Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/2/2020 στις 3:11 ΠΜ, MaXmaD είπε

Φυσιολογικο να περιμενω απο τελη Νοεμβριου(black friday) ακομα untracked πακετα απο Κινα;

Κι εγω τα ιδια με tracked, εστειλα σημερα στο τελωνειο το αποδεικτικο πληρωμης και ενω ακομα το δεμα ειναι σε αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο (εδω και 13 μερες) και με γειωσαν: image.png.5c861c119b48fe9e5c26a83082d6667e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, mixschino είπε

Κι εγω τα ιδια με tracked, εστειλα σημερα στο τελωνειο το αποδεικτικο πληρωμης και ενω ακομα το δεμα ειναι σε αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο (εδω και 13 μερες) και με γειωσαν: image.png.5c861c119b48fe9e5c26a83082d6667e.png

Μα αν δεν ανοιχτει το κοντεϊνερ και παρουσιαστει το δεμα στο τελωνειο, τι αλλο μπορουν εκτος του να σε γειωσουν? 

Να σου κανουν παρεα μεσω εμαιλ τσατ και να πειτε που θα πατε για χαρταετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Μα αν δεν ανοιχτει το κοντεϊνερ και παρουσιαστει το δεμα στο τελωνειο, τι αλλο μπορουν εκτος του να σε γειωσουν? 

Να σου κανουν παρεα μεσω εμαιλ τσατ και να πειτε που θα πατε για χαρταετο?

Οχι αλλα μπορουν αφου ανοιχτει το κοντεινερ να επιταχυνθει η διαδικασια πηδωντας τα βηματα "ψαχνω αξια αντικειμενου, ζηταω παραστατικα", καπως ετσι το σκεφτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KalishBioloid είπε

Kάποια διαρροή υπάρχει... έχουν αναφερθεί και παλαιότερα τέτοια περιστατικά. Μ'ένα απλό search στο google (διάβασε και τα σχόλια):

https://www.al6400.com/blog/thinking-aliexpress-caused-my-credit-card-to-be-stolen/

Eγώ για αγορές από Κίνα χρησιμοποιώ κάρτα/λογαριασμό με σχεδόν μηδενικό υπόλοιπο. Μόλις θέλω να παραγγείλω κάτι, τότε κάνω μεταφορά χρημάτων.

Έχω μια άλλη κάρτα από τράπεζα θα αρχίζω να βάζω εκεί ένα μικρό ποσό όταν θέλω να παραγγείλω κάτι μην γίνει τίποτα πάλι και μου φάνε χρήματα χωρίς να έχω κάνει κάτι. Πάντως από eBay με paypal που κάνω χρόνια αγορές ποτέ μου δεν είχαν θέμα τους τελευταίους μήνες αγοράζω από AliExpress. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal παρέχει ασφάλεια. Kαι στο Aliexpress αν μπορούσαμε να πληρώσουμε με Paypal,  δε θα υπήρχαν τέτοια θέματα.

Το Αlipay μόνο και μόνο που μπορεί να αποθηκεύσει τα στοιχεία της κάρτας σου χωρίς συγκατάθεση είναι εξωφρενικό.

Όσον αφορά τις κλοπές, πιστεύω πως όταν το AliExpress στέλνει τα στοιχεία των καρτών στο Alipay δεν υπάρχει κατάλληλη κρυπτογράφηση και κάποιοι εκμεταλεύονται το κενό ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 1:07 ΠΜ, MaXmaD είπε

Του ζητας ενα μαιλ και του τα στελνεις μεσω paypal.
Το εχω κανει 2-3 φορες στο παρελθον.
Οχι δεν λενε. Και 1000 ευχαριστω!

Δεν έχεις χρέωση για τη μεταφορά χρηματων;

Πιθανότατα, αν τελικά παραλάβω τα πακετάκια, να  "παραγγείλω" κάτι που να είναι κοντά στο ποσό των παραγγελιών μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!! θέλω να αγοράσω ένα κινητό από gearbest,και μού έχει ως επιλογές Netherlands registered και EU fast line,ποιά από τις δύο μεθόδους να διαλέξω για να γλιτώσω το τελωνείο? Το Netherlands registered δεν υποτίθεται ότι έρχεται μέσω Ολλανδίας? Η οποία ανήκει ευρωπαϊκή ένωση οπότε δεν θα περάσει τελωνείο σωστά? Αλλά επειδή έχω δει κ κάποιους που προτείνουν priority line,αλλά εμένα στο priority line μού βγάζει αυτές τις δύο επιλογές,οπότε τι να διαλέξω για αποφυγή τελωνείου? Netherlands registered ή EU Fast Line? Γνωρίζεις κάτι Κάπιος?

Επεξ/σία από demolutioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω ένα δέμα από Κίνα εδώ και κανα μήνα, ο πωλητής μου είχε δώσει ένα track number που δε λειτουργούσε εξαρχής.. Σήμερα έλαβα αυτό το μνμ.. hi friend, sorry to bother u, but ur package hasn't been checked successfully and been retained by the customs, really sorry about that and pls kindly understand this is really out of our control, and how about i reship to u a new package if u still want? Pls kindly to let me know ur ideas, then i can arrange for u asap, looking forward to ur reply, nice day!.. Τι έχει συμβεί; τι να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το χρειαζεσαι και δεν το βιαζεσαι, του λες να το  ξαναστειλει. Αν οχι, πες του να σου κανει refund. Τι ακριβως ειναι που το σταματησαν στα τελωνεια?

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηχανισμός αφής και οθόνη είναι για ένα Samsung.. Αξία 15 ευρώ περίπου.. Φαντάζομαι θα στέλνουν χιλιάδες τέτοιες.. Δεν ξεκολλάει ποτέ από εκεί; Λογικά στο τελωνείο της Κίνας σταμάτησε; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16/2/2020, 11:52:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
3/2/2020, 23:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/2/2020, 15:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/2/2020, 14:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
13/1/2020, 21:58:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
10/1/2020, 22:39:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Το δεμα εχει κολλησει πανω απο 1 μηνα στο τελωνειο...τι κανω; να τους παρω τηλ; να περιμενω και αλλο;  Επισης παραγγελια που ειχα κανει πιο μετα απο αυτην μου ηρθε κανονικα αυτο γιατι να κολλησε στο τελωνειο; Αξια 15 δολλαρια (φορτιστης κινητου,βαση κινητου για αυτοκινητο και ενα καλωδιο USB)

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amix είπε
16/2/2020, 11:52:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
3/2/2020, 23:42:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/2/2020, 15:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/2/2020, 14:08:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
13/1/2020, 21:58:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
10/1/2020, 22:39:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Το δεμα εχει κολλησει πανω απο 1 μηνα στο τελωνειο...τι κανω; να τους παρω τηλ; να περιμενω και αλλο;  Επισης παραγγελια που ειχα κανει πιο μετα απο αυτην μου ηρθε κανονικα αυτο γιατι να κολλησε στο τελωνειο; Αξια 15 δολλαρια (φορτιστης κινητου,βαση κινητου για αυτοκινητο και ενα καλωδιο USB)

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα απο το να περιμένεις. Από που προκύπτει ο ένας μήνας στο τελωνείο; Αφού 16/2 φαίνεται να έφτασε Ελλάδα

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα απο το να περιμένεις. Από που προκύπτει ο ένας μήνας στο τελωνείο; Αφού 16/2 φαίνεται να έφτασε Ελλάδα

Ειναι βαρυ το δεμα και καμπυλωνει τον χωροχρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα απο το να περιμένεις. Από που προκύπτει ο ένας μήνας στο τελωνείο; Αφού 16/2 φαίνεται να έφτασε Ελλάδα

δικο μου λαθος το μπερδεψα με αλλη παραγγελια. Αλλα και παλι κοντευει 2 βδομαδες...δεν εχει ανοιχτει ο σακος δηλαδη ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και εξαρταται απο τον τροπο αποστολης (τι προτεραιοτητα εχει) και το συστημα (αν υπαρχει) επιλογης για το ανοιγμα απο τους τελωνειακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...