Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

Θέλω να πάρω από Αγγλία μια χειροποίητη κατασκευή με ξύλο και ύφασμα. Ξέρουμε σε ποια δασμολογικη κατηγορία ανήκουν τα χειροποίητα; Ο πιο safe τρόπος για να έρθει τουλάχιστον με ΕΛΤΑ και όχι κάποια κούριερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Finn είπε

Καλημέρα,

Θέλω να πάρω από Αγγλία μια χειροποίητη κατασκευή με ξύλο και ύφασμα. Ξέρουμε σε ποια δασμολογικη κατηγορία ανήκουν τα χειροποίητα; Ο πιο safe τρόπος για να έρθει τουλάχιστον με ΕΛΤΑ και όχι κάποια κούριερ;

Δεν έχω δει ποτέ τελωνείο κατω από 24% σε οποιοδήποτε αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν έχω δει ποτέ τελωνείο κατω από 24% σε οποιοδήποτε αντικείμενο

24% είναι ο ΦΠΑ. Αλλά λόγω αξίας (πάνω από 150 ευρώ) θα υπάρξουν μάλλον και δασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Το τράκινγκ δείχνει αυτό. Tο ίδιο ακριβώς έχει γίνει και με άλλες 2 παραγγελίες που έφυγαν από αλι την ίδια μέρα (από άλλους πωλητές, με άλλα τρακινγκ number)

Τι συνέβη άραγε ? Που αναζητώ το δέμα ?


 

 

2021-02-28.png

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iparou είπε

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Το τράκινγκ δείχνει αυτό. Τι συνέβη άραγε ? Που αναζητώ το δέμα ?


 

 

2021-02-28.png

Αναμένεις. Ακόμη δεν άνοιξε ο σάκος στο αεροδρόμιο λογικά. Εγώ με δέμα που απεστάλη αρχές Νοέμβρη πήρα τα λεφτά μου πίσω προχθές και το δέμα ακόμη Ολλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Finn είπε

Αναμένεις. Ακόμη δεν άνοιξε ο σάκος στο αεροδρόμιο λογικά. Εγώ με δέμα που απεστάλη αρχές Νοέμβρη πήρα τα λεφτά μου πίσω προχθές και το δέμα ακόμη Ολλανδία.

Το άλι αποδέσμευσε ήδη τις πληρωμές προς τον πωλητή, δεν μπορώ να πάρω χρήματα πίσω. 2 μήνες αναμονή στο αεροδρόμιο, μάλλον δεν υπάρχουν πιθανότητες να έρθει.... Ποτέ ξανά από αλι. Το αμαζον είναι πολύ πιο τίμιο στο refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, iparou είπε

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Το τράκινγκ δείχνει αυτό. Tο ίδιο ακριβώς έχει γίνει και με άλλες 2 παραγγελίες που έφυγαν από αλι την ίδια μέρα (από άλλους πωλητές, με άλλα τρακινγκ number)

Τι συνέβη άραγε ? Που αναζητώ το δέμα ?


 

 

2021-02-28.png

Έχω μια παρόμοια περίπτωση... 

Δέμα 60€ από 10 Ιανουαρίου κολλημένο στο τελωνείο... 

Έκανα dispute και περιμένω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iparou είπε

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Το τράκινγκ δείχνει αυτό. Tο ίδιο ακριβώς έχει γίνει και με άλλες 2 παραγγελίες που έφυγαν από αλι την ίδια μέρα (από άλλους πωλητές, με άλλα τρακινγκ number)

Τι συνέβη άραγε ? Που αναζητώ το δέμα ?


 

 

2021-02-28.png

Δεν φταίει το αλι ούτε κανένα αλι, η μοίρα μας φταίει που γεννήθηκαμε σε αυτη την χώρα η οποια είναι μόνο για χαβαλε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iparou είπε

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Το τράκινγκ δείχνει αυτό. Tο ίδιο ακριβώς έχει γίνει και με άλλες 2 παραγγελίες που έφυγαν από αλι την ίδια μέρα (από άλλους πωλητές, με άλλα τρακινγκ number)

Τι συνέβη άραγε ? Που αναζητώ το δέμα ?


 

 

2021-02-28.png

Έχω και εγώ 2-3 τέτοια σαν το δικό σου. Καταρχή βλέπεις τα updates της εταιρίας yanwen logistics που πολλές φορές δείχνει ότι να'ναι. Λογικά θα το πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/2/2021 στις 5:26 ΜΜ, iparou είπε

Παραγγελία Νοέμβριο (!!) απο aliexpress, έκανα dispute στο 3μηνο και το aliexpress αρνήθηκε να επιστρέψει χρήματα και μάλιστα αποδέσμευσε την πληρωμή προς των πωλητή γιατί φαίνεται πως το δέμα έφτασε Ελλάδα και μου είπαν να το αναζητήσω στο ταχυδρομείο εδώ !

Παραγγελία 20/11/20

Κόστος 56,58€

Το δέμα στάλθηκε με aliexpress standard shipping (NL) 

Το δέμα κολλημένο από 10/1/21 στο τελωνείο... 

Πέρασαν οι 90 μέρες προστασία... 

Έκανα dispute ανεβάζοντας το αποδεικτικό του tracking ότι είναι κολλημένο στο τελωνείο και ότι δεν παρέλαβα.... 

Σήμερα μου ήρθε ολόκληρη η επιστροφή των χρημάτων. 

Εννοείτε ότι όταν και αν έρθει το δέμα θα του στείλω τα χρήματα... 

Απλα τώρα προστάτευσα τον εαυτό μου... 

Τέλος καλό, όλα καλά...

Screenshot_20210301_180949.jpg

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Aliexpress πλεον δεν δινει επιστροφες σε untracked αντικειμενα που χανονται... 

Από που προκύπτει αυτό; Χθες πήρα refund για 2 δέματα που ξεπέρασαν το 3 μηνο + 15 μέρες. Μή λέμε ότι θέλουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Από που προκύπτει αυτό; Χθες πήρα refund για 2 δέματα που ξεπέρασαν το 3 μηνο + 15 μέρες. Μή λέμε ότι θέλουμε. 

2 δεματα απο 26 Νοεμβριου, ανοιξα dispute και τα εχασα... που ειπαν πως τα δεματα παραδοθηκαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

2 δεματα απο 26 Νοεμβριου, ανοιξα dispute και τα εχασα... που ειπαν πως τα δεματα παραδοθηκαν. 

Δε διαφωνώ, απλά δεν είναι ο κανόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...