Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, moutsa είπε

Επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω πρόσθεσα και ένα επιπλέων αντικείμενο που ήθελα να αγοράσω και πλήρωσα έξτρα $8 για import fees αλλά χαλάλι θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν θα ψάχνω για πασχαλιάτικο αρνί σε περίπτωση τελωνείου μιας και το πακέτο θα σταλεί με κούριερ.

 

Καλύτερα έτσι ήτανε μικρή η έξτρα διαφορά ακόμη κ σε περίπτωση ελέγχου/αποδεικτικού έχεις την απόδειξη ότι είναι προπληρωμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παίδες! Αντικείμενο (οξύμετρο) από Αγγλία, 116 ευρώ περίπου με μεταφορικά. Μπήκε τελωνείο κ βγήκε σε 3 ημέρες..Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω? Ευχαριστώ!

 

12/3/2021, 15:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
9/3/2021, 13:15 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2021 στις 6:12 ΜΜ, andreas1gr είπε

Τελικά όπως λένε και διάφορα άλλα άτομα, όλα είναι στο τι θα γραφτεί στο Commercial Invoice....

Αγορά από Κίνα στις 3/3/21 κόστους 70$ (57 ευρώ).

Πληρωμή με PayPal σε δυο εμβάσματα… 20$ και 50$.

Παράδοση από το κατάστημα στην FedEx στις 5/3/21.

Κυριακή 7/3/21 έφυγε αεροπορικός από Κίνα και έφτασε στο Grâce-Hollogne του Βελγίου…

Δευτέρα 8/3/21 έφτασε οδικός στην Κολωνία της Γερμανίας…

Τρίτη 9/3/21 πρωί, έφτασε στην Ελλάδα (Μαρκόπουλο) όπου πέρασε από έλεγχο για Τελωνείο και φυσικά δεν χρεώθηκε τίποτα…

Τέταρτη 10/3/21 πρωί, η παραγγελία παραδόθηκε στα Γιάννενα!

Από 5/3/21 που δόθηκε η παραγγελία έφτασε σε 5 μέρες και χωρίς κανέναν τελωνιακό δασμό!!!!!

Και μου το έλεγε η Κινέζα στο εργοστάσιο…. Μόνο με FedEx με τον τρόπο που θα σου υποδείξω….

Τέλος…

1741611554_.jpg.c94c638c2534ee95e87991bb798e4c2d.jpg609418860_.png.1671700efe2fe43684dd7d8f1c5efd86.png

 

Απο πιο καταστημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Παρήγγειλε η γυναίκα μου😠 κάτι πράγματα από την Αγγλία αξίας 80 ευρώ. Της ήρθε μήνυμα από την dhl ότι θέλει το αφμ της και εξουσιοδότηση για να εκτελωνιστει το δέμα. Θα χρεωθουμε για αυτό 45 +ΦΠΑ.? Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αγγλια ειναι πλεον εκτος εε και τελωνειακης ενωσης.

Αναλογως απο που παραγγειλε παιζει να χρεωθει εκτελωνισμο και φπα.

Απο αμαζον (που εχουν ειδικες συμφωνιες με εταιριες) συνηθως προπληρωνεις τελωνειακα εξοδα και ερχεται χωρις αλλη χρεωση. Απο αλλα σαϊτ αν δεν εχει προπληρωθει τελωνειο δεν υπαρχει περιπτωση να τη γλιτωσετε.

Εχω διαβασει πως παιζει συμφωνια για χρεωση μονο φπα και οχι εκτελωνισμο απο βρετανια αλλα δε νομιζω να ισχυει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, sithodor είπε

Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Παρήγγειλε η γυναίκα μου😠 κάτι πράγματα από την Αγγλία αξίας 80 ευρώ. Της ήρθε μήνυμα από την dhl ότι θέλει το αφμ της και εξουσιοδότηση για να εκτελωνιστει το δέμα. Θα χρεωθουμε για αυτό 45 +ΦΠΑ.? Τι πρέπει να κάνω?

τπτ , στελνεις αφμ δινεις το ποσο που θελουν , απλα τα πραγματα, ειναι εκτος ΕΕ η αγγλια πλεον !! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sithodor είπε

Λοιπόν παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Παρήγγειλε η γυναίκα μου😠 κάτι πράγματα από την Αγγλία αξίας 80 ευρώ. Της ήρθε μήνυμα από την dhl ότι θέλει το αφμ της και εξουσιοδότηση για να εκτελωνιστει το δέμα. Θα χρεωθουμε για αυτό 45 +ΦΠΑ.? Τι πρέπει να κάνω?

Στελνεις τα στοιχεια που ζητησε η dhl κ αναλογως θα βγαλουν το επιπλεον συνολικό ποσό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, drvanessa είπε

Καλησπέρα παίδες! Αντικείμενο (οξύμετρο) από Αγγλία, 116 ευρώ περίπου με μεταφορικά. Μπήκε τελωνείο κ βγήκε σε 3 ημέρες..Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω? Ευχαριστώ!

 

12/3/2021, 15:31 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
9/3/2021, 13:15 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Ξέρει κανείς να μου πει? ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, drvanessa είπε

Ξέρει κανείς να μου πει? ☺️

Αν μου πεις τι έγραφε η τελωνειακή δήλωση στο δέμα (customs declaration note), θα σου κάνω μια υπόθεση που πιθανόν να είναι αυτό που θα δεις στο τέλος!!! Θα στο πω να καταλάβεις. Αφού δεν σου ζήτησαν αποδεικτικά να στείλεις, λογικά δέχθηκαν την τελωνειακή δήλωση στο δέμα, και χρέωσαν βάσει το τι λέει πάνω!!! Αν έγραψαν 116 ευρώ, θα πληρώσεις βάσει αυτού. Αν έγραψαν πχ. 60 ευρώ, λογικά πάλι βάσει αυτού θα πάει!!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Αν μου πεις τι έγραφε η τελωνειακή δήλωση στο δέμα (customs declaration note), θα σου κάνω μια υπόθεση που πιθανόν να είναι αυτό που θα δεις στο τέλος!!! Θα στο πω να καταλάβεις. Αφού δεν σου ζήτησαν αποδεικτικά να στείλεις, λογικά δέχθηκαν την τελωνειακή δήλωση στο δέμα, και χρέωσαν βάσει το τι λέει πάνω!!! Αν έγραψαν 116 ευρώ, θα πληρώσεις βάσει αυτού. Αν έγραψαν πχ. 60 ευρώ, λογικά πάλι βάσει αυτού θα πάει!!!

Δεν έχω λάβει το δέμα, πού θα βρω το customs declaration note? Αυτά τα στοιχεία τα είδα στο elta-tracking. Πάντως η αγορά έγινε μέσω ebay και αν αγοράσεις εδώ το ίδιο οξύμετρο, έχει 500-600 ευρώ..

18 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Αν μου πεις τι έγραφε η τελωνειακή δήλωση στο δέμα (customs declaration note), θα σου κάνω μια υπόθεση που πιθανόν να είναι αυτό που θα δεις στο τέλος!!! Θα στο πω να καταλάβεις. Αφού δεν σου ζήτησαν αποδεικτικά να στείλεις, λογικά δέχθηκαν την τελωνειακή δήλωση στο δέμα, και χρέωσαν βάσει το τι λέει πάνω!!! Αν έγραψαν 116 ευρώ, θα πληρώσεις βάσει αυτού. Αν έγραψαν πχ. 60 ευρώ, λογικά πάλι βάσει αυτού θα πάει!!!

Αα τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Λογικά αφού ήταν μέσω ebay έβαλαν ο,τι πλήρωσα, δεν βάζουν ψέμματα μικρότερο ποσό στο ebay νομίζω (δυστυχώς).

Επεξ/σία από drvanessa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, drvanessa είπε

Δεν έχω λάβει το δέμα, πού θα βρω το customs declaration note? Αυτά τα στοιχεία τα είδα στο elta-tracking. Πάντως η αγορά έγινε μέσω ebay και αν αγοράσεις εδώ το ίδιο οξύμετρο, έχει 500-600 ευρώ..

Αα τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Λογικά αφού ήταν μέσω ebay έβαλαν ο,τι πλήρωσα, δεν βάζουν ψέμματα μικρότερο ποσό στο ebay νομίζω (δυστυχώς).

Η αλήθεια είναι ότι εξαρτάται τον πωλητή, για το τι θα γράψει στην τελωνειακή δήλωση! Έχεις το link του προϊόντος;

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο amazon.co.uk ενα προιον βγαινει μαζι με μεταφορικα 21 GBP . 25 ευρω δλδ περιπου.


Εδω διαβαζω οτι η ατελεια απο amazon.co.uk ειναι 25 λιρες:
https://www.lagonika.gr/prosfores/παραγγελίες-από-amazon-co-uk-μετά-το-brexit/
 

Ειναι οκ να προχωρησω η θα πληρωσω τον κουκο αηδονι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, MaXmaD είπε

Απο amazon.co.uk ενα προιον βγαινει μαζι με μεταφορικα 21 GBP . 25 ευρω δλδ περιπου.


Εδω διαβαζω οτι η ατελεια απο amazon.co.uk ειναι 25 λιρες:
https://www.lagonika.gr/prosfores/παραγγελίες-από-amazon-co-uk-μετά-το-brexit/
 

Ειναι οκ να προχωρησω η θα πληρωσω τον κουκο αηδονι;

22 ευρω και ητανε και ειναι με μεταφορικά ποτέ δεν ητανε παραπανω η ατελεια. 

Το αμαζον εχει διαφορες επιλογες για import fees ανα περίπτωση/πωλητή αλλες φορες στα βγαζει αλλες οχι.

 

https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada


Κοινοποιήθηκε από την ΑΑΔΕ η νέα εγκύκλιος 2210/2020 με οδηγίες λόγω της αποχώρησης του ΗΒ από την ΕΕ την 01.01.2021 μετά τη λήξη στις 31.12.2020 της μεταβατικής περιόδου που προβλέπει η Συμφωνία Αποχώρησης και εφαρμοστέους κανόνες στη Β. Ιρλανδία Συμφωνία Εμπορίου και Συνεργασίας μεταξύ ΕΕ και ΗΒ

Μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου από 1/1/2021, οι κανόνες της ΕΕ στον τομέα των τελωνείων, και ιδίως ο κανονισμός (ΕΕ) αριθ. 952/2013 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 9ης Οκτωβρίου 2013, για τη θέσπιση του ενωσιακού τελωνειακού κώδικα συμπεριλαμβανομένων των συμπληρωματικών και εκτελεστικών του πράξεων, δεν ισχύουν πλέον στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ως εκ τούτου, από 1/1/2021 το ΗΒ αποχωρεί από την ενιαία αγορά και την τελωνειακή ένωση με τις ακόλουθες άμεσες συνέπειες:

- το ΗΒ γίνεται «τρίτη χώρα» για τα κράτη μέλη της ΕΕ των 27 (εφεξής ΕΕ27),
- δεν υφίσταται πλέον η ελεύθερη κυκλοφορία των εμπορευμάτων μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και των κρατών μελών της ΕΕ27,
- απαιτούνται τελωνειακές διατυπώσεις για τη διακίνηση των εμπορευμάτων μεταξύ των δύο μερών,
- το ΗΒ δεν θα έχει πρόσβαση στα τελωνειακά συστήματα πληροφορικής της ΕΕ27, πλην της πρόσβασης στο NCTS ως χώρα της κοινής διαμετακόμισης.
- Κατά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου το ΗΒ προσχωρεί αυτόνομα στη σύμβαση περί κοινού καθεστώτος διαμετακόμισης και ως εκ τούτου μπορεί να κάνει χρήση του καθεστώτος κοινής διαμετακόμισης και να εξακολουθήσει να έχει πρόσβαση στο Νέο Μηχανογραφημένο Σύστημα Διαμετακόμισης (NCTS) και σε άλλα σχετικά συστήματα ως συμβαλλόμενο μέρος της εν λόγω σύμβασης.

Κατά συνέπεια, από την παραπάνω αναφερόμενη ημερομηνία και μετά, η διακίνηση των εμπορευμάτων από τη χώρα μας και τα άλλα Κ-Μ προς το Ηνωμένο Βασίλειο και το αντίθετο, θα αντιμετωπίζεται διαδικαστικά με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο γίνεται η διακίνηση εμπορευμάτων από και προς τρίτες χώρες, γεγονός που συνεπάγεται την υποχρεωτική πλέον τήρηση τελωνειακών διαδικασιών και διατυπώσεων για εμπορεύματα με προορισμό ή προέλευση το Ηνωμένο Βασίλειο.

Παράλληλα, μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου ισχύει το πρωτόκολλο για τις Ιρλανδία/Βόρεια Ιρλανδία σύμφωνα με το άρθρο 185 της συμφωνίας αποχώρησης. Το πρωτόκολλο για τις Ιρλανδία/Βόρεια Ιρλανδία καθιστά ορισμένες διατάξεις του δικαίου της ΕΕ εφαρμοστέες εντός του Ηνωμένου Βασιλείου μόνο όσον αφορά τη Βόρεια Ιρλανδία. Στο πρωτόκολλο, η ΕΕ και το Ηνωμένο Βασίλειο συμφώνησαν ότι, για την εφαρμογή των διατάξεων αυτών η Βόρεια Ιρλανδία αντιμετωπίζεται σαν να ήταν κράτος μέλος.

Η αρχική περίοδος εφαρμογής του πρωτοκόλλου εκτείνεται στα τέσσερα (04) έτη μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου, ήτοι έως τις 31/12/2024.

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...