Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, DYEL είπε

Ναι το μονο που γραφει ειναι αυτο.

5/10/2018, 19:32:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ειτε στο ali,ειτε στο 17track,ειτε ελτα,γραφει μονο για 5/10/18 τιποτα αλλο.

Εχω και αλλη παραγγελεια που γραφει αναλυτικα τα βηματα που εγιναν ως το τελος.

Ξεχασανε να το ενημερωσουν, αν και περιεργο να περασε απο τοσους σταθμους και να μη σκαναριστηκε ουτε μια φορα. Απο την αλλη ΕΛΤΑ ειναι, ολα τα περιμενεις. Το καλο ειναι οτι το εχεις στα χερια σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χαιρεται,

Εχω παραγγείλει κατι παιδικές φιγούρες για τη γιορτή του γιού μου.

Το κόστος ήταν περίπου 60 ευρώ με free shipping αλλα τα έστειλαν με 3 πακέτα για λόγω όγκου,

Τώρα αυτό έφτασε ο  σάκος Ελλάδα και γράφει εκφορτωση ταχ/κης αποστολης - αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο.

Αν βγεί να πληρώσω τελωνείο πώς θα μπορώ να τους εξηγήσω ότι με μάι πληρωμή ήρθαν 3 πακέτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nebtios είπε

χαιρεται,

Εχω παραγγείλει κατι παιδικές φιγούρες για τη γιορτή του γιού μου.

Το κόστος ήταν περίπου 60 ευρώ με free shipping αλλα τα έστειλαν με 3 πακέτα για λόγω όγκου,

Τώρα αυτό έφτασε ο  σάκος Ελλάδα και γράφει εκφορτωση ταχ/κης αποστολης - αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο.

Αν βγεί να πληρώσω τελωνείο πώς θα μπορώ να τους εξηγήσω ότι με μάι πληρωμή ήρθαν 3 πακέτα ?

Απλα θα τους στειλεις screenshot με την παραγγελια. Οπως και να εχει αν και τα τρια πακετα ηρθαν την ιδια μερα απο τον ιδιο πωλητη μαλλον θα σε χρεωσει το τελωνειο κανονικα (δλδ γυρω στα 27ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nebtios είπε

χαιρεται,

Εχω παραγγείλει κατι παιδικές φιγούρες για τη γιορτή του γιού μου.

Το κόστος ήταν περίπου 60 ευρώ με free shipping αλλα τα έστειλαν με 3 πακέτα για λόγω όγκου,

Τώρα αυτό έφτασε ο  σάκος Ελλάδα και γράφει εκφορτωση ταχ/κης αποστολης - αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο.

Αν βγεί να πληρώσω τελωνείο πώς θα μπορώ να τους εξηγήσω ότι με μάι πληρωμή ήρθαν 3 πακέτα ?

Δεν απασχολεί το Τελωνείο αν είναι 3 πακέτα ή 1…

Βλέπουν ότι κοστίζουν 60 ευρώ.. και πρέπει σύμφωνα με τον Νόμο αν έρχεται από τρίτη χώρα να πληρώσεις τα Νόμιμα!

5 λεπτά πριν, nebtios είπε

Οχι δεν ηρθαν την ίδια ημέρα. Το ένα έχει έρθει τα άλλα 2 όχι ακομα. 

Συγγνώμη.. Έκανες μια παραγγελία 60 ευρώ… και τα έστειλαν σε 3 πακέτα των 20 ευρώ το ένα?

Αν ναι τότε αλλάζει και λογικά την γλιτώνεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχαν το στοκ οταν έγινε η παραγγελία και τα έστειλαν σε 3 πακέτα επειδή τα βιαζόμουν.

Δεν ξέρω τι έχουν γράψει είτε 20 στο καθένα, είτε 60 στο καθένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω τι γίνεται τον τελευταιο μήνα η κατάσταση είναι απελπιστική. Περιμένω 7 πακέτα και όλα έχουν κολλήσει στο

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Ιδικά το ένα είναι απο της 3 Οκτωβρίου! Έλεος.... Γιατί έτσι?? Έχει πέσει λέτε τρελή δουλειά λόγο παραμονής των εορτών? Έχει καμια απεργία πάλι? Το αντιμετωπιζει κάποιος άλλος? Ευχαριστώ...

Υ.Γ.

Εγω για να γλιτώσω το τελωνείο σε αντικείμενα μικρής άξιας 30-50 ευρώ ρωτάω τον seller με συγκεκριμένο μήνυμα πριν κάνω την παραγγελία:

"Dear seller. In my coundry (Greece) we have serious problem with customs/impord fees. If we buy something from a country out of E.U. and the cost of the item is more than 22 Euro we have to pay the customs/import fees..... If i buy this item from you, can you write in the receipt or in the post label that this item costs les than 20 Euro so i dont have to pay customs/import fees...???Can you do it for me? Thank you very much!"

Και αν απαντήσει θετικά προχωράω στην παραγγελία και την εχω γλυτώσει μέχρι τώρα τουλάχιστον δουλεύει καλά το κόλπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τωρα τελευταια ολα ερχονται σε 15εως 30 μερες απο Ασια (χαμηλης αξιας unregistered απλο ταχυδρομειο)..... Εχουν ομαλοποιηθει τα πραγματα σε σχεση με πριν που ειχαν φτασει να κανουν και 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εμενα τωρα τελευταια ολα ερχονται σε 15εως 30 μερες απο Ασια (χαμηλης αξιας unregistered απλο ταχυδρομειο)..... Εχουν ομαλοποιηθει τα πραγματα σε σχεση με πριν που ειχαν φτασει να κανουν και 2 μηνες.

Δεν έχει να κάνει. Τίποτα δεν εχει ομαλοποιηθεί. Το πρόβλημα είναι στο Ελλαδισταν. Σε έμενα συγκεκριμένα με Singapore Post έρχονται Ελλάδα  (έχουν άφιξη στο αεροδρόμιο δηλαδή) το πολύ σε 10-15 μέρες και με China Post το πολύ σε 15-20 ημέρες, αν εννοείς αυτό ναι εχει ομαλοποιηθεί σε σχέση με παλιότερα. Το θέμα είναι ότι μετά από αυτές τις ημέρες που αναφέρω περιμένω άλλες 10-15 ημέρες εδώ στο Ελλαδισταν με το να πάνε απο το ΚΑΤ στο τελωνείο οποτε θυμηθούν, απο το τελώνο να το ελέγξουν οπότε τους έρθει η όρεξη, και μετά αφου το βγάλουν επιτελούς τελωνιακως ελεύθερο να έρθει σε μένα σε 3-4 μέρες κ αν πέφτει και ΣΚ καν το βδομάδα.... Δες εδώ:

Capture.JPG.b9616b3eebc778cbca1ecc1a0fa87553.JPG

Ήρθε στην Ελλάδα σε 7 ημέρες και από τότε έναν μήνα κλείνει αύριο στα ΕΛΤΑ κανένα σημάδι ζωής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιστευω απλα εμενα επειδη ειναι χαμηλης αξιας (ολα κατω απο 22€ μαζι με μεταφορικα) φανταζομαι περνανε αερα και δεν χανουν χρονο με διαδικασιες εκτελωνισμου/δεν κολλανε τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 2:24 ΜΜ, flogerakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω τι γίνεται τον τελευταιο μήνα η κατάσταση είναι απελπιστική. Περιμένω 7 πακέτα και όλα έχουν κολλήσει στο

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Ιδικά το ένα είναι απο της 3 Οκτωβρίου! Έλεος.... Γιατί έτσι?? Έχει πέσει λέτε τρελή δουλειά λόγο παραμονής των εορτών? Έχει καμια απεργία πάλι? Το αντιμετωπιζει κάποιος άλλος? Ευχαριστώ...

Και εγώ περιμένω ένα πακέτο και είναι από τις 24/10 κολλημένο όπως το δικό σου.

2018-11-05 12_36_54-Window.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τα ιδια και εγω. Δεν νομίζω οτι έχει πέσει καμία τρελή δουλειά απλά ΔΕΝ δουλεύουν. Ούτε τόσο κοντα στις γιορτές είμαστε, ούτε πχ 15Αυγουστος μεσολάβησε ούτε τίποτα. δεν έχουν αξιωθεί να ανοίξουν ΚΑΝ τον σάκο απο τότε. Είναι αυτό που λέμε οτι η πολλή δουλειά τρώει τον αφέντη... ε αυτό θέλουν να αποφύγουν οι άνθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καιρο να παρακολουθησω το θεμα. https://www.gearbest.com/car-dvr/pp_009344135394.html?wid=1349303 

θελω αυτο με Priority Line, ακομα τα περνανε χωρις τελωνειο; μηπως να το παρω χωρις prioritυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...