Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Stageo είπε

Καλημερίζω τον συμφορουμίτη . . Mp123. Παρατήρησα ότι γράφεις στον φίλο sacurtele για 2 σειρήνες, Επίσης, να επιλέξει, φτηνή κεντρική μονάδα, κ φτηνό πληκτρολόγιο, Συμπεραίνω ότι τα λες βάση προσωπικής εμπειρίας. Κανένας ! Μα κανένας, τεχνικός εγκαταστάτης, ΔΕΝ θα πρότεινε κάτι παρόμοιο. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί, ξεκινώντας από την αξιοπιστία, προχωρώντας στα λάθη (της μοναδας) κ τελειώνοντας με το θέμα της Υγρασίας, που σε 1 χρόνο (Ίσως), είναι ήδη άχρηστη η κεντρική μονάδα. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που πρέπει να εξετάσει κάποιος, προκειμένου να αποφασίσει ΌΧΙ τι θέλει, αλλά τι (Πρέπει) να βάλει, που σίγουρα, δημιουργεί πονοκέφαλο η όλη διαδικασία ενασχόλησης με το θέμα αυτό. 1) Οι 2 σειρήνες α) πρέπει να τις υποστηρίζει η κεντρική πλακέτα του συναγερμού, διαφορετικά χρειάζεται extra τροφοδοτικό, όποτε αλλάζει κατά πολύ το ποσό που έχει προ- υπολογίσει ο κάτοχος, β) το κόστος συντήρησης αλλάζει αυτομάτως με κάτι τέτοιο, γ) πολύ λίγα σπίτια έχουν 2 σειρήνες, κ οι λόγοι είναι πολλοί, που δεν μπορούμε να τους απαριθμίσουμε μέσα από εδώ. Βεβαίως !!! Αυτή είναι η Άποψή σου, είναι καλοδεχούμενη κ τη σέβομαι, κ έχεις κάθε δικαίωμα να την λες κ να τη γραφεις. Αλλά . . Το γραπτό το δικό μου, το έγραψα, για να δουν όσοι τους ενδιαφέρει, ότι ΔΕΝ είναι απόλυτα Έτσι, απλά είναι μια άποψη αυτή η δική σου, Όχι ότι υπάρχει Μόνο αυτή. Παραδειγματικά θα αναφέρω, ότι κάποιος θέλει να αγοράσει 1 αυτοκίνητο, κ ρωτάει το forum : Τι αυτοκίνητο να πάρω λέτε ??? Κ κάποιος συμφορουμίτης του λέει . . Fiat να πάρεις, είναι τα καλύτερα. 😊 Υγ. Και τα beam απενεργοποιούνται.

Πάντα φιλικά, με την έννοια της συμμετοχής στο διάλογο. !!! 👍😊

Καλημέρα, χωρίς να έχω διαβάσει παρακάτω, διαχειρίσιμο συναγερμό απο απόσταση, έχει η sigma (για όλα τα βαλάντια) 👍😊 πάρε τηλ κ ρώτα.

Καλημέρα, Ο Pavloa, έχει βάλει επαγγελματικό συναγερμό της sigma τον έβαλε κ τον σετάρισε μόνος του. Ουσιαστικά ! (Δεν ξέρω αν το ξερει) ο συναγερμός που έχει βάλει, είναι 4 συναγερμοί σε 1. Αν υποθετικά είχαμε μια 4όροφη πολυκ/κια, κ ο Pavloa έμενε ισόγειο, μπορούσε να βάλει από 1 πληκτρολόγιο σε κάθε όροφο, κ ο καθ ενας να έχει τον δικό του συναγερμό. Δλδ 70€ πληκ/γιο + 50€ ή σειρήνα + κάτι παγίδες κ ραντάρ, θα στοίχιζε στο κάθε διαμέρισμα γύρω στα 150€ ο συναγερμός. 👍😊

Όλοι οι συναγερμοί έχουν 1 Τμήμα, του Pavloa έχει 4, κάθε τμήμα κ 1 σπίτι ή 1ας συναγερμός αυτόνομος, το αυτόνομος σε ( ). !!!

Φυσικα καλοδεχουμενα οτι λες.  εγω σπιτι εβαλα κεντρικη μοναδα ,πληκτρολογιο, δυο εσωτερικοι ανιχνευτες και εξωτερικη  σειρηνα της roel ( στα μισα λεφτα απο την paradox ) 7 χρονια πολυ ικανοποιημενος.οι σενσορες τυπου κουρτινας ειναι της paradox ενω τα beam δεν θυμαμε.   O ιδιος ο εγκαταστατης μου προτεινε roel ενω εγω ηθελα ολα της  paradox. Δεν ειχε κερδος γιατι πηγα εγω και πηρα οτι υλικα μου ειχε πει.οταν λεω για δυο σειρηνες δεν εβαλα δυο μεγαλες με .μια μεγαλη εξω συν την μια του εσωτερικου χωρου αντι να την βαλω μεσα την εβαλα στο πισω μπαλκονι.ο συναγερμος 7 χρονια ειναι αψογος παρολο που αλλαξα σπιτι πριν δυο χρονια και τον πηρα στο καινουργιο. φυσικα καθε μηνα τουλαχιστον του κανω τεστ για να δω πως λειτουργει σωστα.. πολυ σπανια να δω δωσει λαθος συναγερμο.στα εφτα χρονια δυο τρεις φορες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην λέμε μόνο για ακριβά συστήματα, συναγερμός roiscok (208cn), με noname ραντάρ κτλ, εγκατάστασης από εμάς τους ίδιους (πατερα-γιο), δεν έχει δώσει ποτέ λάθος συναγερμό σε 6 χρόνια. 

Αντίστοιχα και άλλος caddx (πάλι με noname ραντάρ), ούτε αυτός μας έχει δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2018 στις 9:01 ΠΜ, Stageo είπε

.....διαχειρίσιμο συναγερμό απο απόσταση, έχει η sigma....

Καλημέρα

Έχουμε βάλει συναγερμό sigma aeolus στο σπίτι στην επαρχία (προς το παρον είναι άδειο, αλλά θα μετακομίσουμε του χρόνου λόγω συνταξιοδότησης).

Έχει κάρτα sim cosmote αλλά στις δοκιμές που κάνουμε δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε με το κινητό, καθώς μας λέει αδύνατο σήμα ή κάτι τέτοιο!

Ο τεχνικός αλλά και η εταιρία μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το σήμα της κινητής.

Αλλά εμείς δεν βλέπουμε να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα καθώς μέχρι και streaming video βλέπουμε όταν είμαστε εκεί αλλά και όταν λείπουμε βλέπουμε και ακούμε από τις κάμερες τα πάντα!

Οι κάμερες είναι συνδεμένες με ρούτερ που έχει άλλη sim κάρτα.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Καλημέρα

Έχουμε βάλει συναγερμό sigma aeolus στο σπίτι στην επαρχία (προς το παρον είναι άδειο, αλλά θα μετακομίσουμε του χρόνου λόγω συνταξιοδότησης).

Έχει κάρτα sim cosmote αλλά στις δοκιμές που κάνουμε δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε με το κινητό, καθώς μας λέει αδύνατο σήμα ή κάτι τέτοιο!

Ο τεχνικός αλλά και η εταιρία μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το σήμα της κινητής.

Αλλά εμείς δεν βλέπουμε να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα καθώς μέχρι και streaming video βλέπουμε όταν είμαστε εκεί αλλά και όταν λείπουμε βλέπουμε και ακούμε από τις κάμερες τα πάντα!

Οι κάμερες είναι συνδεμένες με ρούτερ που έχει άλλη sim κάρτα.

Τι μπορεί να φταίει?

Δυστυχώς παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ σε γκαράζ. Ενώ το κινητό μου πιάνει μια χαρά, το ρημαδο-κοντρόλ του συναγερμού δεν έχει σήμα! Πιστεύω οτι οι κεραίες τους είναι της πλάκας, δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. Όταν μετέφερα το κοντρόλ του συναγερμού (απλά για να τεστάρω) παραέξω, έβρισκε σήμα! Και μάλιστα μιλάω για γκαράζ που δεν είναι υπόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/11/2018 στις 10:06 ΠΜ, SB_1957 είπε

Καλημέρα

Έχουμε βάλει συναγερμό sigma aeolus στο σπίτι στην επαρχία (προς το παρον είναι άδειο, αλλά θα μετακομίσουμε του χρόνου λόγω συνταξιοδότησης).

Έχει κάρτα sim cosmote αλλά στις δοκιμές που κάνουμε δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε με το κινητό, καθώς μας λέει αδύνατο σήμα ή κάτι τέτοιο!

Ο τεχνικός αλλά και η εταιρία μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το σήμα της κινητής.

Αλλά εμείς δεν βλέπουμε να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα καθώς μέχρι και streaming video βλέπουμε όταν είμαστε εκεί αλλά και όταν λείπουμε βλέπουμε και ακούμε από τις κάμερες τα πάντα!

Οι κάμερες είναι συνδεμένες με ρούτερ που έχει άλλη sim κάρτα.

Τι μπορεί να φταίει?

Το ποιο πιθανό είναι να μην πιάνει καλό σήμα η μονάδα του συναγερμού που έχει την sim, αν πιάνουν τα χέρια σου, βρες την κεραία της μονάδας, και τράβηξε 1 καλώδιο πλεντάζ ομωαξονικό, θωρακισμένο, έξω από το σπίτι κ ίσως 80% να λυθεί το πρόβλημά σου. 👍😊

Στις 28/11/2018 στις 10:21 ΠΜ, Stamer είπε

Δυστυχώς παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ σε γκαράζ. Ενώ το κινητό μου πιάνει μια χαρά, το ρημαδο-κοντρόλ του συναγερμού δεν έχει σήμα! Πιστεύω οτι οι κεραίες τους είναι της πλάκας, δεν ξέρω να το εξηγήσω αλλιώς. Όταν μετέφερα το κοντρόλ του συναγερμού (απλά για να τεστάρω) παραέξω, έβρισκε σήμα! Και μάλιστα μιλάω για γκαράζ που δεν είναι υπόγειο.

 Καλημέρα, Μήπως, Λέω Μήπως αν αλλάξεις μπαταρία στο Control, διορθωθεί η κατάσταση  ?? Αν Όχι, άνοιξε προσεκτικά το control, κ αν έχει κάποιο μικρό καλωδιάκη μόνο του μες το κέλυφος, που να μην είναι συνδεδεμένη η μια άκρη του (να είναι στον αέρα), αλλά εντός του κελύφους) μάκρυνέ το 10 πόντους κ άστο να κρέμεται έξω απ το control, ίσως έτσι λυθεί το πρόβλημά σου. 👍😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Stageo είπε

Καλημέρα, Μήπως, Λέω Μήπως αν αλλάξεις μπαταρία στο Control, διορθωθεί η κατάσταση  ?? Αν Όχι, άνοιξε προσεκτικά το control, κ αν έχει κάποιο μικρό καλωδιάκη μόνο του μες το κέλυφος, που να μην είναι συνδεδεμένη η μια άκρη του (να είναι στον αέρα), αλλά εντός του κελύφους) μάκρυνέ το 10 πόντους κ άστο να κρέμεται έξω απ το control, ίσως έτσι λυθεί το πρόβλημά σου. 👍😊

Η μπαταρία είναι ok αλλά γενικά παίζει με ρεύμα μόνιμα έτσι κι αλλιώς. Τώρα όσο αφορά την κεραία, δεν θα περίμενα να βρω χύμα καλωδιάκι κεραίας gsm που να μπορώ εγώ να το προεκτείνω. Μπορεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Δεν θυμάμαι πόσο εύκολα ανοίγει το πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας παιδια θα ηθελα τα φωτα σας , 

Κανω ανακαινιση στο σπιτι ,το οποιο σημαινει σπασμενα πατωματα και τρυπες στους τοιχους για αλλαγη υδραυλικων και ηλεκτρολογικων (περαστικα μου) και ειμαστε στα ηλεκτρολογικα ... μιλωντας με τους ηλεκτρολογους μου εκαναν προταση για εγκατασταση συναγερμου ενσυρματου , να περασουν δλδ τα καλωδια στο σπιτι να υπαρχουν για μελλοντικη τοποθετηση..

Τωρα στις ερωτησεις ..

-Ασυρματος συναγερμος η ενσυρματος ??

- Αφου γινει η ενσυρματη εγκατασταση ποιο το κοστος στη συνεχεια για την εγκατασταση ενος αξιοπιστου συναγερμου

-Σαν τιμη εγκαταστασης των καλωδιων (200 ευρω) ειναι καλη ??

Δεν εχω ιδεα παιδια , οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει , ευχαριστω εκ των προτερων ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Knives είπε

Γεια σας παιδια θα ηθελα τα φωτα σας , 

Κανω ανακαινιση στο σπιτι ,το οποιο σημαινει σπασμενα πατωματα και τρυπες στους τοιχους για αλλαγη υδραυλικων και ηλεκτρολογικων (περαστικα μου) και ειμαστε στα ηλεκτρολογικα ... μιλωντας με τους ηλεκτρολογους μου εκαναν προταση για εγκατασταση συναγερμου ενσυρματου , να περασουν δλδ τα καλωδια στο σπιτι να υπαρχουν για μελλοντικη τοποθετηση..

Τωρα στις ερωτησεις ..

-Ασυρματος συναγερμος η ενσυρματος ??

- Αφου γινει η ενσυρματη εγκατασταση ποιο το κοστος στη συνεχεια για την εγκατασταση ενος αξιοπιστου συναγερμου

-Σαν τιμη εγκαταστασης των καλωδιων (200 ευρω) ειναι καλη ??

Δεν εχω ιδεα παιδια , οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει , ευχαριστω εκ των προτερων ..

Μακριά απο ασύρματους φτηνιάρικους.  Για να βάλεις ασύρματο και καλό πρέπει να βάλεις πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Όσο για τον ενσύρματο ανάλογα τι μάρκα θα βάλεις και τι περιφερειακά.(+) τι θα σου πάρει για να στον τοποθετήσει.

Δες για sigma  s-pro, με 300-400 ευρώ βάζεις έναν πάρα πολύ καλό συναγερμό.

Για τα καλώδιο δεν ξέρω να σου πω.. Πόσα μέτρα θα βάλεις, με πόσους αγωγούς, αν είναι με αντιπαρασιτικό ή το απλό. Παίζουν ρόλο όλα αυτά στην τιμή του καλωδίου.

ΔΙάβασε λίγο πιο πάνω να πάρεις μια ιδέα με το τι προτείνω.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ζητάν 200 ευρώ για καλώδια.Το 96 που έβαλα εγώ μου ζήτησαν 1000 δρχ το μέτρο!!!Τα έβαλα μόνος μου και ήταν 150 μέτρα. Δηλ πριν 23 χρόνια ζήτησαν 450 ευρώ. Ωραίες εποχές έτρεχε το χρημα και ο καθένας ζήταγε ότι του κστεβαινε στην κεφάλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ξεθαβω το θεμα για γνωμη απο καποιον που ξερει. Θελω να κανω smart το συναγερμο στο σπιτι, και μου προτεινουν την εφαρμογη alienmobile+ που ειναι συμβατη με το συναγερμο που εχω ηδη, Την χρησιμοποιει κανεις; Ειναι αξιοπιστη;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inim.alienmobileplus&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

Φτιάχνω το σπίτι από την αρχή και ήρθε η στιγμή για να δω για συναγερμό. Μπορεί κάποιος να με προτείνει κάτι αξιόπιστο καθώς με 2-3 αναζητήσεις δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.

Το βασικό που μου έρχεται στο μυαλό και θα ήταν καλό να έχω είναι ειδοποιήσεις-κλήσεις στο κινητό.

Θέλω αν υπάρχει κάτι σε σετ-έτοιμο, δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να ψάχνω πχ ξεχωριστό κέντρο, ραντάρ κτλπ από φίλους σε ποστ που διάβασα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, teoqq είπε

Καλησπέρα σας,

Φτιάχνω το σπίτι από την αρχή και ήρθε η στιγμή για να δω για συναγερμό. Μπορεί κάποιος να με προτείνει κάτι αξιόπιστο καθώς με 2-3 αναζητήσεις δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.

Το βασικό που μου έρχεται στο μυαλό και θα ήταν καλό να έχω είναι ειδοποιήσεις-κλήσεις στο κινητό.

Θέλω αν υπάρχει κάτι σε σετ-έτοιμο, δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να ψάχνω πχ ξεχωριστό κέντρο, ραντάρ κτλπ από φίλους σε ποστ που διάβασα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα. Όλοι οι συναγερμοί αν τους συνδέσεις με την τηλεφωνική γραμμή μπορούν να σε ειδοποιήσουν στα τηλέφωνα που θα ορίσεις. Επίσης υπάρχουν κάποια module που μπαίνουν στον συναγερμό και μπορείς να χειρίζεσαι τον πίνακα απο την εφαρμογή που θα κατεβάσεις στο κινητό σου.

Θα τον εγκαταστήσεις εσύ ή κάποιος επαγγελματίας?

Θέλεις να καλύψεις και εξωτερικούς χώρους ή μόνο τους εσωτερικούς? 

Πρέπει να μελετήσεις τον χώρο να δεις πόσα ραντάρ, μαγνητάκια κτλ. θα χρειαστείς, να δεις που θα μπει ο πίνακας.

Τα 'ετοιμα πακέτα συνήθως έχουν τα φθηνά ραντάρ και σειρήνες κτλ οπότε δεν συμφέρει να το πάρεις. Μπορείς να τα πάρεις ένα ένα απο το ίδιο κατάστημα.

Εγώ θα σου προτείνω Sigma s-pro ή sigma apollo.

Η σειρά s-pro είναι επαγγελματική αλλά έχουν λίγες διαφορές με τον apollo. Η επαγγελματική σειρά δεν πωλείτε έξω αλλά μπορείς να τον παραγγείλεις και να στον φέρουν.

(Για τον πίνακα και τον πληκτρολόγιο έβαλα τα link απο την επίσημη σελίδα επειδή δεν υπάρχουν στα eshop, μπορείς να πάρεις τηλ στον mimiko αλλά και στον tridima και να τα παραγγείλεις, τα προιόντα που έχω βάλει υπάρχουν και στον tridima)

Πίνακας: https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πίνακες-s-pro/S-PRO-32

Πληκτρολόγιο: https://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/πληκτρολόγια-s-pro/proteus-kpw-rfid Μπορείς να κάνεις όπλιση αφόπλιση με κάρτες αντι για κωδικό https://www.emimikos.gr/Epektaseis-SIGMA/ ( κοίτα τις 2 πρώρες σειρές) Το ίδιο πληκτρολόγιο βγαίνει σε απλό χωρίς τον καρταναγνώστη και είναι πιο φθηνό)

Επέκταση ζωνών: https://www.emimikos.gr/ZEM-08/

Σειρήνα: https://www.emimikos.gr/sigma/VENUS-PLUS/

Usb για προγραμματισμό μέσω του υπολογιστή (προαιρετικά): https://www.emimikos.gr/USB-to-mini-USB-LDL/

Ραντάρ: https://www.emimikos.gr/BINGO/  και για πιο καλά μπορείς να πας στα bosch  https://www.emimikos.gr/BOSCH/ISC-BPR2-W12/

Μαγνητάκια: https://www.emimikos.gr/DC-1561W/

Συσκευή ελέγχου πίνακα μέσω τηλεφώνου: https://www.emimikos.gr/RTM-01/

Εφεδρική επικοινωνία: https://www.emimikos.gr/Sigma/Orion-G/

Διαχείριση πίνακα μέσω της εφαρμογήςhttps://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/sigma-s-pro/tcp-ip-interfaces-s-pro/IXION-IP-C

Ανιχνευτές καπνού που καλό είναι να βάλεις 2-3: https://www.emimikos.gr/ID-100/

Μπαταρία για τον πίνακα: https://www.emimikos.gr/PT7.2-12-PATTERN/

Μπαταρία για την σειρήνα: https://www.emimikos.gr/Ultracell/UL2.4-12/

Οτι απορία έχεις μπορείς να ρωτήσεις.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες. 

Αύριο θα πάω σε ένα κατάστημα εδώ στην περιοχή μου (με τον οποίο έχω καλές σχέσεις) οπότε θα πάρω μια άποψη και λογικά θα μου το περάσει αυτός, εκτός αν είναι κάτι εύκολο που θα μπορούσα να το κάνω και εγώ αλλά λόγω χρόνου το πιο πιθανό είναι να το περάσει κάποιος επαγγελματίας.

Εγώ έτσι όπως βλέπω το χώρο μου(θέλω μόνο εσωτερικό χώρο να καλύψω) πιστεύω ότι θα χρειαστώ 2 ραντάρ, 4 μαγνητάκια για μπαλκονόπορτες, θέλω σειρήνα (γιατί είδα έτοιμα σετ που δεν έχουν) και αν είναι να βάλω ανιχνευτές καπνού λογικά 2 το πολύ.

Από τα παραπάνω που αναφέρεις κατάλαβα τα 1.πίνακας,2.πληκτρολόγιο,3.σειρήνα,4.ραντάρ,5.μαγνητάκια και τα έξτρα(δηλαδή μπαταρίες κτλπ), αλλά δεν κατάλαβα τα κομμάτια επέκταση ζωνών και εφεδρική επικοινωνία. Τα χρειάζομαι αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teoqq είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες. 

Αύριο θα πάω σε ένα κατάστημα εδώ στην περιοχή μου (με τον οποίο έχω καλές σχέσεις) οπότε θα πάρω μια άποψη και λογικά θα μου το περάσει αυτός, εκτός αν είναι κάτι εύκολο που θα μπορούσα να το κάνω και εγώ αλλά λόγω χρόνου το πιο πιθανό είναι να το περάσει κάποιος επαγγελματίας.

Εγώ έτσι όπως βλέπω το χώρο μου(θέλω μόνο εσωτερικό χώρο να καλύψω) πιστεύω ότι θα χρειαστώ 2 ραντάρ, 4 μαγνητάκια για μπαλκονόπορτες, θέλω σειρήνα (γιατί είδα έτοιμα σετ που δεν έχουν) και αν είναι να βάλω ανιχνευτές καπνού λογικά 2 το πολύ.

Από τα παραπάνω που αναφέρεις κατάλαβα τα 1.πίνακας,2.πληκτρολόγιο,3.σειρήνα,4.ραντάρ,5.μαγνητάκια και τα έξτρα(δηλαδή μπαταρίες κτλπ), αλλά δεν κατάλαβα τα κομμάτια επέκταση ζωνών και εφεδρική επικοινωνία. Τα χρειάζομαι αυτά;

Ο συγκεκριμένος συναγερμός είναι πανευκολος στον προγραμματισμό του.

Όσο για την εγκατάσταση θα πρέπει να δεις που θα μπει ο πίνακας, το πληκτρολόγιο, τα ραντάρ  κτλ, ώστε να τραβήξεις καλώδια. Αυτό είναι εύκολο αλλά το δύσκολο είναι να τα πας απο σημεία που να μην φαίνεται το καλώδιο.

οπότε λίγα θα χρειαστείς, ξεκίνα με αυτά και αργότερα το μελετάς και αν ειναι βάζει εξωτερικά ραντάρ ή ότι άλλο χρειαστείς.

Ο πίνακας που σου πρότεινα δέχεται μέχρι 32 ζώνες, έχει 8 ζώνες και με διπλασιασμό πάει στις 16 ζώνες. Την πλακέτα επέκτασης θα σου χρειαστεί μόνο αν δεν σου φτάνουν οι ζώνες του πίνακα ( που στην δικιά σου περίπτωση φτάνουν και περισσεύουν) ώστε να βάλεις και τις άλλες 16 οπότε θα έχει σύνολο 32 ζώνες.

Η εφεδρική επικοινωνία μπαίνει και αυτή προεραιτικά. Ο συναγερμός θα συνδεθεί με το σταθερό τηλέφωνο. Αν σε περίπτωση λόγο βλάβης, σου κόψει κάποιος το καλώδιο ή οτιδήποτε άλλο τότε δεν θα σε ειδοποιήσει αν υπάρξει παραβίαση. Και εδώ έρχεται ο gsm (εφεδρική επικοινωνία) το συνδέεις και αυτό με τον συναγερμό  βάζει μια κάρτα sim και σε  ειδοποιεί μόνο όταν δεν μπορέσει να κάνει κλίση απο το σταθερό.

Πάνε κάνε μια έρευνα και ρώτα αν δουλέυει τον συγκεκριμένο αλλιώς οτι άλλο σου προτείνουν.

Ρίξε και εδώ μια ματιά https://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=341

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον κινέζικο να πάρω; 

Θέλω να έχει παγίδες στα παράθυρα (να χτυπάει σειρήνα όταν ανοίγουν) και εξώπορτα και αν έχει ειδοποίηση μέσω wifi στο κινητό μου. 

 

Είδα κάποιους με ~80€ από gearbest και banggood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...