Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τη λογική μου. Μάλιστα.

Θέλουν συντήρηση λες. Μάλιστα.

Δηλαδή όταν χτυπάει ο συναγερμός στις 23:30 και στις 02:00 για καμιά ώρα συνεχόμενη (με μικρές διακοπές κάποιοι), εσύ είσαι μέσα στο σπίτι (ή λείπεις) και επειδή δεν τον έχεις συντηρήσει δεν μπορείς να τον κάνεις να σταματήσει.

Ναι όπως είπα σε αυτό φταίει οτι μερικοί νομίζουν πως δεν χρειάζεται κάποια συντήρηση. Κάθε 3 χρόνια οι μπαταρίες θέλουν άλλαγμα. Και κάθε χρόνο πρέπει να γίνετε έλγχος στα περιφερειακα και στην τάση του τροφοδοτικού.

Εμένα ο δικος μου συναγερμός κάνει καθε τόσο έλεγχο στις μπαταρίες και αν έχει πέσει κάτω απο τα 11V τότε βγάζει σφάλμα στο πληκτρολόγιο..απο εκει και περα αν δεν αλλαξω μπαταρίες και πέσει και άλλο η τάση τότε θα αρχήσει να βαράει.. 

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις κάί τό ξέρω οτι είναι σπαστικό να βαράει το βράδυ και να μην μπορείς να κοιμηθείς αλλά χωρίς συναγερμούς δεν γίνετε..

Απλά φταίνε ο εγκαταστάτης και ο ιδιοκτητης που δεν τον κάνανε συντήρηση. Άλλος επειδή δεν έχει λεφτά άλλος επειδή δεν το ξέρει και άλλος επειδή δεν τον νοιάζει. 

Εσύ μάλλον δεν θ έχεις συναγερμό απο οτι έχω καταλάβει. Πάντως ευχομαι να μην χρειαστεί να βάλεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, pavloa είπε

Εσύ μάλλον δεν θ έχεις συναγερμό απο οτι έχω καταλάβει. Πάντως ευχομαι να μην χρειαστεί να βάλεις.

Εύχεσαι τι ακριβώς; Να έχω ένα άδειο σπίτι και μηδαμινή περιουσία ώστε να μη φοβάμαι να μπει κανείς; Εσύ γιατί τον έχεις βάλει;

Ακόμα δεν έχω πειστεί πάντως ότι κάθε φορά που χτυπάει συναγερμός φταίει ότι δεν έχει γίνει συντήρηση. Βασικά πώς γίνεται τις περισσότερες φορές να λείπει ο ιδιοκτήτης. Εκτός κι αν είναι μέσα και δε μπορεί να τον κάνει να σταματήσει.

Και τέλος πάντων, αυτοί οι συναγερμοί δε συνδέονται με κάποιο κέντρο; Δε λαμβάνει το σήμα κάποιος; Δε γίνεται κάποια επικοινωνία του κέντρου με τον πελάτη; Απλά μένει ο συναγερμός να βαράει με τις ώρες και να ξυπνάνε εκατοντάδες άνθρωποι; Δε μπορεί το κέντρο να τον κάνει να σκάσει;

Τι πάει να πει χωρίς συναγερμό δε γίνεται; Δεν το καταλαβαίνω. Να ενοχλείται τόσος κόσμος δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εύχεσαι τι ακριβώς; Να έχω ένα άδειο σπίτι και μηδαμινή περιουσία ώστε να μη φοβάμαι να μπει κανείς; Εσύ γιατί τον έχεις βάλει;

Ακόμα δεν έχω πειστεί πάντως ότι κάθε φορά που χτυπάει συναγερμός φταίει ότι δεν έχει γίνει συντήρηση. Βασικά πώς γίνεται τις περισσότερες φορές να λείπει ο ιδιοκτήτης. Εκτός κι αν είναι μέσα και δε μπορεί να τον κάνει να σταματήσει.

Και τέλος πάντων, αυτοί οι συναγερμοί δε συνδέονται με κάποιο κέντρο; Δε λαμβάνει το σήμα κάποιος; Δε γίνεται κάποια επικοινωνία του κέντρου με τον πελάτη; Απλά μένει ο συναγερμός να βαράει με τις ώρες και να ξυπνάνε εκατοντάδες άνθρωποι; Δε μπορεί το κέντρο να τον κάνει να σκάσει;

Τι πάει να πει χωρίς συναγερμό δε γίνεται; Δεν το καταλαβαίνω. Να ενοχλείται τόσος κόσμος δε γίνεται.

Εννοώ να μην σου τύχει να μπει κάποιος μέσα στο σπίτι να γυρίσεις και να το βρεις καλοκαιρινό. Α και το χειρότερο να μην μπει ενω είσαι μεσα και κοιμάσαι.

Εγω τον έχω βάλει πιο πολυ για οταν ήμαστε μεσα και πιο πολυ το βραδυ. Με το που πλησιάσει το παράθυρο χτυπάει ο συναγερμός.

Και στο συνεργειο μου το ίδιο αν μπουν και μου πάρουν τα εργαλεία καταστραφηκα. Στο συνεργείο τον εχω σε κεντρο συνδεμενο. 

Μπηκαν 2 φορες απο δικο μας λαθος (μη καλή ασφαλεια των εισόδων) και αλλες 4 φορες προσπαθησαν. Αν δεν ειχαμε τον συναγερμο  θα έμπαιναν και τις αλλες 4 φορες, θα μας τα σηκωνανε όλα και αυτη την στιγμη εγω δεν θα ειχα δουλειά.

Να το πιστέψεις.. όπως ειπα μπαταρίες και γενικά έλεγχο όλων των περιφερειακών.

Οι πιο πολλοί δεν τον έχουν σε κεντρο λόγο κόστους (15-20 ευρώ τον μηνα) απλα το έχουν συνδεμένο με το σταθερο και παίρνει τηλ στα τηλεφωνα που έχεις βάλει .

Αν δεν είναι στο σπίτι δε μπορουν να κανουν κάτι.  Οταν ειναι στο σπιτι μπορούν να βάλουν τον κωδικό και να σταματήσει. Επίσης μπορεί να δώσει συναγερμό αν εχεις αφήσει καποιο παράθυρο ανοιχτό να έχεις φύγει να αρχήσει να φυσάει τότε απο τον αερα υπαρχει περιπτωση να χτυπησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι πάει να πει χωρίς συναγερμό δε γίνεται; Δεν το καταλαβαίνω. Να ενοχλείται τόσος κόσμος δε γίνεται.

Δεν ξέρω αν έχουν μπει ποτέ στο σπίτι σου και εύχομαι να μην γίνει ποτέ.

Στα χρόνια που ζούμε αν δεν έχει συναγερμό, κάμερες, κάγκελα στα παράθυρα και κάτι ακραίο (καραμπίνα) ή έστω κάτι για αυτοάμυνα τότε ακόμη και εμάς τους ίδιους θα πάρουν σηκωτούς και χαμπάρι δεν θα πάρουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω το εβαλα μπρος και χτες ειχα συναντηση στο σπιτι μου με εγκαταστατη. Ειδε το σπιτι και καταληξαμε σε sigma συναγερμο , με 8 μαγνητικες παγιδες , εξωτερικη σειρηνα, gsm module και 2 ρανταρ εσωτερικα του σπιτιου. 

Θα παω απο το καταστημα για να μου δειξει και να διαλεξω ποιο τυπο θα βαλω , το κοστος μου ειπε θα ειναι περιπου -χοντρικα- στα 600 ευρω ανευ ΦΠΑ. 

Δεν ηξερα οτι οι παγιδες μπαινουν στο πατζουρι και οχι στο τζαμι , οποτε καποιες παγιδες θα μπουν σε ξεχωριστη ζωνη ωστε να μπορω να αφηνω το καλοκαιρι καποιες μπαλκονοπορτες ανοιχτες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εγω το εβαλα μπρος και χτες ειχα συναντηση στο σπιτι μου με εγκαταστατη. Ειδε το σπιτι και καταληξαμε σε sigma συναγερμο , με 8 μαγνητικες παγιδες , εξωτερικη σειρηνα, gsm module και 2 ρανταρ εσωτερικα του σπιτιου. 

Θα παω απο το καταστημα για να μου δειξει και να διαλεξω ποιο τυπο θα βαλω , το κοστος μου ειπε θα ειναι περιπου -χοντρικα- στα 600 ευρω ανευ ΦΠΑ. 

Δεν ηξερα οτι οι παγιδες μπαινουν στο πατζουρι και οχι στο τζαμι , οποτε καποιες παγιδες θα μπουν σε ξεχωριστη ζωνη ωστε να μπορω να αφηνω το καλοκαιρι καποιες μπαλκονοπορτες ανοιχτες. 

Στην τιμή εχει και την εγκατάσταση? 

Αν ναι τότε καλή τιμή στο έδωσε. Έγω είχα δώσει 470 για πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, gsm, 3 ραντάρ και 7 μαγνητάκια.  Αλλά την εγκατάσταση τηβ έκανα μόνος μου.

Τις μαγνητικές επαφές μπορείς να τις βάλεις  στο παράθυρο και στο πατζούρι αλλά σε ξεχωριστές ζώνες ώστε να μπορείς να αφήνεις ένα απο τα δυο ανοιχτά.

Αν αγόρασες τον s-pro έχει μαι δυνατότητα το all day secure αν θέλεις μπες στην σιγμα και δίαβασε το manual για να καταλάβεις πως λειτουργεί αυτή η δυνατότητα.

Επίσης αν θέλεις να έχεις παράθυρο και παντζούρι ανοιχτά τότε η μαγνητικές δε θα σε προστατεύσουν Οποτε μπορείς να βάλεις σε κάθε μπαλκονόπορτα ανιχνευτή κουρτίνα ώστε μόλις κάποιος πλησιάσει απο έξω τον παράθυρο τότε θα δώσει συναγερμό. Εγώ έτσι τα έχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pavloa είπε

Στην τιμή εχει και την εγκατάσταση? 

Αν ναι τότε καλή τιμή στο έδωσε. Έγω είχα δώσει 470 για πίνακα, πληκτρολόγιο, σειρήνα, gsm, 3 ραντάρ και 7 μαγνητάκια.  Αλλά την εγκατάσταση τηβ έκανα μόνος μου.

Τις μαγνητικές επαφές μπορείς να τις βάλεις  στο παράθυρο και στο πατζούρι αλλά σε ξεχωριστές ζώνες ώστε να μπορείς να αφήνεις ένα απο τα δυο ανοιχτά.

Αν αγόρασες τον s-pro έχει μαι δυνατότητα το all day secure αν θέλεις μπες στην σιγμα και δίαβασε το manual για να καταλάβεις πως λειτουργεί αυτή η δυνατότητα.

Επίσης αν θέλεις να έχεις παράθυρο και παντζούρι ανοιχτά τότε η μαγνητικές δε θα σε προστατεύσουν Οποτε μπορείς να βάλεις σε κάθε μπαλκονόπορτα ανιχνευτή κουρτίνα ώστε μόλις κάποιος πλησιάσει απο έξω τον παράθυρο τότε θα δώσει συναγερμό. Εγώ έτσι τα έχω κανει.

Δεν ξερω ακομα ποιον τυπο θα βαλω αλλα βλεπω οτι πολλοι λενε για τον s pro οποτε θα ζητησω αυτον . Η εγκατασταση ειναι στην τιμη , ακριβως ποσο θα μου δωσει σημερα το βραδυ. 

Λογικα απο οτι καταλαβα οι παγιδες θα μπουν στο πατζουρι και θα ειναι σε ξεχωριστη ζωνη οποιες επιλεξω εγω ωστε να μην οπλιζουν το καλοκαρι που θελω να αφηνω 1-2 μπαλκονπορτες ανοιχτες. 

 

Δεν μου ειπε για παγιδες ΚΑΙ στο πατζουρι ΚΑΙ στο τζαμι. Απλα οταν του ειπα για το τζαμι μου ειπε οτι στο πατζουρι ειναι πιο ασφαλες για να χτυπησει ο συναγερμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, james9tito είπε

Δεν ξερω ακομα ποιον τυπο θα βαλω αλλα βλεπω οτι πολλοι λενε για τον s pro οποτε θα ζητησω αυτον . Η εγκατασταση ειναι στην τιμη , ακριβως ποσο θα μου δωσει σημερα το βραδυ. 

Λογικα απο οτι καταλαβα οι παγιδες θα μπουν στο πατζουρι και θα ειναι σε ξεχωριστη ζωνη οποιες επιλεξω εγω ωστε να μην οπλιζουν το καλοκαρι που θελω να αφηνω 1-2 μπαλκονπορτες ανοιχτες. 

Δεν μου ειπε για παγιδες ΚΑΙ στο πατζουρι ΚΑΙ στο τζαμι. Απλα οταν του ειπα για το τζαμι μου ειπε οτι στο πατζουρι ειναι πιο ασφαλες για να χτυπησει ο συναγερμος. 

S-pro να βάλεις αυτόν ρχω και εγώ και είναο πάρα πολύ καλός.

Ναι αλλά άν τον χειμώνα έχεις ανοιχτό πατζούρι και κλειστό παράθυρο και την παγίδα την έχεις στο παντζούρι τότε δεν έχεις προστασία. Εγώ προτείνω και στα δύο τα μπει μαγνητική επαφή και αν αργότερα μπορείς οικονομικά τότε θα βάλεις έναν εξωτερικό ανιχευτή κουρτίνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pavloa είπε

S-pro να βάλεις αυτόν ρχω και εγώ και είναο πάρα πολύ καλός.

Ναι αλλά άν τον χειμώνα έχεις ανοιχτό πατζούρι και κλειστό παράθυρο και την παγίδα την έχεις στο παντζούρι τότε δεν έχεις προστασία. Εγώ προτείνω και στα δύο τα μπει μαγνητική επαφή και αν αργότερα μπορείς οικονομικά τότε θα βάλεις έναν εξωτερικό ανιχευτή κουρτίνα..

Επειδη το σπιτι ειναι σε ημιοροφο δεν μενει ποτε πατζουρι ανοιχτο το χειμωνα. Το καλοκαιρι κλεινουν ολα παλι εκτος απο 1-2 υπνοδωματια. Λεω να αρχισω ετσι και αργοτερα βαζω και κουρτινα , απο οτι μου ειπε ο ειδικος μπορω να χτισω μετα τον συναγερμο οπως θελω, να προσθεσω κατι , να βαλω πχ πυρασφαλεια κλπ . 

Θα επανελθω μολις μαθω σημερα το βραδυ τελικο κοστος και τυπο εξοπλισμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, james9tito είπε

Επειδη το σπιτι ειναι σε ημιοροφο δεν μενει ποτε πατζουρι ανοιχτο το χειμωνα. Το καλοκαιρι κλεινουν ολα παλι εκτος απο 1-2 υπνοδωματια. Λεω να αρχισω ετσι και αργοτερα βαζω και κουρτινα , απο οτι μου ειπε ο ειδικος μπορω να χτισω μετα τον συναγερμο οπως θελω, να προσθεσω κατι , να βαλω πχ πυρασφαλεια κλπ . 

Θα επανελθω μολις μαθω σημερα το βραδυ τελικο κοστος και τυπο εξοπλισμου. 

Κοίτα και εγω σε μονοκατοικία μαίνω και κατεβάζω τα πατζουρια το βραδυ,  την ημέρα τα εχω ανοιτά επειδή έχω τις κουρτίνες εξωτερικά. Αν θέλεις να πας κάπου την ημερα θα πρέπει να κατεβάζεις τα πατζουρια για να έχεις προστασία..

Τέσπα κάνε αυτά τα βασικά που σου ειπε να δεις αν θα σε βολέψει και βλέπεις.

Ναι μετα μπορείς να βάλεις οτι θέλεις ανιχνευτές καπνού, εξωτερικες κουρτίνες, πλημμύρας, κουμπί πανικού, ixion ip,  και ότι άλλο θέλεις.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 1:14 ΜΜ, pavloa είπε

Κοίτα και εγω σε μονοκατοικία μαίνω και κατεβάζω τα πατζουρια το βραδυ,  την ημέρα τα εχω ανοιτά επειδή έχω τις κουρτίνες εξωτερικά. Αν θέλεις να πας κάπου την ημερα θα πρέπει να κατεβάζεις τα πατζουρια για να έχεις προστασία..

Τέσπα κάνε αυτά τα βασικά που σου ειπε να δεις αν θα σε βολέψει και βλέπεις.

Ναι μετα μπορείς να βάλεις οτι θέλεις ανιχνευτές καπνού, εξωτερικες κουρτίνες, πλημμύρας, κουμπί πανικού, ixion ip,  και ότι άλλο θέλεις.. 

Λοιπον τα φωτα σας. 

Η προσφορα που πηρα ειναι για το sigma hydra και περιλαμβανει πινακα , πληκτρολόγιο , 2 μπαταριες, 9 μαγνητικες επαφες, 2 ανιχνευτες κινησης , μια εξωτερικη σειρηνα μακροστενη με μπλε φως σαν του ΚΙΤ ( σορρυ δεν θυμαμαι μοντελο) και GSM επικοινωνιας. 

 

Ολα μαζι 633 ευρω. Εγκατασταση μου χρεωσε 150 ευρω. Πως το βλεπετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2018 στις 6:03 ΜΜ, james9tito είπε

Λοιπον τα φωτα σας. 

Η προσφορα που πηρα ειναι για το sigma hydra και περιλαμβανει πινακα , πληκτρολόγιο , 2 μπαταριες, 9 μαγνητικες επαφες, 2 ανιχνευτες κινησης , μια εξωτερικη σειρηνα μακροστενη με μπλε φως σαν του ΚΙΤ ( σορρυ δεν θυμαμαι μοντελο) και GSM επικοινωνιας. 

Ολα μαζι 633 ευρω. Εγκατασταση μου χρεωσε 150 ευρω. Πως το βλεπετε?

Καλωδίωση υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2018 στις 6:03 ΜΜ, james9tito είπε

Λοιπον τα φωτα σας. 

Η προσφορα που πηρα ειναι για το sigma hydra και περιλαμβανει πινακα , πληκτρολόγιο , 2 μπαταριες, 9 μαγνητικες επαφες, 2 ανιχνευτες κινησης , μια εξωτερικη σειρηνα μακροστενη με μπλε φως σαν του ΚΙΤ ( σορρυ δεν θυμαμαι μοντελο) και GSM επικοινωνιας. 

Ολα μαζι 633 ευρω. Εγκατασταση μου χρεωσε 150 ευρω. Πως το βλεπετε?

Η τιμή είναι καλή, αν βάλεις το σύστημα που προ-είπες, παγίδες (μαγνητάκια) βάλε κ στα εξώφυλλα κ στα τζάμια είναι αποτελεσματικότερο, γιατί έχεις (Όταν είναι κλειστά) διπλή Ασφάλεια, Αλλά, αναλόγως την παραβίαση, τσεκάρεις κ αν σου έδωσε λάθος συναγερμό το σύστημα ή είναι Αλήθεια, είναι αρκετά πολύπλοκο για να το γράψω, καλή επιλογή, αλλά μην αποφεύγεις (Όταν θα πρέπει τη συντηρηση), με + 1α πλακέτα περίπου 70€ έχει τη δυνατότητα να σε ειδοποιεί κ στο κινητό σου για οτιδήποτε συμβάν, κ όπλιση κ αφόπλιση, ρώτα το, ή πλακέτα λέγεται ( ip-ixion ) Καλορίζικος  👍😊

Στις 8/8/2018 στις 1:14 ΜΜ, pavloa είπε

Κοίτα και εγω σε μονοκατοικία μαίνω και κατεβάζω τα πατζουρια το βραδυ,  την ημέρα τα εχω ανοιτά επειδή έχω τις κουρτίνες εξωτερικά. Αν θέλεις να πας κάπου την ημερα θα πρέπει να κατεβάζεις τα πατζουρια για να έχεις προστασία..

Τέσπα κάνε αυτά τα βασικά που σου ειπε να δεις αν θα σε βολέψει και βλέπεις.

Ναι μετα μπορείς να βάλεις οτι θέλεις ανιχνευτές καπνού, εξωτερικες κουρτίνες, πλημμύρας, κουμπί πανικού, ixion ip,  και ότι άλλο θέλεις.. 

Καλα τα λές !!!  👍👍😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Stageo είπε

Η τιμή είναι καλή, αν βάλεις το σύστημα που προ-είπες, παγίδες (μαγνητάκια) βάλε κ στα εξώφυλλα κ στα τζάμια είναι αποτελεσματικότερο, γιατί έχεις (Όταν είναι κλειστά) διπλή Ασφάλεια, Αλλά, αναλόγως την παραβίαση, τσεκάρεις κ αν σου έδωσε λάθος συναγερμό το σύστημα ή είναι Αλήθεια, είναι αρκετά πολύπλοκο για να το γράψω, καλή επιλογή, αλλά μην αποφεύγεις (Όταν θα πρέπει τη συντηρηση), με + 1α πλακέτα περίπου 70€ έχει τη δυνατότητα να σε ειδοποιεί κ στο κινητό σου για οτιδήποτε συμβάν, κ όπλιση κ αφόπλιση, ρώτα το, ή πλακέτα λέγεται ( ip-ixion ) Καλορίζικος  👍😊

Καλα τα λές !!!  👍👍😊

Δευτέρα έρχεται ο εγκαταστάτης για τοποθέτηση , τα έχουμε συμφωνήσει όλα. Δεν θα βάλω gsm για αρχή θα βάλω την πλακέτα που λες και εσύ να με ειδοποιεί στο κινητό , ποια ζώνη χτύπησε κλπ. Έβαλα min ups στο ρουτερ για να ειμαι καλυμμενος σε διακοπη ρεύματος . Για αρχή θα βάλω παγίδες μόνο στα πατζούρια , πιο μετα θα δω . 

Με τα παραπανω μου βγηκε λιγο κατω απο τα 600€. Σε ευχαριστω για τις συμβουλες , θα επανελθω με αποριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...