Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν προκαλουν εντυπωση αυτα.

Σχεδον ολα τα μεγαλα exclusives ειδαν expansion/dlc σε αυτη την γενια. Το να δουμε στα pokemon dlc δεν προκαλουν εντυπωση,πιο πολυ απορια που δεν ειδαμε νωριτερα θα ελεγα.

Και για να καταλαβουν και οι υπολοιποι σε τι αναφερομαστε

image.png.62cdc5385f87c80aca88b3d2d84715c4.png

Το μόνο που δίνω σαν θετικό όσο τσεκαρω λεπτομέρειες είναι ότι και τα δύο μαζί στα 30€ και στην ουσία γλυτώνεις λεφτά από ένα νέο γκειμ τύπου ultra sun n moon. Επίσης άμα δε θες να πάρεις τα dlcs θα φας δωρεάν update με όλα τα Πόκεμον που ήρθαν με τα dlc. Και μια θεωρία που έχω είναι πως είτε σκάσουν κ άλλα dlcs είτε θα φέρουν όλα τα υπόλοιπα pokemon με τα λογικά επερχόμενα diamond n Pearl remakes. Ακόμα πιστεύω ότι είναι άρμεγμα αλλά πάλι καλά τη γλιτώσαμε άμα αναλογιστείς τι εστί Gamefreak..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

με τα λογικά επερχόμενα diamond n Pearl remakes.

Αφου εγινε το Direct και δεν ανακοινωθηκε κανενα remake.

Περαν τουτου τα ειχαμε γραψει και περυσι.Καθε χρονο κυκλοφορει τουλαχιστον 1pokemon παιχνιδι το οποιο σημαινει

α)θα γινουν περικοπες

β)οτι ο κοσμος αγοραζει και αρα εγκρινει αυτο που κανουν.

3 λεπτά πριν, Basilisc είπε

Εγώ διαβάζω 29.99 USD each. 

Το each λογικα παει στην καθε εκδοση που θα απευθυνονται.

Κοινως 30δολλαρια το expansion pass για την Pokemon Sword και αλλα 30δολλαρια για το expansion pass για την Pokemon Shield(αναλογα ποια εκδοση εχει ο καθενας).

Φυσικα τρελο μανικι για οποιον εχει και τις 2 εκδοσεις.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω εγώ σαν αποτέλεσμα είναι ότι φτάσαμε στην εποχή που τα (paid)dlc πλέον θεωρούνται το στάνταρ στα games της Nintendo. 'Αργησαν λίγο είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Αυτό που βλέπω εγώ σαν αποτέλεσμα είναι ότι φτάσαμε στην εποχή που τα (paid)dlc πλέον θεωρούνται το στάνταρ στα games της Nintendo. 'Αργησαν λίγο είναι η αλήθεια.

στα pokemon ειχαμε paid dlc, τα ultras

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, RedAlert539 είπε

Αυτό που βλέπω εγώ σαν αποτέλεσμα είναι ότι φτάσαμε στην εποχή που τα (paid)dlc πλέον θεωρούνται το στάνταρ στα games της Nintendo. 'Αργησαν λίγο είναι η αλήθεια.

Η αρχη βασικα εγινε απο το Wii U στα τοτε smash bros και mario kart,απλα στο Switch επειδη εχει τις πωλησεις που δεν εχει το Wii U,επεκταθηκε και στα υπολοιπα παιχνιδια.

Σο Splatoon 1 ειχε οχι μονο χαμηλοτερη τιμη,αλλα δεν εβγαλε και καποιο expansion pass,ενω στο ακριβοτερο Splatoon 2(με παραπανω περιεχομενο βεβαια)βγηκε ενα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το expansion δεν ενδιαφέρομαι μιας και δεν έχω, ούτε θα αποκτήσω, κανένα Pokomon της κανονικής σειράς, εκτός αν ξανά κάνουν remake τα Silver/Gold 2nd gen, όπου θα φύγει preorder στο πρώτο λεπτό.

Το Mystery Dungeon όμως, μιας και ποτέ δεν έπαιξα παιχνίδι της σειράς, ίσως ενδιαφερθω να το πάρω στο μέλλον γιατί μου είχαν αρέσει αρκετά όσα είχα δει σαν παιδί από αλλά άτομα να το έπαιζαν.

Όσο αφορά τις συζητήσεις για τις υψηλές τιμές των παιχνιδιών, να πω και εγώ την αποψη μου. Δεν θεωρώ σωστό το γεγονός πως ένας που αγοράζει ένα παιχνίδι που μόλις βγήκε μπορεί να δώσει και 30 ευρώ παραπάνω από έναν που θα το αγορασει λίγους μήνες αργότερα. Κοροϊδία είναι. Τουλάχιστον εδώ με τα physical και τις τιμές που δεν πέφτουν, το πήρες, δεν σου άρεσε πολύ και δεν νομίζεις να το ξαναπαίξεις, το δίνεις ένα 10-15 πιο κάτω και τελείωσε.

Επίσης ως παιδί που μεγάλωσε με Gameboy colour και μετρημένες κασέτες στα δάχτυλα, είναι κρίμα πόσο λίγο εκτιμαει ο κόσμος ένα καλό παιχνίδι σήμερα. Αν δεν έχει multiplayer κάποιοι δεν το ξανά παίζουν ποτέ. Πόσες φορές έπαιξα το Warioland 3, Harry Potter 2, στρουμφάκια, Pokemon Silver, DK country, Marioland 2... Ούτε εγώ δεν ξέρω. Ξανά και ξανά.

Βλέπω να λέει ο κόσμος πως το DK Tropical freeze δεν αξίζει τα λεφτά του και τρελαίνομαι. Παιχνίδι που άνετα πιάνεται μήνα πάρα μήνα για καθημερινή, γρήγορη ή όχι, διασκέδαση δίχως μεγάλες ιστορίες, να εξελίξεις χαρακτήρες και λειτουργίες μέχρι να ξεκινήσει το καλό μέρος του παιχνιδιού. Κάθε πίστα διαφορετική, υπέροχα γραφικά, για να το πας 200% και να ξεκλειδώσεις όλα τα μπιχλιμπιδια θέλει ώρες και προσπάθεια. 60 ευρώ, αλλά αν δεν έχεις ξεχάσει να εκτιμάς, είναι ένα κλασσικό παιχνίδι που το παίζεις ξανά και ξανά για χρόνια.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το expansion pass θεωρώ καλύτερο μοντέλο από την κυκλοφορία δεύτερων εκδόσεων που και αυτά επί της ουσίας λειτουργούσαν με την ίδια λογική δηλαδή ως expansion με έχτρα περιεχόμενο. Η διαφορά είναι πως πλέον το παρέχουν σε ψηφιακή μορφή αντί σε κασέτα. Αυτό θα σήμαινε πως για ένα από τα "Ultra" Sh/Sw θα έπρεπε να σκάσεις (με βάση την τωρινή τιμολόγηση) άλλα 60 ευρώ ενώ τώρα είναι 30 ευρώ κάτω.

Συγκριτικά με τις εκδόσεις του 3DS που κυκλοφορούσαν στα 50 ευρώ σήμαινε πως κατέληγε με την ultra έκδοση στα 100 ευρώ. Δηλαδή υπάρχει και πάλι "μείωση" στα 10 ευρώ. Εξαίρεση "οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι" που  τα αγόραζαν στα 40 δολάρια (ή έτσι θέλουν να θυμούνται).

Δυστυχώς η ταρίφα των έχτρα 10 ευρώ στα παιχνίδια του NSW εν σχέση με του 3DS έχει να κάνει με την αύξηση του κόστους ανάπτυξης. Έχω ξαναγράψει και παλιότερα πως η Ν έπρεπε να είχε κάποιες αντίστοιχες  τιμές ώστε να προσεγγίσει καλύτερα και το μικρότερο κοινό που επενδύει με βάση το χαρτζιλίκι του. Παρόλα αυτά η πλειοψηφία των ip της εταιρίας που έχουν κυκλοφορήσει στο NSW καταλήγουν να είναι και τα εμπορικότερα της εκάστοτε σειράς.

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τυχαιο πχ που το Splatoon 1 ειχε οχι μονο χαμηλοτερη τιμη,αλλα και ολα τα dlc του ηταν δωρεαν,το ακριβως αντιθετο απο το Splatoon 2.

Τυχαίο δηλαδή που δεν υπήρχαν DLC's αλλά ένα το οποίο πρόσθετε έχτρα ξεχωριστή sigle player ιστορία. Ότι περιεχόμενο είχε το πρώτο της σειράς έχει και το δεύτερο και με επιπλέον το Salmon Run. Αν υπάρχει κάτι αρνητικό είναι η συνδρομή που απαιτείται για τα περισσότερα παιχνίδια για πρόσβαση στο online multiplayer. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Te0sX είπε

 

Βλέπω να λέει ο κόσμος πως το DK Tropical freeze δεν αξίζει τα λεφτά του και τρελαίνομαι. Παιχνίδι που άνετα πιάνεται μήνα πάρα μήνα για καθημερινή, γρήγορη ή όχι, διασκέδαση δίχως μεγάλες ιστορίες, να εξελίξεις χαρακτήρες και λειτουργίες μέχρι να ξεκινήσει το καλό μέρος του παιχνιδιού. Κάθε πίστα διαφορετική, υπέροχα γραφικά, για να το πας 200% και να ξεκλειδώσεις όλα τα μπιχλιμπιδια θέλει ώρες και προσπάθεια. 60 ευρώ, αλλά αν δεν έχεις ξεχάσει να εκτιμάς, είναι ένα κλασσικό παιχνίδι που το παίζεις ξανά και ξανά για χρόνια.

εγώ έγραψα ότι δεν αξίζει και επιμένω 

το άφησα στο 70% σε λιγότερο από 10ωρο και δεν μου προκαλεί το ενδιαφέρον να το πάω 200% για κανένα λόγο

επίσης είναι remaster , δηλαδή μηδενικός κόπος.. για αυτό και μόνο θα έπρεπε να είναι πιο φθηνό

 

δεν έχω θέμα ούτε με το είδος , ούτε με το single player. απλά αυτό το παιχνίδι δεν βρίσκω ότι αξίζει τι να κάνουμε τώρα

το odyssey που είναι Platformer και single player, βρίσκω ότι αξίζει και με το παραπάνω (αξίζει να αγοράσεις την κονσόλα για πάρτη του) και έχω αφιερώσει πάνω από 50 ώρες και θα ρίξω κι άλλες και χωρίς dlc και λοιπές βλακείες. το συγκεκριμένο είναι ένα παιχνίδι όπως πρέπει να είναι, τέλειο από όπου κι αν το πιάσεις. ας κάνει 60 ευρώ μέχρι να σβήσει ο ήλιος, εκεί δε θα βγάλω κουβέντα

αλλά δεν γίνεται αυτά τα δύο παιχνίδια να κάνουν το ίδιο όπως και να το κάνουμε 

 

επίσης ναι μεν καλό το online και βεβαίως αυξάνει το vfm εφόσον σου προκαλέσει το ενδιαφέρον να το λιώσεις, αλλά πρέπει να υπάρχει και single περιεχόμενο. το smash πχ που είναι το αγαπημένο μου παιχνίδι στην κονσόλα ναι μεν είναι γιατί είναι από τα λίγα παιχνίδια γενικώς που λιώνω (για τα δεδομένα μου) στο online και μέχρι να πάψω να το παίζω οι online ώρες του θα είναι υπερπολλαπλάσιες από το single κομμάτι, αλλά ο λόγος που από την αρχή το πήρα ζεστά είναι το single περιεχόμενό του

έχει ένα άκρως εθιστικό campaign χωρίς να έχει τα production values και cinematics που έχει το mortal kombat πχ ή δεν έχει το ανύπαρκτο single περιεχόμενο που έχουν πολλά μοντέρνα fighting. έχει ένα φθηνό σε κόστος single player αλλά μου πήρε κάνα 44ωρο να το βγάλω  και μετά ναι έχω φτάσει στις 200 ώρες με το online (και χωρίς να υπάρχει καμιά απολύτως ανάγκη για dlc το περιεχόμενο του βασικού παιχνιδιού είναι επικά τεράστιο για την κατηγορία)

 

δηλαδή η Nintendo αρκετές  φορές το κάνει σωστά , παραπάνω από σωστά κι εκεί ναι μαζί σου πληρώνω και το χαίρομαι

αλλά επειδή δεν νιώθω ιδιαίτερα fanboy δεν θα εκθειάσω οτιδήποτε είναι made by nintendo. και είναι κάμποσα και αυτά 

και δεν το πιάνω απαραίτητα μόνο από προσωπικό γούστο (που όλα βέβαια καταλήγουν και στο προσωπικό γούστο), προσπαθώ να υπολογίσω κάποια πράγματα με όσο γίνεται αντικειμενικά κριτήρια 

και οι ώρες που παίρνει ένα παιχνίδι ή το κόστος του είναι πράγματα που συνυπολογίζω 

κι εγώ ώρες ώρες γίνομαι παράλογος με αντικειμενικά κριτήρια και θα πω ότι ναι η bayonetta αξίζει το 50αρι που δεν το αξίζει αντικειμενικά , αλλά τουλάχιστον το συγκεκριμένο είχα την ευκαιρία να το πάρω στα 30 μαζί με το 1 (άσχετα αν το έχω ήδη παίξει το 1), όπου για αυτά τα 2 παιχνίδια με 30ευρώ έχεις κάνει πολύ σωστή αγορά

το 3 όμως όταν βγει ναι θα το πάρω στα 50 ή και παραπάνω γιατί με ξετρελαίνει η σειρά, αυτό δεν σημαίνει ότι αξίζει ούτε θα πώ σε κάποιον που δεν του αρέσει ιδιαίτερα ότι αξίζει ντε και καλά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ έγραψα ότι δεν αξίζει και επιμένω 

το άφησα στο 70% σε λιγότερο από 10ωρο και δεν μου προκαλεί το ενδιαφέρον να το πάω 200% για κανένα λόγο

επίσης είναι remaster , δηλαδή μηδενικός κόπος.. για αυτό και μόνο θα έπρεπε να είναι πιο φθηνό

Απο την στιγμη που δεν σε τραβουσε το donkey kong,καλα εκανες και το αφησες.Στην τελικη υπαρχουν ποσα αλλα παιχνιδια να περασεις καλυτερα.

Επισης ισχυει οτι σαν remaster επρεπε να κοστιζει φθηνοτερα,ξεκαθαρα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο την στιγμη που δεν σε τραβουσε το donkey kong,καλα εκανες και το αφησες.Στην τελικη υπαρχουν ποσα αλλα παιχνιδια να περασεις καλυτερα.

 

το "τερμάτισα" (δηλαδή πέρασα όλες τις βασικές πίστες μέχρι τον τελικό τουλάχιστον μία φορά) γιατί δε μου αρέσει να αφήνω τίτλους στη μέση , μόνο σε τραγικά κακούς το κάνω αυτό , άρα το είδα το παιχνίδι και έχω άποψη

απλά πιστεύω ότι είναι παιχνίδι των 25-30ευρώ 

 

ευτυχώς δεν έδωσα cent γιατί το δανείστηκα από φίλο (κι εγώ με τη σειρά μου του δάνεισα το μαριο, αυτό μάλλον θα το κρατήσει περισσότερο από ότι εγώ το donkey) 

 

εκτιμώ ότι αν κάποιος θέλει μεγαλύτερα ποσοστά ολοκλήρωσης στο παιχνίδι θα πάει χαλαρά κάνα 30ωρο ίσως περάσει και τις 40 γιατί κάποια σημεία είναι αρκετά δύσκολα και θέλουν αρκετό ψήσιμο να τα μάθεις (αν και το θέμα μου δεν είναι τόσο αυτό όσο ο χειρισμός, αλλά τεσπά.. δικό μου πρόβλημα αυτό, οι περισσότεροι διαφωνούν  )  , οπότε αν σε κάποιον του αρέσει το συγκεκριμένο παιχνίδι ώς έχει ναι μπορεί να έχει αξία και στην τιμή που κοστίζει , για το ένα πέρασμα όμως σίγουρα όχι 

 

 

αλλά αυτό είναι το καλό με τα physical, όλο και κάτι θα παίξεις στο τζαμπέ 

(και για αυτό πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν... ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, mansa2k είπε

 

Splatoon 1 αρχικη τιμη 30-35ευρω 0 expansion pass

Splatoon 2 αρχικη τιμη 60ευρω 1expansion pass

To expansion pass btw θεωρειται dlc επι πληρωμη.

Κατι αλλο που χρειαζεται υπεραναλυση χωρις λογο?

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...