Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

1) Ip 150 module. Δεν γνωριζω για το Αpple HomeKit.

2) Μπορείς να το κανεις, απλα ανεβάζεις το κόστος, καθοτι ο ενσύρματος ειναι πάντα ποιο οικονομικός απο εναν ασύρματο. Δεν την γνωρίζω αυτήν την μάρκα.

Σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξω το module.

Η Aqara είναι brand της Xiaomi. https://www.aqara.com/en/smart_home_starter_kit.html

Πως αιτιολογείς ότι είναι πιο φθηνοί; 2 φορές που έβαλα ενσύρματο το κόστος κυμάνθηκε μεταξύ 1500-2000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Πως αιτιολογείς ότι είναι πιο φθηνοί; 2 φορές που έβαλα ενσύρματο το κόστος κυμάνθηκε μεταξύ 1500-2000 ευρώ.

Και περιλάμβανε τι ακριβώς; Γιατί τα 1500-2000€ από μόνα τους, δεν δίνουν και πολλά στοιχεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Και περιλάμβανε τι ακριβώς; Γιατί τα 1500-2000€ από μόνα τους, δεν δίνουν και πολλά στοιχεία. 

Ακριβος. Και συμπληρώνω επισης οτι δεν γνωρίζουμε και πως δόθηκε αυτο το πόσο. Ειναι η τιμη των υλικών, ή ήρθε ο ΧΨ εγκ/της ή εταιρία και σου τον προμήθευσαν + εγκτασταση ?. Γιατι τοτε μπορει να ειναι και θεμα υπερ-κοστολόγησης. (Το εχω δει και ξανα αυτο το σενάριο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι ένα βήμα πριν βάλω παραγγελία ένα σετάκι ajax και θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: έχει νόημα να βάλω αισθητήρα κουρτίνας έξω απο την εξώπορτα; (είτε εσωτερικά εκεί που τελειώνει η ξύλινη κάσα είτε στον τοίχο, εξωτερικά της ξύλινης κάσας της πόρτας).

Και εξηγούμαι: δεδομένου ότι cctv απαγορεύεται σε κοινόχρηστο χώρο (δε ψήνομαι να βάλω έστω και αν χτυπάει μόνο την είσοδο μου για να αποφύγω τυχόν μπλεξίματα και γκρίνιες με άλλους ενοίκους), δεν είναι μία λύση ώστε να έχεις silent alarm όσο είσαι μέσα, σε περίπτωση που κάποιος την έχει στήσει έξω από την πόρτα; Φυσικά όταν φεύγεις εκτός και οπλίζεις τα πάντα, αυτή τη ζώνη τη βγάζεις εκτός.

 

Έχει λίγο καιρό που πέτυχα τσιγγάνα να στήνει αυτί έξω από τα διαμερίσματα και να χτυπάει κουδούνι σαν τρελή, φυσικά για να δει εάν και ποιοι βρίσκονται στα διαμερίσματα τους εκείνη την ώρα. Εγώ ήμουν μέσα, φυσικά δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί να είχε στήσει αυτί απ´έξω πριν αρχίσει να χτυπάει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostantisgr είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι ένα βήμα πριν βάλω παραγγελία ένα σετάκι ajax και θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: έχει νόημα να βάλω αισθητήρα κουρτίνας έξω απο την εξώπορτα; (είτε εσωτερικά εκεί που τελειώνει η ξύλινη κάσα είτε στον τοίχο, εξωτερικά της ξύλινης κάσας της πόρτας).

Και εξηγούμαι: δεδομένου ότι cctv απαγορεύεται σε κοινόχρηστο χώρο (δε ψήνομαι να βάλω έστω και αν χτυπάει μόνο την είσοδο μου για να αποφύγω τυχόν μπλεξίματα και γκρίνιες με άλλους ενοίκους), δεν είναι μία λύση ώστε να έχεις silent alarm όσο είσαι μέσα, σε περίπτωση που κάποιος την έχει στήσει έξω από την πόρτα; Φυσικά όταν φεύγεις εκτός και οπλίζεις τα πάντα, αυτή τη ζώνη τη βγάζεις εκτός.

Έχει λίγο καιρό που πέτυχα τσιγγάνα να στήνει αυτί έξω από τα διαμερίσματα και να χτυπάει κουδούνι σαν τρελή, φυσικά για να δει εάν και ποιοι βρίσκονται στα διαμερίσματα τους εκείνη την ώρα. Εγώ ήμουν μέσα, φυσικά δεν ξέρω πόση ώρα μπορεί να είχε στήσει αυτί απ´έξω πριν αρχίσει να χτυπάει.

Καλησπέρα,

Έχω φέρει τον επίσημο συνεργάτη της Ajax στο σπίτι μου για να κάνουμε τον σχεδιασμό. Μου πρότεινε απο τις 2 πλευρές του σπιτιού (ισόγειο) να τοποθετήσω 2 κουρτίνες και την εξωτεριξή σειρήνα. Στις 2 πλευρές αυτές δεν περνάει κανείς, ούτε ο σκύλος που έχω οπότε βολεύει. Στις κουρτίνες χτυπάει ο συναγερμός πριν την παραβίαση επομένως είναι μια καλή λύση αν δεν είναι πολυσύχναστος χώρος.

Απο τις άλλες πλευρές θα έχω αισθητήρες στις πόρτες και παράθυρα οι οποίοι θα έχουν και την λειτουργία του κραδασμού. Μέσα στο σπίτι θα έχω ενα motioncam για να παρακολουθώ τον χώρο και την εσωτερική σειρήνα.

Οποιαδήποτε απορία έχεις μου λες μήπως μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

οι κουρτίνες είναι καλύτερα να μπαίνουν μέσα από μια τζαμαρία ή από έξω? επίσης η motion cam κάνει και στριμ βίντεο? 

δεν εχω ξανακουσει για μεσα. Η λογικη λεει απ' εξω.  Εκτος οτι προφυλασει και περιβαλλοντα χωρο. δηλ πας τη δεσμη οσο μακρια θελεις απο τις ρυθμισεις, εχεις και ενεργοποιηση πριν καν ακουμπησει καποιος. απο  μεσα πρωτα θα μπουκαρε και μετα θα χτυπουσε. ακομη δεν θα μπορεις να κινηθεις μεσα στο σπιτι κοντα στα πααραθυρα αν εχεις οπλισει και εισαι μεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

δεν εχω ξανακουσει για μεσα. Η λογικη λεει απ' εξω.  Εκτος οτι προφυλασει και περιβαλλοντα χωρο. δηλ πας τη δεσμη οσο μακρια θελεις απο τις ρυθμισεις, εχεις και ενεργοποιηση πριν καν ακουμπησει καποιος. απο  μεσα πρωτα θα μπουκαρε και μετα θα χτυπουσε. ακομη δεν θα μπορεις να κινηθεις μεσα στο σπιτι κοντα στα πααραθυρα αν εχεις οπλισει και εισαι μεσα.

Στο site τους λέει indoor use για αυτό ρώτησα. σύμφωνα το site τους πιάνει 6 μοίρες οριζόντια οπότε αν την βάλεις σύριζα στην τζαμαρία θα τον πιάσει αυτόν που θα πάει κοντά στην τζαμαρία. 

 

αν είσαι μέσα δεν χρειάζεται να οπλισεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, johnyboy είπε

οι κουρτίνες είναι καλύτερα να μπαίνουν μέσα από μια τζαμαρία ή από έξω? επίσης η motion cam κάνει και στριμ βίντεο? 

Ίσως σε βοηθήσει αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dj_stefan23s είπε

Καλησπέρα,

Έχω φέρει τον επίσημο συνεργάτη της Ajax στο σπίτι μου για να κάνουμε τον σχεδιασμό. Μου πρότεινε απο τις 2 πλευρές του σπιτιού (ισόγειο) να τοποθετήσω 2 κουρτίνες και την εξωτεριξή σειρήνα. Στις 2 πλευρές αυτές δεν περνάει κανείς, ούτε ο σκύλος που έχω οπότε βολεύει. Στις κουρτίνες χτυπάει ο συναγερμός πριν την παραβίαση επομένως είναι μια καλή λύση αν δεν είναι πολυσύχναστος χώρος.

Απο τις άλλες πλευρές θα έχω αισθητήρες στις πόρτες και παράθυρα οι οποίοι θα έχουν και την λειτουργία του κραδασμού. Μέσα στο σπίτι θα έχω ενα motioncam για να παρακολουθώ τον χώρο και την εσωτερική σειρήνα.

Οποιαδήποτε απορία έχεις μου λες μήπως μπορώ να βοηθήσω.

Καλησπέρα και πάλι.

Εάν είσαι ισόγειο αλλάζει το πράγμα, μένω στον 4ο με άλλους 2 ορόφους από πάνω.
Εάν βάλω την κουρτίνα πάνω από το πλατύσκαλο του ορόφου, κάθε φορά που ανεβοκατεβαίνει κάποιος από τους άλλους ενοίκους θα μου δίνει αλάρμ. Συνεπώς η μοναδική λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτή που προανέφερα, να βάλω την κουρτίνα ακριβώς έξω από την πόρτα μου. Με αυτό τον τρόπο θα πιάνει το χώρο που υπάρχει ακριβώς έξω από την πόρτα, σε περίπτωση που πάει κάποιος να κολλήσει αυτί, κλπ.

Το να μου δίνει ψευτοσυναγερμούς που και που, δε με ενοχλεί (δηλαδή αν περάσει κάποιος για να ανέβει στον 5ο και τον πιάσει), τη κουρτίνα τη θέλω μόνιμα ως silent alarm. Απλά θέλω να ξέρω κυρίως όσο βρίσκομαι μέσα στο σπίτι, εάν την έχει στήσει κάποιος απέξω.

Η κουρτίνα της ajax είναι όντως για εσωτερική χρήση αλλά δεδομένου ότι θα μπει στις σκάλες ουσιαστικά (δε το λες και outdoor περιβάλλον), δε σκέφτηκα προς στιγμή για κάποιο 3rd party ραντάρ.

Μπορείς να μου στείλεις στοιχεία του συνεργάτη που φώναξες, έστω και με πμ;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από kostantisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kronos73 είπε

Ίσως σε βοηθήσει αυτό

και τα δυο γίνονται απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο αν και έχει να κάνει με την διάταξη του χώρου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι, Το θέμα σας έχει πάρα πολύ ενδιάφερον !!!! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου δώσατε μέχρι τώρα !!!!! . 

Και μια ερώτηση : έχω ήδη περασμένα καλώδια στο σπίτι και θέλω να κάνω μια υβριδική εγκατάσταση .Δηλαδή θέλω να εγκαταστήσω ενσύρματες παγίδες αλλά να έχω ταυτόχρονα τις ευκολίες εφαρμογών όπως tuya και άλλων μέσω των κινεζικών συναγερμών , sonoff  , digoo και άλλων .Ρίχνοντας μια ματιά στο Google είδα ότι υπάρχουν μετατροπείς wired to wireless modules συναγερμών που σου δίνουν τη δυνατότητα να προσθέσεις κάποιες ενσύρματες ζώνες στο κινέζικο συναγερμό σου . Μια εταιρία είναι η konnected : https://konnected.io/ .H ερώτηση μου είναι η εξής : Υπάρχουν στην ελληνική αγορά τέτοια modules ώστε να μπορώ να συνδέσω στους κινεζικούς συναγερμούς ενσύρματες ζώνες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Το εσωτερικό ραντάρ έπαψε να λειτουργεί.  Δεν ανάβει το λαμπάκι όταν ανιχνεύει κίνηση και αναβοσβηνει η ένδειξη του στο καντράν. Πάω για αλλαγή η υπάρχει τρόπος να ελέγξω καλώδιο η κάτι άλλο ?  Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Το εσωτερικό ραντάρ έπαψε να λειτουργεί.  Δεν ανάβει το λαμπάκι όταν ανιχνεύει κίνηση και αναβοσβηνει η ένδειξη του στο καντράν. Πάω για αλλαγή η υπάρχει τρόπος να ελέγξω καλώδιο η κάτι άλλο ?  Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά. 

τσέκαρε την καλωδίωση και επίσης την τερματική αντίσταση που έχει το ραντάρ, λογικά πρέπει να είναι μέσα στο ρανταράκι ή στον πίνακα στην ζώνη που έχεις το συγκεκριμένο ρανταράκι..

Επίσης αν μπορείς κάνε τράμπα ένα άλλο ρανταράκι για να δεις αν φταίει το ραντάρ ή το καλώδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...