Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δέματα από bangood kai allixpres έκαναν 5 μέρες να φτάσουν Ελλάδα μέσο Ολλανδίας . Και είναι στην Αθήνα εδώ κ 25 μέρες . Εύγε παλικάρια μπράβο πολυ δουλειά ρίχνετε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgos20177 είπε

Δέματα από bangood kai allixpres έκαναν 5 μέρες να φτάσουν Ελλάδα μέσο Ολλανδίας . Και είναι στην Αθήνα εδώ κ 25 μέρες . Εύγε παλικάρια μπράβο πολυ δουλειά ρίχνετε 

Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα, γιατί εάν σου δείξω εγώ την δική μου λίστα. Περιμένω 63 πράγματα από Aliexpress και ΟΛΑ έχουν κολλήσει πάνω από μήνα Ολλανδία, όχι όταν έρθουν εδώ πάει καλύτερα το πράγμα, αλλά γενικά και η Ολλανδία είναι ένα μάτσο χάλια. Τ' ότι έφυγε από Ολλανδία σε 5 ημέρες στην δική σου περίπτωση είναι πάρα πολύ καλό και μακάρι να γινόταν σε όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 8:10 ΜΜ, Liberato είπε

ΜΥΣΤΕΣ  ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΠΙΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΩ ΤΟ 50ΡΙΚΟ? ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.. 100ευρω η αξια του ανταλλακτικου, 43 τα μεταφορικα.. ε οχι και 132 τελωνειο ρε κλεφτες..image.png.ce2d6405db95a6b0d543115c308eed6d.png

Με τις υγείες σου... 

Ήταν αναμενόμενο όπως σου είχαμε πει... 

Απλά αν έρχονταν με ταχυδρομείο και όχι ιδιωτική εταιρία θα πλήρωνες λιγότερα... 

Εκτός και αν έρχονταν με τριγωνική αποστολή ή με προ πληρωμένα τα έξοδα τελωνείου (Amazon). 

Δες το σαν ένα καλό μάθημα για το τι πρέπει να αποφύγεις στο μέλλον για αγορές από τρίτες χώρες... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2020 στις 8:10 ΜΜ, Liberato είπε

ΜΥΣΤΕΣ  ΜΟΥ ΤΟΝ ΗΠΙΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΩ ΤΟ 50ΡΙΚΟ? ΠΗΓΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.. 100ευρω η αξια του ανταλλακτικου, 43 τα μεταφορικα.. ε οχι και 132 τελωνειο ρε κλεφτες..

Διαδικασία εκτελωνισμού εισαγωγών - Νέος τρόπος με ηλεκτρονική υποβολή ΕΔΕ Ανευ Στατιστικής

 

Εκτελωνισμός: Ο απόλυτος οδηγός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια παραγγελία από Aliexpress απο τις 27/04/2020. Το δέμα έφτασε Ελλάδα σχετικά γρήγορα, σε 51 μέρες, στις 17/06/2020. Σχεδόν 30 μέρες μετά είναι κολλημένο στην κατάσταση εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο. Το δέμα έχει αξία 44ε και θα περάσει τελωνείο. Η κατάσταση που βρίσκετε το δέμα τόσο καιρό τι σημαίνει ότι δεν έχει μπει καν τελωνείο ακόμη και περιμένει απ έξω; Άρα ο ένας μήνας+ που πρέπει να περιμένω για το τελωνείο δεν άρχισε να μετράει ακόμα;  Ξεκινάν και τα μπάνια του λαού τον Αύγουστο, παρήγγειλα Άνοιξη και βλέπω να παραλαμβάνω Φθινόπωρο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Partalas0 είπε

Έχω μια παραγγελία από Aliexpress απο τις 27/04/2020. Το δέμα έφτασε Ελλάδα σχετικά γρήγορα, σε 51 μέρες, στις 17/06/2020. Σχεδόν 30 μέρες μετά είναι κολλημένο στην κατάσταση εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο. Το δέμα έχει αξία 44ε και θα περάσει τελωνείο. Η κατάσταση που βρίσκετε το δέμα τόσο καιρό τι σημαίνει ότι δεν έχει μπει καν τελωνείο ακόμη και περιμένει απ έξω; Άρα ο ένας μήνας+ που πρέπει να περιμένω για το τελωνείο δεν άρχισε να μετράει ακόμα;  Ξεκινάν και τα μπάνια του λαού τον Αύγουστο, παρήγγειλα Άνοιξη και βλέπω να παραλαμβάνω Φθινόπωρο.  

Το δέμα σου είναι σε αναμονή για το τελωνείο. Ο χρόνος αναμονής μετράει αφότου φτάσει το δέμα Ελλάδα μέχρι να σκαναριστεί στο τελωνείο. Αυτός ο χρόνος μπορεί να είναι ένας μήνας στην καλύτερη, συνήθως περισσότερο αυτή την εποχή. Εσένα ήρθε στις 17/06 οπότε κατά το τέλος Ιουλίου θα ελεγχθεί. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ορίστε 3 μηνάκια και ακόμη δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος στο τελωνείο. Δέμα αξίας 15€.

Screenshot-1.png

04/06 έφτασε το δέμα Ελλάδα οπότε είσαι στον ένα μήνα και 10 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

04/06 έφτασε το δέμα Ελλάδα οπότε είσαι στον ένα μήνα και 10 μέρες. 

Ναι το γνωρίζω, 3 μηνάκια εννοούσα από την ημερομηνία αποστολής. Έφαγα το κόμμα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30-6 Brooklyn USA
02-07 Germany
07-07 αποστολή από Γερμανία
14-07 Φινλανδία 
Όλη την Ευρώπη θα περάσει ρε παιδιά?αποστολη με Dhl e-commerce. Από USA.και 15 δολλρια μεταφορικά.ωραιιααααφακελος 123 γραμμάρια.
Φαντάσου να μπει και Ελλάδα 
Από Σεπτέμβριο το βλέπω να παραλαμβάνω.Αισχος.

2FDEC5C9-8D6D-48F8-9209-6C5C73501F99.jpeg

Επεξ/σία από kalotina75
Είναι λογικό στην Θεσσαλονίκη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει παραλαβει δεμα σταλμενο με Singapore Post απο aliexpress? RBxxxxxxxxxSG

Εχω 2 δεματα τα οποια εμφανιζονται στο σιτε της ΕΛΤΑ ως " Αποστολη Αντικειμενου " αλλα τοσο καιρο τιποτα... 2 μηνες κολλημενα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessatsuRoku είπε

Υπαρχει καποιος που να εχει παραλαβει δεμα σταλμενο με Singapore Post απο aliexpress? RBxxxxxxxxxSG

Εχω 2 δεματα τα οποια εμφανιζονται στο σιτε της ΕΛΤΑ ως " Αποστολη Αντικειμενου " αλλα τοσο καιρο τιποτα... 2 μηνες κολλημενα ετσι

Εγώ ειμαι στο τετράμηνο και ακόμα περιμένω

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο 18 Απριλιου εγινε "finished" και "confirmation received" στο aliexpress.

Εγω δεν εκανα τιποτα,βρισκεται απο 23/6/20 στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δεν μπορω να κανω dispute ακομα και αν θελω,μπορω να κανω κατι? πως γινεται να εγινε confirmation received?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, DYEL είπε

Παραγγελια απο 18 Απριλιου εγινε "finished" και "confirmation received" στο aliexpress.

Εγω δεν εκανα τιποτα,βρισκεται απο 23/6/20 στο ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δεν μπορω να κανω dispute ακομα και αν θελω,μπορω να κανω κατι? πως γινεται να εγινε confirmation received?

Όταν παρέλθει το χρονικό διάστημα της προστασίας γίνεται αυτόματα αυτό. Έχεις 15 μέρες όμως ακόμη που μπορείς να κάνεις dispute. Δεν στο έχει σαν επιλογή; Πάντως από το tracking number σου φαίνεται ότι έχει φτάσει Ελλάδα και απλά περιμένει, όπως χιλιάδες άλλα δέματα, τη σειρά του για το τελωνείο. Θα παραλάβεις σίγουρα απλά θα αργήσει 

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...