Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, l_kostas είπε

Καλησπέρα παρήγγειλα απο gearbest  τα xiaomi airdots pro 2 https://www.gearbest.com/bluetooth-headphones/pp_3004535072265951.html?wid=2000001

και σε όλες τις κλήσεις ο συνομιλητής μου ακούει τη φωνή του. Προφανώς τα ακουστικά φταίνε. τι μπορώ να κάνω τώρα? Αν κάνω επιστροφή θα πρέπει να πληρώσω μεταφορικά? θα μου κάνουν refund? με paypal έκανα την πληρωμή πάντως.

Ρωτα γιατι καποιες φορες τα καλυπτουν (αν οχι δεν σε συμφερει να τα στειλεις πισω).

Αυτο στο κανει με ΟΛΟ τον κοσμο φανταζομαι;

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Ρωτα γιατι καποιες φορες τα καλυπτουν (αν οχι δεν σε συμφερει να τα στειλεις πισω).

Αυτο στο κανει με ΟΛΟ τον κοσμο φανταζομαι;

Ναι με όλους γι αυτό λέω ότι σίγουρα φταίνε τα ακουστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να καλύψουν οι ίδιοι τα μεταφορικά αρκεί να στείλεις να δεις τι θα σου απαντήσουν το να τα στείλεις εσύ θα σου βγουν αρκετά τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια παραγγελία απο alli. 

Έχει κολλήσει απο της 21/12/2019

Στις 29 Φεβρουαρίου λίγη η προθεσμία 

Να περιμένω μέχρι τότε και μετά να ζητήσω τα λεφτά πίσω ή να περιμένω να μου έρθει κάποια στιγμή? 

20200206_094933.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, grfurby είπε

ξερετε κατι οτι τα πακετα αξιας κατω των 22 ευρω θα χρεωνονται με εξοδα εκτελωνισμου 15 ευρω λογω αλλαγης της νομοθεσίας?

Ναι σε ποιο κάτω θέμα έχουν ανεβάσει κάποια παιδιά. 

Αν κάποιος κάνει καταγγελία πάντως ας το αναφέρει και ας ανεβάσει να κάνουμε όλοι μαζί είναι παράλογο για δέματα μικρής αξίας να πληρώνουμε 15€. Βλέπω επίσης να μην σηκώνουν τηλέφωνα από το τελωνείο με τόσο κράξιμο που θα φανε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2020 στις 11:01 ΠΜ, dinos234 είπε

Μπορεί να καλύψουν οι ίδιοι τα μεταφορικά αρκεί να στείλεις να δεις τι θα σου απαντήσουν το να τα στείλεις εσύ θα σου βγουν αρκετά τα χρήματα. 

Λοιπόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλά μου απέρριψε χωρίς καν ερώτηση το αίτημα με αιτιολογία ότι δεν δίνω αποδεικτικά στοιχεία. Που στην προκειμένη περίπτωση δεν γίνεται... Έκανα escalate στο gearbest γιατί η αγορά ήταν από τρίτο πωλητή και περιμένω.. Με PayPal buer protection παιζει να βγαλω άκρη? Θα καλύπτουν μεταφορικά έξοδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, l_kostas είπε

Λοιπόν έστειλα μήνυμα στον πωλητή αλλά μου απέρριψε χωρίς καν ερώτηση το αίτημα με αιτιολογία ότι δεν δίνω αποδεικτικά στοιχεία. Που στην προκειμένη περίπτωση δεν γίνεται... Έκανα escalate στο gearbest γιατί η αγορά ήταν από τρίτο πωλητή και περιμένω.. Με PayPal buer protection παιζει να βγαλω άκρη? Θα καλύπτουν μεταφορικά έξοδα? 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ούτε ψέματα να σου πω το θεωρώ κομμάτι δύσκολο πάντως να σου καλύψει το paypal αν δεν ερχόταν το δέμα εκεί θα σου έλεγα με κάποιες διαδικασίες μπορεί να παρέμβει αλλά τώρα λόγο αυτόν που γίνεται δύσκολο στο τέλος θα γελάνε με τα χάλια μας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερωτηση για bangood.

Το Priority direct mail με το EU Priority Line τι διαφορα εχουν? Διοτι, αν δεν κανω λαθος, με κανενα δεν περναει τελωνειο. Ομως το direct mail εχει 2.5 ευρω και το Line 16 ευρω. 

Γιατι τετοια μεγαλη διαφορα και ποιο τελικα ειναι ασφαλεστερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2020 στις 12:04 ΜΜ, duende είπε

και γω περιμενω καμια 10ρια που εχω παραγγειλει απο αρχες Δεκεμβρη και ειναι στην ιδια κατασταση...υπομονη

Eμενα μου ηρθε εχθες πακετο του νοεμβριου ( το μοναδικο που εδειχνε να ειχε χαθει αλλα τελικα ηρθε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στο aliexpress έχω ένα προιόν στο οποίο έχουν περάσει οι 60 μέρες από χθες. Δεν έκανα extend protection γιατί νομίζω ότι οι 15 έξτρα μέρες είναι υπεραρκετές.

Μου γράφει "Confirmation Received" παρόλο που δεν πάτησα το confirmation!  Αυτό έγινε επειδή πέρασαν οι 60 μέρες;

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Στο aliexpress έχω ένα προιόν στο οποίο έχουν περάσει οι 60 μέρες από χθες. Δεν έκανα extend protection γιατί νομίζω ότι οι 15 έξτρα μέρες είναι υπεραρκετές.

Μου γράφει "Confirmation Received" παρόλο που δεν πάτησα το confirmation!  Αυτό έγινε επειδή πέρασαν οι 60 μέρες;

Εχθες εμένα ένας πωλητής μου έκανε 22 μέρες αλλά πέρασε τις 60 μέρες θα δω τι θα κάνω.  Το AliExpress αρκετοί πωλητές γράφουν ότι το έχεις παραλάβει είδη προσωπικά αυτό μου την δίνει αρκετοί έγραψαν ότι έχω παραλάβει σε κάποια δέματα ενώ έχουν περάσει και 2 εβδομάδες και δεν μου έχει έρθει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, The_Judas είπε

Στο aliexpress έχω ένα προιόν στο οποίο έχουν περάσει οι 60 μέρες από χθες. Δεν έκανα extend protection γιατί νομίζω ότι οι 15 έξτρα μέρες είναι υπεραρκετές.

Μου γράφει "Confirmation Received" παρόλο που δεν πάτησα το confirmation!  Αυτό έγινε επειδή πέρασαν οι 60 μέρες;

Αυτο συμβαινει γιατι τελειωσε το purchase protection και αυτοματα μπηκε απο το συστημα οτι το παρελαβες.Oποτε μην ανησυχεις.Και να εκανες extend παλι αυτο θα εγραφε αν περασουν 60 μερες.Εγω βεβαια για σιγουρια τους ζηταω 20-30 μερες επιπλεον αλλιως κανω dispute!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dinos234 είπε

Εχθες εμένα ένας πωλητής μου έκανε 22 μέρες αλλά πέρασε τις 60 μέρες θα δω τι θα κάνω.  Το AliExpress αρκετοί πωλητές γράφουν ότι το έχεις παραλάβει είδη προσωπικά αυτό μου την δίνει αρκετοί έγραψαν ότι έχω παραλάβει σε κάποια δέματα ενώ έχουν περάσει και 2 εβδομάδες και δεν μου έχει έρθει τίποτα. 

 απο το dispute του AliExpress δεν ειχα ποτέ πρόβλημα. όσες φορές χρειάστηκε το αλι με δικαίωσε με συνοπτικές διαδικασίες.

τώρα βέβαια για πρώτη φορά μου έχουν τύχει τόσο μεγάλες καθυστερήσεις. περιμένω δέματα απο τέλη Νοεμβρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...