε ξαναρωταω γιατι προν ενα χρονο δεν ειχαν κανει ντορο με το. hollow knight στο pc ? 

Ποιά κοινότητα έχει ξεκαθαρίσει ότι όλοι έχουν pc; Καινούριο φρούτο αυτό; Αλλά ακόμα κι έτσι να είναι, τι σε κάνει ότι όλοι όσοι έχουν pc, έχουν ταυτόχρονα και gaming pc;

Σε ότι αφορά γιατί δεν έγινε ντόρος όταν βγήκε σε pc και γίνεται τώρα στο Switch, θα πρέπει να καταλάβεις λίγο την ιστορία του development του παιχνιδιού, γιατί εάν την αγνοείς, τότε δεν υπάρχει βάση για κουβέντα:

  1. Η Team Cherry ξεκίνησε campaign στο Kickstarter στις 19/11/2014 για να φτιάξει το Hollow Knight.
  2. Στις 19/12/2014 το project γίνεται funded. Μέσα στα stretch goals του campaign έχει πιαστεί στόχος που γράφει ότι το game θα κυκλοφορήσει εκτός από PC και σε Wii U (υπενθυμίζω, είμαστε στο 2014, 2 χρόνια πριν αποκαλυφθεί καν το NSw και δεν φαινόταν ακόμα το πόσο κατά διαόλου πάει το Wii U).
  3. Fast forward στις 21/01/2017 και ενώ το NSw θα κυκλοφορήσει σε 2 μήνες, η Team Cherry αναλογιζόμενη το flop που είχε ήδη γίνει το Wii U, κάνει cancel το game για το Wii U και παράλληλα ανακοινώνει ότι το game θα κυκλοφορήσει για το NSw.
  4. Τον Μάρτιο του 2017 κυκλοφορεί το Switch, ενώ το Hollow Knight κυκλοφορεί για PC ήδη από το Φεβρουάριο του ίδιου έτους.

Δηλαδή, υπήρχε μια μερίδα του κόσμου που ενώ το game είχε κυκλοφορήσει ήδη για PC, το περιμέναμε καρτερικά για Nintendo Switch, όποτε αξιωνόταν η Team Cherry να το κυκλοφορήσει. Είμαστε τουλάχιστον 3-4 τέτοια άτομα εδώ μέσα, οπότε ελπίζω να σου λύνεται σε κάποιο βαθμό η απορία γιατί γίνεται τόσος ντόρος με αυτό το game στο Switch, τώρα που κυκλοφόρησε.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ έχω αρρωστήσει με το παιχνίδι.Εχω παίξει πάνω από 15 ώρες και έχω αφήσει πολύ πράμα για εξερεύνηση.Νιωθω ότι ούτε στα μισά δε βρίσκομαι.Μιλαμε για έπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος εδω μεσα δεν εχει pc ?

Για hollow knight δε θες gaming pc , και μια φρατζολα ψωμι το τρεχει.

Οσο για το σκεπτικο "εγω το περιμενω στο switch"  και δεν με νοιαζει στο pc μαλλον εκφραζει τους περισσοτερους φαν της εταιριας που εχουν βαλει τις παρωπιδες και μονο οταν κατι ερθει στη nintendo ξυπνανε να δουν πως ειναι καλο.

Η ιστορια δεν δικαιολογει το γιατι καποιος δεν το επαιξε pc.

Moνο η ξεροκαιφαλια κανει καποιον να μην παιξει κατι 16 μηνες μεχρι να βγει στην κονσολα που....υποστιριζει..φανατικα μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Ποιος εδω μεσα δεν εχει pc ?

Για hollow knight δε θες gaming pc , και μια φρατζολα ψωμι το τρεχει.

Οσο για το σκεπτικο "εγω το περιμενω στο switch"  και δεν με νοιαζει στο pc μαλλον εκφραζει τους περισσοτερους φαν της εταιριας που εχουν βαλει τις παρωπιδες και μονο οταν κατι ερθει στη nintendo ξυπνανε να δουν πως ειναι καλο.

Και τι μας πειραζει εαν καποιος γουσταρει να παιξει το παιχνιδι μονο στο Switch; Εδω που τα λεμε ειναι βολικο να πας να ξαπλωνεις και να παιζεις κανονικα. Δοκιμασε το και πες μου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Η ιστορια δεν δικαιολογει το γιατι καποιος δεν το επαιξε pc.

Ε προφανως και το δικαιολογει μιας και το 2017 βγηκαν ενας σκασμος απο ποιοτικα παιχνιδια για το Switch μαζεμενα,ενω φετος λιγα πραγματα.

Το σε ποια πλατφορμα θα παιξει καποιος ενα παιχνιδι προφανως και ειναι δικαιωμα του(βεβαια το σχολιο περι gaming pc οταν μιλαμε για indie παιχνιδι δεν πολυ στεκει).

Η χρονια φετος δεν ειναι στα ιδια επιπεδα με περυσι(ψιλο αναμενομενο μιας και δεν γινεται πχ να κυκλοφορει καθε χρονο νεο zelda ας πουμε) και αρα λογικο να δινεται βαρος σε μικροτερου μεγεθους παιχνιδια οπως το Hollow knight αλλα και το Octopath σε λιγο καιρο.

Περαν τουτου αφου την κατασταση για φετος την βλεπεις και την γνωριζεις ποια ειναι γιατι σου κανει εντυπωση γιατι γινεται ντορος για το εν λογω παιχνιδι ή μαλλον τι ακριβως θες να ακουσεις απο τους αλλους να πουν?

Αν το παιχνιδι που παιζουν οι περισσοτεροι του θεματος ειναι το Hollow knight γιατι να μην γραψουν για αυτο,ειδικα αν τους αρεσει και παρα πολυ?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι και το ign τωρα που βγηκε στο switch το εκαναν review σκεψου ποσο χεσμενα τα εχουν αυτα τα game στο pc.Οσο για το mass effect andromeda ναι ειναι αηδια οσο και αν θες να πιστευεις το αντιθετο.Το κυκλοφορησαν στα 60€ διαλυμενο και ετσι εμεινε μεχρι τωρα.Για το cod καλα εγραψε οτι και να μην το παιξεις δεν χανεις και τιποτα,ειδικα το νεο που δεν εχει ουτε campaign.Θα ζητησουν full price για ενα game που εχει μονο online ματσακια και ενα battle royale.Δε λεω και στο eshop του switch κυκλοφορουν σαβουρες που η Ν θα επρεπε να τα απαγορευσει αλλα και  μισα game σαν το cod καλυτερα να μην τα φερουν ποτε.

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Fulgore said:

Το σε ποια πλατφορμα θα παιξει καποιος ενα παιχνιδι προφανως και ειναι δικαιωμα του(βεβαια το σχολιο περι gaming pc οταν μιλαμε για indie παιχνιδι δεν πολυ στεκει).

Φυσικά και στέκει, το ότι έχουμε pc δεν σημαίνει αυτομάτως ότι μπορεί και παίζει games. Μπορεί κάποιος να έχει ένα εντελώς basic pc για να μπαίνει internet, μπορεί να έχει linux pc ή mac. Στο Macbook μου πχ από το οποίο ποστάρω τώρα, δεν μπορεί να τρέξει το Hollow Knight (έχω και gaming pc, αλλά είναι γενικότερη η άποψη που διατυπώνω). Μου αρέσει που αναλύουμε το αυτονόητο κιόλας σε τεχνολογικό forum.

49 minutes ago, Fulgore said:

Ε προφανως και το δικαιολογει μιας και το 2017 βγηκαν ενας σκασμος απο ποιοτικα παιχνιδια για το Switch μαζεμενα,ενω φετος λιγα πραγματα.

Η μπορεί να θέλαμε να παίξουμε το indie game στο καλύτερο indie μηχάνημα που υπάρχει, το Switch.

20 minutes ago, Mistwalker said:

Μεχρι και το ign τωρα που βγηκε στο switch το εκαναν review σκεψου ποσο χεσμενα τα εχουν αυτα τα game στο pc.Οσο για το mass effect andromeda ναι ειναι αηδια οσο και αν θες να πιστευεις το αντιθετο.Το κυκλοφορησαν στα 60€ διαλυμενο και ετσι εμεινε μεχρι τωρα.

Η συντριπτική πλειοψηφία των gamers αυτή τη στιγμή σε πισί παίζει PUBG και Fortnite. Οι μισοί και βάλε από αυτούς δεν μπορούν καν να αγγίξουν games με τη δυσκολία του Hollow Knight, θα το παράταγαν στο δεκάλεπτο. Το pc gaming έτσι έχει καταντήσει πλέον, οπότε τα καλά indies χάνονται εκεί.

Από εκεί και πέρα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ρίξουμε τόσο το επίπεδο του νήματος με το να συζητάμε για το Andromeda. Μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα σκουπίδια που έχουν κυκλοφορήσει, λίγες είναι οι αποτυχίες που μπορούν να συγκριθούν μαζί του.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...