Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει φυγει αλλα μεχρι 31-12-2020 ισχυει οτι και τοσα χρονια,ειναι περιοδος προσαρμογης

Σημερα παρελαβα απο UK οπως και αλλα πριν βδομαδες,δεν πληρωνεις τπτ

απο το 2021, βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα με την μεθοδο EU PRIORITY LINE που εχει ως μοναδικη επιλογη για τα κινητα το baanggood εχει δοκιμασει κανεις; Εχω παρει αρκετα κινητα αλλα παντα εβαζα priority direct mail που δεν ειχε τελωνειο. Τωρα τι γινεται; Εχει ρωτηθει και λιγο πιο πισω στο θεμα αλλα χωρις ξεκαθαρη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος η Pitney Bowes με ποιον μεταφορέα συνεργάζεται στην Ελλάδα; Μέχρι πέρυσι παραλάμβανα με UPS, τώρα όμως το tracking βλέπω ότι δεν το δέχεται το σύστημα της UPS. Έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Έκανα μια παραγγελία από το Aliexpress. Όντας αρχάριος με τις παραγγελίες, και δη από το εξωτερικό, η παραγγελία μου κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά περίπου 45 ευρώ και από ότι διάβασα στο φόρουμ θα πρέπει κανονικά να πληρώσω στο τελωνείο επιπλέον 45*24%+15 = 10,8+15=25,8 ευρώ. Σωστά μέχρι εδώ?

Παρατήρησα όμως ότι το δέμα μου πριν ακόμη φύγει από την Κίνα έχει πάρει tracking number που τελειώνει σε NL, δηλαδή είναι του ολλανδικού ταχυδρομείου. Υπάρχει περίπτωση το δέμα μου όταν θα φτάσει στην Ελλάδα να θεωρήσουν ότι είναι από Ολλανδία και να μην πληρώσω τελωνείο?

Ή άμα πρώτα το δέμα μου κάνει μια βόλτα από τη χώρα της τουλίπας (Ολλανδία) θα πρέπει να πληρώσω εκεί τελωνείο?

Ευχαριστώ.    

Επεξ/σία από Partalas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anaximandros είπε

Ξέρει κάποιος η Pitney Bowes με ποιον μεταφορέα συνεργάζεται στην Ελλάδα;

Mε Γενική Ταχυδρομική (στην επαρχία τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Partalas0 είπε

Γεια σας,

Έκανα μια παραγγελία από το Aliexpress. Όντας αρχάριος με τις παραγγελίες, και δη από το εξωτερικό, η παραγγελία μου κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά περίπου 45 ευρώ και από ότι διάβασα στο φόρουμ θα πρέπει κανονικά να πληρώσω στο τελωνείο επιπλέον 45*24%+15 = 10,8+15=25,8 ευρώ. Σωστά μέχρι εδώ?

Παρατήρησα όμως ότι το δέμα μου πριν ακόμη φύγει από την Κίνα έχει πάρει tracking number που τελειώνει σε NL, δηλαδή είναι του ολλανδικού ταχυδρομείου. Υπάρχει περίπτωση το δέμα μου όταν θα φτάσει στην Ελλάδα να θεωρήσουν ότι είναι από Ολλανδία και να μην πληρώσω τελωνείο?

Ή άμα πρώτα το δέμα μου κάνει μια βόλτα από τη χώρα της τουλίπας (Ολλανδία) θα πρέπει να πληρώσω εκεί τελωνείο?

Ευχαριστώ.    

Το ότι είναι Ολλανδικό το ταχυδρομείο δε συνεπάγεται και αποφυγή τελωνείου. Μόνο αν ο πωλητής κάνει τριγωνική αποστολή που στο Ali κάνουν ελάχιστοι. Αν είσαι τυχερός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να πάρω προσωπίδες προστασίας από banggood. Δεν υπάρχει σε καμία διαθέσιμη η μέθοδος αποστολής priority direct mail. Το συνολικό κόστος είναι κάτω από 22 ευρώ . Θα έχω πρόβλημα με το air parcel register ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την αναμονή..όχι.

Κ τελωνείο να σταματήσει στέλνοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά κι εφόσον είναι κάτω από 22€ δεν πληρώνεις κάτι έξτρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα, για αγορές από Κίνα πόση αναμονή υπάρχει; Μήνες; Την τελευταία φορά που έλαβα κάτι από Κίνα έκανε περίπου 40 μέρες. Τώρα τι να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mingas είπε

Καλημέρα, για αγορές από Κίνα πόση αναμονή υπάρχει; Μήνες; Την τελευταία φορά που έλαβα κάτι από Κίνα έκανε περίπου 40 μέρες. Τώρα τι να περιμένω;

Αν διαλέξεις οικονομικό τρόπο αποστολής 2-3 μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ξέρει κανείς αν για αγορές που στέλνονται από ΗΠΑ στην Αγγλία πληρώνει κανείς τελωνείο? Έχω ένα φίλο στην Αγγλία που θα μπορούσε να μου φέρει κάτι που θέλω να παραγγείλω από iherb, αξίας 25 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 1:11 ΠΜ, Partalas0 είπε

Γεια σας,

Έκανα μια παραγγελία από το Aliexpress. Όντας αρχάριος με τις παραγγελίες, και δη από το εξωτερικό, η παραγγελία μου κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά περίπου 45 ευρώ και από ότι διάβασα στο φόρουμ θα πρέπει κανονικά να πληρώσω στο τελωνείο επιπλέον 45*24%+15 = 10,8+15=25,8 ευρώ. Σωστά μέχρι εδώ?

Παρατήρησα όμως ότι το δέμα μου πριν ακόμη φύγει από την Κίνα έχει πάρει tracking number που τελειώνει σε NL, δηλαδή είναι του ολλανδικού ταχυδρομείου. Υπάρχει περίπτωση το δέμα μου όταν θα φτάσει στην Ελλάδα να θεωρήσουν ότι είναι από Ολλανδία και να μην πληρώσω τελωνείο?

Ή άμα πρώτα το δέμα μου κάνει μια βόλτα από τη χώρα της τουλίπας (Ολλανδία) θα πρέπει να πληρώσω εκεί τελωνείο?

Ευχαριστώ.    

99% δεν το γλυτωνεις, και εμενα πολλα ερχονται με NL αλλα δεν εχουν καμια σχεση με τριγωνικη και τελωνειο στην Ολλανδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό ή να στείλω ιδιώτη εκτελωνιστή για ένα πακέτο που θα έρθει από Κίνα, αντί για τα ΕΛΤΑ?

Με αυτό τον τρόπο αν και θα επιβαρυνθώ το επιπλέον κόστος δεν μπορώ να παραλάβω, θεωρητικά αμέσως μόλις το πακέτο φτάσει Ελλάδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Αμερική ισχύουν τα ίδια με Κίνα;

Θέλω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 39 δολάρια. Θα περάσει τελωνείο λογικά;

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...