Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το έχω δοκιμάσει κάπου, απλά έχω δει καλά reviews. Και στα συν ότι μπορεις να προσθαφαιρέσεις υλικό να το προσαρμόσεις στο ύψος που θες. Αλλά πρέπει να βρω κάτι αντίστοιχο (που να στέλνει) Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2020 στις 5:41 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Παιδιά το banggood πώς στέλνει Ελλάδα από Τσεχία; Παρήγγειλα πριν 20 μέρες με εγγυημένη παράδοση σε 5-10 εργάσιμες, δηλαδή στη χειρότερη θα έπρεπε να φτάσει χθες. Και δεν ήρθε ούτε σήμερα; Είναι σύνηθες αυτό ή να αρχίσω να ανησυχώ; Δεν έχουν tracking.

Δύο πακέτα από banggood one week delivery από Τσεχία υποτίθεται,το ένα το έστειλαν untracked και κοντεύει 40 μέρες και το άλλο με DPD κι είναι κολλημένο κάπου στην Αυστρία από 6/10

Update

Μίλησα με DPD πριν και μου είπαν επικοινωνήσω με τον αποστολέα γιατί δεν υπάρχει τέτοια διαδρομή απο τις 7/10 και πρέπει να οριστεί διερεύνηση απο τον αρχικό σταθμό!Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό;Τι κάνω;

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Banggood μου τα έχει χαλάσει τελευταία θα το σκεφτώ πολύ να ξαναψωνίσω , μου έστειλε με Luxembourg post ένα δέμα και μάλιστα 2 φορές και μετά μου ακύρωσε την παραγγελία και δεν ήθελε να μου την στείλει με post NL   και τις 2 φορές το δέμα γύρισε πίσω και δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα .

Το δέμα υπόψιν ήταν με priority direct mail.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά Τριγωνική αποστολή κάνει και το Ebay;;;;;!!!!!!! 

Έγινε αγορά από Ebay (Κίνα) 55 ευρώ και το πακέτο είναι και μεγάλο και σχετικά βαρύ…

Είχε μόνο σαν μέθοδο αποστολής την SpeedPAK ( εταιρία της Orange Connex και του Ebay)

Έφυγε από Κίνα 7 Οκτ 20, στις  15 Οκτ 20 εμφανίστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο που πήρε εγγλέζικο tracking number και χτες παρέλαβα στα ΕΛΤΑ χωρίς να πληρώσω τίποτα και χωρίς να περάσει από το Ελληνικό τελωνείο!

 

ebay.jpg

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 7:20 ΜΜ, lara_gr είπε

Παιδιά τι παίζει με το aliexpress? Όποτε και να μπω μου μπλοκάρει τη σελίδα και δε βγάζει τα προιόντα. "product not found" βγάζει.

Μου το κάνει πάμπολλες φορές μέσω PC και Chrome. Δε μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα τρώει.

Μέσω της Android εφαρμογής, ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι ψιλολοίδια από κινεζοbay τον Σεπτέμβριο συνολικής αξίας κάτω των 10 ευρώ. Καθώς είναι μικρής χρηματικής αξίας δεν έδωσα σημασία για το πότε θα φτάσει και δεν πρόσεχα το tracking του. Πριν μερικές μέρες θυμήθηκα πως περιμένω το πακετάκι, και απο περιέργεια έψαξα το tracking να δω που είναι.

Τελευταία καταχώρηση είναι αυτή

9 Oct 2020 1:14pm

YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

Αυτό τι μπορεί να σημαίνει? Μέχρι στιγμής δεν το έχω παραλάβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Αγόρασα κάτι ψιλολοίδια από κινεζοbay τον Σεπτέμβριο συνολικής αξίας κάτω των 10 ευρώ. Καθώς είναι μικρής χρηματικής αξίας δεν έδωσα σημασία για το πότε θα φτάσει και δεν πρόσεχα το tracking του. Πριν μερικές μέρες θυμήθηκα πως περιμένω το πακετάκι, και απο περιέργεια έψαξα το tracking να δω που είναι.

Τελευταία καταχώρηση είναι αυτή

9 Oct 2020 1:14pm

YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

Αυτό τι μπορεί να σημαίνει? Μέχρι στιγμής δεν το έχω παραλάβει

Σημαίνει ότι έχει φτάσει στο Ελ. Βενιζέλος και περιμένει να σκαναριστεί, να ελεγχθεί από το τελωνείο και να προωθηθεί στην περιοχή σου. Λογικά ήταν untracked το δέμα. Τώρα σε ποιο σημείο από αυτά βρίσκεται δεν μπορεί να γνωρίζεις. Συνήθως μετά από ένα μήνα από την άφιξη στο αεροδρόμιο εγώ παραλαμβάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Σημαίνει ότι έχει φτάσει στο Ελ. Βενιζέλος και περιμένει να σκαναριστεί, να ελεγχθεί από το τελωνείο και να προωθηθεί στην περιοχή σου. Λογικά ήταν untracked το δέμα. Τώρα σε ποιο σημείο από αυτά βρίσκεται δεν μπορεί να γνωρίζεις. Συνήθως μετά από ένα μήνα από την άφιξη στο αεροδρόμιο εγώ παραλαμβάνω. 

Θεωρώ πως είναι untracked, αν και έχω ένα tracking number. Για να κάνει 1 μήνα  απο Ελ.Βενιζέλος, να περάσει όλα αυτά τα στάδια και να φτάσει σε εμένα, φαντάζομαι τι πανικός πρέπει να γίνεται στον χώρο των δεμάτων του αεροδρομίου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 8:35 ΜΜ, andreas1gr είπε

Τελικά Τριγωνική αποστολή κάνει και το Ebay;;;;;!!!!!!! 

Έγινε αγορά από Ebay (Κίνα) 55 ευρώ και το πακέτο είναι και μεγάλο και σχετικά βαρύ…

Είχε μόνο σαν μέθοδο αποστολής την SpeedPAK ( εταιρία της Orange Connex και του Ebay)

Έφυγε από Κίνα 7 Οκτ 20, στις  15 Οκτ 20 εμφανίστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο που πήρε εγγλέζικο tracking number και χτες παρέλαβα στα ΕΛΤΑ χωρίς να πληρώσω τίποτα και χωρίς να περάσει από το Ελληνικό τελωνείο!

ebay.jpg

Nαι.

Παραγγειλα και με μια μεταφορικη που λέγεται YANWEN

 Το ενα δεμα εκανε δυο μηνες να ερθει γιατί ήρθε με τραινο. Εκτελωνιστηκε προφανως στο Βελγιο οπου και πήρε tracking number BE και ήρθε χωρις αυτοκόλλητο τελωνείου.

Το αλλο είναι καθ οδόν αεροπορικως και εχει πάρει κι αυτο βελγικο αριθμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2020 στις 9:08 ΜΜ, parlapipas25 είπε

Έκανα κάτι αγορές από AliExpress και είδα ότι χρεώθηκα ένα ευρώ έξοδα συναλλάγματος για κάθε μία αγορά εκτός από μία που την έκανα μέσω εφαρμογής ενώ τις υπόλοιπες της έκανα από το site.Παίζει κάποιο ρόλο;

Πανω δεξια αλλαξε το δολαριο σε ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βρίσκομαι σε διαδικασία να μου στείλει η Logitech νέο ποντίκι επειδή το δικό μου παρουσίασε πρόβλημα εντός εγγύησης (για την ακρίβεια το είχε από την αρχή).
Διαβάζω πως τα γραφεία τους είναι ΗΠΑ και Ελβετία, οπότε αν το στείλουν από εκεί σημαίνει εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης = τελωνείο που με κούριερ μάλιστα, όλοι ξέρουμε τι σημαίνει, θα μου στοιχίσει φθηνότερα να αγοράσω καινούργιο.... Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και αν ισχύει κάτι διαφορετικό αφού δεν πρόκειται για αγορά ή θα με γδάρουν;
Μήπως έχουν αποθήκες σε καμιά Γερμανία π.χ; Θα τους ρωτούσα αν παίζει πρόβλημα με τελωνείο αλλά δεν θέλω να τρομάξουν και να μην το στείλουν καν, ούτε να τους πρήζω αφού έχουν την διάθεση να με εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, flick είπε

Παιδιά βρίσκομαι σε διαδικασία να μου στείλει η Logitech νέο ποντίκι επειδή το δικό μου παρουσίασε πρόβλημα εντός εγγύησης (για την ακρίβεια το είχε από την αρχή).
Διαβάζω πως τα γραφεία τους είναι ΗΠΑ και Ελβετία, οπότε αν το στείλουν από εκεί σημαίνει εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης = τελωνείο που με κούριερ μάλιστα, όλοι ξέρουμε τι σημαίνει, θα μου στοιχίσει φθηνότερα να αγοράσω καινούργιο.... Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και αν ισχύει κάτι διαφορετικό αφού δεν πρόκειται για αγορά ή θα με γδάρουν;
Μήπως έχουν αποθήκες σε καμιά Γερμανία π.χ; Θα τους ρωτούσα αν παίζει πρόβλημα με τελωνείο αλλά δεν θέλω να τρομάξουν και να μην το στείλουν καν, ούτε να τους πρήζω αφού έχουν την διάθεση να με εξυπηρετήσουν.

Δηλαδή αν δεν τους ρωτήσεις υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερα; Το πιο πιθανό είναι να μην παραλάβεις αν τυχόν χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο, μιας που ο ίδιος όπως λες δεν σε συμφέρει. Οπότε θα βγείτε χαμένοι και οι δύο, εσύ θα χάσεις το χρόνο σου και αυτοί θα πληρώσουν τζάμπα μεταφορικά για να στο στείλουν.

Το πιο σωστό είναι να ξεκαθαρίσεις αυτό το θέμα μαζί τους πριν την αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LaMereda είπε

Δηλαδή αν δεν τους ρωτήσεις υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερα; Το πιο πιθανό είναι να μην παραλάβεις αν τυχόν χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο, μιας που ο ίδιος όπως λες δεν σε συμφέρει. Οπότε θα βγείτε χαμένοι και οι δύο, εσύ θα χάσεις το χρόνο σου και αυτοί θα πληρώσουν τζάμπα μεταφορικά για να στο στείλουν.

Το πιο σωστό είναι να ξεκαθαρίσεις αυτό το θέμα μαζί τους πριν την αποστολή.

Καλά, προφανώς και δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Γι' αυτό και προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω από πριν και εννοείται πως σε κάθε περίπτωση θα το συνεννοηθώ μαζί τους. Επικοινώνησα με τα τελωνεία όσο και το αντίστοιχο τμήμα της UPS που απ' όσο ξέρω συνεργάζεται για τις αποστολές της η Logitech, πήρα μια γεύση κλασσικής ελληνικής τελωνοκαφρίλας του τύπου "θα σου ράψουμε ότι κουστούμι κρίνουμε ανάλογα με το ποιος συνάδελφος θα πέσει εκείνη τη μέρα" (ναι, το είπε...) παρόλο που εξέφραζα ήρεμα την απορία "πως θα τιμολογήσετε και θα επιβάλετε δασμούς σε κάτι που δεν θα έχει τιμολογηθεί, γιατί θα είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν, δεν θα πρόκειται καν αγορά;". Όπως ήταν αναμενόμενο δεν έβγαλα άκρη. Έπρεπε να πάρω από την αρχή στα δικά μας γραφεία της Logitech που μου είπαν οι άνθρωποι πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα τελωνίου γιατί συνήθως στέλνουν είτε από Αγγλία είτε κυρίως από Ολλανδία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...