Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eldes Esim-364 ή 384 , ενώ μπορείς να δεις και το μικρότερο Pitbull alarm panel.

https://eldesalarms.com/product/esim384/

Με 8 ή 16 ζώνες με διπλασιασμό. Επεκτάσιμος μέχρι 128 ζώνες.

Με GSM επάνω του ενσωματωμένο με 2 x SIM.

Με Elan Πλακέτα για χειρισμό και ειδοποιήσεις μέσω net.

Υβριδικός , ενσύρματος και ασύρματος για όπου δεν πάει καλώδιο.

Πλήρης διαχείριση από

-πληκτρολόγια ,

+μέσω μηνυμάτων στις Sim card 

-μέσω της εφαρμογής σε android , Ios.

Κοινή εφαρμογή παρακολούθησης με συμβατές κάμερες της Dahua.

Μικρόφωνο αλλά και ηχεία στον χώρο για άκουσμα αλλά και ομιλία  απομακρυσμένα στον χώρο.

Έλεγχος φωτισμού, ρόλων κ.λ.π. μέσω των 4-ων PGM ρελέ επαφών που έχει και πρόσθετα μέσω της πλακέτας EPGM8 .

Ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει.

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστω πολύ σε πρώτη φάση ,θα μελετήσω αυτά που μου είπατε καθώς και τις εταιρίες..σίγουρα θέλω κάτι επώνυμο τώρα από τιμές δεν έχω ιδέα να πω την αλήθεια και δεν ξέρω μέχρι πόσα ειναι διατεθειμένη η φίλη μου να δώσει όμως η αλήθεια είναι ότι μια φορά τον πληρώνεις και τον έχεις καιρό..

 

Το διαμέρισμα βρίσκεται στον 5 σε πολυκατοικία και εκτός αν είσαι Spiderman δεν έχει πρόσβαση στις μπαλκονόπορτες.μας ενδιαφέρει κυρίως η κυρία είσοδος με κάποιο αισθητήρα καθώς υπάρχει και σκύλος (δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει) και να μπορεί να γίνει αυτόματη ειδοποίηση σε κάποια τηλέφωνα ότι παραβιάστηκε το σπίτι..

Δύο περιστατικά έλαβαν χώρα μέσα σε 3 βδομάδες στο από κάτω διαμέρισμα της και σε σπίτι συγγενικού προσώπου κοντά στο δικό της.

Και τα δυο ήταν ημέρα που είχε λαϊκή και άνοιξαν πόρτες ασφαλείας που ήταν ξεκλειδωτες.Η ασφάλεια είπε ότι χτυπάνε κουδούνι και στήνουν αυτί στην πορτα να δουν αν είναι κάποιος σπίτι. Βρέθηκε αποτύπωμα με το αυτί και το μάγουλο του κλέφτη στην πόρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, katsouras είπε

Σας ευχαριστω πολύ σε πρώτη φάση ,θα μελετήσω αυτά που μου είπατε καθώς και τις εταιρίες..σίγουρα θέλω κάτι επώνυμο τώρα από τιμές δεν έχω ιδέα να πω την αλήθεια και δεν ξέρω μέχρι πόσα ειναι διατεθειμένη η φίλη μου να δώσει όμως η αλήθεια είναι ότι μια φορά τον πληρώνεις και τον έχεις καιρό..

Το διαμέρισμα βρίσκεται στον 5 σε πολυκατοικία και εκτός αν είσαι Spiderman δεν έχει πρόσβαση στις μπαλκονόπορτες.μας ενδιαφέρει κυρίως η κυρία είσοδος με κάποιο αισθητήρα καθώς υπάρχει και σκύλος (δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει) και να μπορεί να γίνει αυτόματη ειδοποίηση σε κάποια τηλέφωνα ότι παραβιάστηκε το σπίτι..

Δύο περιστατικά έλαβαν χώρα μέσα σε 3 βδομάδες στο από κάτω διαμέρισμα της και σε σπίτι συγγενικού προσώπου κοντά στο δικό της.

Και τα δυο ήταν ημέρα που είχε λαϊκή και άνοιξαν πόρτες ασφαλείας που ήταν ξεκλειδωτες.Η ασφάλεια είπε ότι χτυπάνε κουδούνι και στήνουν αυτί στην πορτα να δουν αν είναι κάποιος σπίτι. Βρέθηκε αποτύπωμα με το αυτί και το μάγουλο του κλέφτη στην πόρτα!

Αυτό ακριβώς μια φορά τον αγοράζεις και τον έχεις μια ζωή.

ο sigma έχεις καλές τιμές.

Θα σου πω πάνω κάτω λίγο πόσο στοιχίζουν.

Πίνακας apollo ή s-pro 110-130

Πληκτρολόγιο με rfd 80 ευρώ, το απλό γύρο στα 60 .

Σειρήνα εξωτερική απο 30-55

εσωτερική σειρήνα έχει απο 5-25 ευρώ. 

Μαγνητικές επαφές απο1,50 και ανεβαίνει. Θα βάλεις σίγουρα μια στην πόρτα.

Ρανταράκι αν έχεις και σκύλο, ένα πολύ καλό είναι αυτό BOSCH ISC-BPR2-WP12 στα 18 ευρώ και μετά ανεβαίνει η τιμή. 

Μετά μπορείς να βάλεις IXION IP/C (το συνδέεις με το ιντερενετ του σπιτιού) που ανέφερα πιο πάνω ώστε μέσω της εφαρμογής να διαχειρίζεσαι τον πίνακα και να σου έρχονται και ειδοποιήσεις συμβάντων.

Επισης ο πίνακας έχει ενσωματωμένο τηλεφωνητή ώστε να συνδέσεις τον πίνακα με την τηλ. γραμμή του σπιτιού και να σε ειδοποιήσει σε περίπτωση παραβίασης. επίσης σε ειδοποιεί σε διακοπή ρεύματος και επαναφοράς.

Οι τιμές είναι στο περίπου και ανάλογα με τι θα σου προτείνει και ο τεχνικός που θα στα περάσει.

Έχουν ξεφύγει και κανένας δεν κάνει τίποτα.. Βάζουμε συναγερμό κάμερες σίδερα στα παράθυρα και πάλι φοβόμαστε να μην μπουν.

Βρες 2-3 τεχνικούς να έρθουν να δουν το σπίτι και να σου προτείνουν τι 'αλλο μπορείς να βάλεις.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 4:00 ΜΜ, kirmis είπε

Γεια σας και πάλι! Έπειτα απο... κοντά 2 μήνες αναμονής απο την παραγγελία μου... τελικά παρέλαβα το δέμα απο Ουκρανία.

Εντυπώσεις: 2 είναι τα βασικά πράγματα που πρέπει να έχετε στο νου σας.
1) Μεγάλοι χρόνοι για αποστολές γενικότερα απο Ουκρανία... (1 μήνας minimum)
2) και... τελωνείο 😥

Στην δική μου περίπτωση που αγόρασα ενα μεγάλο σχετικό set ajax, και παρόλο  τα... 150€ του τελωνείου, σε σχέση με αγορά απο Ελλάδα (σε χαμηλότερες τιμές μέσω skroutz) μου βγήκε σχεδόν 200€ κάτω. Συγκεκριμένα για τα παρακάτω:

1 x Ajax Systems Hub - 273€
1 x Ajax HomeSiren - 52€
1 x StreetSiren - 97€
1 x DoorProtect Plus - 46€
4 x MotionProtect - 224€
1 x KeyPad - 95€

Στην καλύτερη περίπτωση απο Ελλάδα τα βρίσκεις 790€... Ενω απο το ebay μου βγήκε 450€ + 150€ τελωνείο.

Τώρα είμαι στη διαδικασία του setup 😁 

Καλημέρα φίλοι μου,

Ενδιαφέρομαι και γω για συναγερμό στο σπίτι του πατέρα μου και μάλιστα ψάχνω για τον ίδιο συναγερμό Ajax. Αρχικά μπορείς να μου πεις που βρήκες αυτές τις τιμές διότι στο ebay δεν μπορώ να τις βρω.

Δεύτερον είσαι ευχαριστημένος με την λειτουργία του και αν είναι value for money?

Τρίτον υπάρχουν αισθητήρες για πόρτες οι οποίοι να αντιλαμβάνονται και κραδασμό, δηλαδή πριν παραβιαστεί και για παράθυρα τι λύση υπάρχει?

Τέλος να πω οτι έχω 5 πόρτες και 4 παράθυρα. Τι θα μου προτείνατε ως λύση διότι σε κατάστημα με είδη συναγερμού που επισκέφτηκα το κόστος ήταν άνω των 1000 ευρώ και 10ευρώ μηνιαίο πάγιο για καταγραφή και ειδοποίησης και ψάχνω πιο οικονομική λύση.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2020 στις 3:03 ΜΜ, pavloa είπε

Αυτό ακριβώς μια φορά τον αγοράζεις και τον έχεις μια ζωή.

ο sigma έχεις καλές τιμές.

....

Δυστυχώς σε εμάς δεν κατάφερε να τον κάνει να δουλέψει ούτε αυτός που έκανε την εγκατάσταση, ούτε ο τεχνικός της sigma που ήρθε να ελέγξει τις ρυθμίσεις.

Δεν ξέρουμε αν φταίει ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι με sim και όχι σταθερή, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει κάνει άλλος τέτοια σύνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς σε εμάς δεν κατάφερε να τον κάνει να δουλέψει ούτε αυτός που έκανε την εγκατάσταση, ούτε ο τεχνικός της sigma που ήρθε να ελέγξει τις ρυθμίσεις.

Δεν ξέρουμε αν φταίει ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι με sim και όχι σταθερή, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν έχει κάνει άλλος τέτοια σύνδεση!

Τι πρόβλημα υπάρχει και δεν κατάφεραν να τον κάνουν να δουλέψει? Σε sigma αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pavloa είπε

Τι πρόβλημα υπάρχει και δεν κατάφεραν να τον κάνουν να δουλέψει? Σε sigma αναφέρεσαι?

Ναι, σε sigma αλλά τον aeolus. Μας καλεί μεν αλλά δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε στέλνοντας τον κωδικό με sms!

Οπότε δεν τον χρησιμοποιούμε όταν λείπουμε και αρκούμαστε στις κάμερες που έχουμε βάλει περιμετρικά και μας έρχεται ειδοποίηση και εικόνα αν υπάρξει κίνηση.

Δεν μας πειράζει βέβαια, καθώς και να χτυπήσει ο συναγερμός δεν βοηθάει σε κάτι εδώ στην ερημιά που είναι το σπίτι. Αλλά και στις πόλεις ποιος νοιάζεται αν χτυπάει συναγερμός? Μόνο εκνευρισμό προκαλεί και βρίσιμο για την φασαρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Ναι, σε sigma αλλά τον aeolus. Μας καλεί μεν αλλά δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε στέλνοντας τον κωδικό με sms!

Οπότε δεν τον χρησιμοποιούμε όταν λείπουμε και αρκούμαστε στις κάμερες που έχουμε βάλει περιμετρικά και μας έρχεται ειδοποίηση και εικόνα αν υπάρξει κίνηση.

Δεν μας πειράζει βέβαια, καθώς και να χτυπήσει ο συναγερμός δεν βοηθάει σε κάτι εδώ στην ερημιά που είναι το σπίτι. Αλλά και στις πόλεις ποιος νοιάζεται αν χτυπάει συναγερμός? Μόνο εκνευρισμό προκαλεί και βρίσιμο για την φασαρία!

Τη κάρτα sim έχεις βάλει, ελληνικό αριθμό ή ξένο? Εγώ για παράδειγμα στο gsm έχω βάλει αγγλικό νούμερο και στην αρχή είχα θέμα με τις κλήσεις, επικοινώνησα με την εταιρεία της κάρτας και το πρόβλημα λύθηκε. Με μηνύματα δεν έχω προσπαθεί να δω τι γίνετε.

Καλό είναι να χτυπάει όταν λέιπεται, απο την στιγμή που είναι στην ερημιά και δεν ενοχλεί κανέναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pavloa είπε

Τη κάρτα sim έχεις βάλει, ελληνικό αριθμό ή ξένο? Εγώ για παράδειγμα στο gsm έχω βάλει αγγλικό νούμερο και στην αρχή είχα θέμα με τις κλήσεις, επικοινώνησα με την εταιρεία της κάρτας και το πρόβλημα λύθηκε. Με μηνύματα δεν έχω προσπαθεί να δω τι γίνετε.

Καλό είναι να χτυπάει όταν λέιπεται, απο την στιγμή που είναι στην ερημιά και δεν ενοχλεί κανέναν. 

Με κάρτα sim ελληνικό αριθμό. 

Κλήσεις κάνει, αλλά δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε με μήνυμα.

Εσύ όταν λες ότι δουλεύει τί εννοείς? Δέχεσαι κλήση ότι χτύπησε ο συναγερμός και μετά τί? Τον αφήνεις να χτυπάει μέχρι πότε?

Δεν μας αρέσει να χτυπάει κι ας είμαστε στην ερημιά. Άλλωστε ένας συναγερμός που χτυπάει και δεν τον κλείνει κανείς είναι σαν να φωνάζει "εδώ δεν είναι κανείς, ελάτε"!

Όπως είπα όμως έχουμε κάμερες παντού και παίρνουμε ειδοποίηση για ό,τι κίνηση υπάρξει μέρα και νύχτα, οπότε ο συναγερμός δεν νομίζω να μας προσφέρει κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Με κάρτα sim ελληνικό αριθμό. 

Κλήσεις κάνει, αλλά δεν μπορούμε να τον απενεργοποιήσουμε με μήνυμα.

Εσύ όταν λες ότι δουλεύει τί εννοείς? Δέχεσαι κλήση ότι χτύπησε ο συναγερμός και μετά τί? Τον αφήνεις να χτυπάει μέχρι πότε?

Δεν μας αρέσει να χτυπάει κι ας είμαστε στην ερημιά. Άλλωστε ένας συναγερμός που χτυπάει και δεν τον κλείνει κανείς είναι σαν να φωνάζει "εδώ δεν είναι κανείς, ελάτε"!

Όπως είπα όμως έχουμε κάμερες παντού και παίρνουμε ειδοποίηση για ό,τι κίνηση υπάρξει μέρα και νύχτα, οπότε ο συναγερμός δεν νομίζω να μας προσφέρει κάτι περισσότερο.

Το pin απο την κάρτα το έχεις βγάλει?

Εμένα με παίρνει τηλ και το σταθερό αλλά και η sim.

Εχω και εγώ κάμερες στο σπίτι (μονοκατοικία), όταν χτυπήσει μπαίνω στις κάμερες και βλέπω το γίνετε.

Αν είμαι κάπου κοντά πηγαίνω να δω τι έγινε.

Αν είμαι μακριά το αφήνω να χτυπάει, έτσι και αλλιώς 4 λεπτά το έχω ρυθμίσει να χτυπάει..

Σκέψου οτι δίνει συναγερμό, να αρχίσει να κάνει κλήσεις, να μπεις στις κάμερες να δεις τι γίνετε, να στείλεις το μήνυμα, 2 λεπτά έχουν περάσει αμέσως.

Οπότε άστο ως που να σταματήσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pavloa είπε

Το pin απο την κάρτα το έχεις βγάλει?

Εμένα με παίρνει τηλ και το σταθερό αλλά και η sim.

Εχω και εγώ κάμερες στο σπίτι (μονοκατοικία), όταν χτυπήσει μπαίνω στις κάμερες και βλέπω το γίνετε.

Αν είμαι κάπου κοντά πηγαίνω να δω τι έγινε.

Αν είμαι μακριά το αφήνω να χτυπάει, έτσι και αλλιώς 4 λεπτά το έχω ρυθμίσει να χτυπάει..

Σκέψου οτι δίνει συναγερμό, να αρχίσει να κάνει κλήσεις, να μπεις στις κάμερες να δεις τι γίνετε, να στείλεις το μήνυμα, 2 λεπτά έχουν περάσει αμέσως.

Οπότε άστο ως που να σταματήσει.

Και το pin έχουμε βγάλει και όλα όσα έπρεπε να γίνουν έγιναν, άλλωστε εκτός από τον εγκαταστάτη ήρθε και τεχνικός από την εταιρία και δεν βγήκε άκρη. 

Όπως είπα μας ενδιαφέρει να κλείνουμε το συναγερμό στέλνοντας τον κωδικό με μήνυμα όταν μας κάνει κλήση.

Αν ποτέ το δοκιμάσεις με μήνυμα πες μου αν δουλεύει σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Και το pin έχουμε βγάλει και όλα όσα έπρεπε να γίνουν έγιναν, άλλωστε εκτός από τον εγκαταστάτη ήρθε και τεχνικός από την εταιρία και δεν βγήκε άκρη. 

Όπως είπα μας ενδιαφέρει να κλείνουμε το συναγερμό στέλνοντας τον κωδικό με μήνυμα όταν μας κάνει κλήση.

Αν ποτέ το δοκιμάσεις με μήνυμα πες μου αν δουλεύει σε σένα.

Μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω με το gsm.

Έχεις δοκιμάσει να οπλίσεις τον συναγερμό και να στείλεις μήνυμα αφόπλισης ενώ είναι σε ηρεμία ο συναγερμός? Χωρίς να χτυπάει εκείνη την ώρα.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 10:34 ΠΜ, dj_stefan23s είπε

Καλημέρα φίλοι μου,

Ενδιαφέρομαι και γω για συναγερμό στο σπίτι του πατέρα μου και μάλιστα ψάχνω για τον ίδιο συναγερμό Ajax. Αρχικά μπορείς να μου πεις που βρήκες αυτές τις τιμές διότι στο ebay δεν μπορώ να τις βρω.

Δεύτερον είσαι ευχαριστημένος με την λειτουργία του και αν είναι value for money?

Τρίτον υπάρχουν αισθητήρες για πόρτες οι οποίοι να αντιλαμβάνονται και κραδασμό, δηλαδή πριν παραβιαστεί και για παράθυρα τι λύση υπάρχει?

Τέλος να πω οτι έχω 5 πόρτες και 4 παράθυρα. Τι θα μου προτείνατε ως λύση διότι σε κατάστημα με είδη συναγερμού που επισκέφτηκα το κόστος ήταν άνω των 1000 ευρώ και 10ευρώ μηνιαίο πάγιο για καταγραφή και ειδοποίησης και ψάχνω πιο οικονομική λύση.

Ευχαριστώ

Είχα προχωρήσει σε αγορά αγορά απο τους παρακάτω ebay χρήστες (με έδρα Ουκρανία):

  • semde134
  • procctvsolutions 
  • electronics_111

Απλά, όπως αναφέρω και παραπάνω απο Ουκρανία παίζει τελωνείο καθώς και μεγάλη αναμονή στις αποστολές τους.

Κατα τ άλλα ο συνεγερμός είναι super. Εγκατάσταση / σετάρισμα σε 30' τα πάντα και ξεμπερδεύεις :) 

Για κραδασμούς που αναφέρεις υπάρχει ειδοπποίηση στους αισθητήρες πόρτας / παράθυρα (plus μοντέλο) καθώς και ειδοποίηση σε περίπτωση που αφαιρεθεί ο κάθε αισθητήρας.
Ρίξε μια ματιά και στο site της εταιρείας, τα έχουν όλα πολύ αναλυτικά:

https://ajax.systems/products/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Μόλις βρω χρόνο θα το δοκιμάσω με το gsm.

Έχεις δοκιμάσει να οπλίσεις τον συναγερμό και να στείλεις μήνυμα αφόπλισης ενώ είναι σε ηρεμία ο συναγερμός? Χωρίς να χτυπάει εκείνη την ώρα.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν λαμβάνει το μήνυμα, σαν να μην έχει σήμα/σύνδεση, παρόλο που κάνει κανονικά κλήσεις/ειδοποιήσεις!

Άσε το παιδέψαμε μήνες, όπως είπα και με τον εγκαταστάτη και με τον τεχνικό της εταιρίας.

Πήραμε τελικά ένα κινέζικο με 60 ευρώ και το βάλαμε μόνοι μας και δουλεύει τέλεια χωρίς να μας παιδέψει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2020 στις 10:34 ΠΜ, dj_stefan23s είπε

Καλημέρα φίλοι μου,

Ενδιαφέρομαι και γω για συναγερμό στο σπίτι του πατέρα μου και μάλιστα ψάχνω για τον ίδιο συναγερμό Ajax. Αρχικά μπορείς να μου πεις που βρήκες αυτές τις τιμές διότι στο ebay δεν μπορώ να τις βρω.

Δεύτερον είσαι ευχαριστημένος με την λειτουργία του και αν είναι value for money?

Τρίτον υπάρχουν αισθητήρες για πόρτες οι οποίοι να αντιλαμβάνονται και κραδασμό, δηλαδή πριν παραβιαστεί και για παράθυρα τι λύση υπάρχει?

Τέλος να πω οτι έχω 5 πόρτες και 4 παράθυρα. Τι θα μου προτείνατε ως λύση διότι σε κατάστημα με είδη συναγερμού που επισκέφτηκα το κόστος ήταν άνω των 1000 ευρώ και 10ευρώ μηνιαίο πάγιο για καταγραφή και ειδοποίησης και ψάχνω πιο οικονομική λύση.

Ευχαριστώ


Όσο αφορά τους κραδασμούς που λες εγώ το βρήκα αυτό μόνο στον συναγερμό της Somfy ( https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/199365-somfy-home-alarm-σύστημα-ασφαλείας?gclid=CjwKCAiA17P9BRB2EiwAMvwNyBKtwaK6L-SVhDnbnPavUCRKdabaTMtxEXff6KNhQfwpEoVgx8FAfhoCsigQAvD_BwE ) με τα intellitag.

Βέβαια δεν είναι φθηνός ειδικά αν βάλεις αρκετά αξεσουάρ.
Εγώ τώρα που τελειώσα με όλα τα περιφερειακά έχω δώσει περίπου στα 1300€ αλλά εχω 2 αισθητήρες κίνησης, 16 Intellitag (πόρτες και παράθυρα) και 2 ανιχνευτές καπνού.

Το πολύ θετικό εκτός των Intellitag για μένα είναι πως μου στέλνει email και μνμ τζάμπα όποτε χτυπάει ο συναγερμός, ούτε ασχολούμε με SIM Κλπ.
Το αρνητικό για μένα που με βάζει σε σκέψεις να τον αλλάξω είναι το πολύ basic application που έχουν και οτι δεν έχει καλά Integration (apple homekit). 

Αν είχα να επιλέξω τώρα ανάμεσα στο somfy ή σε κάποιο άλλο, δε ξέρω αν θα έπαιρνa σίγουρα τον somfy.

Note: Αν βάλεις συναγερμό μόνο με wifi (όχι gsm) να βάλεις οπωσδήποτε ενα UPS στην συσκευή που σου δίνει Internet, οπότε να ειδοποιηθείς αμέσως ακόμα και αν δεν έχει ρεύμα.

Επεξ/σία από DaRkAnGeL999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...