Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, molot12 είπε

Δεν θέλω να το γενικευσω άλλα δύο μη συστημένα δεματακια που περίμενα από Κίνα με Cainio economy βλέπω από το Truck24.ru πως σταλθηκαν μέσω Τουρκικού ταχυδρομείου Κωνσταντινούπολη και....εξαφανιστηκαν Το ένα δεν ήρθε ποτέ (πήρα refund) και πολύ φοβάμαι πως δεν πρόκειται να φτάσει και το δεύτερο :(   Προσοχή λοιπόν στο συγκεκριμένο τρόπο αποστολής εκτός και αν μόνο εγώ είχα την τύχη να πέσω σε "ελαφροχερη" γείτονα.  

Το δεύτερο νέο είναι πως (δεν το ζήτησα ) πωλητής από Kινα έστειλε με alliexress standard shipping τριγωνική αποστολή μέσω Σουηδιας. Το πακέτο ήρθε πολύ γρήγορα Ελλάδα χωρίς τελωνείο (ανταλλακτικό οθόνης κινητού)  και αυτή τη στιγμή είναι Θεσσαλονίκη!

Και τέλος κλασικά, συστημένο πακέτο από Κίνα έχει ξεφορτωθεί εδώ και δύο εβδομάδες στο αεροδρόμιο Αθήνα και περιμένει λέει να μπει Τελωνείο;  Να στείλω απόδειξη αγοράς από τώρα ενώ δεν ζητάνε ; η να περιμενω ; Λογικά είναι τελωνειακών ελεύθερο με κόστος 8,71 ευρω (Nakamichi ακροδέκτες για καλώδια ήχου για hifi)

Για το πακέτο που περιμένει τελωνείο δεν κάνεις τίποτα. Περιμένεις και λογικά δεν θα χρειαστεί να στείλεις τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, molot12 είπε

Δεν θέλω να το γενικευσω άλλα δύο μη συστημένα δεματακια που περίμενα από Κίνα με Cainio economy βλέπω από το Truck24.ru πως σταλθηκαν μέσω Τουρκικού ταχυδρομείου Κωνσταντινούπολη και....εξαφανιστηκαν Το ένα δεν ήρθε ποτέ (πήρα refund) και πολύ φοβάμαι πως δεν πρόκειται να φτάσει και το δεύτερο :(   Προσοχή λοιπόν στο συγκεκριμένο τρόπο αποστολής εκτός και αν μόνο εγώ είχα την τύχη να πέσω σε "ελαφροχερη" γείτονα. 

To ιδιο και με εμενα. 83 ημερες και δεν εχει φανει τιποτε με τον ιδιο τροπο αποστολης. Εχω παρει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 αγορές που είχα κάνει ζήτησα κι εγώ επιστροφή μιας και 1 μισή μήνα δεν στάλθηκαν. Πριν λίγες μέρες η τράπεζα μου κλείδωσε την πιστωτική ενώ είχα χρήματα μέσα μετά από τηλ μου είπαν και μου έκανε εντύπωση ότι το AliExpress πήγε να μου τραβήξει 800 κάτι € ενώ δεν πήγα να κάνω καμιά παραγγελία και ειδικά με τέτοιο ποσό Μαξ μέχρι 50€ έχω κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 4:26 ΜΜ, MaXmaD είπε

Δεν θα ανοιξω dispute ακομα... θα το κανω προς το τελος των 6 μηνων που μου δινει το paypal.
Και ακομα και αν το λαβω αργοτερα θα του επιστρεψω τα χρηματα.

Ετσι κ αλλιως δεν τα χρειαζομουν αμεσα τα πραγματα.

Πώς μπορείς να επιστρέψεις χρήματα; Αναγκάστηκα να ζητήσω refund για πράγματα πολύ μικρής αξίας, αλλά αν ποτέ τα παραλάβω θα ΄ήθελα να πληρώσω το αντίτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που κάνω ειναι να ξανακάνω την ιδια παραγγελία αφήνοντας  σημείωση στον πωλητή αναφέροντας τον λόγο που έβαλα την παραγγελία και οτι δεν χρειάζεται να την στείλει.

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Εγω αυτο που κάνω ειναι να ξανακάνω την ιδια παραγγελία αφήνοντας  σημείωση στον πωλητή αναφέροντας τον λόγο που έβαλα την παραγγελία και οτι δεν χρειάζεται να την στείλει.

Σωστό, και εγώ το ίδιο έκανα. Μετά από συνεννόηση με τον πωλητή βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Εγω αυτο που κάνω ειναι να ξανακάνω την ιδια παραγγελία αφήνοντας  σημείωση στον πωλητή αναφέροντας τον λόγο που έβαλα την παραγγελία και οτι δεν χρειάζεται να την στείλει.

Αν είναι από auction?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dinos234 είπε

2 αγορές που είχα κάνει ζήτησα κι εγώ επιστροφή μιας και 1 μισή μήνα δεν στάλθηκαν. Πριν λίγες μέρες η τράπεζα μου κλείδωσε την πιστωτική ενώ είχα χρήματα μέσα μετά από τηλ μου είπαν και μου έκανε εντύπωση ότι το AliExpress πήγε να μου τραβήξει 800 κάτι € ενώ δεν πήγα να κάνω καμιά παραγγελία και ειδικά με τέτοιο ποσό Μαξ μέχρι 50€ έχω κάνει. 

Πάτησες ποτέ save τα στοιχεία της κάρτας σου; Ή μήπως έτυχε να κολλήσει η πληρωμή και πλήρωσες αργότερα την παραγγελία; Και στις 2 περιπτώσεις τα στοιχεία της κάρτας αποθηκεύονται στο Alipay (είναι το κινέζικο αντίστοιχο του Paypal), το οποίο θεωρώ εντελώς αναξιόπιστο από άποψη ασφάλειας. Eπίσης μετά ο μόνος τρόπος να αφαιρέσεις τη κάρτα σου απ'το Alipay είναι να κάνεις εγγραφή στο Alipay. Ή είσοδο με τα στοιχεία του AliExpress, δε θυμάμαι σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Beth13 είπε

Πώς μπορείς να επιστρέψεις χρήματα; Αναγκάστηκα να ζητήσω refund για πράγματα πολύ μικρής αξίας, αλλά αν ποτέ τα παραλάβω θα ΄ήθελα να πληρώσω το αντίτιμο.

Του ζητας ενα μαιλ και του τα στελνεις μεσω paypal.
Το εχω κανει 2-3 φορες στο παρελθον.
Οχι δεν λενε. Και 1000 ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KalishBioloid είπε

Πάτησες ποτέ save τα στοιχεία της κάρτας σου; Ή μήπως έτυχε να κολλήσει η πληρωμή και πλήρωσες αργότερα την παραγγελία; Και στις 2 περιπτώσεις τα στοιχεία της κάρτας αποθηκεύονται στο Alipay (είναι το κινέζικο αντίστοιχο του Paypal), το οποίο θεωρώ εντελώς αναξιόπιστο από άποψη ασφάλειας. Eπίσης μετά ο μόνος τρόπος να αφαιρέσεις τη κάρτα σου απ'το Alipay είναι να κάνεις εγγραφή στο Alipay. Ή είσοδο με τα στοιχεία του AliExpress, δε θυμάμαι σίγουρα.

Μια φορά μόνο και την επόμενη μέρα τα αφαίρεσα τα στοιχεία τις καρτας. Παραγγελία 800€ + δεν πήγα να κάνω ποτέ μου, την κάρτα αυτήν την έχω από μια δουλειά μπαίνουν κάτι χρήματα και κάνω αγορές με την συγκεκριμένη πάλι καλά που δεν είχε 800 κάτι μέσα αλλιώς θα τα έτρωγαν και που να έβρισκα το δίκαιο μου. Τηλεφωνικά που πήρα να μου την ξεμπλοκαρουν μου είπαν ότι πήγε το AliExpress να μου τραβήξει αυτό το ποσό και επειδή δεν είχε η τράπεζα μου μπλόκαρε την κάρτα και μου είπαν να βγάλω άλλη κάρτα για τυχόν υποκλοπή στοιχείων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω βρει ένα αντικείμενο που θέλω από Αμερική με κόστος 23 ευρώ και 12 τα έξοδα αποστολής με USPS First Class Mail International / First Class Package International Service. Γνωρίζει κάποιος αν παίζει τελωνείο για τις αποστολές μέσω USPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dinos234 είπε

Μια φορά μόνο και την επόμενη μέρα τα αφαίρεσα τα στοιχεία τις καρτας. Παραγγελία 800€ + δεν πήγα να κάνω ποτέ μου, την κάρτα αυτήν την έχω από μια δουλειά μπαίνουν κάτι χρήματα και κάνω αγορές με την συγκεκριμένη πάλι καλά που δεν είχε 800 κάτι μέσα αλλιώς θα τα έτρωγαν και που να έβρισκα το δίκαιο μου. Τηλεφωνικά που πήρα να μου την ξεμπλοκαρουν μου είπαν ότι πήγε το AliExpress να μου τραβήξει αυτό το ποσό και επειδή δεν είχε η τράπεζα μου μπλόκαρε την κάρτα και μου είπαν να βγάλω άλλη κάρτα για τυχόν υποκλοπή στοιχείων. 

Kάποια διαρροή υπάρχει... έχουν αναφερθεί και παλαιότερα τέτοια περιστατικά. Μ'ένα απλό search στο google (διάβασε και τα σχόλια):

https://www.al6400.com/blog/thinking-aliexpress-caused-my-credit-card-to-be-stolen/

Eγώ για αγορές από Κίνα χρησιμοποιώ κάρτα/λογαριασμό με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Μόλις θέλω να παραγγείλω κάτι, τότε κάνω μεταφορά χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...