Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stafftw είπε

Είχα και εγώ αυτήγ τη συζήτηση προχθές με ένα φίλο, δεν ασχολείται πολύ με gaming (εγώ τον συμβουλεύω πιο πολύ) περνούσαμε από τα public στο section με τα ps4 games και έβλεπε όλα τα AAA games που τα έχει αγοράσει 60άρια να έχουν 15 ευρω μετά από 1-2 χρόνια και μου λέει ουτε να τα πουλήσω δεν αξίζει, και μετά σκέφτομαι εγώ το Zelda 2 χρόνων game (σχεδόν 3) έχω παίξει πολλές ώρες και το πήρα σε προσφορά 45 (και 9 το season pass ok...) και αν θέλω το πουλάω τώρα τόσο και με ένα μικρό κέρδος 😋  (Βέβαια δεν έχω πουλήσει ποτέ τα μαζεύω για κάποιο λόγο).Επίσης είχα πάρει το Switch κοντά στα 250 με προσφορές-επιστροφές κτλ και μετά από 2 χρόνια επίσης μπορώ να το πουλήσω για κέρδος (που λέει ο λόγος), ενώ ο άλλος έχει το PS4 το παλιό (δεν ξέρει καν ποιό έχει) και άντε να το πουλήσει 50€ (σε εμένα όταν τελειώσω τα πάντα από nintendo). Μην πω για xbox που αγόρασα το all digital 99€!!! και αν πούλουσα τα games άνετα έβγαινε 80€ και τα games βγαίνουν στο game pass και απαξιώνονται πλήρως και μεταχειρισμένα δεν έχει μεγάλη αξία.Το έχω πει και θα το ξαναπώ εμένα σαν καταναλωτή μου δίνει αξία στις αγορές μου αυτό το μοντέλο.Ξέρεις ρε παιδί μου ότι και να πάρεις ένα game day one θα τα βγάλει τα λεφτά του και αν δε σου αρέσει θα το πουλήσεις για μικρή χασούρα.

Y.Γ. Την είχα παθει με το 3ds που περίμενα να πέσει η τιμή και τελικα...βγήκε το switch (όχι πως έψαχνα ιδιαίτερα και εδω μέσα απλά το παρακολουθούσα όταν είχα χρήματα μπας και πέσει η τιμη)

50 ευρω θα πουλησει το ps4? Μην σου πω τζαμπα να το δωσει. Εγω φετος εδωσα το ps3 100 παντως. 

Και λες περιμενε 2 χρονια για παιχνιδια στο ps4. Στα online τι κανεις? Αν περιμενεις θα παιζεις μονος σου. Αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια πραγματικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, stafftw είπε

Μα ίσα ίσα σε κάνει να αγοράζεις τα games day one χωρίς δεύτερη σκέψη, ενώ πχ στο ps4 θα περιμένεις 1-2 χρόνια (όσο κρίνουν αυτοί) να το αγοράσεις επειδή θα χάσει την αξία του.

καλά όχι και 1-2 χρόνια

 

όλα τα exclusive της sony θα παίξουν στο 45αρι στους 3-4 πρώτους μήνες έστω και για μικρό διάστημα και πριν κλείσει χρόνος θα παίξουν κάτω από 30

 

και 3rd party ακόμα, το rdr2 το είχα πάρει κάνα 45αρι πριν κλείσει το 6μηνο

 

απλα στη σονυ δε συμφέρει το day one οκ.. μικρό το κακό ειδικά αν έχεις backlog 

 

σε κάθε περίπτωση όμως αν μιλάμε για φυσικό αντίτυπο που θα πουλήσεις σε σύντομο διάστημα, οι κονσόλες συμφέρουν γενικά (έναντι των πισι) αφού μπορείς να πουλήσεις σύντομα με μικρή χασούρα ακόμα και αν αγοράσεις day one 

 

βέβαια υπάρχουν και διάφορες άλλες υποπεριπτώσεις, εγώ πχ που έδωσα 50αρι για το botw που το πήρα πρόσφατα δεν κέρδισα κάτι, τόσο παλιό παιχνίδι θα έπρεπε να το παρω κάνα 30-35αρι.. όταν όμως αρχίσουν και βγαίνουν switch classics σε χαμηλή τιμή, τι μεταπωλητική αξία θα έχω ακόμα και αν ήθελα να πουλήσω..;

 

γενικά δεν είμαι υπέρ της διατήρησης των τιμών, προτιμώ το μοντέλο της σονυ

το δικαιολογώ ΜΟΝΟ αν θέλουν αυτά τα ποσά ώστε να είναι άνετοι στο να μας εξασφαλίζουν ποιότητα και για κανένα άλλο λόγο

βέβαια η ποιότητα δεν υπάρχει πάντα, μπορεί να έχουν κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια της βιομηχανίας, αλλά δεν είναι όλα στο ίδιο επίπεδο καλά 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

50 ευρω θα πουλησει το ps4? Μην σου πω τζαμπα να το δωσει. Εγω φετος εδωσα το ps3 100 παντως. 

Και λες περιμενε 2 χρονια για παιχνιδια στο ps4. Στα online τι κανεις? Αν περιμενεις θα παιζεις μονος σου. Αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια πραγματικα. 

Για πλάκα τα γράφω πιο πολύ αλλά το αρχικό δεν υπάρχει και στην αγορά να έχω γνώμονα να κρίνω, όταν έχει το slim 1tb 200€ πρίν κάτι μέρες σε όλες τις γνωστές αλυσίδες (και amazon μπορεί και πιο φθηνά) σε λίγους μήνες θα έχει λιγότερο πόσο να το δώσεις; Εντάξει το οτί κάποιος αγόρασε ps3 100€ το 2019 μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Άλλο τα online ξεκάθαρα και αν θες να παίξεις με κόσμο.Εγώ σου λέω για τα περισσότερα games. (εδώ αγοράζουν day one fifa και pro κάθε χρόνο 60€ για το online δεν το κρίνω έτσι.)

Επεξ/σία από stafftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

50 ευρω θα πουλησει το ps4? Μην σου πω τζαμπα να το δωσει. Εγω φετος εδωσα το ps3 100 παντως. 

Και λες περιμενε 2 χρονια για παιχνιδια στο ps4. Στα online τι κανεις? Αν περιμενεις θα παιζεις μονος σου. Αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια πραγματικα. 

Αναφορικα με το online ειναι μια κατηγορια μονο του και εχει να κανει και με το παιχνιδι !

Αν μιλαμε κι ολας για παιχνιδια που βγαινουν καθε χρονο fifa , Cod κλπ .

Εμενα η λογικη μου στα online ειναι μια φορα την 2ετια - 3 ετια θα παρω εναν παραδοσιακο τετοιο τιτλο πηρα το ghost recon το πρωτο day one οσο και αν μου αρεσε το ευχαριστηθηκα τρελα δε πηρα και το break point πχ .

Εχω παρει το batttlefield 1 με την πρωτη εκπτωση που ειχε και single αλλα εχω να παιξω απο το γυμνασιο που παιζαμε στο internet καφε. 

το mario kart εχει full κοσμο παραδειγμα και το smash θα εχει για 2ετια +

ο καθενας εχει την λογικη του στο χομπι μας.  Το παραπανω που λεει και το παιδι οταν πηρα Ps4 το τελος 2014 πηρα 5-6 παιχνιδια του 20αρικου μεχρι να παιξω αυτα οτι ειχε ηταν της περιοδου που πηρα ειχε πεσει παλι η τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, najinblue3 said:

50 ευρω θα πουλησει το ps4? Μην σου πω τζαμπα να το δωσει. Εγω φετος εδωσα το ps3 100 παντως. 

Και λες περιμενε 2 χρονια για παιχνιδια στο ps4. Στα online τι κανεις? Αν περιμενεις θα παιζεις μονος σου. Αυτα που διαβαζω εδω μεσα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια πραγματικα. 

Τα online δε θα μπορούσαν να με ενδιαφέρουν λιγότερο, προσωπικά.
Επίσης πόσο να το δώσεις όταν έχει το slim καινούριο 199? Οκ το 50 του φίλου ήταν τραβηγμένο, αλλά πάνω από 100-120 για μια κονσόλα 4ετίας σαν τη δική μου (ασχέτως που έχω παίξει μόνο 6 παιχνίδια σε αυτήν) θεωρείς ότι φεύγει; Φυσικά και όχι. Και δεν την πήρα 200 ούτε 250 αλλά 380€. Χίλιες φορές να την κρατήσω για πάντα και να παίξω όποτε το θυμηθώ αριστουργήματα αυτής της γενιάς με 5€.

Το point είναι ότι πλέον το hardware των twins είναι τόσο φτηνό που το βρίσκεις και στα γαριδάκια, ενώ και το software φθηναίνει με θεαματικά μεγαλύτερο ρυθμό από του οικοσυστήματος της Nintendo. Θυμάμαι είχα πάρει το Final Fantasy X/X-2 HD remaster ένα 40ρι, δεν το έπαιξα ποτέ και το έδωσα για 10 ολόκληρα ευρώ ούτε ένα χρόνο μετά αλλιώς αν το κρατούσα κι άλλο θα έπρεπε να τους κεράσω και το εισιτήριο του μετρό για τον χρόνο τους να με απαλλάξουν από αυτό 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stafftw είπε

Για πλάκα τα γράφω πιο πολύ αλλά το αρχικό δεν υπάρχει και στην αγορά να έχω γνώμονα να κρίνω, όταν έχει το slim 1tb 200€ πρίν κάτι μέρες σε όλες τις γνωστές αλυσίδες (και amazon μπορεί και πιο φθηνά) σε λίγους μήνες θα έχει λιγότερο πόσο να το δώσεις; Εντάξει το οτί κάποιος αγόρασε ps3 100€ το 2019 μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Άλλο τα online ξεκάθαρα και αν θες να παίξεις με κόσμο.Εγώ σου λέω για τα περισσότερα games. (εδώ αγοράζουν day one fifa και pro κάθε χρόνο 60€ για το online δεν το κρίνω έτσι.)

Στα περισσοτερα games κ εγω περιμενω, εκτος αν μιλαμε για παιχνιδια που περιμενω σαν τρελος τυπου Nioh, Dark Souls, Bloodborne, Monster Hunter World. Γενικα παντου ισχυει αυτο, και στα κινητα και στα παντα, δεν ειναι μονο στο ps4.

Στο switch πραγματικα δε με απασχολει γτ δεν ειναι η main κονσολα μου, και εχω αγορασει μονο 7-8 παιχνιδια, καθως προτιμω το ps4 για πολλους λογους, και τα multiplatform θα τα αγορασω εκει. Αν ψαχτεις ομως βρισκεις φτηνα, ειτε στο shop αν περιμενεις, ειτε στο amazon/gamestop.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pokemon direct είναι 4:30 ώρα Ελλάδας; περιμενει κανεις να δει κατι; 

εγώ θέλω να κάνουν κάποιο update σε sword & shield για τα exploit και κάποιο remaster απο 4τη + γενιά που δεν έχω παίξει. 

Direct κανονικό πότε προβλέπεται καμιά εκτίμηση ? την αλλη εβδομάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Στα περισσοτερα games κ εγω περιμενω, εκτος αν μιλαμε για παιχνιδια που περιμενω σαν τρελος τυπου Nioh, Dark Souls, Bloodborne, Monster Hunter World. Γενικα παντου ισχυει αυτο, και στα κινητα και στα παντα, δεν ειναι μονο στο ps4.

Στο switch πραγματικα δε με απασχολει γτ δεν ειναι η main κονσολα μου, και εχω αγορασει μονο 7-8 παιχνιδια, καθως προτιμω το ps4 για πολλους λογους, και τα multiplatform θα τα αγορασω εκει. Αν ψαχτεις ομως βρισκεις φτηνα, ειτε στο shop αν περιμενεις, ειτε στο amazon/gamestop.

Εμένα πλέον δε μου κάνει τόση αίσθηση να κάτσω σε έναν καναπέ και να παίξω όπως παλιότερα και με βοηθάει το switch σε αυτό (όχι ότι έχω και χρόνο να παίξω όλα τα multiplatform που εχουν βγει έχω και pc και xbox btw) για αυτό έχει γίνει εμένα η "main" κονσόλα μου.Γενικά είμαι της άποψης ότι αν θέλω να παίξω κάτι θα το αγοράσω day one είτε κάνει 60€ είτε 150€(σκέψου επειδή σε έχω δει να το γράφεις μερικές φορές στο summoners war είχα πάρει και το scroll που είχε βγάλει μια πρωτοχρονιά για 100€ με guaranteed 5* monster....😋 και γενικά έχω δώσει λεφτά και σε mobile games) απλά αυτό που λέω είναι ότι σε αναγκάζουν οι πτώσεις των τιμών να περιμένεις.Και όντως πλέον με τα enhanced-patched console editions βγαίνουν games και αν έχεις τις παλιότερες κονσόλες (βλ. ps4) μειώνεται λίγο η εμπειρία όπως λέει και ένας φίλος πιο πάνω, δεν είναι όπως παλιά που έπαιρνες ps3 day one και την παντρευόσουν την κονσόλα.

 

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Στα περισσοτερα games κ εγω περιμενω, εκτος αν μιλαμε για παιχνιδια που περιμενω σαν τρελος τυπου Nioh, Dark Souls, Bloodborne, Monster Hunter World. Γενικα παντου ισχυει αυτο, και στα κινητα και στα παντα, δεν ειναι μονο στο ps4.

Στο switch πραγματικα δε με απασχολει γτ δεν ειναι η main κονσολα μου, και εχω αγορασει μονο 7-8 παιχνιδια, καθως προτιμω το ps4 για πολλους λογους, και τα multiplatform θα τα αγορασω εκει. Αν ψαχτεις ομως βρισκεις φτηνα, ειτε στο shop αν περιμενεις, ειτε στο amazon/gamestop.

το φθηνό της nintendo είναι το 30αρι όμως, εκεί κάνεις πάρτυ 

στη σονυ παίζει χώμα

 

κι εγώ ψήνομαι να παίζω και multiplatform στο switch, οι τιμές μου τα χαλάνε λίγο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, retard20 είπε

Το pokemon direct είναι 4:30 ώρα Ελλάδας; περιμενει κανεις να δει κατι; 

εγώ θέλω να κάνουν κάποιο update σε sword & shield για τα exploit και κάποιο remaster απο 4τη + γενιά που δεν έχω παίξει. 

Direct κανονικό πότε προβλέπεται καμιά εκτίμηση ? την αλλη εβδομάδα; 

Λένε για κάποιο remake αλλά και εγώ κρατάω μικρό καλάθι, αντε το home να ανακοινώσουν, κανένα sleep και κανένα event στο sw/sh αλλά όπως και να έχει καλοδεχούμενα είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, retard20 είπε

  το smash θα εχει για 2ετια +

 

το smash για fighting μιας και έχω παίξει κάμποσα fighting online δεν έχει απλά πολύ κόσμο, έχει αστεία πολύ κόσμο

δεν προλαβαίνεις να πας να βάλεις νερό μέχρι να σου βρει ματς 

η διαφορά με το αμέσως πιο δημοφιλές tekken είναι αισθητή (έχω ανάψει και τσιγάρο)

και μετά όλοι οι υπόλοιποι το χάος 

 

εκεί πραγματικά χάρηκα τα 5 ολόκληρα ευρώ που έδωσα για ετήσια συνδρομη συν τα παιχνίδια του snes ψιλοπαίζω και αυτά (και το tetris 99 ) 

 

στη σονυ από την άλλη το 45αρι δεν με ψήνει.. το δίνω αλλά με μισή καρδιά 

 

σε κάθε περίπτωση πληρώνω συνδρομή για τα cloud saves που στο ps4 βέβαια έχεις και εναλλακτική να τα βάζεις ανά διαστήματα σε στικάκι, στη nintendo δεν υπάρχει άλλος τρόπος να βγουν από την κονσόλα εκτός αν έχεις και 2η , αυτό είναι τελείως απαράδεκτο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stafftw είπε

Εμένα πλέον δε μου κάνει τόση αίσθηση να κάτσω σε έναν καναπέ και να παίξω όπως παλιότερα και με βοηθάει το switch σε αυτό (όχι ότι έχω και χρόνο να παίξω όλα τα multiplatform που εχουν βγει έχω και pc και xbox btw) για αυτό έχει γίνει εμένα η "main" κονσόλα μου.Γενικά είμαι της άποψης ότι αν θέλω να παίξω κάτι θα το αγοράσω day one είτε κάνει 60€ είτε 150€(σκέψου επειδή σε έχω δει να το γράφεις μερικές φορές στο summoners war είχα πάρει και το scroll που είχε βγάλει μια πρωτοχρονιά για 100€ με guaranteed 5* monster....😋 και γενικά έχω δώσει λεφτά και σε mobile games) απλά αυτό που λέω είναι ότι σε αναγκάζουν οι πτώσεις των τιμών να περιμένεις.Και όντως πλέον με τα enhanced-patched console editions βγαίνουν games και αν έχεις τις παλιότερες κονσόλες (βλ. ps4) μειώνεται λίγο η εμπειρία όπως λέει και ένας φίλος πιο πάνω, δεν είναι όπως παλιά που έπαιρνες ps3 day one και την παντρευόσουν την κονσόλα.

παιζεις SW ρε τρελε? Παιζω εδω και 3 χρονια και μολις αποφασισα να αποχωρησω 😕. Βασικα επειδη αλλαξα δουλεια προσφατα δε προλαβαινω να παιζω οσο θα ηθελα καναπε οπως λες. Κ επειδη βαραω 3ωρες τραινα τη μερα, εχω το switch μαζι μου για monster hunter. 

Οταν λεω main δεν εννοω βασικα οτι παιζω μονο ps4 κ λιγοτερο στο switch, απλα προτιμω το ps4 γτ κανει track achievements κτλπ. Οι περισσοτεροι φιλοι μου απο Ελλαδα εχουν ps4, οποτε καταλαβαινεις τι παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch είναι ιδανικό για διακοπές η οταν βαριέσαι να καθίσεις και θέλεις να παίξεις στο κρεβάτι στο σαλόνι κτλ προσωπικά ήταν ένας λόγος που το πήρα και για τα αποκλειστικά. Το κακό ίσως για το switch είναι ότι δεν κατεβάζει τιμές από τα παιχνίδια και πάλι με εκπτώσεις πολλά παιχνίδια είναι σχετικά ακριβά όταν μου βγάζεις έκπτωση 40€ και το ίδιο παιχνίδι το βρίσκω αλλού 10 και 15€ για εμένα δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσω στο switch. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dinos234 είπε

  δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσω στο switch. 

ή μήπως υπάρχει; :P

 

βέβαια δεν είναι πάντα εύκολο, πχ δεν έχω παίξει το vampyr θέλω πολύ να το παίξω στο switch, ειλικρινά, αλλά 40 ευρώ για την παλιατζούρα; δεν μου κάθεται καλά μέσα μου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

ή μήπως υπάρχει; :P

Για την φορητότητα μόνο αλλά και πάλι όταν τα βρίσκεις στο 1/3 σχεδόν αλλού προτιμάω να πάρω το ίδιο παιχνίδι και ακόμη κανένα άλλο πχ αν καθίσει που δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...