Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/9/2020 στις 10:04 ΠΜ, kosutasu22 είπε

Διαφωνία για τις Τελωνειακές Χρεώσεις

Σε περίπτωση που διαφωνείτε για τις τελωνειακές χρεώσεις που καλείσθε να καταβάλλετε και επιθυμείτε αυτές να επανεξεταστούν από την αρμόδια τελωνειακή Αρχή, δεν παραλαμβάνετε το αντικείμενο σας, αλλά καταθέτετε στο Κατάστημα παραλαβής αιτιολογημένη αίτηση https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ 2.pdf για τον επανυπολογισμό των δασμοφορολογικών επιβαρύνσεων, συνυποβάλλοντας υποχρεωτικά όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά παραστατικά σχετικά με τη δασμολογητέα αξία,όπως εμβάσματα πληρωμής, απόδειξη πιστωτικής κάρτας, Paypal, κλπ.  Στη συνέχεια, τα ΕΛΤΑ υποβάλλουν το αίτημά σας, στο αρμόδιο Τελωνείο, όπου έγινε ο αρχικός εκτελωνισμός, για εξέταση με τις κατά περίπτωση προβλεπόμενες από τον Εθνικό Τελωνειακό  Κώδικα διαδικασίες.

Μετά το πέρας της διαδικασίας και στην περίπτωση που η απάντηση του Τελωνείου στο αίτημά σας είναι θετική, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία προωθούν προς παράδοση το ταχυδρομικό αντικείμενο και σας ενημερώνουν σχετικά με ηλεκτρονικό μήνυμα εφόσον είναι διαθέσιμη η ηλεκτρονική σας διεύθυνσή. Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης, τα ΕΛΤΑ σας πληροφορούν σχετικά, με συστημένη επιστολή, ενημερώνοντάς σας για τις εναλλακτικές της περαιτέρω διαχείρισης του αντικειμένου.

Έκανα την αίτηση και ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση της ύπαρξής της. Το τοπικό ΕΛΤΑ δήλωσε εντελώς άσχετο με το θέμα αλλά θα το επιστρέψουν στο τελωνείο είπαν. Τυπικά τι πρέπει να περιμένω από αυτό το σημείο και για πόσο καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα χτες 2 δέματα... 

28 ημέρες το ένα και 33 το άλλο (πάρα πολύ καλά) 

Την Δευτέρα παρέλαβα άλλο συστημένο δέμα που εκανε 21 ημέρες Κίνα - Ελλάδα, αλλά 32 ημέρες Αθήνα - Λάρισα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 2:21 ΜΜ, tobindax είπε

Έκανα την αίτηση και ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση της ύπαρξής της. Το τοπικό ΕΛΤΑ δήλωσε εντελώς άσχετο με το θέμα αλλά θα το επιστρέψουν στο τελωνείο είπαν. Τυπικά τι πρέπει να περιμένω από αυτό το σημείο και για πόσο καιρό;

Θα περιμενεις ειδοποιηση, ειτε στο email ειτε στο τηλεφωνο (εφοσον εχεις δωσει τετοια στοιχεια) ειτε με επιστολη, και αναλογα με το τι θα σου πουν θα πραξεις.

Αν τα παραστατικα που εδωσες δικαιολογουν ατελεια, λογικα θα σου το ξαναστειλουν χωρις επιπλεον χρεωση.

Το ποσο καιρο θα παρει, δε το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2020 στις 2:10 ΜΜ, giorgosvet είπε

Έκανα μια αγορά από Aliexpress  36,5 ευρώ με αποστολή από Ισπανία.Σήμερα στέλνω στο πωλητή μήνυμα να μου στείλει το tracking number, και αυτό που μου στέλνει δείχνει ότι  το έχει στείλει από Κίνα.Του απαντάω ότι  έχω επιλέξει αποστολή από Ισπανία και μου λέει ότι η αποθήκη στην Ισπανία έχει κλείσει(!!) και γιαυτό το έστειλε από Κινα. Όταν του είπα ότι έτσι θα πληρώσω τελωνείο μου λέει τα κλασσικά οτι λυπάται πολύ και ότι μπορεί να μου επιστρέψει 2-3 δολάρια 😄.Το θέμα είναι τι κάνω τώρα .Ανοίγω  dispute τώρα ?,πληρώνω το τελωνείο και τα ζητάω μετά με dispute?

Κάποιος μια βοήθεια?

Επίσης να πω ότι αν δεν παραλάβω μέχρι τις 22/10 μπορώ να κάνω dispute και να πάρω όλα τα χρήματα πίσω.

Προς ενημέρωση ,τελικά η παραγγελία πήγε Ολλανδία ,εκτελωνίστηκε εκεί(φάνηκε στο tracking) ήρθε εδώ και μου παραδόθηκε με acs χωρίς να πληρώσω τελωνείο. Σε 2 βδομάδες παρέλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα κάτι αγορές από AliExpress και είδα ότι χρεώθηκα ένα ευρώ έξοδα συναλλάγματος για κάθε μία αγορά εκτός από μία που την έκανα μέσω εφαρμογής ενώ τις υπόλοιπες της έκανα από το site.Παίζει κάποιο ρόλο;

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια ερώτηση.Αν παρω κατι απο αυστραλια με βαρος 3 κιλα περίπου απο ιδιωτη που το πουλαει 180$ δηλαδη 109€ θα πληρωσω τελωνείο.

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από risingsun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, risingsun είπε

Παιδια μια ερώτηση.Αν παρω κατι απο αυστραλια με βαρος 3 κιλα περίπου απο ιδιωτη που το πουλαει 180$ δηλαδη 109€ θα πληρωσω τελωνείο.

Ευχαριστω!

Αν έρθει με ΕΛΤΑ θα πληρώσεις 15€ εκτελωνισμό και ΦΠΑ 24% επί της αξίας δέματος μαζί με τα μεταφορικά... 

Αν έρθει με currier άστα να πάνε... 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια

ακομη δεν εφυγε το δεμα?

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RE130123876CN

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-09-2020 13:50 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 14-09-2020 22:56 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-09-2020 15:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-09-2020 09:17 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-09-2020 10:44 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 23-09-2020 10:53 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2020 15:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-10-2020 10:03 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-10-2020 10:12 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-10-2020 09:48 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 12-10-2020 10:25 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 14-10-2020 09:51 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ
Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα τελευταία παιζει μια αλλη μεταφορικη απο Κινα που λεγεται Υanwen. To tracking number της έχει λιγότερα ψηφια και τελειωνει σε ΥΝ. Την πρωτη φορα μου έστειλαν το πακέτο με τρενο τώρα μου ειπε ο αλλος εμπορος ότι θα έρθει αεροπορικως. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω ένα μαξιλάρι και το βρίσκω μόνο amazon.com

https://www.amazon.com/Coop-Home-Goods-Adjustable-Hypoallergenic/dp/B00EINBSEW/ref=zg_bs_10671043011_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=3MSFNYS7ZTTB39YHQCWV

Μπορώ να γλιτώσω τπτ από τα import fees?

Edit: Δε στέλνει Ελλάδα.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ribo7 είπε

Θέλω να αγοράσω ένα μαξιλάρι και το βρίσκω μόνο amazon.com

https://www.amazon.com/Coop-Home-Goods-Adjustable-Hypoallergenic/dp/B00EINBSEW/ref=zg_bs_10671043011_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=3MSFNYS7ZTTB39YHQCWV

Μπορώ να γλιτώσω τπτ από τα import fees?

Edit: Δε στέλνει Ελλάδα.

Of topic 

Μού θυμίζει τα bamboo pillow πού πουλάνε εδώ στο 10€ .BTW μια χαρά είναι τα εν λόγω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ribo7 said:

Θέλω να αγοράσω ένα μαξιλάρι και το βρίσκω μόνο amazon.com

https://www.amazon.com/Coop-Home-Goods-Adjustable-Hypoallergenic/dp/B00EINBSEW/ref=zg_bs_10671043011_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=3MSFNYS7ZTTB39YHQCWV

Μπορώ να γλιτώσω τπτ από τα import fees?

Edit: Δε στέλνει Ελλάδα.

καλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...