Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Hit or miss ειναι η φάση του.

Σε retro gaming σιγουρα αξιζει, στο switch ισως οχι τοσο και οχι σε ολους τους τίτλους

Και εγώ αυτό κατάλαβα. Δεν θα το αγοράσω γιατί παρά είναι ακριβό για αυτό που κάνει. Αν κόστιζε 20-30 ευρώ (σαν ένα καλό καλώδιο) θα το σκεφτόμουν αλλά για να δεις μια μικρή διαφορά παραπάνω, δεν αξίζει τα 120ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά). Στο κάτω κάτω ανεβάζουμε λίγο παραπάνω το sharpen στην τηλεόραση, εντάξει το ξέρω δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά κάτι σαν "μπάλωμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να αφήσω το switch αποκλειστικά για τα exclusives του και για παιχνίδια των όποιων η τιμή είναι πολύ κάτω από αυτή των twins (λέμε και καμιά μαλακία 😂😂😂). 

Αφενός τα joycons ζορίζονται... Το sixaxis του ps4, 6 χρόνια μετά είναι σαν καινούργιο. Και θα είναι και άλλα 6 χρόνια, όταν το joycon θα έχει πάει για βρούβες. 

Trophies: Τα trophies πολλές φορές μου δίνουν ένα αίσθημα ικανοποίησης. Ψυχαναγκασμος or whatever εξαιτίας των trophies πιάνουν περισσότερο τόπο τα χρήματα μου. 

Games: Τα μη exclusives είναι στο σύνολο τους (προφανώς με εξαίρεση όσα δεν έχουν απαιτητικά γραφικά) κατώτερα από τα twins και με τρελό delay. 

Games2: τα μη exclusives είναι σε πολλές περιπτώσεις για γέλια σε σχέση με τις αντίστοιχες εκδόσεις των twins. Παραδείγματα: fifa, farming simulator για τα οποία έχω ιδία άποψη. 

 

Προφανώς το on the go έχει άλλη χάρη και μπορείς να παίξεις στο θρόνο, τα ταξίδια, στις διακοπές, στο κρεββάτι, στο... στο....στο....αλλα νομίζω πως τα exclusives φτάνουν και περισσεύουν γι'αυτό. 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, chill είπε

Τελικά μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να αφήσω το switch αποκλειστικά για τα exclusives του και για παιχνίδια των όποιων η τιμή είναι πολύ κάτω από αυτή των twins (λέμε και καμιά μαλακία 😂😂😂). 

Αφενός τα joycons ζορίζονται... Το sixaxis του ps4, 6 χρόνια μετά είναι σαν καινούργιο. Και θα είναι και άλλα 6 χρόνια, όταν το joycon θα έχει πάει για βρούβες. 

Trophies: Τα trophies πολλές φορές μου δίνουν ένα αίσθημα ικανοποίησης. Ψυχαναγκασμος or whatever εξαιτίας των trophies πιάνουν περισσότερο τόπο τα χρήματα μου. 

Games: Τα μη exclusives είναι στο σύνολο τους (προφανώς με εξαίρεση όσα δεν έχουν απαιτητικά γραφικά) κατώτερα από τα twins και με τρελό delay. 

Games2: τα μη exclusives είναι σε πολλές περιπτώσεις για γέλια σε σχέση με τις αντίστοιχες εκδόσεις των twins. Παραδείγματα: fifa, farming simulator για τα οποία έχω ιδία άποψη. 

Προφανώς το on the go έχει άλλη χάρη και μπορείς να παίξεις στο θρόνο, τα ταξίδια, στις διακοπές, στο κρεββάτι, στο... στο....στο....αλλα νομίζω πως τα exclusives φτάνουν και περισσεύουν γι'αυτό. 

εγώ πάντως έχω πάρει και multi μιας και κάποια θέλω να τα  παίζω οπουδήποτε, μου έχει φανεί φοβερή ιδέα και ας χάνω σε τεχνικό τομέα 

 

πάντως η πιο φοβερή φορητή φάση με το switch μου ήταν φορά που ήμουν σε φιλικό σπίτι 

 

επί ένα τετράωρο ήμουν εν μέρει κοινωνικός, δηλαδή συμμετείχα στην κουβέντα, έπινα και το ποτάκι μου, αλλά παράλληλα πήρα και καμιά 20αρια φεγγάρια στο mario και έπαιξα και μερικά ματσάκια στο smash 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chill είπε

 

Βαλε στα παραπανω και το γεγονος οτι παιχνιδια κυριως 3ων(ευτυχως)εταιρειων,δεν κυκλοφορουν ολοκληρα μεσα στο cartridge,αλλα χρειαζονται download οπως οι προσφατες μεταφορες της 2κ αλλα και αλλα παιχνιδια οπως το Wolfenstein και outer worlds

http://www.nintendolife.com/news/2020/03/buying_bioshock_borderlands_or_xcom_physically_expect_huge_download_requirements

Δηλαδη απορω για ποιο λογο δεν τα βγαζουν κατευθειαν μονο ψηφιακα μια και καλη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Βαλε στα παραπανω και το γεγονος οτι παιχνιδια κυριως 3ων(ευτυχως)εταιρειων,δεν κυκλοφορουν ολοκληρα μεσα στο cartridge,αλλα χρειαζονται download οπως οι προσφατες μεταφορες της 2κ αλλα και αλλα παιχνιδια οπως το Wolfenstein και outer worlds

http://www.nintendolife.com/news/2020/03/buying_bioshock_borderlands_or_xcom_physically_expect_huge_download_requirements

Δηλαδη απορω για ποιο λογο δεν τα βγαζουν κατευθειαν μονο ψηφιακα μια και καλη.

 

Σωστός αλλά είπα την προσωπική μου άποψη η οποία είναι... digital only οπότε δεν το συμπεριέλαβα 😁 γιατί δεν παίζει τον παραμικρό ρόλο για μένα στο comparison. Το θεωρώ χαζό να μαζεύω κουτάκια με cartridges χωρις τίποτα άλλο μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, chill said:

Αφενός τα joycons ζορίζονται... Το sixaxis του ps4, 6 χρόνια μετά είναι σαν καινούργιο. Και θα είναι και άλλα 6 χρόνια, όταν το joycon θα έχει πάει για βρούβες. 

Έχω πει πολλές φορές ότι τα joycons είναι εντελώς σκουπίδια και αυτό είναι μάλλον προσβλητικό για τα σκουπίδια. Αλλά το να λες ότι το DS4 είναι σαν καινούριο έξι χρόνια μετά είναι κοροϊδία. Μπορώ να το δεχτώ μόνο αν δεν το έχεις βγάλει από το κουτί του. Γιατί το δικό μου 3 χρόνια μετά κρατάει σκάρτες 4 ώρες η μπαταρία του.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ, κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω το πράγμα. Τα multi-platforms δεν μπορώ να τα παίξω στο NSw μου. Με κουράζουν πολύ τα 30 καρέ, δεν ξέρω αν είναι γηρατειά or smth, πάντως τα fast paced multiplatforms τα παίζω αποκλειστικά σε PC, δεν αντέχουν τα μάτια μου πλέον. Οπότε το Switch το έχω για τα exclusives, για τα indies και για ορισμένα games τύπου Trials of Mana, DQXI που δεν χρειάζονται performance για να είναι playable.

Προτιμώ να streamάρω τα multiplatforms στο CFW Switch μου ή στο κινητό μου παρά να τα παίζω locally στο Switch. Έτσι έχω και φορητότητα και performance.

Btw, στο Trials of Mana υπάρχει τρόπος η camera να κυνηγάει τον ήρωα ή πρέπει να την σιάζω συνέχεια; Μου διαφεύγει κάτι στις ρυθμίσεις;

10 minutes ago, stafftw said:

Με βαση τα κριτηρια σου μονο pc και switch.

Ναι, αλλά χάνεις τα PS4 exclusives έτσι. Αξίζει να έχεις κι ένα PS4 για τα αποκλειστικά του, δεν είναι αμελητέα πλέον (ή για όσα multi-platforms δεν τρέχει το πισί σου).

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έχω πει πολλές φορές ότι τα joycons είναι εντελώς σκουπίδια και αυτό είναι μάλλον προσβλητικό για τα σκουπίδια. Αλλά το να λες ότι το DS4 είναι σαν καινούριο έξι χρόνια μετά είναι κοροϊδία. Μπορώ να το δεχτώ μόνο αν δεν το έχεις βγάλει από το κουτί του. Γιατί το δικό μου 3 χρόνια μετά κρατάει σκάρτες 4 ώρες η μπαταρία του.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ, κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω το πράγμα. Τα multi-platforms δεν μπορώ να τα παίξω στο NSw μου. Με κουράζουν πολύ τα 30 καρέ, δεν ξέρω αν είναι γηρατειά or smth, πάντως τα fast paced multiplatforms τα παίζω αποκλειστικά σε PC, δεν αντέχουν τα μάτια μου πλέον. Οπότε το Switch το έχω για τα exclusives, για τα indies και για ορισμένα games τύπου Trials of Mana, DQXI που δεν χρειάζονται performance για να είναι playable.

Προτιμώ να streamάρω τα multiplatforms στο CFW Switch μου ή στο κινητό μου παρά να τα παίζω locally στο Switch. Έτσι έχω και φορητότητα και performance.

Btw, στο Trials of Mana υπάρχει τρόπος η camera να κυνηγάει τον ήρωα ή πρέπει να την σιάζω συνέχεια; Μου διαφεύγει κάτι στις ρυθμίσεις;

Ναι, αλλά χάνεις τα PS4 exclusives έτσι. Αξίζει να έχεις κι ένα PS4 για τα αποκλειστικά του, δεν είναι αμελητέα πλέον (ή για όσα multi-platforms δεν τρέχει το πισί σου).

Σιγουρα, απλα με βαση τα κριτηρια που παραθετει του λεω οτι δεν ηταν σωστος ο συλλογισμος, εγω παντως εχω πει, οποτε θελω να παιξω καποιο exclusive (οχι πολλες φορες μεσα σε αυτα τα χρονια) απλα δανειζομαι ενα ps4 και κανω τη δουλεια μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φημες για remastered mario ζελντα κτλ για το switch που ακουγονται, εχουν βαση?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Η φημες για remastered mario ζελντα κτλ για το switch που ακουγονται, εχουν βαση?

Για το zelda botw 2 δεν ειναι φημη εχει ανακοινωθει, απλα αναμενουμε αν και εφοσον μας ενημερωσουν για ημερομηνιες.Για μαριο με κριτηριο οτι ειναι 35 year anniverasry φετος και μερικα τυρακια που εχει πεταξει η N εχουν ξεκινησει τις φημες αλλα δεν εχουν ανακοινωσει κατι, εγω προσωπικα κραταω μικρο καλαθι, ανεβαλαν το board meeting για την οικονομικη ενημερωση για το 3μηνο, αναβαλουν μαλλον το direct Ιουνιου ετσι οπως φαινεται θα τα πανε ολα πισω λογω του ιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Eννοω οχι για τα καινουρια Μαριο, αλλα πχ για αυτα του wii, Μαριο Galaxy πχ. 

Kυκλοφορουσε μια τετοια φημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Eννοω οχι για τα καινουρια Μαριο, αλλα πχ για αυτα του wii, Μαριο Galaxy πχ. 

Kυκλοφορουσε μια τετοια φημη.

Ναι, αυτα εννοω και εγω, απλα φημη προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stafftw είπε

ανεβαλαν το board meeting για την οικονομικη ενημερωση για το 3μηνο

Δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση, στις 13 Μαρτίου έκαναν γνωστό πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν 7 Μαΐου (δηλαδή σε τέσσερις μέρες) και δεν έχει αλλάξει κάτι ως σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση, στις 13 Μαρτίου έκαναν γνωστό πως τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν 7 Μαΐου (δηλαδή σε τέσσερις μέρες) και δεν έχει αλλάξει κάτι ως σήμερα.

Αυτην εννοω, υπο φυσιολογικες συνθηκες θα ειχαν ανακοινωθει ετσι τουλαχιστον ειχε γινει τις προηγουμενες χρονιες μεσα απριλιου αντε και λιγο προς το τελος.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...