Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, orck είπε

Η Nintendo δεν ηταν που συνηθως εκανε το αναποδο, δηλαδη το ηλεκτρονικο το χρεωνε παραπανω παρολο που ειχε μικροτερο διαχειριστικο κοστος;
 

Η nintendo με τον Iwata ειχε πει οτι θα χρεωνουν τα game την ιδια τιμη ασχετος αν ειναι physical ή digital.Δεν θυμαμαι πως τα χρεωναν παλιοτερα αλλα η λογικη θελει το digital να ειναι πιο φτηνο οποτε μαλλον σκεφτηκαν οτι θα εχουν χασουρα στα physical και αποφασισαν να εχουν ιδια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Η λογική της αγοράς πάντως λέει ότι πάντα μα πάντα, το digital πρέπει να είναι ακριβότερο από το physical, τουλάχιστον στην αρχική του τιμή για δύο λόγους: κατ' αρχάς το πρωτόγονο physical τρώει τη σκόνη του digital με όλα τα μειονεκτήματα που έχει και κατά δεύτερον τα φυσικά καταστήματα που πουλάνε τις φυσικές κονσόλες πρέπει να ανταγωνιστούν κάπως με τα φυσικά games τα ψηφιακά καταστήματα, αλλιώς θα έκλειναν και οι κονσόλες των κατασκευαστών θα έμεναν απούλητες.

Αυτές τις βλακείες έλεγε ο Iwata και με συγχύζει μετά θάνατον, rip κιόλας.

1 hour ago, james9tito said:

Και θα γινω γραφικος , Indie μηχανημα, φορητο , να παρω και hollow knight και owlboy και wonder boy και και και ....ΒΑΛΤΕ FOLDERS ΡΕ ΤΣΟΜΠΑΝΗΔΕΣ , που θελω να παιξω ενα παιχνιδι και ειναι καπου στα βαθη του switch και ξεχναω οτι το εχω κιολας . 

Πάψε είναι δύσκολο, δεν έχουν βρει ακόμα πως γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spasarxidas είπε

Απλά είναι επικό το παιχνίδι.Με λίγα παιχνίδια έχω παίξει τόσες ωρες συνεχόμενα.Αν δεν δούλευα το πρωί παίζει να μην το έκλεινα καθόλου.

Και εγω τα ιδια!

2 ώρες πριν, james9tito είπε

 

Μου θυμισε Salt and Sanctuary που ειχα λιωσει στο ps4 αν και εκεινο μοιάζει πιο πολυ dark souls σε 2 διαστασεις

Επισης το salt and sanctuary  ενα απο υα καλητερα παιχνιδια της πενταετιας σε οποίους αρεσει το hollow knights θα το λατρεψουν κ αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο hollow knight ειμαι στις 50 ωρες.Το παω ομως πολυ αργα και με πολυ ψαξιμο.Μολις αποκτησω νεα ability γυρναω πισω σε ολες τις προηγουμενες περιοχες για να δω τι μπορω να ξεκλειδωσω.Λογικα ειμαι προς το τελος του παιχνιδιου παντως.Οτι και να πουμε για το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος κάτοχος switch ζητάει βοήθεια για τα βασικά :)

Παραλαμβάνω σήμερα την κονσόλα απο Κωτσόβολο (bundle με μαριο odysey και mario cart). Δυο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο μπορώ να αγοράζω/κατεβάζω τα παιχνίδια ή πρέπει (μετά απο χρόνια) να γυρίσω στην αγορά από φυσικό κατάστημα?

2) Είναι κάποιο must have accesory? Διαβάζω για screen protector. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Wii switch, its PORTable !!!

seriously though ποια είναι η σχέση port με new titles που βγαίνουν στο switch , γιατι βλέπω συνέχεια wii u ports.

Από nintendo published έχουν μεταφερθεί: Mariokart 8 dx, Pokken Tournament dx, Bayonetta 1&2, Hyrule Warriors DE, DKC: Tropical Freeze και σε λίγες μέρες Captain Toad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν εχω προβλημα με τα wii port μακαρι να φερουν ακομα περισσοτερα απο τα καλα games.Προβλημα εχω με τις τιμες που τα δινουν.Το 40ρι  θα επρεπε να ειναι η maximum official τιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, papadakn said:

Νέος κάτοχος switch ζητάει βοήθεια για τα βασικά :)

Παραλαμβάνω σήμερα την κονσόλα απο Κωτσόβολο (bundle με μαριο odysey και mario cart). Δυο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο μπορώ να αγοράζω/κατεβάζω τα παιχνίδια ή πρέπει (μετά απο χρόνια) να γυρίσω στην αγορά από φυσικό κατάστημα?

2) Είναι κάποιο must have accesory? Διαβάζω για screen protector. 

 

Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα. 

Θα χρειαστείς σίγουρα μια μεγάλη όμως αν τα θες όλα digital. 

 

Εγώ το μόνο που εχω πάρει είναι screen protector και στο μέλλον θα πάρω και μια θήκη μεταφοράς. 

Υποθέτω όμως αυτά θα τα διαλέξεις στην πορεία ανάλογα τι θα χρειάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papadakn είπε

Νέος κάτοχος switch ζητάει βοήθεια για τα βασικά :)

Παραλαμβάνω σήμερα την κονσόλα απο Κωτσόβολο (bundle με μαριο odysey και mario cart). Δυο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο μπορώ να αγοράζω/κατεβάζω τα παιχνίδια ή πρέπει (μετά απο χρόνια) να γυρίσω στην αγορά από φυσικό κατάστημα?

2) Είναι κάποιο must have accesory? Διαβάζω για screen protector. 

Εννοείται θηκη μεταφορες σκληρη κ screen protector

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου ειναι οτι το πρωτο παιχνιδι που επρεπε να ειχαν φερει με το καλημερα στο Switch απο το wii u θα ηταν το Super Mario Maker και μετα θα σου ελεγα εγω αν θα ακουμπαγε κανεις το Minecraft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papadakn είπε

Νέος κάτοχος switch ζητάει βοήθεια για τα βασικά :)

Παραλαμβάνω σήμερα την κονσόλα απο Κωτσόβολο (bundle με μαριο odysey και mario cart). Δυο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο μπορώ να αγοράζω/κατεβάζω τα παιχνίδια ή πρέπει (μετά απο χρόνια) να γυρίσω στην αγορά από φυσικό κατάστημα?

2) Είναι κάποιο must have accesory? Διαβάζω για screen protector. 

1) Υπάρχει το Eshop από το οποίο μπορείς να αγοράζεις τα πάντα όσο αφορά games. Από την στιγμή που το Switch δεν είναι region locked θα έλαγα να τσεκάρεις και τα eshop από άλλες χώρες που πολλές φορές έχουν καλύτερες τιμές. Π.χ.  ακούω συχνά-πυκνά καλά λόγια για το Νορβηγικό.

2) Από την στιγμή που απ'οτι καταλαβαίνω θα επικεντρωθείς στις digital αγορές, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μία micro sd κάρτα για έξτρα χώρο γιατί από τα 32 GB της κονσόλας μην περιμένεις πολλά. Θα πρότεινα Samsung ή SanDisk. Από κει και πέρα: θήκη μεταφοράς και screen protector για αρχή και είσαι εντάξει. 

Πάντως σε δεύτερη φάση και όταν θα έχεις την δυνατότητα θα πρότεινα και ένα Pro Controller. Φοβερή ποιότητα και εργονομία και(κατά την γνώμη μου) κλάσεις ανώτερo του Joy Con grip. Λίγο τσουχτερό στην τιμή αλλά αυτό ισχύει και με το οτιδήποτε Nintendo.

Αυτά από εμένα ως ένας επίσης πρόσφατος κάτοχος της κονσόλας(3 μήνες). Κάποια από τα παιδιά εδώ στο forum σαν παλαιότεροι χρήστες θα μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.

 

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papadakn είπε

Νέος κάτοχος switch ζητάει βοήθεια για τα βασικά :)

Παραλαμβάνω σήμερα την κονσόλα απο Κωτσόβολο (bundle με μαριο odysey και mario cart). Δυο ερωτήσεις:

1) Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο μπορώ να αγοράζω/κατεβάζω τα παιχνίδια ή πρέπει (μετά απο χρόνια) να γυρίσω στην αγορά από φυσικό κατάστημα?

2) Είναι κάποιο must have accesory? Διαβάζω για screen protector. 

εγω παρηγγειλα τα παρακατω απο γαλλικο amazon και μου ηρθαν σε 10 μερες. μεθαυριο θα παρω το ιδιο bundle 😁

list.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, shadowlike είπε

Wii switch, its PORTable !!!

seriously though ποια είναι η σχέση port με new titles που βγαίνουν στο switch , γιατι βλέπω συνέχεια wii u ports.

Οχι αρκετά πάντως. Υπάρχουν ακόμα πολλά διαμάντια που χρειάζονται μεταφορά και δεν ακούμε τίποτα γι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τζαμακι παιρνεις ειτε το εχεις μονιμα στο dock ειτε το εχεις καθε μερα στην τσαντα σου  οπως εγω,  προτεινω αυτο της orzly γιατι δινει 2 μεσα και ειναι πολυ ευκολο στην εφαρμογη 

https://www.amazon.co.uk/Screen-Protector-Nintendo-Switch-Tempered-2x-TRANSPARENT-Glass-Protectors/dp/B01N9RG3XS

τωρα αμα θες να λιωσεις στο handheld mode ή/και να  το παιρνεις παντου μαζι σου  χρειαζεσαι αυτο εδω στα 45$

 

https://www.indiegogo.com/projects/the-ultimate-gaming-grip-for-the-nintendo-switch-computers

ξεκιναει λεει η διανομη στους backers απο τον επομενο μηνα, ελπιζω να μην μας γκαστρωσουν οπως κανανε τα καγκουρο με το gripcase τους ...

 

pro controller μεχρι 50-55 ευρω αξιζει για μενα, στα περισσοτερα games με 2 joy-con πανω στο grip + καποτες για τους μοχλους εισαι μια χαρα εκτος αμα εχεις μπανανες για δαχτυλα και παλαμη γοριλα :P  

τωρα αμα θες να παιξεις 2D πλατφορμακια  σε tabletop + docked mode, παιρνεις  ενα 8bitdo και βγαζεις γουστα 

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0748S3GXG/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

προσοχη μονο στην φορτιση -  οποιος του δινει παραπανω απο  5V 2A παιζει με την τυχη του. 

 

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...