Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20-35 fps και χωρις per-object motion blur 

 

 

χειροτερα visuals + framerate απο την εκδοση για 360 + πληρης απουσια gyro controls 

γελαει ο κοσμος, ο κοσμος γελαει ...

 

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ multi-platform παιχνίδι στο switch δεν αγοράζω...  δεν βρίσκω κανένα λόγο... επίσης δεν απολαμβανω παιχνιδια στυλ Witcher 3 σε φορητό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sotirisl είπε

εγώ multi-platform παιχνίδι στο switch δεν αγοράζω...  δεν βρίσκω κανένα λόγο... επίσης δεν απολαμβανω παιχνιδια στυλ Witcher 3 σε φορητό...

Εξαρτάται το multiplatform. Αν πρόκειται για ΑΑΑ (που μάλλον αυτό εννοείς) συμφωνώ. Ούτε εγώ μπορώ να παίξω Witcher και DOOM σε φορητό ή 720 ανάλυση.Kαι δεν καταλαβαίνω και τον λόγο(με την προϋπόθεση ότι έχεις την δυνατότητα να τα παίξεις αλλού). Παιχνίδια τύπου Mega Man 11 και Starlink όμως εννοείται ότι τα πήρα στο Switch.

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με πετυχαίνω να μου αρέσει περισσότερο να παίζω με το switch στα χέρια στο κρεβάτι ή στον καναπέ παρά με το gamepad στο pc ή στον projectorα, στα ίδια σημεία.

Κι ας έχουν χαμηλότερη ανάλυση και καρέ τα παιχνίδια. Δηλαδή καταβάλω προσπάθεια να συνεχίσω το dragon quest στο pc παρά να το αρχίσω από την αρχή στο switch, μόνο και μόνο για να μην πάνε χαμένες οι ώρες και το save.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, RedAlert539 είπε

Εξαρτάται το multiplatform. Αν πρόκειται για ΑΑΑ (που μάλλον αυτό εννοείς) συμφωνώ. Ούτε εγώ μπορώ να παίξω Witcher και DOOM σε φορητό ή 720 ανάλυση.Kαι δεν καταλαβαίνω και τον λόγο(με την προϋπόθεση ότι έχεις την δυνατότητα να τα παίξεις αλλού). Παιχνίδια τύπου Mega Man 11 και Starlink όμως εννοείται ότι τα πήρα στο Switch.

Δεν είναι το 720p το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αρκετοί devs κάνουν (ή μάλλον δεν κάνουν) απευθείας scaling το UI και τα fonts τους και πραγματικά σε κάποια παιχνίδια ζορίζεσαι να διαβάσεις το κείμενο.

Δείτε για παράδειγμα σε αντιπαραβολή πόσο ευανάγνωστο είναι το κείμενο σε παιχνίδια του 3ds + πόσο πιο κατάλληλα fonts χρησιμοποιούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SoFGR είπε

20-35 fps και χωρις per-object motion blur 

χειροτερα visuals + framerate απο την εκδοση για 360 + πληρης απουσια gyro controls 

γελαει ο κοσμος, ο κοσμος γελαει ...

Και εν το μεταξύ το Sniper Elite έχει πολύ πιο εντυπωσιακά γραφικά από RE5, 6 και τρέχει και πολύ καλύτερα:
 

 

gtfo Capcom.... Για άλλη μια φορά τραγικοί με τις αρπαχτές τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inside X είπε

Δεν είναι το 720p το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αρκετοί devs κάνουν (ή μάλλον δεν κάνουν) απευθείας scaling το UI και τα fonts τους και πραγματικά σε κάποια παιχνίδια ζορίζεσαι να διαβάσεις το κείμενο.

Δείτε για παράδειγμα σε αντιπαραβολή πόσο ευανάγνωστο είναι το κείμενο σε παιχνίδια του 3ds + πόσο πιο κατάλληλα fonts χρησιμοποιούν. 

η αλήθεια είναι ότι και το zelda που είναι της ίδιας την nintendo είναι οριακό σε αυτό το κομμάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως το doom το έλιωσα στο switch και ας το είχα λιώσει στο pc και το xbox παλιότερα. Επαιζε τέλεια για τα δεδομένα της κονσόλας. Επίσης ακόμα και σήμερα μέχρι να βγει το νέο doom στο switch ρίχνω μερικές γύρες για χαβαλε.

Το skyrim το έχω αλλα δε το έχω αρχίσει ακόμα.

Το witcher 3 θα το αρχίσω στο switch γιατι στο pc στο σπίτι αποκλείεται να βρω χρόνο να το τελειώσω (δουλειά - παιδιά ...........ΣΥΖΥΓΟΣ). Το ίδιο τα dragon quest-original sin 2-pillars κλπ

Χαίρομαι που υπάρχουν ΑΑΑ multiplatform τίτλοι στο switch, γιατί έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να παίξω κάποια παιχνίδια. Αν ήμουν ακόμα φοιτητής θα κλεινόμουν στο σπίτι στο pc και θα έλιωνα τα πάντα.....τώρα όλα στο πόδι ή αλλιώς on the go ή αλλιώς switch. Αυτό είναι ένα από τα βασικά target group της κονσόλας γιαυτό και για εμάς δε αποτελεί βασικό κριτήριο η πιστότητα των γραφικών όσο η απόλαυση του να παίξουμε το ίδιο το παιχνίδι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πραγματικά, σας ζηλεύω που μπορείτε να παίξετε FPS στα 30 καρέ. Στεναχωριέμαι που το βιονικό μου μάτι μπορεί και «διαβάζει» 60 καρέ, όλα θα ήταν πολύ πιο απλά αν δεν είχα τέτοια ικανότητα. :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το doom στο switch to ελιωσα.Πραγματικη απολαυση.Αλλα οπως ειχα προαναφερει εγω δεν βλεπω τα καρε οποτε μια χαρα.Σκεφτομαι σοβαρα να παρω και το witcher3 που θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gust είπε

Εγω πάντως το doom το έλιωσα στο switch και ας το είχα λιώσει στο pc και το xbox παλιότερα. Επαιζε τέλεια για τα δεδομένα της κονσόλας. Επίσης ακόμα και σήμερα μέχρι να βγει το νέο doom στο switch ρίχνω μερικές γύρες για χαβαλε.

Το skyrim το έχω αλλα δε το έχω αρχίσει ακόμα.

Το witcher 3 θα το αρχίσω στο switch γιατι στο pc στο σπίτι αποκλείεται να βρω χρόνο να το τελειώσω (δουλειά - παιδιά ...........ΣΥΖΥΓΟΣ). Το ίδιο τα dragon quest-original sin 2-pillars κλπ

Χαίρομαι που υπάρχουν ΑΑΑ multiplatform τίτλοι στο switch, γιατί έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να παίξω κάποια παιχνίδια. Αν ήμουν ακόμα φοιτητής θα κλεινόμουν στο σπίτι στο pc και θα έλιωνα τα πάντα.....τώρα όλα στο πόδι ή αλλιώς on the go ή αλλιώς switch. Αυτό είναι ένα από τα βασικά target group της κονσόλας γιαυτό και για εμάς δε αποτελεί βασικό κριτήριο η πιστότητα των γραφικών όσο η απόλαυση του να παίξουμε το ίδιο το παιχνίδι.

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει η Ν μόνο κερδισμένη θα είναι αν κάποια στιγμή κυκλοφορήσει NSW Pro. Από την μια υπάρχει κόσμος που ήδη ενδιαφέρεται για τα multiplatform on the go και από την άλλη ένα (άγνωστο αλλά πιστεύω αρκετό) ποσοστό που θα επένδυε εφόσον το σύστημα μπορούσε να προσφέρει ακόμα καλύτερες μεταφορές. 

Το πρόβλημα που υφίσταται είναι ότι οι περισσότερες εταιρίες δεν ενδιαφέρονται να ξοδέψουν χρόνο (και κατά συνέπεια χρήμα) στην μεταφορά τίτλων στο NSW. Επομένως η Ν πρέπει, εφόσον υπάρχουν πλάνα για pro έκδοση, να καταστήσει ευκολότερη την μεταφορά συγκριτικά με την τωρινή έκδοση. Αυτό θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη υποστήριξη και περαιτέρω αύξηση της εγκατεστημένης βάσης σε βάθος χρόνου. 

Μόλις φέτος αρχίζουν να φαίνονται τίτλοι τρίτων εταιριών να έχουν επίδραση στην δυναμική του συστήματος αφού σταδιακά αυξάνουν το μερίδιο τους εν σχέση με τους first party τίτλους: 

NFPP.png.5011e13b1630b86050b1acf20e578ab4.png

*Πιθανόν η Ν μέσα στους fist party τίτλους περιλαμβάνει και αποκλειστικότητες με τρίτες εταιρίες ή καλύτερα τίτλους που έχει αναλάβει ολοκληρωτικά την διανομή τους ή σε συγκεκριμένους ηπείρους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Nintendo, το μόνο που έχει να κάνει είναι να ακολουθεί το power curve/delta, σχετικά με τον ανταγωνισμό, ώστε να είναι όντως στο recieving end των ports, χωρίς να τους βγαίνει η παναγία, οπότε και οι 3rd party να φτάσουν στο αει σηχτίρ level.

Υπερπροσπάθειες όπως της CDPR είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Στον οποίο κανόνα λάμπουν δια της απουσίας τους franchices παραδοσιακά nintendo στυλ MHW και ο κατάλογος θα επεκταθεί.

Είναι όλα περί δούναι και λαβείν.

Και ελπίζω στην πορεία αυτή να κάνει και κάτι με το hardware της όσον αφορά το quality, το οποίο κοντράρει όχι το απλά το PS4 pro σε παράπονα χρηστών, αλλά ακόμα και τα last gen συστήματα.

Φυσικά όποιος είναι στοιχειωδώς ενημερωμένος περί φυσικής - κατανοεί ότι κάποια στιγμή το παιχνίδι της Nintendo με τα handheld θα τελειώσει.

Λόγω χημείας.

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα switch pro όπως το θέλει ο κόσμος θα ήταν σαν το razer tablet ή ακόμα καλύτερα σαν το razer tablet 2 που σύμφωνα με τις εικόνες που έγιναν leak αν ισχυουν,οπου εξωτερικά αλλά και εσωτερικά ειναι ένα πολύ πιο όμορφο και παντοδύναμο switch.Η τιμη του razer 1 ακόμα ειναι στα 900€ η απλή έκδοση και ανεβαίνει  ακόμα περισσότερο η δυνατή έκδοση όπου παίζει άνετα τα πάντα στο steam.

Αν κάνει κάτι παρόμοιο η Nin για να παίζει ο κόσμος παιχνίδια σαν το cyberpunk θα καταστραφεί ακόμα περισσότερο από τον καιρό του wii u.Τωρα αν βγάλει κάτι σαν τα Twins στα 400€ μπορεί να αρέσει στον κόσμο αλλά να μην ξεχνάμε ότι η nin πάντα κοιτούσε η κονσολες τους να είναι πιο φτηνές από τον ανταγωνισμό για να της προτιμήσει ο κόσμος οπότε πάλι θα είναι πιο αδύναμη αλλά σίγουρα όχι στο επίπεδο που είναι τώρα switch με ps4 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...