Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Stageo είπε

Καλημέρα, Pavloa . . Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις σαν εγκαταστάτης συναγερμών ?? Υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση εγκαταστατών, αρκετά καλή αμοιβή, αλλά δεν ξέρω αν έχεις κάποιο πτυχίο που να μπορεί να υποστηρίζει την ικανότητά σου.

Να σου πω το έχω σκεφτεί...Αλλά έχουμε δικό μας συνεργείο αυτοκινήτων οπότε δεν γίνετε να το παρατήσω..Και το βασικό δεν έχω πτυχίο για εγκαταστάσεις συναγερμών.

Άρχησα να ασχολούμε με τους συναγερμούς όταν μας άνοιξαν το συνεργείο πριν 4-5 χρόνια.. και απο τοτε το έχω για χόμπι.Έχω περάσει στο σπίτι μου, στους γονείς μου, στην αδερφή μου και σε δύο φίλους.

 Το ξερω οτι υπάρχει μεγάλη ζήτηση αφού τα τελευταία χρόνια όλοι συναγερμούς βάζουν. 

Και με κάμερες άρχησα να ασχολούμε αλλά αυτό μόνο για προσωπική χρήση (στο συνεργείο μου) για να μην έχω βάσανα στο κεφάλι μου για προσωπικο απόρρητο και τέτοια. 

46 λεπτά πριν, james9tito είπε

@pavloa Το ixion Που μου προτεινεις απο οτι ειδα δεν κανει για sigma apollo που εχω . Προς το παρον εχω βαλει Ups στο router και την εξτρα πλακετα που με ειδοποιει στο κινητο ποια ζωνη παραβιαστηκε , ενω μπορω να κανω και οπλιση αφοπλιση απομακρυσμενα.

Ναι με τον apollo δεν είναι συμβατό.

Καλά έκανες και έβαλες ups στο ρούτερ .

 Η πλακέτα rtm ειναι πολύ καλή, έχει πολλές δυνατότητες.

Η σειρά apollo είναι πολύ καλή αλλά το αρνητικό είναι οτι τα περιφερειακά δεν είναι συμβατά.

Να βάλεις και ένα gsm g για να έχεις εφεδρική επικοινωνία σε περίπτωση που πάθει κάτι το σταθερό.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, james9tito είπε

Θα το εβαζα απο τωρα αλλα σκεφτομαι το 10ευρω καθε μηνα στην εταιρια κινητης , ειναι 120 το χρονο δεν ειναι και λιγα. 

Δεν είναι κάθε μήνα. Εγώ αν τρεις μήνες βάζω 5 ευρώ ίσα ίσα για να μην μου μπλοκάρουν το νούμερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pavloa είπε

Δεν είναι κάθε μήνα. Εγώ αν τρεις μήνες βάζω 5 ευρώ ίσα ίσα για να μην μου μπλοκάρουν το νούμερο.

Εισαι σιγουρος? Εδω ειχα διαβασει οτι εγινε υποχρεωτικο το 10ευρω καθε μηνα απο ολες τις εταιριες. Για κατσε να μιλησω με κοσμοτε να επιβεβαιωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εισαι σιγουρος? Εδω ειχα διαβασει οτι εγινε υποχρεωτικο το 10ευρω καθε μηνα απο ολες τις εταιριες. Για κατσε να μιλησω με κοσμοτε να επιβεβαιωσω.

Τι να σου πω... 3 χρόνια έτσι το έχω. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Στο κινητό έχω το πρόγραμμα τις cosmote και βλέπω το υπολοιπο, λεπτά κτλ απο κάθε αριθμο που έχω. Στο ένα gsm λήγει 30 οκτωβριου αλλά δεν θυμάμαι πότε είχα βάλει 5 ευρώ. Στο άλλο λήγει σε μια βδόμάδα. Θα το ψάξω και εγώ μην άλλαξε τίποτα και το κάνανε ανα μήνα. Αν μιλήσεις με κοσμοτε και  μάθεις κάτι πες μου και εμενα

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, james9tito είπε

Θα το εβαζα απο τωρα αλλα σκεφτομαι το 10ευρω καθε μηνα στην εταιρια κινητης , ειναι 120 το χρονο δεν ειναι και λιγα. 

5€ / 3μηνο. Έχω 3 συναγερμούς και με GSM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

5€ / 3μηνο. Έχω 3 συναγερμούς και με GSM

 

21 λεπτά πριν, pavloa είπε

Τι να σου πω... 3 χρόνια έτσι το έχω. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Στο κινητό έχω το πρόγραμμα τις cosmote και βλέπω το υπολοιπο, λεπτά κτλ απο κάθε αριθμο που έχω. Στο ένα gsm λήγει 30 οκτωβριου αλλά δεν θυμάμαι πότε είχα βάλει 5 ευρώ. Στο άλλο λήγει σε μια βδόμάδα. Θα το ψάξω και εγώ μην άλλαξε τίποτα και το κάνανε ανα μήνα. Αν μιλήσεις με κοσμοτε και  μάθεις κάτι πες μου και εμενα

Μόλις μίλησα με κοσμοτε , επιβεβαιώνω είναι 5 ευρώ ανά τρίμηνο. Οπότε 20 ευρώ το χρόνο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Μόλις μίλησα με κοσμοτε , επιβεβαιώνω είναι 5 ευρώ ανά τρίμηνο. Οπότε 20 ευρώ το χρόνο . 

Δεν είναι έτσι. Η Cosmote από Οκτώβρη σου μηδενίζει το υπόλοιπο αν δεν κάνεις ανανέωση στους 2 μήνες (για να πάει στους 3 μήνες θέλει ανανέωση πάνω από 12€). Οπότε μετά από 2 μήνες αν δεν βάλεις λεφτά σου είναι άχρηστη η κάρτα για συναγερμό γιατί δεν θα μπορέσει να κάνει κλήση σε περίπτωση παραβίασης.

Άρα για κάρτα Cosmote το ελάχιστο κόστος είναι 30€ το χρόνο με τάση να ανέβει. Το ίδιο για Wind και νομίζω και για Vodafone.

Για να σου κοστίσει λιγότερο είτε πρέπει υπό προϋποθέσεις να αρχίσεις αλχημείες (μεταφορές από και προς άλλο καρτοκινητό) είτε να βρεις εναλλακτική εταιρεία πέρα από την τρόικα Cosm.Voda.Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vasilk είπε

Δεν είναι έτσι. Η Cosmote από Οκτώβρη σου μηδενίζει το υπόλοιπο αν δεν κάνεις ανανέωση στους 2 μήνες (για να πάει στους 3 μήνες θέλει ανανέωση πάνω από 12€). Οπότε μετά από 2 μήνες αν δεν βάλεις λεφτά σου είναι άχρηστη η κάρτα για συναγερμό γιατί δεν θα μπορέσει να κάνει κλήση σε περίπτωση παραβίασης.

Άρα για κάρτα Cosmote το ελάχιστο κόστος είναι 30€ το χρόνο με τάση να ανέβει. Το ίδιο για Wind και νομίζω και για Vodafone.

Για να σου κοστίσει λιγότερο είτε πρέπει υπό προϋποθέσεις να αρχίσεις αλχημείες (μεταφορές από και προς άλλο καρτοκινητό) είτε να βρεις εναλλακτική εταιρεία πέρα από την τρόικα Cosm.Voda.Wind.

Μίλησα σε chat με υπάλληλο της κοσμοτε. Αν ισχύουν αυτά που λες δεν ηξερε τι ελεγε(?) , ή προφανώς μου έλεγε τι ισχύει τώρα και όχι τι θα ισχύσει από Οκτώβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μίλησα σε chat με υπάλληλο της κοσμοτε. Αν ισχύουν αυτά που λες δεν ηξερε τι ελεγε(?) , ή προφανώς μου έλεγε τι ισχύει τώρα και όχι τι θα ισχύσει από Οκτώβρη. 

Αυτά που έγραψα ισχύουν σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις της Cosmote. Βγήκε σχετική ανακοίνωση πριν κανένα μήνα περίπου (είμαι από κινητό και μου είναι δύσκολο να το βρω τώρα).

Το γιατί σου είπε ότι σου είπε έχει διάφορες εξηγήσεις. Μπορεί επειδή ΤΩΡΑ είναι 3 μήνες, μπορεί επειδή για πάνω από 12€ και μετά τον Οκτώβρη 3 μήνες θα είναι, μπορεί να εννοούσε ότι ο αριθμός δέχεται κλήσεις για 3 μήνες.

Ρώτησε την συγκεκριμένα "σε πόσους μήνες μετά από ανανέωση 5€ μηδενίζεται το υπόλοιπο από Οκτώβρη και μετά;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vasilk είπε

Αυτά που έγραψα ισχύουν σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις της Cosmote. Βγήκε σχετική ανακοίνωση πριν κανένα μήνα περίπου (είμαι από κινητό και μου είναι δύσκολο να το βρω τώρα).

Το γιατί σου είπε ότι σου είπε έχει διάφορες εξηγήσεις. Μπορεί επειδή ΤΩΡΑ είναι 3 μήνες, μπορεί επειδή για πάνω από 12€ και μετά τον Οκτώβρη 3 μήνες θα είναι, μπορεί να εννοούσε ότι ο αριθμός δέχεται κλήσεις για 3 μήνες.

Ρώτησε την συγκεκριμένα "σε πόσους μήνες μετά από ανανέωση 5€ μηδενίζεται το υπόλοιπο από Οκτώβρη και μετά;"

Εκανα ακριβως αυτη την ερωτηση χωρις το Οκτωβρη μεσα και η απαντηση που πηρα ηταν "3 μηνες". Ετσι οπως τα λες η λεξη κλειδι ηταν ο "οκτώβρης" οποτε θα περιμενω λιγο και θα μιλησω παλι μαζι τους 1/10 για να μην υπαρχει περιθωριο για διαφορετικες ερμηνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εκανα ακριβως αυτη την ερωτηση χωρις το Οκτωβρη μεσα και η απαντηση που πηρα ηταν "3 μηνες". Ετσι οπως τα λες η λεξη κλειδι ηταν ο "οκτώβρης" οποτε θα περιμενω λιγο και θα μιλησω παλι μαζι τους 1/10 για να μην υπαρχει περιθωριο για διαφορετικες ερμηνειες.

Τελικά την βρήκα την ανακοίνωση, είναι από 27/7/2018 και δεν είναι από Οκτώβρη αλλά ισχύει ήδη από 3/9.

 https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/030918_anakinosi_gia_sindromites_kartokinitis.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή απο αρχές οκτώβρη πρέπει να βάζουμε 12 ευρώ για να μας κρατήσει 2 μήνες?

Ότι να ναι ειναι..Κάνουν τα πάντα για να μας τρώνε τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/9/2018 στις 7:18 ΜΜ, pavloa είπε

Δηλαδή απο αρχές οκτώβρη πρέπει να βάζουμε 12 ευρώ για να μας κρατήσει 2 μήνες?

Ότι να ναι ειναι..Κάνουν τα πάντα για να μας τρώνε τα λεφτά.

Ότι να ναι ειναι..Κάνουν τα πάντα για να μας τρώνε τα λεφτά. 🙄🙄😢

Αυτό είναι το Μόνο σίγουρο. !!!

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/9/2018 στις 9:54 ΜΜ, mp123 είπε

Εγω εχω βαλει στις μπαλκονοπορτες τυπου κουρτινας paradox, στην εξωπορτα beam. Μην μπερδευεσε με τους ανοιχνευτες ογκου. Οι τυπου κουρτινας πιανουν στο μισο μετρα και το beam οταν ο αλλος πλησιασει αρα δεν εχεις θεμα να πιανει τα παντα. Κεντρικη μοναδα βαλε  οικονομικη και το ιδιο οικονομικο πληκτρολογιο. Οι αισθητηρες και οι δυο σειρηνες. πρεπει να ειναι καλοι paradox, sigma κλπ. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα ο κλεφτη. Τωρα κατι μαγνητακια που βαζουν ολοι ειναι τζαμπα λεφτα. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα. Με 700 ευρω μαζι με την τοποθετηση εισαι οκ. Ασε που οι πιο πολλοι εγκαταστατες δεν εχουν ιδεα απο τυπου κουρτινας. Πασαρουν κατι βλακειες μαγνητακια η κατι ογκου εσωτερικου χωρου και ο πιο πολυς κοσμος το χαβει οτι εχει ασφαλεια. 

proc-ABI10-1086-310x400.jpg

460-paradox-.jpg

Καλημερίζω τον συμφορουμίτη . . Mp123. Παρατήρησα ότι γράφεις στον φίλο sacurtele για 2 σειρήνες, Επίσης, να επιλέξει, φτηνή κεντρική μονάδα, κ φτηνό πληκτρολόγιο, Συμπεραίνω ότι τα λες βάση προσωπικής εμπειρίας. Κανένας ! Μα κανένας, τεχνικός εγκαταστάτης, ΔΕΝ θα πρότεινε κάτι παρόμοιο. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί, ξεκινώντας από την αξιοπιστία, προχωρώντας στα λάθη (της μοναδας) κ τελειώνοντας με το θέμα της Υγρασίας, που σε 1 χρόνο (Ίσως), είναι ήδη άχρηστη η κεντρική μονάδα. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που πρέπει να εξετάσει κάποιος, προκειμένου να αποφασίσει ΌΧΙ τι θέλει, αλλά τι (Πρέπει) να βάλει, που σίγουρα, δημιουργεί πονοκέφαλο η όλη διαδικασία ενασχόλησης με το θέμα αυτό. 1) Οι 2 σειρήνες α) πρέπει να τις υποστηρίζει η κεντρική πλακέτα του συναγερμού, διαφορετικά χρειάζεται extra τροφοδοτικό, όποτε αλλάζει κατά πολύ το ποσό που έχει προ- υπολογίσει ο κάτοχος, β) το κόστος συντήρησης αλλάζει αυτομάτως με κάτι τέτοιο, γ) πολύ λίγα σπίτια έχουν 2 σειρήνες, κ οι λόγοι είναι πολλοί, που δεν μπορούμε να τους απαριθμίσουμε μέσα από εδώ. Βεβαίως !!! Αυτή είναι η Άποψή σου, είναι καλοδεχούμενη κ τη σέβομαι, κ έχεις κάθε δικαίωμα να την λες κ να τη γραφεις. Αλλά . . Το γραπτό το δικό μου, το έγραψα, για να δουν όσοι τους ενδιαφέρει, ότι ΔΕΝ είναι απόλυτα Έτσι, απλά είναι μια άποψη αυτή η δική σου, Όχι ότι υπάρχει Μόνο αυτή. Παραδειγματικά θα αναφέρω, ότι κάποιος θέλει να αγοράσει 1 αυτοκίνητο, κ ρωτάει το forum : Τι αυτοκίνητο να πάρω λέτε ??? Κ κάποιος συμφορουμίτης του λέει . . Fiat να πάρεις, είναι τα καλύτερα. 😊 Υγ. Και τα beam απενεργοποιούνται.

Πάντα φιλικά, με την έννοια της συμμετοχής στο διάλογο. !!! 👍😊

Στις 14/9/2018 στις 10:37 ΠΜ, sphinxgr είπε

Βάζω μια παρένθεση. Εγώ ήθελα συναγερμό με διαχείριση απο το κινητό μου, να έχει τηλεχειριστήριο , να μπορώ να τον ρυθμίζω μόνος μου κλπ. Δυστυχώς paradox κλπ δεν έχουν κάτι τέτοιο. Ο μόνος συναγερμός που είχε ότι ήθελα στην αγορά ήταν o Jablotron με τιμή 1000+

https://www.jablotron.com/en/katalog-produktu/automation/jablotron-100/

Οι Paradox καλοί και χρυσοί και αξιοπιστοι, αλλά τεχνολογικά είναι >10 χρόνια πίσω. Απευθύνονται στον άσχετο χρήστη που θα πληρώνει κάθε φορά εγκατάσταση / παραμετροποίηση και γενικά να μην θες να ασχολείσαι μαζί του.

Καλημέρα, χωρίς να έχω διαβάσει παρακάτω, διαχειρίσιμο συναγερμό απο απόσταση, έχει η sigma (για όλα τα βαλάντια) 👍😊 πάρε τηλ κ ρώτα.

Στις 14/9/2018 στις 9:58 ΠΜ, nickmanak είπε

Αυγουστο επεσα και εγω θυμα διαρρηξης και εβαλα συναγερμο της Sigma. Πριν το κανω βεβαια, διαβασα αρκετα πληροφοριες για τα προιοντα, τον τροπο λειτουργιας, τη μεθοδο τοποθετησης και τη φιλοσοφια της υποθεσης συναγερμος. Πολλές πληροφοριες αποκομισα απο το φορουμ hlektronika.gr και απο καποια τοπικ στο ινσομνια. Οι γνωστες παντως ελεγαν μην βαζετε κινεζοσυναγερμους αλλα μονο επωνυμους απο Ευρωπη ή USA. Η Sigma ειναι ελληνικη εταιρεια αλλα ειναι στο χωρο δεκαετιες και βγαζει καλα προιοντα με αψογες οδηγιες χρησης στη γλωσσα μας. Επισης πολλοι εμπιστευονται την Καναδικη μαρκα Paradox αλλά και άλλες μαρκες που πηρε το ματι μου οπως Bosch, Crow, siemens, cadxx.

Οικονομικη λυση με επωνυμους κατασκευαστες μπορει να γίνει μονο με ενσυρματη εγκατασταση διοτι για  ασυρματo πακετο χρειαζεται ακριβο και αξιοπιστο συστημα που να λειτουργει σωστα και να μην μπορει να μπλοκαριστει με jammers απο τους κακοποιους. Επισης, καποιοι επαγγελματικοι συναγερμοι της sigma δεν πωλουνται στη λιανικη ουτε μεσω ιντερνετ παρα μονο μεσω εξουσιοδοτημενων dealers και τεχνικων. Νομιζω οτι αυτα τα πακετα ειναι δυσκολο να προγραμματιστουν/σεταριστουν απο απλους αδαεις χρηστες, ετσι απαιτειται εμπειρος τεχνικος.

Καλημέρα, Ο Pavloa, έχει βάλει επαγγελματικό συναγερμό της sigma τον έβαλε κ τον σετάρισε μόνος του. Ουσιαστικά ! (Δεν ξέρω αν το ξερει) ο συναγερμός που έχει βάλει, είναι 4 συναγερμοί σε 1. Αν υποθετικά είχαμε μια 4όροφη πολυκ/κια, κ ο Pavloa έμενε ισόγειο, μπορούσε να βάλει από 1 πληκτρολόγιο σε κάθε όροφο, κ ο καθ ενας να έχει τον δικό του συναγερμό. Δλδ 70€ πληκ/γιο + 50€ ή σειρήνα + κάτι παγίδες κ ραντάρ, θα στοίχιζε στο κάθε διαμέρισμα γύρω στα 150€ ο συναγερμός. 👍😊

Όλοι οι συναγερμοί έχουν 1 Τμήμα, του Pavloa έχει 4, κάθε τμήμα κ 1 σπίτι ή 1ας συναγερμός αυτόνομος, το αυτόνομος σε ( ). !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...