Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Nausik Οι επαφές που έχεις, είναι μέσα έξω (παντζούρια - τζάμια) ή απλές;

Μιλάει με εφαρμογή κινητού μέσω σταθερού ή έχεις έξτρα κάρτα sim;

Ups υπάρχει σε σταθερό ή/και στην παροχή του router με την GSM; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, pavloa είπε

Είναι πολύ καλός από ότι το έχω ψάξει αλλά η τιμή του δεν είναι για όλες τις τσέπες μαζί με την δική μου..

Αν το σηκώνει η τσέπη σου αγορασε τον Ajax.

Αλλιώς έναν από αυτούς που ανέφερες.

Δεν είναι πολύ πιο πάνω η τιμή, για παράδειγμα το starter kit + 2 κουρτίνες βγαίνει στα 480€ με τα παρακάτω:

  • Εσωτερικό hub / σειρήνα
  • 1 x MotionProtect
  • 1 x DoorProtect
  • 1 x SpaceControl
  • 2 x MotionProtect Curtain

Και μελλοντικά ίσως σκεφτόμουν για keypad & εξωτερική σειρήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kirmis είπε

Δεν είναι πολύ πιο πάνω η τιμή, για παράδειγμα το starter kit + 2 κουρτίνες βγαίνει στα 480€ με τα παρακάτω:

  • Εσωτερικό hub / σειρήνα
  • 1 x MotionProtect
  • 1 x DoorProtect
  • 1 x SpaceControl
  • 2 x MotionProtect Curtain

Και μελλοντικά ίσως σκεφτόμουν για keypad & εξωτερική σειρήνα.

Χωρις εξωτερικη σειρηνα τι να τον κανεις;

Εσωτερικη σειρηνα δε χρειαζεσαι αφου στελνει notifications (και σειρηνα) στο κινητο σου σε realtime. Επισης εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι τα υπολοιπα που δινει το κιτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kirmis είπε

Δεν είναι πολύ πιο πάνω η τιμή, για παράδειγμα το starter kit + 2 κουρτίνες βγαίνει στα 480€ με τα παρακάτω:

  • Εσωτερικό hub / σειρήνα
  • 1 x MotionProtect
  • 1 x DoorProtect
  • 1 x SpaceControl
  • 2 x MotionProtect Curtain

Και μελλοντικά ίσως σκεφτόμουν για keypad & εξωτερική σειρήνα.

Η τιμή είναι τσιμπιμένη.

Ενα μαγνητάκι  στοιχίζει γύρο στα 35 ευρώ, ενα εσωτερικό ραντάρ γύρο στα 55 ευρώ. Σκέψου οτι εγώ στο σπιτι έχω 5 ραντάρ, απο 55 το ένα θέλω 275 ευρώ μόνο για τα ραντάρ , αν βάλω και τα εξωτερικά τύπου κουρτίνα 8 τεμάχια, ανιχνευτές καπνού, για κάνε την πρόσθεση να δεις πόσο βαθιά πρέπει να βάλει κάποιος το χέρι του. Για τον ajax μιλάω φυσικά.

Εγώ με όλα αυτά που έβαλα στον sigma s-pro μου στοίχισε 1200 ευρώ. Αν έπαιρνα τον ajax δύο χιλιάρικα δεν θα μου έφταναν.

Εξωτερική σειρήνα χρειάζεται να τοποθετηθεί. Και αν είναι μεγάλο το σπίτι κανονικά θέλει 2 εξωτερικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pavloa είπε

Η τιμή είναι τσιμπιμένη.

Ενα μαγνητάκι  στοιχίζει γύρο στα 35 ευρώ, ενα εσωτερικό ραντάρ γύρο στα 55 ευρώ. Σκέψου οτι εγώ στο σπιτι έχω 5 ραντάρ, απο 55 το ένα θέλω 275 ευρώ μόνο για τα ραντάρ , αν βάλω και τα εξωτερικά τύπου κουρτίνα 8 τεμάχια, ανιχνευτές καπνού, για κάνε την πρόσθεση να δεις πόσο βαθιά πρέπει να βάλει κάποιος το χέρι του. Για τον ajax μιλάω φυσικά.

Εγώ με όλα αυτά που έβαλα στον sigma s-pro μου στοίχισε 1200 ευρώ. Αν έπαιρνα τον ajax δύο χιλιάρικα δεν θα μου έφταναν.

Εξωτερική σειρήνα χρειάζεται να τοποθετηθεί. Και αν είναι μεγάλο το σπίτι κανονικά θέλει 2 εξωτερικές.

Η τιμή των 480 για τα παρακάτω είναι οκ. Βάση τιμών σκρουτζ αν τα πάρεις ξεχωριστά ένα ένα απο το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο για το κάθε εξάρτημα έχουμε στο περίπου:

Hub = 171 ευρω

Motionprotect = 58 ευρω

Doorprotect = 35 ευρω

SpaceControl = 26 ευρω

Motionprotect Curtain x 2 = 200 ευρω (100 το ένα)

Συνολο = 490 ευρώ

Οπότε τα 480 που τα βρίσκει σαν κιτ ειναι οκ τιμή. Αν περιλαμβάνει και εσωτερική σειρήνα όπως λέει , τότε ακόμα πιο καλή η τιμή του κιτ. Προφανώς και είναι ακριβός ο ajax , αυτό δεν αμφισβητείται. Είναι όμως ο καλύτερος ασύρματος συναγερμός. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτήν την περίπτωση.

Επίσης βάζοντας ajax έχεις μηδαμινά κόστη εγκατάστασης σε σχέση με έναν ενσύρματο πχ.

Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να ξεκινήσεις με το κιτ και σιγά σιγά να τον επεκτείνεις. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 2.000 με το καλημέρα αν θες να βάλεις τα πάντα. Προτεραιοποιείς και αγοράζεις λίγα λίγα. Πχ ανιχνευτές καπνού, τελευταίοι ή και ποτέ...Πάντα όμως εχεις την επιλογή να τους βάλεις. Απλά τους αγοράζεις και τους τοποθετείς εκεί που θες και μέσω του app κι ενός QR code τους προσθέτεις στο σύστημα σου και τέλος. Είναι δηλαδή πανεύκολα παραμετροποιήσιμος και επεκτάσιμος με αποτέλεσμα να μη σε δεσμεύει να δώσεις όλα τα λεφτά με το καλημέρα.

Εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίωσης μάλλον δεν υπάρχει και καλύτερη επιλογή από τον ajax. Γνώμη μου είναι οτι ανταγωνίζεται και σε πολλά θέματα ξεπερνά και καλωδιακούς συναγερμούς. Η τιμή σίγουρα δεν είναι ένα απο αυτά πάντως.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Η τιμή των 480 για τα παρακάτω είναι οκ. Βάση τιμών σκρουτζ αν τα πάρεις ξεχωριστά ένα ένα απο το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο για το κάθε εξάρτημα έχουμε στο περίπου:

Hub = 171 ευρω

Motionprotect = 58 ευρω

Doorprotect = 35 ευρω

SpaceControl = 26 ευρω

Motionprotect Curtain x 2 = 200 ευρω (100 το ένα)

Συνολο = 490 ευρώ

Οπότε τα 480 που τα βρίσκει σαν κιτ ειναι οκ τιμή. Αν περιλαμβάνει και εσωτερική σειρήνα όπως λέει , τότε ακόμα πιο καλή η τιμή του κιτ. Προφανώς και είναι ακριβός ο ajax , αυτό δεν αμφισβητείται. Είναι όμως ο καλύτερος ασύρματος συναγερμός. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτήν την περίπτωση.

Επίσης βάζοντας ajax έχεις μηδαμινά κόστη εγκατάστασης σε σχέση με έναν ενσύρματο πχ.

Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να ξεκινήσεις με το κιτ και σιγά σιγά να τον επεκτείνεις. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 2.000 με το καλημέρα αν θες να βάλεις τα πάντα. Προτεραιοποιείς και αγοράζεις λίγα λίγα. Πχ ανιχνευτές καπνού, τελευταίοι ή και ποτέ...Πάντα όμως εχεις την επιλογή να τους βάλεις. Απλά τους αγοράζεις και τους τοποθετείς εκεί που θες και μέσω του app κι ενός QR code τους προσθέτεις στο σύστημα σου και τέλος. Είναι δηλαδή πανεύκολα παραμετροποιήσιμος και επεκτάσιμος με αποτέλεσμα να μη σε δεσμεύει να δώσεις όλα τα λεφτά με το καλημέρα.

Εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίωσης μάλλον δεν υπάρχει και καλύτερη επιλογή από τον ajax. Γνώμη μου είναι οτι ανταγωνίζεται και σε πολλά θέματα ξεπερνά και καλωδιακούς συναγερμούς. Η τιμή σίγουρα δεν είναι ένα απο αυτά πάντως.

Σίγουρα η τιμή είναι το αγκάθι, αλλα πέρα από το 0€ κόστος εγκατάστασης και τα σκαψίματα στο σπίτι βλέπω και μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τον top ενσύρματο ανταγωνισμό και στο κομμάτι του application. Έχει άπειρες ρυθμίσεις / monitor / logs και μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα στο setup σου απομακρυσμένα μεσω WiFi η 4G εσύ ή και επιπλέον άτομα εάν το επιλέξεις.

Εκτός της κεντρική πόρτα, δεν σκέφτομαι να βάλω παγίδες στις μπαλκονόπορτες γιατι θεωρώ πως σε περίπτωση διάρρηξής θα τρυπήσουν / σπάσουν την πόρτα. Οπότε με τις κουρτίνες και 1 ραντάρ πιστεύω θα είμαι ok.

Και τέλος με την εξωτερική σειρήνα έχεις δίκιο, είναι βασικό κομμάτι του setup που δεν πρέπει να λείπει.

Επεξ/σία από kirmis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kirmis είπε

Σίγουρα η τιμή είναι το αγκάθι, αλλα πέρα από το 0€ κόστος εγκατάστασης και τα σκαψίματα στο σπίτι βλέπω και μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με τον top ενσύρματο ανταγωνισμό και στο κομμάτι του application. Έχει άπειρες ρυθμίσεις / monitor / logs και μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα στο setup σου απομακρυσμένα εσύ ή και επιπλέον άτομα εάν το επιλέξεις.

Εκτός της κεντρική πόρτα, δεν σκέφτομαι να βάλω παγίδες στις μπαλκονόπορτες γιατι θεωρώ πως σε περίπτωση διάρρηξής θα τρυπήσουν / σπάσουν την πόρτα. Οπότε με τις κουρτίνες και 1 ραντάρ πιστεύω θα είμαι ok.

Και τέλος με την εξωτερική σειρήνα έχεις δίκιο, είναι βασικό κομμάτι του setup που δεν πρέπει να λείπει.

To app είναι από τα βασικά του πλεονεκτήματα, όπως επίσης και τα συνεχή firmware upgrades που φέρνουν και νέα features , δωρεάν!

Φίλος που τον έχει και τον ζηλεύω , πήρε πχ σε firmware update τη δυνατότητα δημιουργίας σεναρίων. Έτσι για παράδειγμα έχει βάλει σενάριο οπλισμού σε λειτουργία νυκτός κάθε βράδυ και αφοπλισμού το επόμενο πρωί. Διότι προηγουμένως, αρκετές νύχτες ξέχναγε να τον οπλίσει χειροκίνητα.

Υπάρχουν πάντως παγίδες με αισθητήρα σπασίματος τζαμιού. Όπως υπάρχουν και τα αντίστοιχα ραντάρ. Απο εκει και πέρα εννοείται οτι μπορείς να το στήσεις με κουρτίνες και με ραντάρ, αναλόγως τη διαρύθμιση των χώρων σου, για να σου βγει φθηνότερα και με την ιδανικότερη κάλυψη για κάθε σενάριο διάρρηξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Φίλος που τον έχει και τον ζηλεύω , πήρε πχ σε firmware update τη δυνατότητα δημιουργίας σεναρίων. Έτσι για παράδειγμα έχει βάλει σενάριο οπλισμού σε λειτουργία νυκτός κάθε βράδυ και αφοπλισμού το επόμενο πρωί. Διότι προηγουμένως, αρκετές νύχτες ξέχναγε να τον οπλίσει χειροκίνητα.

Αυτό μπορείς να το κάνεις στους περισσότερους συναγερμούς. Εγώ το έχω να αφοπλίζει το πρωί. Το βράδυ δεν το έχω προγραμματίσει επειδή ειδικά το καλοκαίρι μπαινοβγαίνουμε έξω στον κήπο οπότε δεν βολεύει να οπλίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kirmis είπε

Έχει άπειρες ρυθμίσεις / monitor / logs και μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα στο setup σου απομακρυσμένα εσύ ή και επιπλέον άτομα εάν το επιλέξεις.

Αυτό το έχω και εγώ με ενσύρματο honeywell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Η τιμή των 480 για τα παρακάτω είναι οκ. Βάση τιμών σκρουτζ αν τα πάρεις ξεχωριστά ένα ένα απο το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο για το κάθε εξάρτημα έχουμε στο περίπου:

Hub = 171 ευρω

Motionprotect = 58 ευρω

Doorprotect = 35 ευρω

SpaceControl = 26 ευρω

Motionprotect Curtain x 2 = 200 ευρω (100 το ένα)

Συνολο = 490 ευρώ

Οπότε τα 480 που τα βρίσκει σαν κιτ ειναι οκ τιμή. Αν περιλαμβάνει και εσωτερική σειρήνα όπως λέει , τότε ακόμα πιο καλή η τιμή του κιτ. Προφανώς και είναι ακριβός ο ajax , αυτό δεν αμφισβητείται. Είναι όμως ο καλύτερος ασύρματος συναγερμός. Ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις σε αυτήν την περίπτωση.

Επίσης βάζοντας ajax έχεις μηδαμινά κόστη εγκατάστασης σε σχέση με έναν ενσύρματο πχ.

Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να ξεκινήσεις με το κιτ και σιγά σιγά να τον επεκτείνεις. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 2.000 με το καλημέρα αν θες να βάλεις τα πάντα. Προτεραιοποιείς και αγοράζεις λίγα λίγα. Πχ ανιχνευτές καπνού, τελευταίοι ή και ποτέ...Πάντα όμως εχεις την επιλογή να τους βάλεις. Απλά τους αγοράζεις και τους τοποθετείς εκεί που θες και μέσω του app κι ενός QR code τους προσθέτεις στο σύστημα σου και τέλος. Είναι δηλαδή πανεύκολα παραμετροποιήσιμος και επεκτάσιμος με αποτέλεσμα να μη σε δεσμεύει να δώσεις όλα τα λεφτά με το καλημέρα.

Εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα καλωδίωσης μάλλον δεν υπάρχει και καλύτερη επιλογή από τον ajax. Γνώμη μου είναι οτι ανταγωνίζεται και σε πολλά θέματα ξεπερνά και καλωδιακούς συναγερμούς. Η τιμή σίγουρα δεν είναι ένα απο αυτά πάντως.

Δεν αμφιβάλω οτι είναι απο τους καλύτερους ασύρματους, και όπως είπες γλυτώνεις την καλωδίωση ειδικά σε δύσκολα σημεία, αλλά τα περιφερειακά του είναι ακριβά.

Δίκιο έχεις το σιγά σιγά να το επεκτείνεις έτσι το έχω κάνει και εγώ στο s-pro, κάθε λίγους μήνες αγόραζα και απο κάτι. Και το έφτασα στα 1200 και θέλω να βάλω 2-3 πράγματα ακόμη.

Αν μπορούσα και άντεχα θα έβαζα ajax, αλλά εδώ με το ζόρι έβαλα αυτόν που έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω συναγερμό σπιτιού αλλά λόγω ότι είμαι άσχετος και δεν έχω κάποιον υπόψιν μπορείτε να μου προτέινετε κάποιον?

Επίσης κάποια καλή εταιρία που να τον εγκαθιστά στην Αθήνα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να τοποθετήσω μια κάμερα εσωτερικού χώρου, αλλά η κάμερα  δυστυχώς λαμβάνει τροφοδοσία μέσω usb. Σκόπευα να τραβήξω ρεύμα από φωτιστικό. Υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω σύνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Greg9 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να τοποθετήσω μια κάμερα εσωτερικού χώρου, αλλά η κάμερα  δυστυχώς λαμβάνει τροφοδοσία μέσω usb. Σκόπευα να τραβήξω ρεύμα από φωτιστικό. Υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω σύνδεση?

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου.

  • θες πρόταση κάμερας?
  • θες πρόταση κάμερας που παιρνει τροφοδοσία απο usb?
  • Θες οδηγίες πως να πάρεις ρεύμα απο ένα φωτιστικό?
  • Τι θες?!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου.

  • θες πρόταση κάμερας?
  • θες πρόταση κάμερας που παιρνει τροφοδοσία απο usb?
  • Θες οδηγίες πως να πάρεις ρεύμα απο ένα φωτιστικό?
  • Τι θες?!!

Το 3ο απο αυτά που έγραψες. Έπρεπε να είμαι λίγο πιο σαφής 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...