Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/6/2020 στις 8:28 ΠΜ, mindreader είπε

Απο Κινα, για μια ακομη φορα, φαινεται να αργουν υπερβολικα οι παραλαβες....

Καθε φορα που παραγγελνω απο Κινα, και το κανω οχι μονο για θεμα κοστους αλλα και γιατι πολλα πραγματα δεν τα βρισκεις Ευρωπη (η Κινα τα εχει ΟΛΑ), ειμαι προετοιμασμενος για 1,5 μηνα καθυστερηση...

Αλλα τωρα διμηνο και τιποτε...

Αλλος με παρομοιες εμπειριες αυτης της εποχης;

Είχα παραγγείλει ασύρματα ακουστικά από την Elephone στις 21 Απριλίου. Τα έστειλαν με SF Express και έφτασαν στις 5 Ιουνίου, άρα ενάμιση μήνα περίπου. Σε μερικούς είχαν φτάσει νωρίτερα, ενώ άλλοι ακόμη περιμένουν. Μάλλον είναι σημαντικός ο παράγοντας της τύχης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Για πρώτη φορά έκανα μια παραγγελία από το AliExpress και η αποστολή έγινε την Πέμπτη. Δεν μου αναγνωρίζει τον αριθμό αποστολής ούτε στο 17track ούτε στο trackmeeasy. Είναι φυσιολογικό αυτό; 

Σου απαντώ επιδη ειναι η πρώτη σου αγορά.

Θα οπλιστεις με υπομονη, 10 μερες τα φανεί το τρακ και 100 μερες plus να παραλάβεις.

Το επισημο dispute έχει ηδη ανέβει στις 90 μερες απο την αποστολή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σου απαντώ επιδη ειναι η πρώτη σου αγορά.

Θα οπλιστεις με υπομονη, 10 μερες τα φανεί το τρακ και 100 μερες plus να παραλάβεις.

Το επισημο dispute έχει ηδη ανέβει στις 90 μερες απο την αποστολή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα ακουστικά ήρθαν σε ενάμιση μήνα από το επίσημο site της Elephone. Το AliExpress γιατί αργεί τόσο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα ακουστικά ήρθαν σε ενάμιση μήνα από το επίσημο site της Elephone. Το AliExpress γιατί αργεί τόσο; 

Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες... 

Τον τρόπο αποστολής πχ αεροπορικός ή με κοντεινερ... 

Αν έρθει με κρατικά ταχυδρομεία ή με ιδιωτικές εταιρείες... 

Το πόσο θα παραμείνει στο τελωνείο που από ότι φαίνεται είναι θέμα τύχης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες... 

Τον τρόπο αποστολής πχ αεροπορικός ή με κοντεινερ... 

Αν έρθει με κρατικά ταχυδρομεία ή με ιδιωτικές εταιρείες... 

Το πόσο θα παραμείνει στο τελωνείο που από ότι φαίνεται είναι θέμα τύχης... 

Οπότε μάλλον δε θα αργήσει πολύ. Γιατί μόλις πατήσω "Track my order" με πηγαίνει στο AliExpress όπου γράφει

2020.06.12 16:00 (GMT-7): Shipment accepted by airline

άρα θα έρθει αεροπορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχε υποψη σου πως το Αλι δεν ειναι πωλητης.

Ο πωλητης μπορει να βρισκεται στο Καστελλοριζο της Κινας και να αργησει να φτασει στο κεντρο διεθνων αποστολων.

Ασε που εκει μπορει να περασει οδικως ολη την αχανη Κινα, οποτε υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται φιλος να εχει κανει παραγγελια απο ali και να παραλαμβανει σπιτι του με ACS ;

Απο οσο θυμαμαι δεν ηταν ιδιαιτερης αξιας και σιγουρα δεν εμπλεξε με τελωνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

έχω πλέον κι εγώ την πρώτη μου εμπειρία στις αγορές από Κίνα και δεν έκατσε σε καλό timing. Παραθέτω tracking info από ΕΛΤΑ:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
15/6/2020, 06:37:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
3/6/2020, 21:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
25/5/2020, 09:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Αγόρασα ανεμιστηράκι ανταλλακτικό για λάπτοπ αξίας 12.5 € στις 25 Απριλίου από Κίνα, το οποίο απεστάλη προς PostNL 27 Απριλίου.

Φτάνει στην Ολλανδία 25 Μαΐου και μετά από 21 μέρες φτάνει και στην Ελλάδα (έως τώρα 48 μέρες).

Μετά από 4 μέρες ακόμα είναι κολλημένο στο Αεροδρόμιο λογικά για εκτελωνισμό (για αντικείμενο που δεν χρήζει εκτελωνισμού ή τελωνειακών δασμών).

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό περίπου μπορεί να κάνει μέχρι να αφεθεί από το τελωνείο και να πάρει τον δρόμο του για Θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chrisakasgr είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

έχω πλέον κι εγώ την πρώτη μου εμπειρία στις αγορές από Κίνα και δεν έκατσε σε καλό timing. Παραθέτω tracking info από ΕΛΤΑ:

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
15/6/2020, 06:37:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
3/6/2020, 21:23:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
25/5/2020, 09:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Αγόρασα ανεμιστηράκι ανταλλακτικό για λάπτοπ αξίας 12.5 € στις 25 Απριλίου από Κίνα, το οποίο απεστάλη προς PostNL 27 Απριλίου.

Φτάνει στην Ολλανδία 25 Μαΐου και μετά από 21 μέρες φτάνει και στην Ελλάδα (έως τώρα 48 μέρες).

Μετά από 4 μέρες ακόμα είναι κολλημένο στο Αεροδρόμιο λογικά για εκτελωνισμό (για αντικείμενο που δεν χρήζει εκτελωνισμού ή τελωνειακών δασμών).

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό περίπου μπορεί να κάνει μέχρι να αφεθεί από το τελωνείο και να πάρει τον δρόμο του για Θεσσαλονίκη;

Μπορεί μέχρι και μήνα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 11:12 ΠΜ, polakis21 είπε

Παραγγειλα ενα πληκτρολογιο που ειχε 19 δολλαρια. Με τα μεταφορικα 42. Εφτασε Αθηνα το πακετο. Θα φαω τελωνειο λετε ή οχι; Γιατι μου γραφει καθυστερηση στις τελωνειακες διαδικασιες η dhl

Τελικα τι εγινε, σου χρεωσαν τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polakis21 είπε

Οχι φιλε δεν με χρεωσαν ηρθε κανονικα τελικα.

Τελεια, ολα καλα λοιπον.

Ο μονος σιγουρος τροπος παραμενει λοιπον το αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τυχαίο αλλά ξαφνικά εμφανίστηκαν στο τελωνείο καμιά 15 δέματα με ημερομηνίες από Ιανουάριο μέχρι και αρχές Ιουνίου. Δηλαδή μιλάμε για 5 μήνες έως 10 μέρες.

Συγκεκριμένα άρχισαν να εμφανίζονται τελωνείο από 16-6 το νωρίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello παίδες κ κυρίες. Έχω μια ερώτηση και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω κάνει 2 παραγγελίες από Αλι. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι τιμή λένε απ'έξω τα δέματα? Την αρχική τιμή πριν να εφαρμόσεις την έκπτωση με τα κουπόνια ή όπως είναι μετά την έκπτωση? Οι 2 τιμές είναι 22,κάτι και στα 2 αντικείμενα, αλλά με την έκπτωση το ένα είναι 20,15€ και 18,73€ μαζί με τα μεταφορικά. Τα δέματα δλδ θα λένε απέξω το 22,κάτι ή το ποσό μετά την έκπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορα απο Κίνα banggood με pdm το δέμα φαίνεται να ξεκινά απο χωρα εκτός Ευρώπης και με dhl.

Αποτέλεσμα κανένα τελωνείο, πως τα εχει καταφέρει ετσι το banggood, μπράβο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...