Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lifeowner771 είπε

Να φανταστώ δεν θα παραλάβω ποτέ; Δυο λωρίδες μικρές αυτοκόλλητα είναι για το αμάξι. Πρώτη φορά μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

2F51F08B-77AB-44A6-BDB0-09D6802BAA1A.jpeg

Φίλε, από China post είναι αυτό. Τρώει απανωτά rejections στο safety point check. Και λογικά πρέπει να είναι στο Πεκίνο αυτό. Έχεις tracking number; Και, τί πράγμα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Έχει συμβεί και σε εμένα να έχει αποσταλεί 6-7 φορές αλλά δεν έκανε τόσο καιρό. Ελπίζω να έχεις πάρει refund.

Αύριο θα μπορέσω να πάρω! 

2 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, από China post είναι αυτό. Τρώει απανωτά rejections στο safety point check. Και λογικά πρέπει να είναι στο Πεκίνο αυτό. Έχεις tracking number; Και, τί πράγμα είναι;

Είναι κάτι αυτοκόλλητα ριγες για αυτοκίνητο. Γιαυτο μου κάνει εντύπωση. Δεν είναι κάτι το περίεργο. 

Επεξ/σία από lifeowner771
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lifeowner771 είπε

Αύριο θα μπορέσω να πάρω! 

Είναι κάτι αυτοκόλλητα ριγες για αυτοκίνητο. Γιαυτο μου κάνει εντύπωση. Δεν είναι κάτι το περίεργο. 

Δες πρώτα το δικό μου LZ514448061CN.

Καταρχήν, ποιο είναι το tracking number;

Και μετά ... έχεις μία φώτο από το προϊόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Δες πρώτα το δικό μου LZ514448061CN.

Καταρχήν, ποιο είναι το tracking number;

Και μετά ... έχεις μία φώτο από το προϊόν;

LZ403929161CN

Φωτό βρήκα από review στο Aliexpress. 

 

Spoiler

89D500F4-71B6-4004-96B6-D3333C4380AF.jpeg

 

Επεξ/σία από lifeowner771
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lifeowner771 είπε

LZ403929161CN

Φωτό βρήκα από review στο Aliexpress. 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

89D500F4-71B6-4004-96B6-D3333C4380AF.jpeg

 

Καταρχήν τρώει διαρκώς rejection στο safety check point. Και γίνεται όπως το είπα, στο Πεκίνο (στο 17track αν βάλεις το tracking number, θα τα δεις καλά αυτά-θα δεις security return πολλά). (ρώτα επίσης αν θες τον πωλητή πώς το μάρκαρε σαν περιγραφή στην τελωνειακή δήλωση-customs declaration note. Αν έχει γράψει κανένα 'περίεργο', αυτό το κάνει χειρότερο!)

Επίσης, έχει και 2 'κακά' το δέμα σου:

1) Ενώ έγινε επιστροφή από το τελωνείο στην Κίνα μια φορά, αντί λογικά να γυρίσει πίσω στον πωλητή, το china post το ξαναέδωσε για αποστολή! Για αυτό και στα ΕΛΤΑ φαίνεται 2 φορές άφιξη σε αεροδρόμιο (μία στις 25 Οκτωβρίου και μία στις 8 Ιανουαρίου).

2)Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι ότι ακόμα το ξαναστέλνουν για φόρτωμα στο αεροπλάνο. δεν το έχει πάρει ακόμα ο αερομεταφορέας (αν το πάρεις θα δεις κάτι σαν airlines received. Και μετά θα σταλεί κανονικά). Το δικό μου ναι μεν έχει φάει πιο πολλά rejections, αλλά τελικά το πήρε ο αερομεταφορέας και έχει ήδη φύγει.

Η λογική λέει ότι θα το στέλνουν συνέχεια, μέχρι να πέσει σε κανέναν πιο λάσκα έλεγχο και να φύγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε
Spoiler

 

Καταρχήν τρώει διαρκώς rejection στο safety check point. Και γίνεται όπως το είπα, στο Πεκίνο (στο 17track αν βάλεις το tracking number, θα τα δεις καλά αυτά-θα δεις security return πολλά). (ρώτα επίσης αν θες τον πωλητή πώς το μάρκαρε σαν περιγραφή στην τελωνειακή δήλωση-customs declaration note. Αν έχει γράψει κανένα 'περίεργο', αυτό το κάνει χειρότερο!)

Επίσης, έχει και 2 'κακά' το δέμα σου:

1) Ενώ έγινε επιστροφή από το τελωνείο στην Κίνα μια φορά, αντί λογικά να γυρίσει πίσω στον πωλητή, το china post το ξαναέδωσε για αποστολή! Για αυτό και στα ΕΛΤΑ φαίνεται 2 φορές άφιξη σε αεροδρόμιο (μία στις 25 Οκτωβρίου και μία στις 8 Ιανουαρίου).

2)Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι ότι ακόμα το ξαναστέλνουν για φόρτωμα στο αεροπλάνο. δεν το έχει πάρει ακόμα ο αερομεταφορέας (αν το πάρεις θα δεις κάτι σαν airlines received. Και μετά θα σταλεί κανονικά). Το δικό μου ναι μεν έχει φάει πιο πολλά rejections, αλλά τελικά το πήρε ο αερομεταφορέας και έχει ήδη φύγει.

Η λογική λέει ότι θα το στέλνουν συνέχεια, μέχρι να πέσει σε κανέναν πιο λάσκα έλεγχο και να φύγει!

 

 

Ο πωλητης δεν εχει βοηθησει καθολου. Ολο μου λεει it's dispatched again. Kαποια στιγμη λογικα θα ερθει, που θα παει. Ας παρω πισω τα λεφτα και ας ερθει οποτε θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2021 στις 10:04 ΠΜ, andreas1gr είπε

Παραγγελία 7 Ιανουαρίου (μπαμπάτσικο σε όγκο δέμα)…

Μου έδωσε Αριθμό Αποστολής 8 Ιανουαρίου με συστημένο δέμα του Κινέζικου Ταχυδρομείου…

9 Ιανουαρίου φαίνεται και στο σύστημα…

Σήμερα 10 Φεβρουάριου παρέλαβα στο σπίτι μου…

Όλα λοιπόν είναι εντελώς τυχαία… αν είσαι τυχερός μέσα σε έναν μήνα παραλαμβάνεις, αλλιώς περιμένεις ακόμα δέματα από τον Νοέμβριο…

1998372967_.png.c10daab13e46573ff197801d4cd082de.png

Η «τύχη» συνεχίζετε…

Παραγγελία 2 Ιανουαρίου…

Μου έδωσε Αριθμό Αποστολής 9 Ιανουαρίου με συστημένο δέμα του Ολλανδικού Ταχυδρομείου…

11 Ιανουαρίου φαίνεται και στο σύστημα…

Από χτες 15 Φεβρουαρίου είναι φορτωμένο στο ΚΔ Αττικής και αν δεν ήταν ο χιονιάς και κλειστή η Εθνική οδός θα είχα παραλάβει…

1276009650_.png.43e89958897eee5310706f831514f08b.png

Όλα λοιπόν είναι εντελώς τυχαία…

Άλλες παραγγελίες του Ιανουαρίου έρχονται σε έναν μήνα και άλλες του Νοεμβρίου, είναι έναν μήνα κολλημένες στο Τελωνείο…

270592403_.png.1f3b83d83bffd08b246227752166e6c1.png

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, lifeowner771 είπε

Ο πωλητης δεν εχει βοηθησει καθολου. Ολο μου λεει it's dispatched again. Kαποια στιγμη λογικα θα ερθει, που θα παει. Ας παρω πισω τα λεφτα και ας ερθει οποτε θελει.

Δεν ξέρει για αυτό και σου λέει ότι να'ναι!!! Πίστεψε με, οι περισσότεροι Κινέζοι δεν έχουν ιδέα από τους carriers. Αυτά που σου λέω, τα ξέρω πολύ καλά (Είδες που σου είπα ότι στο Πεκίνo θα είναι αυτό με τα απανωτά rejections και έπεσα 'μέσα';). Το China post έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά για το ίδιο ακριβώς πράγμα από πόλη σε πόλη της Κίνας! Θα κάνεις 'υπομονή' μέχρι να δεις στο 17track ότι ο αερομεταφορέας δέχθηκε τα πράγματα. Τότε θα φύγουν μετά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο τοσες παραγγελιες απο ali πρωτη φορα μου εμφανιζει στα ελτα ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ξερετε τι σημαινει αυτο?

εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια αλλη πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George b είπε

μετα απο τοσες παραγγελιες απο ali πρωτη φορα μου εμφανιζει στα ελτα ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ξερετε τι σημαινει αυτο?

εψαξα αλλα δεν βρηκα καποια αλλη πληροφορια

Τι να σημαίνει; τελώνιο Πειραιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι να σημαίνει; τελώνιο Πειραιά

λες επειδη δεν περασε απο ΓΕΤΑ τελωνειο να περασει απο τον Πειραια?

ειναι απο κινα μεσο ολανδιας 

R6nNACZ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω στο πλάνο μία αγορά από Aliexpress που θα γίνει ship από Κίνα με το τυπικό shipping του καταστήματος. 

Μίλησα με ΕΛΤΑ για τα έξοδα εκτελωνισμού άνω των 22 ευρώ και υπάρχει το στανταράκι του 15ευρου για των εκτελωνιστή. Το πακέτο θα φτάσει από τα 30-35 στα 55-60 ευρώ. 
Προσπαθώ να δω αν από το κατάστημα θα κάνουν τη διευκόλυνση να δηλώσουν μικρότερη αξία στο πακέτο αλλά κοιτάζω να δω αν υπάρχει κάποια διαφορετική λύση. 

Πέρα από τις τριγωνικές απόστολές του banggood και παρεμφερών κινεζομάγαζων τι επιλογές έχουμε για το aliexpress που λειτουργεί με πωλητες και μεγάλα καταστήματα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, George b είπε

λες επειδη δεν περασε απο ΓΕΤΑ τελωνειο να περασει απο τον Πειραια?

ειναι απο κινα μεσο ολανδιας 

R6nNACZ.png

Καλα πηραν το δικο σου για πειραια και αφησαν το δικο μου πισω

τι γινεται πια

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tonydevolani είπε

Καλα πηραν το δικο σου για πειραια και αφησαν το δικο μου πισω

τι γινεται πια

Χωρίς τίτλο.png

ειναι αυτο που λενε πολλες φορες οτι ανοιγουν τυχαια τους σακους αντι να τους ανοιγουν με σειρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια ενημέρωση του τι θα γίνει στο μέλλον σχετικά με τα έξοδα εκτελωνισμού και τη φορολογία για αγορές από τρίτες χώρες; Κάπου διάβασα ότι η ασάφεια των 22Ε είναι μεταβατική περίοδος και σχεδιάζεται να καταργηθεί με κλίμακες που θα ξεκινούν από το πρώτο ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...