Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγω εχω βαλει στις μπαλκονοπορτες τυπου κουρτινας paradox, στην εξωπορτα beam. Μην μπερδευεσε με τους ανοιχνευτες ογκου. Οι τυπου κουρτινας πιανουν στο μισο μετρα και το beam οταν ο αλλος πλησιασει αρα δεν εχεις θεμα να πιανει τα παντα. Κεντρικη μοναδα βαλε  οικονομικη και το ιδιο οικονομικο πληκτρολογιο. Οι αισθητηρες και οι δυο σειρηνες. πρεπει να ειναι καλοι paradox, sigma κλπ. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα ο κλεφτη. Τωρα κατι μαγνητακια που βαζουν ολοι ειναι τζαμπα λεφτα. Το θεμα ειναι να μην μπει μεσα. Με 700 ευρω μαζι με την τοποθετηση εισαι οκ. Ασε που οι πιο πολλοι εγκαταστατες δεν εχουν ιδεα απο τυπου κουρτινας. Πασαρουν κατι βλακειες μαγνητακια η κατι ογκου εσωτερικου χωρου και ο πιο πολυς κοσμος το χαβει οτι εχει ασφαλεια. 

proc-ABI10-1086-310x400.jpg

460-paradox-.jpg

 

ερωτησεις ισως και αφελεις

αυτα τα πραγματα δεν θα χτυπησουν απο μελισσες/ζωύφια/ζωάκια; μου έχει συμβεί πχ αυτο με ρανταρ εσωτερικο και αναγκάστηκα να μειώσω την ευαισθησία

επίσης όταν λέει εμβέλεια 50 μέτρα αυτό στην πόρτα, μην γελάσεις σοβαρά ρωτάω, είσαι στο σπίτι και φεύγεις και θέλεις να βάλεις συναγερμό, πρέπει να απομακρυνθείς πρώτα 50 μετρα αλλιως θα χτυπήσει; και γκουγκλάροντας και τα δύο και βλέποντας ότι λειτουργούν με ακτίνες και πιάνουν κίνηση(;), ποιά η διαφορά τους και το ένα κάνει για πόρτα και το άλλο για μπαλκόνια

 

επίσης κακώς βγάζεις άχρηστα τα ραντάρ και τι εννοώ: χτυπάει το ένα ραντάρ λόγω κίνησης ζωιφίου και είσαι πχ 500 χλμ μακρυά. Αφού δεν είναι σήμα παραβίασης αλλά εσωτερικό, περιμένεις λίγο, αν εξαπλωθεί σήμα σε όλα τα ραντάρ κάτι τρέχει, αν όχι, δεν ξεσηκώνεσαι τζάμπα (αυτό μου έχει τύχει) ή επίσης (αυτό το υποθέτω) αν ρε αδερφέ τρυπήσουν την σκεπή και μπούνε από τα κεραμίδια, ή τέλος πάντων είσαι μέσα, έχεις βάλει περιμετρική όπλιση με ζώνη bypass αφήνοντας/ξεχνώντας ένα παράθυρο ανοιχτό, γιατί να μην έχεις και την ασφάλεια του ραντάρ

 

ανέλυσε μας όμως για αυτα τα 2 που λες, ακουγεται ενδιαφέρον

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, le vent nous porterAAAA είπε

ερωτησεις ισως και αφελεις

αυτα τα πραγματα δεν θα χτυπησουν απο μελισσες/ζωύφια/ζωάκια; μου έχει συμβεί πχ αυτο με ρανταρ εσωτερικο και αναγκάστηκα να μειώσω την ευαισθησία

επίσης όταν λέει εμβέλεια 50 μέτρα αυτό στην πόρτα, μην γελάσεις σοβαρά ρωτάω, είσαι στο σπίτι και φεύγεις και θέλεις να βάλεις συναγερμό, πρέπει να απομακρυνθείς πρώτα 50 μετρα αλλιως θα χτυπήσει; και γκουγκλάροντας και τα δύο και βλέποντας ότι λειτουργούν με ακτίνες και πιάνουν κίνηση(;), ποιά η διαφορά τους και το ένα κάνει για πόρτα και το άλλο για μπαλκόνια

επίσης κακώς βγάζεις άχρηστα τα ραντάρ και τι εννοώ: χτυπάει το ένα ραντάρ λόγω κίνησης ζωιφίου και είσαι πχ 500 χλμ μακρυά. Αφού δεν είναι σήμα παραβίασης αλλά εσωτερικό, περιμένεις λίγο, αν εξαπλωθεί σήμα σε όλα τα ραντάρ κάτι τρέχει, αν όχι, δεν ξεσηκώνεσαι τζάμπα (αυτό μου έχει τύχει) ή επίσης (αυτό το υποθέτω) αν ρε αδερφέ τρυπήσουν την σκεπή και μπούνε από τα κεραμίδια, ή τέλος πάντων είσαι μέσα, έχεις βάλει περιμετρική όπλιση με ζώνη bypass αφήνοντας/ξεχνώντας ένα παράθυρο ανοιχτό, γιατί να μην έχεις και την ασφάλεια του ραντάρ

ανέλυσε μας όμως για αυτα τα 2 που λες, ακουγεται ενδιαφέρον

Οι εξωτερικές κουρτίνες και τα beams είναι ειδικά και εξωτερική χρήση και έχει διάφορες προστασίες ώστε να μην δώσει συναγερμός απο κάποιο ζωύφιο, αέρα, ήλιο κτλ.

Και στα εξωτερικά ραντάρ παίζουμε με την ευαισθησία ώστε να το ρυθμίσουμε σωστά στα μέτρα μας για να μην δώσει ψευδοσυναγερμό.

Πάντα όλα τα ραντάρ ακόμη και τα εξωτερικά θα δώσουν ψεύτικο συναγερμό 2-3 φορές τον χρόνο. όσο καλά και να τα έχεις ρυθμίσει.

Τι εννοούμε όταν λέμε εμβέλεια 50 μέτρα... Έχουμε για παράδειγμα μια αυλή και θέλουμε να βάλουμε beams. Το ένα θα μπει στην αρχή της αυλής και το ζευγάρι του μπορόυμε να το τοποθετήσουμε ως 50 μέτρα μακριά. Μπορεί να θέλουμε 30,40 μέτρα. Αυτό σου λέέει οτι πιάνω μέχρρι 50 μέτρα μακριά ..

Το beams κάνει μια αόρατη ακτίνα μεταξύ τους και αν περάσει κάτι ανναμέσα και κόψει την ακτίνα τότε θα δώσει συναγερμό.

Οι κουρτίνες που λέμε αυτές πιάνουν μέχρι 12 μέτρα .Αυτές μπαίνουν στα παράθυρα ή στις πόρτες απο την εξωτερική μεριά.. Κάνουν μια αόρατη κουρτίνα και αν κάποιος πλησιάσει το παράθυρο ή την πόρτα τότε θα δώσει συναγερμό.

http://sigmasec.gr/site/index.php?route=product/download/get&download_id=124

Εσύ όταν θέλεις να οπλίσεις τον συναγερμό θα πρέπει να έχεις ρυθμίσει τον χρόνο που θέλεις ώστε να βγείς απο το σπίτι πριν οπλίσει.

Τώρα αν έχεις βάλει έξω απο την πόρτα σου κάποιο beams ή κουρτίνα εκεί ή θα ρυθμίσεις τον χρόνο εισόδου στα 20-30 δευτερόλεπτα και να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις και να μπεις μέσα να αφοπλίσεις τον συναγερμό ή θα πρέπει να έχεις τηλεχειρισμό ώστε να το αφοπλίσεις απο έξω.

Τα εσωτερικά ραντάρ αλλά και να μαγνητάκια πάντα χρειάζονται.

Οπότε αν δώσει συναγερμό απο έξω και μετά δώσει και απο μέσα  τότε ναι κάτι τρέχει. Αν δεν έχει μέσα ραντάρ θα χτυπήσει μια φορά ο συναγερμός θα μπουν μέσα και μετά ανενόχλητοι  θα κλέβουν. Ή για το χψ λόγο κάτι έπαθε το εξωτερικό ραντάρ και δεν έδωσε συναγερμό πάλι θα μπουν και δεν θα τους πάρεις χαμπάρι.

Όταν είσαι μέσα στο σπίτι τα εσωτερικά ραντάρ ο συναγερμός τα βγάζει εκτός. Αλλιώς δεν θα μπορούσες να κυκλοφορείς μέσα στο σπίτι.

Αν έχεις αφήσει το παράθυρο ανοιχτό θα σε προστατέψει η εξωτερική κουρτίνα που έχεις βάλει. Εγώ έτσι να έχω κάνει.. Το βράδυ βάζω περιμετρική όπλιση και κοιμάμαι με μισό κατεβασμένα πατζούρια αλλά τα παράθυρα ανοιχτά.. Αν κάποιος πλησιάσει το παράθυρο να δώσει συναγερμό.

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

ερωτησεις ισως και αφελεις

αυτα τα πραγματα δεν θα χτυπησουν απο μελισσες/ζωύφια/ζωάκια; μου έχει συμβεί πχ αυτο με ρανταρ εσωτερικο και αναγκάστηκα να μειώσω την ευαισθησία

επίσης όταν λέει εμβέλεια 50 μέτρα αυτό στην πόρτα, μην γελάσεις σοβαρά ρωτάω, είσαι στο σπίτι και φεύγεις και θέλεις να βάλεις συναγερμό, πρέπει να απομακρυνθείς πρώτα 50 μετρα αλλιως θα χτυπήσει; και γκουγκλάροντας και τα δύο και βλέποντας ότι λειτουργούν με ακτίνες και πιάνουν κίνηση(;), ποιά η διαφορά τους και το ένα κάνει για πόρτα και το άλλο για μπαλκόνια

επίσης κακώς βγάζεις άχρηστα τα ραντάρ και τι εννοώ: χτυπάει το ένα ραντάρ λόγω κίνησης ζωιφίου και είσαι πχ 500 χλμ μακρυά. Αφού δεν είναι σήμα παραβίασης αλλά εσωτερικό, περιμένεις λίγο, αν εξαπλωθεί σήμα σε όλα τα ραντάρ κάτι τρέχει, αν όχι, δεν ξεσηκώνεσαι τζάμπα (αυτό μου έχει τύχει) ή επίσης (αυτό το υποθέτω) αν ρε αδερφέ τρυπήσουν την σκεπή και μπούνε από τα κεραμίδια, ή τέλος πάντων είσαι μέσα, έχεις βάλει περιμετρική όπλιση με ζώνη bypass αφήνοντας/ξεχνώντας ένα παράθυρο ανοιχτό, γιατί να μην έχεις και την ασφάλεια του ραντάρ

ανέλυσε μας όμως για αυτα τα 2 που λες, ακουγεται ενδιαφέρον

Ακροβως οπως τα λεει ο pavloa ειναι. Τα εξωτερικα στο μπαλκονι τα εχω ρυθμισει στις 10 μοιρες  περιπου στο μισο μετρα απο το παραθυρο θα χτυπισει συναγερμος. Τα ζωιφια δεν τα πιανει αλλα μια γατα θα την πιασει. Τωρα για τα εσωτερικου χωρου ρανταρ δεν τα χρειαζομε γιατι ειναι διαμερισμα και δεν εχω θεμα. Αν ειχα κεραμιδια η' θεμα τετοιο φυσικα θα ειχα βαλει εσωτερικου χωρου ρανταρ. Ο χρονος που λες για να φυγεις τον οπλιζεις με τηλεχειρισμο. 

Ο πιο πανω συμφορουμιτης το κατεχει το θεμα. Απο τους λιγους. Οταν ηθελα να βαλω συναγερμο απι τους τρεις που φωναξα μονο ο ενας καταλαβε τι σκοπο ειχα. Κανεις δεν ηξερε απο τυπου κουρτινας και beam. Οι δυο πηγαν να μου πασαρουν ογκομετρικου τυπου και μαγνητακια. Μου εδιναν προσφορα 1200 ευρω με τα μαγνητακια που εχουν τζαμπα ενω αυτος που τελικα πηρε την δουλεια 700 ευρω με τα τυπου κουρτινας και beam. Το βασικο ειναι οι σενσορες να ειναι καλοι. Εγω εχω σενσορες και σειρηνα της paradox, μοναδα και πληκτρολογιο της roel. 5 χρονια τωρα ολα οκ. Φυσικα καθε δυο εβδομαδες κανεις και ενα τεστ στο συστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου έβαλε συναγερμό DSC (Digital Security Controls)
Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1979 με έδρα το Τορόντο και στον ίδιο όμιλο ανήκουν και οι εταιρείες BENTEL (πυρανίχνευση) και Sur-Guard.
Οι κεντρικές εγκαταστάσεις παραγωγής της βρίσκονται στον Καναδά και στην Ιταλία. 
Ειναι ευχαριστημένος και έχει support 24/7 ένω είναι και σχετικά φτηνοτεροι απο αλλους.
Ο μάστορας κανει τη διαφορα παντως αναλογα με το τι θελει να σπρωξει για την καλυτερη προμηθεια ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυγουστο επεσα και εγω θυμα διαρρηξης και εβαλα συναγερμο της Sigma. Πριν το κανω βεβαια, διαβασα αρκετα πληροφοριες για τα προιοντα, τον τροπο λειτουργιας, τη μεθοδο τοποθετησης και τη φιλοσοφια της υποθεσης συναγερμος. Πολλές πληροφοριες αποκομισα απο το φορουμ hlektronika.gr και απο καποια τοπικ στο ινσομνια. Οι γνωστες παντως ελεγαν μην βαζετε κινεζοσυναγερμους αλλα μονο επωνυμους απο Ευρωπη ή USA. Η Sigma ειναι ελληνικη εταιρεια αλλα ειναι στο χωρο δεκαετιες και βγαζει καλα προιοντα με αψογες οδηγιες χρησης στη γλωσσα μας. Επισης πολλοι εμπιστευονται την Καναδικη μαρκα Paradox αλλά και άλλες μαρκες που πηρε το ματι μου οπως Bosch, Crow, siemens, cadxx.

Οικονομικη λυση με επωνυμους κατασκευαστες μπορει να γίνει μονο με ενσυρματη εγκατασταση διοτι για  ασυρματo πακετο χρειαζεται ακριβο και αξιοπιστο συστημα που να λειτουργει σωστα και να μην μπορει να μπλοκαριστει με jammers απο τους κακοποιους. Επισης, καποιοι επαγγελματικοι συναγερμοι της sigma δεν πωλουνται στη λιανικη ουτε μεσω ιντερνετ παρα μονο μεσω εξουσιοδοτημενων dealers και τεχνικων. Νομιζω οτι αυτα τα πακετα ειναι δυσκολο να προγραμματιστουν/σεταριστουν απο απλους αδαεις χρηστες, ετσι απαιτειται εμπειρος τεχνικος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω μια παρένθεση. Εγώ ήθελα συναγερμό με διαχείριση απο το κινητό μου, να έχει τηλεχειριστήριο , να μπορώ να τον ρυθμίζω μόνος μου κλπ. Δυστυχώς paradox κλπ δεν έχουν κάτι τέτοιο. Ο μόνος συναγερμός που είχε ότι ήθελα στην αγορά ήταν o Jablotron με τιμή 1000+

https://www.jablotron.com/en/katalog-produktu/automation/jablotron-100/

 

Οι Paradox καλοί και χρυσοί και αξιοπιστοι, αλλά τεχνολογικά είναι >10 χρόνια πίσω. Απευθύνονται στον άσχετο χρήστη που θα πληρώνει κάθε φορά εγκατάσταση / παραμετροποίηση και γενικά να μην θες να ασχολείσαι μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ και τον pavloa και τον mp3, δυστυχώς ενώ σε θεωρητικό επίπεδο μου "λύσατε" τα χέρια, σε πρακτικό λόγω επαρχίας μέσα στην φύση κυριολεκτικά, φοβάμαι ότι τα συχνά εμφανιζόμενα πτηνά θα ενεργοποιούν και τις κουρτίνες και τα άλλα και θα λαχταράμε είτε εκεί είτε εξ' αποστάσεως τζάμπα

θα το ψάξω με τον τεχνικό μου παρ' όλα αυτά και σίγουρα είναι πολύ βοηθητικό για όποιον θέλει να βάλει συναγερμό σε αστική περιοχή

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αυτο που θα βαλεις τελικα να σου δωσει οσο λιγοτερα false alarm γινεται γιατι μετα χανει την αξιπιστια του ο συναγερμος. 

Επειδη μενω σε ισογειο με αυλη επελεξα και εγω να μην βαλω beams γιατι θα με τρελαιναν οι γατες καθε βραδυ. 

To 90% παντως ειναι ο μαστορας. Αυτος θα σε καθοδηγησει αναλογα το χωρο σου και απο αυτον εξαρταται να τα εγκαταστησει σωστα . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sacurtele είπε

Καλησπέρα στο φορουμ , αφού λοιπόν μου άνοιξαν το σπίτι πρόσφατα αποφάσισα να βάλω συναγερμό ... Και μιας και δεν έχω γνώσεις σχετικά με το θέμα αποφάσισα να έρθω εδώ για άλλη μια φορά.

Ψάχνω για συναγερμό ασύρματο , μικρό διαμέρισμα , 1 πόρτα (1 μαγνήτης) , 2 μπαλκονόπορτες διπλές συρόμενες σε 2 διαφορετικά δωμάτια και σκέφτομαι απλά να βάλω 2 ραντάρ σε αυτά , θα είμαι οκ πιστεύετε? Έχω δει τους eTiger και τους Chuango μέχρι τώρα και σκέφτομαι κάτι από αυτά.  Μια γνώμη για τις εταιρίες αυτές ? Κάποια αντιπρόταση ?

https://www.bmac.gr/alarm-systems-/aw1_chuango_asurmato-susthma-sunagermou_wifi_me-seirhna_bmac.html
https://www.bmac.gr/chuango_h4_plus_wifi_gsm_smart-home_sistima_sinagermou_h4-plus-kit2.html

Ευχαριστώ πολύ!

Τον G5 τον είχα μέχρι φέτος για χρόνια, δεν λέω ότι δεν είναι καλός, για τα λεφτά του είναι, αλλά... αν μπορείς να πας σε κάτι καλύτερο χρηματικά, κ ενσύρματο, σίγουρα θα είναι καλύτερα. 👍😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα απεφευγα ασυρματο. Εκτος του οτι για να παρεις κατι αξιοπιστο θα ξεφυγεις σε κοστος , υπαρχει παντα ο κινδυνος των jammer. 

Αρχικα και εγω ετσι σκεφτομουν γιατι η γυναικα γκρινιαζε προκαταβολικα για τις καλωδιωσεις αλλα το τελικο αποτελεσμα την διεψευσε. Ο εγκαταστατης ηταν καλλιτεχνης και εκανε την καλωδιωση ετσι ωστε να φαινεται ελαχιστα . 

Μελλοντικα ισως βαλω beams στις βεραντες για να αφηνω κανενα πατζουρι ανοιχτο το καλοκαιρι και θα βαλω και gsm και πυρανιχνευση. Προς το παρον , με παγιδες και ρανταρ ειμαι καλυμμενος. Μηδεν false alarm , αμεση ειδοποιηση στο κινητο και ομολογω οτι εχουμε νοιωσει παραπανω ασφαλης μιας και οι γυφτοι εχουν κατακλεψει την περιοχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος κάποιο κατάστημα / επαγγελματία στην Θεσσαλονίκη καλό ώστε να απευθυνθώ για να διαλέξω τι είναι καταλληλότερο για το χώρο μου και να καταλήξω τελικά σε κάτι ?
Άρχισα να ζαλίζομαι λίγο με όλα αυτά ... Ενσύρματος / ασύρματος , Beam , κουρτίνες , radar , μαγνήτες...

Προς το παρόν πάντως  το επικρατέστερο είναι https://www.bmac.gr/alarm-systems-/chuango_h4_plus_wifi_gsm_smart-home_sistima_sinagermou_h4-plus-kit2.html .
Από ενσύρματα δεν έχω ψάξει κάτι μόνος ακόμη .

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο σκοπος ειναι να αποτρεψεις τον ερασιτεχνη&ευκαιριακο κλεφτη και η λεια δεν ειναι πινακες ζωγραφικης αξιας μυριων τοτε απο προσωπικη εμπειρια προτεινω αυτο.

https://www.edision.gr/el/detail/fuaa35001a-smartvest-wireless-alarm-basic-set

Ασυρματο, αξιοπιστο, με δυνατοτητες επεκτασης και για τα λεφτα του αρκετα καλο.

https://www.kotsovolos.gr/site/kipos-ergaleia-spiti/asfaleia/kit-synagermwn/178210-abus-fuaa35001a-smartvest-wireless-alarm-basic-set?cmicc=skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Βάζω μια παρένθεση. Εγώ ήθελα συναγερμό με διαχείριση απο το κινητό μου, να έχει τηλεχειριστήριο , να μπορώ να τον ρυθμίζω μόνος μου κλπ. Δυστυχώς paradox κλπ δεν έχουν κάτι τέτοιο. Ο μόνος συναγερμός που είχε ότι ήθελα στην αγορά ήταν o Jablotron με τιμή 1000+

https://www.jablotron.com/en/katalog-produktu/automation/jablotron-100/

Οι Paradox καλοί και χρυσοί και αξιοπιστοι, αλλά τεχνολογικά είναι >10 χρόνια πίσω. Απευθύνονται στον άσχετο χρήστη που θα πληρώνει κάθε φορά εγκατάσταση / παραμετροποίηση και γενικά να μην θες να ασχολείσαι μαζί του.

Και ο sigma έχει αυτά που θέλεις. Μπες στην σελίδα τους/.

15 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

ευχαριστώ πολύ και τον pavloa και τον mp3, δυστυχώς ενώ σε θεωρητικό επίπεδο μου "λύσατε" τα χέρια, σε πρακτικό λόγω επαρχίας μέσα στην φύση κυριολεκτικά, φοβάμαι ότι τα συχνά εμφανιζόμενα πτηνά θα ενεργοποιούν και τις κουρτίνες και τα άλλα και θα λαχταράμε είτε εκεί είτε εξ' αποστάσεως τζάμπα

θα το ψάξω με τον τεχνικό μου παρ' όλα αυτά και σίγουρα είναι πολύ βοηθητικό για όποιον θέλει να βάλει συναγερμό σε αστική περιοχή

 

Κοίτα και εγώ σε μονοκατοικία μένω και κυκλοφορούν πολλές γάτες και πουλιά ...Σπάνια να  δώσει ψεύτικο συναγερμό..Αν στο τοποθετήσει και στο ρυθμίσει σωστά τότε αντε να έχεις 3-4 ψέυτικους συναγερμούς τον χρόνο.. Μην βάλεις κάποιο φτηνιάρικο...

12 ώρες πριν, james9tito είπε

Εγω παντως θα απεφευγα ασυρματο. Εκτος του οτι για να παρεις κατι αξιοπιστο θα ξεφυγεις σε κοστος , υπαρχει παντα ο κινδυνος των jammer. 

Αρχικα και εγω ετσι σκεφτομουν γιατι η γυναικα γκρινιαζε προκαταβολικα για τις καλωδιωσεις αλλα το τελικο αποτελεσμα την διεψευσε. Ο εγκαταστατης ηταν καλλιτεχνης και εκανε την καλωδιωση ετσι ωστε να φαινεται ελαχιστα . 

Μελλοντικα ισως βαλω beams στις βεραντες για να αφηνω κανενα πατζουρι ανοιχτο το καλοκαιρι και θα βαλω και gsm και πυρανιχνευση. Προς το παρον , με παγιδες και ρανταρ ειμαι καλυμμενος. Μηδεν false alarm , αμεση ειδοποιηση στο κινητο και ομολογω οτι εχουμε νοιωσει παραπανω ασφαλης μιας και οι γυφτοι εχουν κατακλεψει την περιοχη. 

Τα καλώδιο αν είναι "μάγκας" αυτός που θα στο περάσει δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου, εγώ τα πέρασα μόνος μου και σχεδόν δεν φαίνονται. 

Τα beams σε βεράντα δεν ξέρω αν θα σε καλύψουν... καλύτερα να βάλεις κουρτίνες σε κάθε μπαλκονόπορτα.

Το gsm είναι καλό να το βάλεις για να έχεις εφεδρική επικοινωνία σε περίπτωση που πάθει κάτι το σταθερό.

Και πυρανιχνευτές καλό είναι να βάλεις... Εναν την κουζίνα και έναν πάνω απο τον πινακα του σπιτιού.

Αν έχεις sigma  κοίτα το ixion ip/g αντί για gsm. http://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/συστήματα-sigma/gsm-gprs-interfaces/IXION-IP-G

Και η εφαρμογή http://smobile.gr/

4 ώρες πριν, Sacurtele είπε

Ξέρει κάποιος κάποιο κατάστημα / επαγγελματία στην Θεσσαλονίκη καλό ώστε να απευθυνθώ για να διαλέξω τι είναι καταλληλότερο για το χώρο μου και να καταλήξω τελικά σε κάτι ?
Άρχισα να ζαλίζομαι λίγο με όλα αυτά ... Ενσύρματος / ασύρματος , Beam , κουρτίνες , radar , μαγνήτες...

Προς το παρόν πάντως  το επικρατέστερο είναι https://www.bmac.gr/alarm-systems-/chuango_h4_plus_wifi_gsm_smart-home_sistima_sinagermou_h4-plus-kit2.html .
Από ενσύρματα δεν έχω ψάξει κάτι μόνος ακόμη .

Ευχαριστώ πολύ .

Αν μπορείς να αποφύγεις τα ασύρματα...Καλύτερα να γεμίσεις το σπίτι καλώδια που μελλοντικά μπορείς να τα καλύψεις (για παράδειγμα όταν βάψεις το σπίτι) παρά να φοβάσαι μην σου "χακάρουν" τα ραντάρ και μπουκάρουν. Για θεσσαλονίκη έχω ένα τηλ που τον είχα γνωρίσει στην Βέροια..Περνούσε sigma σε εναν γείτονα και  μιλήσαμε.Αν θελεις να σου στείλω σε μήνυμα το τηλ.

15 ώρες πριν, nickmanak είπε

Αυγουστο επεσα και εγω θυμα διαρρηξης και εβαλα συναγερμο της Sigma. Πριν το κανω βεβαια, διαβασα αρκετα πληροφοριες για τα προιοντα, τον τροπο λειτουργιας, τη μεθοδο τοποθετησης και τη φιλοσοφια της υποθεσης συναγερμος. Πολλές πληροφοριες αποκομισα απο το φορουμ hlektronika.gr και απο καποια τοπικ στο ινσομνια. Οι γνωστες παντως ελεγαν μην βαζετε κινεζοσυναγερμους αλλα μονο επωνυμους απο Ευρωπη ή USA. Η Sigma ειναι ελληνικη εταιρεια αλλα ειναι στο χωρο δεκαετιες και βγαζει καλα προιοντα με αψογες οδηγιες χρησης στη γλωσσα μας. Επισης πολλοι εμπιστευονται την Καναδικη μαρκα Paradox αλλά και άλλες μαρκες που πηρε το ματι μου οπως Bosch, Crow, siemens, cadxx.

Οικονομικη λυση με επωνυμους κατασκευαστες μπορει να γίνει μονο με ενσυρματη εγκατασταση διοτι για  ασυρματo πακετο χρειαζεται ακριβο και αξιοπιστο συστημα που να λειτουργει σωστα και να μην μπορει να μπλοκαριστει με jammers απο τους κακοποιους. Επισης, καποιοι επαγγελματικοι συναγερμοι της sigma δεν πωλουνται στη λιανικη ουτε μεσω ιντερνετ παρα μονο μεσω εξουσιοδοτημενων dealers και τεχνικων. Νομιζω οτι αυτα τα πακετα ειναι δυσκολο να προγραμματιστουν/σεταριστουν απο απλους αδαεις χρηστες, ετσι απαιτειται εμπειρος τεχνικος.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..ΟΙ ασύρματοι συναγερμοί δεν αξίζουν...Ασε που ανεβαίνει το κόστος στα ρανταρ, μαγνητάκια, Σκέψου οτι ένα μαγνητάκι κοστίζει 10 ευρώ.

Ενώ με 10 ευρώ πόσα ενσύρματα παίρνεις.

Η sigma πράγματι είναι χρόνια στον χώρο. Τον πρώτο συναγερμό που είχαν βάλει οι γονείς μου ήταν το 1992 και ήταν sigma.Ακόμη υπάρχει αυτός ο συναγερμός μαζί με την σειρήνα και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά φαντάσου εναν πίνακα με κλειδί για όπλιση/αφόπλιση και μόνο με 4-5 ζώνες. Στο καταστημα μου ο παλιός ήταν συναγερμός ήταν sigma αλλα πριν 4-5 χρόνια τα έπαιξε 1992 και αυτός. Η σειρήνα χάλασε πέρσι τον χειμώνα sigma και αυτή.  

Και εγώ απο το  hlektronika.gr ξεκίνησα και τον έστησα σιγά σιγά.

Εσύ λογικά πέρασες τον apollo?

Εγώ πήρα την επαγγελματική σειρά s-pro. 

όπως είπες δεν τα πουλάνε στα eshop παρά μόνο σε επαγγελματίες. Απλα εγώ τον αγόρασα και του είπα θα τον περάσω μόνος μου..

Στον προγραμματισμό είναι το ίδιο με τον apollo. Αν δεις τα manual απο τον apollo και απο τον s-pro θα δεις λίγες διαφορές.

Τον προγραμματισμό τον έκανα μόνος μου αφού πρώρα διάβασα το manual και ρώτησα 2-3 πράγματα..

Ειδικά αν περάσεις το πρόγραμμα και συνδεθείς με τον υπολογιστή τότε είναι γελοίος ο προγραμματισμός.

Πιο δύσκολο ήταν να περάσω καλώδια ανινχευτές κτλ. παρά να τον προγραμματίσω.

 

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2018 στις 1:18 ΠΜ, pavloa είπε

Και ο sigma έχει αυτά που θέλεις. Μπες στην σελίδα τους/.

Κοίτα και εγώ σε μονοκατοικία μένω και κυκλοφορούν πολλές γάτες και πουλιά ...Σπάνια να  δώσει ψεύτικο συναγερμό..Αν στο τοποθετήσει και στο ρυθμίσει σωστά τότε αντε να έχεις 3-4 ψέυτικους συναγερμούς τον χρόνο.. Μην βάλεις κάποιο φτηνιάρικο...

Τα καλώδιο αν είναι "μάγκας" αυτός που θα στο περάσει δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου, εγώ τα πέρασα μόνος μου και σχεδόν δεν φαίνονται. 

Τα beams σε βεράντα δεν ξέρω αν θα σε καλύψουν... καλύτερα να βάλεις κουρτίνες σε κάθε μπαλκονόπορτα.

Το gsm είναι καλό να το βάλεις για να έχεις εφεδρική επικοινωνία σε περίπτωση που πάθει κάτι το σταθερό.

Και πυρανιχνευτές καλό είναι να βάλεις... Εναν την κουζίνα και έναν πάνω απο τον πινακα του σπιτιού.

Αν έχεις sigma  κοίτα το ixion ip/g αντί για gsm. http://sigmasec.gr/site/συστήματα-συναγερμού/συστήματα-sigma/gsm-gprs-interfaces/IXION-IP-G

Και η εφαρμογή http://smobile.gr/

Αν μπορείς να αποφύγεις τα ασύρματα...Καλύτερα να γεμίσεις το σπίτι καλώδια που μελλοντικά μπορείς να τα καλύψεις (για παράδειγμα όταν βάψεις το σπίτι) παρά να φοβάσαι μην σου "χακάρουν" τα ραντάρ και μπουκάρουν. Για θεσσαλονίκη έχω ένα τηλ που τον είχα γνωρίσει στην Βέροια..Περνούσε sigma σε εναν γείτονα και  μιλήσαμε.Αν θελεις να σου στείλω σε μήνυμα το τηλ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..ΟΙ ασύρματοι συναγερμοί δεν αξίζουν...Ασε που ανεβαίνει το κόστος στα ρανταρ, μαγνητάκια, Σκέψου οτι ένα μαγνητάκι κοστίζει 10 ευρώ.

Ενώ με 10 ευρώ πόσα ενσύρματα παίρνεις.

Η sigma πράγματι είναι χρόνια στον χώρο. Τον πρώτο συναγερμό που είχαν βάλει οι γονείς μου ήταν το 1992 και ήταν sigma.Ακόμη υπάρχει αυτός ο συναγερμός μαζί με την σειρήνα και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά φαντάσου εναν πίνακα με κλειδί για όπλιση/αφόπλιση και μόνο με 4-5 ζώνες. Στο καταστημα μου ο παλιός ήταν συναγερμός ήταν sigma αλλα πριν 4-5 χρόνια τα έπαιξε 1992 και αυτός. Η σειρήνα χάλασε πέρσι τον χειμώνα sigma και αυτή.  

Και εγώ απο το  hlektronika.gr ξεκίνησα και τον έστησα σιγά σιγά.

Εσύ λογικά πέρασες τον apollo?

Εγώ πήρα την επαγγελματική σειρά s-pro. 

όπως είπες δεν τα πουλάνε στα eshop παρά μόνο σε επαγγελματίες. Απλα εγώ τον αγόρασα και του είπα θα τον περάσω μόνος μου..

Στον προγραμματισμό είναι το ίδιο με τον apollo. Αν δεις τα manual απο τον apollo και απο τον s-pro θα δεις λίγες διαφορές.

Τον προγραμματισμό τον έκανα μόνος μου αφού πρώρα διάβασα το manual και ρώτησα 2-3 πράγματα..

Ειδικά αν περάσεις το πρόγραμμα και συνδεθείς με τον υπολογιστή τότε είναι γελοίος ο προγραμματισμός.

Πιο δύσκολο ήταν να περάσω καλώδια ανινχευτές κτλ. παρά να τον προγραμματίσω.

Καλημέρα, Pavloa . . Έχεις σκεφτεί να δουλέψεις σαν εγκαταστάτης συναγερμών ?? Υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση εγκαταστατών, αρκετά καλή αμοιβή, αλλά δεν ξέρω αν έχεις κάποιο πτυχίο που να μπορεί να υποστηρίζει την ικανότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pavloa Το ixion Που μου προτεινεις απο οτι ειδα δεν κανει για sigma apollo που εχω . Προς το παρον εχω βαλει Ups στο router και την εξτρα πλακετα που με ειδοποιει στο κινητο ποια ζωνη παραβιαστηκε , ενω μπορω να κανω και οπλιση αφοπλιση απομακρυσμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...