Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Γιατί φταίνε τα ΕΛΤΑ αφού τα πακέτα έχουν κολλήσει στο τελωνείο; 

Θα σου πω... Γιατί τα ΕΛΤΑ δεν έχουνε άτομα και για έναν πελάτη αν τρέχουν για δέμα τελείωσε θα μπούνε μέσα. 

Πριν λίγες μέρες μου έφερε η κοπέλα 5 δέματα μαζεμένα τα οποία δεν τα παράγγειλα την ίδια μέρα. 

Οπότε το πάνε με το πάσο τους αυτό κατάλαβα εγώ. Το τελωνείο πάντα είχε πρόβλημα στην Ελλάδα άστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Γιατί φταίνε τα ΕΛΤΑ αφού τα πακέτα έχουν κολλήσει στο τελωνείο; 

 

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Θα σου πω... Γιατί τα ΕΛΤΑ δεν έχουνε άτομα και για έναν πελάτη αν τρέχουν για δέμα τελείωσε θα μπούνε μέσα. 

Πριν λίγες μέρες μου έφερε η κοπέλα 5 δέματα μαζεμένα τα οποία δεν τα παράγγειλα την ίδια μέρα. 

Οπότε το πάνε με το πάσο τους αυτό κατάλαβα εγώ. Το τελωνείο πάντα είχε πρόβλημα στην Ελλάδα άστο. 

Πάμε πάλι… το τεράστιο πρόβλημα είναι στο τελωνείο και όχι στα ΕΛΤΑ…

Στο τελωνείο υπάρχει η τεράστια καθυστέρηση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

 

 

Πάμε πάλι… το τεράστιο πρόβλημα είναι στο τελωνείο και όχι στα ΕΛΤΑ…

Στο τελωνείο υπάρχει η τεράστια καθυστέρηση…

Δεν αντιλέγω αλλά και τα ΕΛΤΑ πάνε με το πάσο τους, τους είδα πολλές φορές στην κεντρική αποθήκη φίλε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adhan είπε

Κανείς που να έχει εμπειρία από PlayAsia;

 

... είχα παραγγείλει τοτε, αλλά τελικά μεγαλύτερο ποσό από τα 19.99 και θυμάμαι ότι έφαγα τελωνείο
 

Αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Μπορεί να καταλάβει κανείς αν το δέμα έφυγε από το τελωνείο της Κύπρου; 

Μιλάμε για πακέτο από Άμαζον και η μεταφορική είναι η Aramex...

AramexAmazon.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, παρηγγειλα τον Δεκεμβρη απο amazon.com με προπληρωμενους φορους (About Import Fees Deposit). Επισης, πηρα και επιστροφη καποια δολλαρια γιατι ηταν λιγοτερα τα taxes, μεσω Λεμεσου ηρθαν. 

Τωρα θελω να παραγγειλω το ιδιο πραγμα αλλα δεν μου εμφανιζει προπληρωμενα taxes. (Μόνο Estimated tax to be collected:* 0,00$).

Εχουν καταργησει την προπληρωμη; Περνανε τελωνειο μεσω λεμεσου απο aramex;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Καλησπερα, παρηγγειλα τον Δεκεμβρη απο amazon.com με προπληρωμενους φορους (About Import Fees Deposit). Επισης, πηρα και επιστροφη καποια δολλαρια γιατι ηταν λιγοτερα τα taxes, μεσω Λεμεσου ηρθαν. 

Τωρα θελω να παραγγειλω το ιδιο πραγμα αλλα δεν μου εμφανιζει προπληρωμενα taxes. (Μόνο Estimated tax to be collected:* 0,00$).

Εχουν καταργησει την προπληρωμη; Περνανε τελωνειο μεσω λεμεσου απο aramex;

Ποιος το πουλάει; Το αμαζον ή τριτος πωλητης; Αν τρίτος πωλητής μπορεί να μην παρεχεται η υπηρεσία που ζητας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 9:12 ΜΜ, specre είπε

Ενημερωτικά... από Banggood 2 παραγγελίες:

Η 1η περίπου 82€ και CZ αποθήκη, με EU Priority Mail, έρχεται με DHL Paket->DHL.

Παρέλαβα χθες από DHL. Χωρίς τελωνεία κτλπ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς την διαδικασία του να αγοράσω κάτι από το aliexpress π.χ. και να περάσει το αντικείμενο κανονικά τελωνείο πληρώνοντας μόνο τον ΦΠΑ που του αναλογεί χωρίς πρόστιμα και κ.τ.λ., όσο καιρό και εάν θέλει αυτό, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manthos1969 είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς την διαδικασία του να αγοράσω κάτι από το aliexpress π.χ. και να περάσει το αντικείμενο κανονικά τελωνείο πληρώνοντας μόνο τον ΦΠΑ που του αναλογεί χωρίς πρόστιμα και κ.τ.λ., όσο καιρό και εάν θέλει αυτό, ευχαριστώ.

Εκτός από ΦΠΑ, θα πληρώσεις και έξοδα εκτελωνισμού (τον εκτελωνιστή ουσιαστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2021 στις 12:48 ΜΜ, andreas1gr είπε

 

 

Πάμε πάλι… το τεράστιο πρόβλημα είναι στο τελωνείο και όχι στα ΕΛΤΑ…

Στο τελωνείο υπάρχει η τεράστια καθυστέρηση…

Eμενα παλι μου δειχνει οτι το πακετο ειναι στο κεντρο διανομής εδω και δυο μηνες.

Προσεχώς έρχεται και εθελουσια έξοδος οποτε να αναμένουμε υποστελέχωση με οτι αυτο συνεπαγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grfurby είπε

Eμενα παλι μου δειχνει οτι το πακετο ειναι στο κεντρο διανομής εδω και δυο μηνες.

Προσεχώς έρχεται και εθελουσια έξοδος οποτε να αναμένουμε υποστελέχωση με οτι αυτο συνεπαγεται

Και από την μία μεμονωμένη δική σου περίπτωση έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;; ς

Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manthos1969 είπε

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς την διαδικασία του να αγοράσω κάτι από το aliexpress π.χ. και να περάσει το αντικείμενο κανονικά τελωνείο πληρώνοντας μόνο τον ΦΠΑ που του αναλογεί χωρίς πρόστιμα και κ.τ.λ., όσο καιρό και εάν θέλει αυτό, ευχαριστώ.

Αν η παραγγελία είναι, μαζί με τα μεταφορικά, πάνω από 22€ πληρώνεις 24% ΦΠΑ +15€ έξοδα εκτελωνισμου. Από 150€ και πάνω ανεβαίνουν τα έξοδα. Υπάρχει τιμοκατάλογος στο σαιτ των ΕΛΤΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...