Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Greg9 είπε

Το 3ο απο αυτά που έγραψες. Έπρεπε να είμαι λίγο πιο σαφής 🙄

Θες να πάρεις ρεύμα από το φωτιστικό λοιπόν.

  • Υπάρχει πρίζα στο σημείο που τροφοδοτεί το φωτιστικό ή γίνεται με δομημένη καλωδίωση από τον τοιχο?
  • Μπορείς να κόψεις το καλώδιο και να βάλεις θηλυκό βύσμα σούκο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Θες να πάρεις ρεύμα από το φωτιστικό λοιπόν.

  • Υπάρχει πρίζα στο σημείο που τροφοδοτεί το φωτιστικό ή γίνεται με δομημένη καλωδίωση από τον τοιχο?
  • Μπορείς να κόψεις το καλώδιο και να βάλεις θηλυκό βύσμα σούκο?

Φέραμε ηλεκτρολόγο τελικά για να είμαστε σίγουροι και έκανε ότι ήταν να γίνει, γιατί χρειάστηκε και για άλλη δουλειά. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν συναγερμοι που να υποστηριζουν και να διαχειριζονται εξωτερικες καμερες;
ή τουλαχιστον καποιο αλλο συστημα που να δουλευει μαζι ωστε να ενεργοποιουνται οι καμερες οταν οπλιζει ο συναγερμος

δεν παλευονται τα alerts και οι ειδοποιησεις απο καμερες οταν βγαινει καποιος στο μπαλκονι. Εκτος οτι ειναι αγχωτικο κατανταει να μην δινεις πραγματικη σημασια στο γεγονος και να την πατησεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, bjj-p είπε

Υπαρχουν συναγερμοι που να υποστηριζουν και να διαχειριζονται εξωτερικες καμερες;
ή τουλαχιστον καποιο αλλο συστημα που να δουλευει μαζι ωστε να ενεργοποιουνται οι καμερες οταν οπλιζει ο συναγερμος

δεν παλευονται τα alerts και οι ειδοποιησεις απο καμερες οταν βγαινει καποιος στο μπαλκονι. Εκτος οτι ειναι αγχωτικο κατανταει να μην δινεις πραγματικη σημασια στο γεγονος και να την πατησεις...

Αν πάρεις κάποιο επώνυμο καταγραφικο όπως για παράδειγμα αυτό https://www.skroutz.gr/s/12759921/Hikvision-DS-7208HUHI-K1.html

Αν δεις από πίσω έχει είσοδο αλλά και έξοδο που μπορεί να συνδεθεί με συναγερμό ώστε να καταγραφεί όταν δωθεί συναγερμός. 

Μπορείς να τι συνδέσεις με όλους τους συναγερμούς.

Τώρα αν έχεις απλές ασύρματες κάμερες δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

 

Επεξ/σία από pavloa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Ajax που εχει αναφερθει πιο πανω εχει ασυρματους αισθητηρες τυπου ρανταρ με ενσωμετωμενη καμερα η οποια τραβαει διαδοχικες φωτος μονο σε περιπτωση που εντοπισει κινηση.

Δεν χρειαζεται καταγραφικο κλπ, ειναι κατευθειαν προσβασιμες απο το app.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bjj-p είπε

Υπαρχουν συναγερμοι που να υποστηριζουν και να διαχειριζονται εξωτερικες καμερες;
ή τουλαχιστον καποιο αλλο συστημα που να δουλευει μαζι ωστε να ενεργοποιουνται οι καμερες οταν οπλιζει ο συναγερμος

δεν παλευονται τα alerts και οι ειδοποιησεις απο καμερες οταν βγαινει καποιος στο μπαλκονι. Εκτος οτι ειναι αγχωτικο κατανταει να μην δινεις πραγματικη σημασια στο γεγονος και να την πατησεις...

Εγω χρησιμοποιω arlo καμερες που με iftt τις εχως ρυθμισει οταν λειπουμε ολοι απο το σπιτι να ενεργοποιουνται και οταν καποιος επιστρεφει να απενεργοποιουνται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εγω χρησιμοποιω arlo καμερες που με iftt τις εχως ρυθμισει οταν λειπουμε ολοι απο το σπιτι να ενεργοποιουνται και οταν καποιος επιστρεφει να απενεργοποιουνται .

Αυτες που εχω τωρα ειναι αυτονομες ενσυρματες και ασυρματες που εχουν motion detection και στελνουν alert σε app.αλλα λειτουργουν 24/7 οποτε και οταν εισαι μεσα στο σπιτι και μετακινησε στο περιβαλλοντα χωρο θα στειλουν ειδόποιηση και καταγραφη.

πως το πετυχαινεις μεσα απο το IFTT. Ποιο ειναι το trigger point οτι λειπεις ωστε να μπουν σε λειτουργια;

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Αν πάρεις κάποιο επώνυμο καταγραφικο όπως για παράδειγμα αυτό https://www.skroutz.gr/s/12759921/Hikvision-DS-7208HUHI-K1.html

Αν δεις από πίσω έχει είσοδο αλλά και έξοδο που μπορεί να συνδεθεί με συναγερμό ώστε να καταγραφεί όταν δωθεί συναγερμός. 

Μπορείς να τι συνδέσεις με όλους τους συναγερμούς.

Τώρα αν έχεις απλές ασύρματες κάμερες δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Δεν με ικανοποιει αυτο καθως δεν θελω να δωσω πατημα στον χωρο του σπιτιου στην κακια στιγμη. Στις αυτονομες ειδοποιησε πρωτου φτασει να χτυπησει συναγερμος και εχεις πολλα περιθωρια αντιδρασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αυτες που εχω τωρα ειναι αυτονομες ενσυρματες και ασυρματες που εχουν motion detection και στελνουν alert σε app.αλλα λειτουργουν 24/7 οποτε και οταν εισαι μεσα στο σπιτι και μετακινησε στο περιβαλλοντα χωρο θα στειλουν ειδόποιηση και καταγραφη.

πως το πετυχαινεις μεσα απο το IFTT. Ποιο ειναι το trigger point οτι λειπεις ωστε να μπουν σε λειτουργια;

Δεν με ικανοποιει αυτο καθως δεν θελω να δωσω πατημα στον χωρο του σπιτιου στην κακια στιγμη. Στις αυτονομες ειδοποιησε πρωτου φτασει να χτυπησει συναγερμος και εχεις πολλα περιθωρια αντιδρασης...

Εχω βαλει την εφαρμογη life στα κινητα της οικογενειας .Μεσω ifttt ελεγχεται αν λειπουμε απο το σπιτι μεσω της life και τοτε ενεργοποιουνται οι καμερες.Αν μπεις στο ifttt.com θα παρεις μθα ιδεα πως δουλευει ολο το συστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα,

ηθελα μια γνωμη για τον ασυρματο στναγερμο ajax! Ειναι αξιοπιστος; Σε τι κατηγορια ανηκει; Επισης εχω δει και τον jumbletron! Θα ηθελα καποια πληροφορια και γι αυτον!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fredd0 είπε

Ajax εχω, τον προτεινω ανεπιφυλακτα. Απλα κρατα στο μυαλο σου οτι δεν ειναι και ιδιαιτερη οικονομικη λυση

Εχω παρει προσφορα για ajax και για jubletron! Με τραβαει ο ajax απλα ο εγκαταστατης δεν ηξερε να τον πουλησει, ηταν λιγο βαριεστημενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια! Ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω τον ajax! Εχει κανεις εμπειρια για το καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη μπαταριας; Δεν ξερω και πρεπει να τον συνδεσω με κεντρο παρακολουθησης η αν ειναι περιττο! Επισης μου ειπανε για εναν συμαγερμο somfi! Τον ξερει κανεις; Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!

Επεξ/σία από Giorgosatene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Giorgosatene είπε

Καλησπερα παιδια! Ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω τον ajax! Εχει κανεις εμπειρια για το καθε ποτε χρειαζεται αλλαγη μπαταριας; Δεν ξερω και πρεπει να τον συνδεσω με κεντρο παρακολουθησης η αν ειναι περιττο! Επισης μου ειπανε για εναν συμαγερμο somfi! Τον ξερει κανεις; Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!

Αναλογα την χρηση μπορει να κρατησει η μπαταρια του εως και 7 χρονια.

Το θεμα ΚΛΣ ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. Αν συνδεθεις με ΚΛΣ αν βαρεσει συναγερμος σε ενημερωνουν κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Αναλογα την χρηση μπορει να κρατησει η μπαταρια του εως και 7 χρονια.

Το θεμα ΚΛΣ ειναι καθαρα δικη σου επιλογη. Αν συνδεθεις με ΚΛΣ αν βαρεσει συναγερμος σε ενημερωνουν κλπ κλπ.

Σε ευχαριστω για την πληροφορια! Προχωραω και ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος! Θα σας πω τις πρωτες εντυπωσεις μετα την εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένος γιατι ο Ajax είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, εκτός απο το υψηλό του κόστος...
Γι αυτό το λόγο και έπειτα απο μεγάλη έρευνα αγοράς προχώρησα σε παραγγελία κομματιών απο ebay shops Ουκρανίας.

Καθώς εκεί γίνεται η κατασκευή, αγοράζοντας τα απευθείας απο Ουκρανία γλυτώνεις το καπέλο απο διανομείς και καταστήματα λιανικής εδώ στην Ελλάδα. Το αποτέλεσμα είναι το τελικό κόστος να πέφτει κάτω απο το μισό.....

Όταν τα παραλάβω (ελπίζω να πάνε όλα καλά 😋) θα σας γράψω αναλυτικά εντυπώσεις και κόστη.

Επεξ/σία από kirmis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...